Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

Petulka88

Sympaťák Colin Farrell, krásná Alicja Bachleda, podmanivá hudba a nádherná irská krajina ve zvláštním filmu, který asi nemusí každému sednout. I na mě to bylo až moc "zvláštní". ()

HoR

Ondine je presne taký romantický žáner, akého tu máme neskutočné množstvo. Len málokto by neočakával pri takto sa rozvíjajúcom príbehu nejakú krízu a ani v tomto prípade nezostal sklamaný. Ona tá kríza proste prišla a film tak vôbec nevyčnieva z radu. Síce sa to celé skrýva za rozprávkový závoj ale aj vďaka otravnému modrému filtru to pôsobí dosť realisticky. Na záver samozejme happyend a rozprávka môže pokračovať už bez účasti diváka. ()

Lenart

Veľmi príjemný začiatok, hranie s kamerou, lyrická atmosféra prírody, mora, krása ženy už dlho nebola tak jemne predstavená. Avšak koniec klišé, klišé, klišé. Vymente poslednú polhodinu a dám 10/10. Takto je to len 8/10 ()

kratina

Rybář je ideální povolání pro notorického alkoholika - po svém pracovišti se klidně může i potácet a motat. Dá se to svést na příliš velké vlny. Výlov mořské panny a boj Syracuse s démonem alkoholu, jeho vnitřními běsy a smutkem mě zaujaly, jen chvílemi to sklouzávalo až ke kýčovité romanci. Na pět hvězd by to muselo být víc ze života (nebo naopak sakra víc kýčovité, proč by ne). Takhle se mnou u filmu průběžně zmítaly protichůdné pocity, jak rybářskou bárkou bouře na moři... ()

bearmeedek

V krásné irské krajině se odehrává jakoby "pohádkový" příběh a budeme-li ho jako takový brát, bez větších nároků se pobavíme. Vše se odehrává tak nějak samozřejmě a všechna přání se nakonec vyplní, dokonce i za cenu zdraví nebo života těch "špatných". Takže bez Oskarů, ale pro zábavu. ()

gemi

Kterak ožralý, vypatlaný a nesympatický rybář k mořské panně přišel... Závěrečný twist to lehce zachraňuje, ale stejně jsou to tři hvězdy s odřenýma rohama. ()

Ogrb

Krásnej film, kterýmu ubližuje pár nedotažeností ve směru logiky, ovšem to zas vynahrazuje parádně pohádková atmosféra kombinovaná s Irskou drsností. Výborní herci, Jordan znovu zaválel. K pěti chybělo málo. 9/10 ()

zElina

okouzlující Alicja v botičkách po babičce vypadala jako skutečná selkie a já jsem jí propadla.. Sladké děvče, které přechytračí rodiče dodává trošku reality. snažila jsem se najít něco proč neudělit 5* ale marně.. Je to romantika.. ()

makousek

Krásnou, lehce mystickou, první půku (****) úplně zazdila ta druhá, doslovná (**). Je vidět, že cimrmanovské pořekadlo: "Svět je malý a o náhody v něm není nouze" znají i v Irsku. ()

Lukaso1

Tyhle dramata já občas nedokážu soudně hodnotit, jelikož na tyhle filmy musí být prostě ta správná nálada, navíc i trailer byl pro mě nic neříkající no, k věci. Kvůli snímku se docela slušně „vyparádil“ Colin Farrel, fanynky asi musejí zírat jak jim krásně zhubnul a zpustnul, do role se to však opravdu hodí! Parádně velký rybce kterou si ale vylovil pro nás doposavad dost neznámá ale opravdu charismatická Alicia Bachleda to slučí poměrně víc :-). Děj se točí okolo zmíněné dvojice a postupně poodkrývá vše co se zdálo být ze začátku jako příběh z pohádky, omyl pohádka to ale není… Film mě toho jako celek moc nesdělil ani nezaujal, špatný však nebyl, 3* ()

coinneach

Ani opět skvělý Collin Farell a půvabná Alicja Achleba podpořeni záběry podmanivě nezkrotné přírody nedokáží vytáhnout Ondine do výšin nezapomenutelných filmů, ke kterým by mohla díky pohádkovému námětu pokukávat. Tento film je totiž jako příjemná procházka v nedělním odpoledni, která potěší, leč nenadchne, pohladí na duši, ale jako krásná vzpomínka se výrazně do paměti nevryje. Snímek Neila Jordana sází na poklidné tempo, které je umocněno zdařilou hudbou, závěrečné rozuzlení pak režisérem nasazený rytmus také neporuší. To ale vůbec nevadí, Ondine je jednoduše hezký film, hezký film, jehož síla netkví v pohádkovém námětu, ale filmařsky poctivém provedení. 70 % ()

merlik

Scénář umně propojuje prvky fantasy a hrubější reality. Nechává diváka poměrně dlouho na vážkách, kde je pravda o Ondine. Pohádka nebo něco úplně jiného? Colin Farrell soustředěně hraje toho svého ne příliš šťastného rybáře a Alicja Bachleda je nejen krásná, ale taky pěkně hraje. ()

Pakr

Důkaz, že i prostá, jednoduchá a očím skrývající se nepříjemná pravda, dokáže být skryta do "onoho" tajemna, krásy až mystična.... ()

boo-boo

Ondine je presne jeden z tých filmov, čo šli absolútne mimo mňa. Vidím balansovanie medzi rozprávkou a realitou, cítim ako stále viac verím rozprávke a vychutnávam si magickú atmosféru. No zároveň som nútený sledovať dianie na plátne ktoré bolo pre mňa akékoľvek len nie zaujímavé. Nebyť tej fantastickej hudby v pozadí, neviem, ako by to s tým magickým "feelingom" skutočne bolo. A koniec, no tak ten pochoval celé magično a k citlivému balansovaniu sa zachoval asi ako ku gordickému uzlu. ()

Webgirl

Souhlasim tady s těma komentářema ohledně toho konce. Ale jinak se mi to moc líbilo. Colin má super přízvuk a záporák je správně slizkej :-) ()

Strider

Chvíli po skončení filmu jsem uvažoval o čtyřech hvězdičkách, dokonce jsem tak Ondine i ohodnotil. Ale druhý den jsem ze svého hodnocení jednu hvězdu ubral. Nebyl to totiž zas tak výjimečný film. Mírný nadprůměr, to ano, ale víc ne. K technické a audiovizuální stránce není moc co vytknout. Všechno fungovalo tak jak má, irská krajina a moře byla podkreslena nádhernou a k filmu se hodící hudbou, herci také rozhodně nezklamali. Zaujala mě dětská herečka, předpokládám, že to byla Alison Barry, která svou roli zvládla dokonale. Na Farrellovi se mi líbil jeho přízvuk. Avšak nejcharakterističtějším rysem skoro celého filmu je jeho tajemná pohádkovost, příjemná nejistota jak to vlastně doopravdy je. Kéž by ta atmosféra vydržela až do konce, to by si Ondine jistě zasloužila mnohem větší hodnocení. Ale ne. Tvůrci se rozhodli, že budou následovat dnešní moderní a podle mého zcela hloupý trend surovosti, opravdovosti, naturálnosti. A hodinu budovaná atmosféra se zhroutila jako domeček z karet. Já nevím jak ostatní, ale já se většinou nedívám na filmy, abych viděl věci, co jsou skutečné. Těch máme snad okolo sebe všichni dost. Tak proč na ně chodit ještě do kina... Čím kouzelnější příběh je, tím líp. Ne že bych potřeboval v každém filmu hejno elfů a víl, ale tzv. obyčejné příběhy lidí mě vážně moc neberou. Nechci říct, že příběh Ondine - ten skutečný - byl obyčejný, ale na konci zbytečně ztratil mnoho ze svého kouzla. ()

stiewe

Bylo nebylo.. Možná se to zdá jako pohádka, ale v tomto případě jsem se nechal plně ovlivnit pomalým tempem, drsnou irskou přírodou a krásným mořským stvořením. Nejsem na žádný sentimentální konce, ale zde bych ho i snad překousnul a v poklidu si věřil dál na dokonalost osudu. Alicja vytvořila s Collinem tak idelický pár, že jsem se ani nedivil jejich vztahu který vznikul i mimo záběry kamer. ()

Ronee

Krásna príroda, všetko je zelené, pre mňa je írska krajina raj na zemi. Ale, všetko to bolo trochu málo nadprirodzené, mystické. Možno trochu menej dialógov a viac obrazovej poetiky by to vylepšilo. Rozmýšľala som nad lepším hodnotením, ale som na vážkach. To prostredie však zdvihlo hodnotenie. Aj výber hercov. Najmä postava vodnej víly, ktorá ešte aj spievala Sigur Rós, filmu dodávala mysteriózny nádych. Musím vyzdvihnúť aj hudbu. Gitarová, akoby si nejaký gitarista prehrával cvičenia v bare dávno po záverečnej:) ()

Euchrid

Aneb jak je těžké být v irsku rybářem a vyléčeným alkoholikem a o tom, že jediné co občas stačí ke štěstí je cizí kráska, a to klidně i vylovená z vody. A nejsympatičtější postavou je - světe divse - kněz, který dokáže (minimálně zamýšlenou) premisu filmu zhodnotit během pár sekund. Být neštastný je snadné, to na štestí se musí pracovat... ()