Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

gejzuško

Za krásne hypnotickú, takmer rozprávkovú prvú polovicu, vynikajúcih hercov (čo typovo úžasne zapadajú) a Sigur Ros 4 hviezdy. Realistické rozpletenie už len zbytočne láme väz fantastickej atmosfére a zúfalo sa snaží vybočiť z artového, komorného poňatia a to spôsobuje roztrieštenosť a horkosť. Dve roviny proste nezapadajú. Inak krásne smutný príbeh bez epických rozmerov, s epikou v jadre jednoduchosti a životných zlomov. ()

anonyym

Na tenhle film dlouho nezapomenu, líbilo se mi na něm úplně všechno, možná, že lepší mohl být jen ten "rozřešujcí" závěr, který tu krásnou pohádku malinko pokazil. Překvapivě mi ani nevadil samotný konec filmu, tajně jsem si přála, aby to tak dopadlo. No a když k tomu začali ještě ke všemu hrát Sigur Ros, bylo to už úplně jasný... ()

R-2

Nevím, ale já bych film neoznačil za fantasy. Ponechal bych drama, možná přidal romantické (?). To ale neznamená, že kvůli označení filmu je všechno špatně. Naopak velice silný příběh, který se rozehraje na plátně je místy tak reálný, že jsem měl pocit, že stojím přímo v ději. Nejpůsobivější scéna mi přišla v baru nad skleničkou, naopak závěr filmu sklouzl k "americkému" závěru a to jediné bych příběhu vytkl. Hudba jenž provází film nezůstává pozadu a kamera nás vede jasným pohledem na scény, kdy právě někdy máme až pocit, že tam jsme. ()

killa black

Tomuhle kousku jsem se vyhýbal, ale nakonec jsem rád, že jsem ho viděl. Je to hezký příběh s pohádkovým nádechem, který má happy end (a tak to má v pohádkách být). Sympatické je, že záporáci se objeví až na konci filmu a nejsou to až zas takový velesvině, který by diváka trápili třeba tím, že hlavní hrdinku znásilní a tak. Farrell předvádí pěkný výkon, ale mě především rozdrtila svojí krásou hlavní hrdinka (především záběry s mokrými šaty), to je vážně kurevsky hezká buchta. S odsutpem času se mi tenhle film jeví jako opravdu dobrá podívaná. ()

Alistair

Neil Jordan pomalu ale jistě rozjíždí pohádkový příběh a vy chcete doufat v něco nadpozemského. Bohužel, to co Vám na konci naservíruje, není úplně to, co člověk očekává. Je to minimálně velké překvapení. Stejné překvapení jako když Vám slepý brankář chytí penaltu. Je to prostě škoda, když film má grády, chytá skvělé tempo, a nakonec... Připadal jsem si jako v autoškole, když jsem místo 4ky zařadil 2ku. Nebo jako kdybyste na výstavě Augusta Rodina viděli sádrového trpaslíka. P.S. 3/4 filmu jsou úžasné, tak proto ty 4 hvězdy. ()

Loganberry

Pěkné záběry irského pobřeží, pěkné záběry pěkného Colina a pěkná irská angličtina. Skoro, skoro jsem uvěřila. ()

Bimby

Velmi pěkná pohádka s realným a dobře pochopitelným koncem. Oddychový velmi příjemný film pro celou rodinu ()

Kašák

Krásná irská krajina, krásná Alicja Bachleda, příběh malé holičky o mořské panně a ne úplně vyléčený alkoholik Collin Farrell. Film bilancuje na hranici originální pohádky a drsného příběhu o pašerácích drog. Toto zajímavé spojení vyústilo v příjemný filmík, který neurazí, ani neohromí. ()

Shim-my

Ondine nejdřív odradí přehlídkou všech srdceryvných klišé evropského filmu (irská příroda, rybáři, nemocné dítě, alkohol), následně zaujme magickým rozvojem zápletky zvýrazněné konstantní nejistotou... aby ji konec úplně zazdil. Jordan zřejmě nevěděl co chce přesně natočit a místo magického realismu vyplodil nemastného neslaného kočkopsa pohádky, romance, thrilleru a sociálního dramatu. Za první půlku, skvělého Colina Farrella a nádhernou Alicji Bachledu by to bylo za pět, takhle ale nic moc. ()

Gesicht

Příjemná pohádko-romanťárna, kterou nad průměr táhne hlavně atmosféra, povedené herecké výkony a zajímavé prostředí. ()

BeaVV

Eterické. Sfilmovaná balada to bolo prvé, čo ma napadlo. Krásne nereálne a zaroven reálne. Rozhodne to má tú správnu atmosféru, ale preto, že som až príliš často poškulovala po minutáži nemožem dat viac. ()

Antonymi

Jordan točí filmy se zvláštní poetikou a nejinak je tomu i u Ondine. Smutný rybář s tváří skvělého Colina Farrella se zamiluje do mladé dívky, kterou vytáhne z moře (sympaticky neokoukaná Alicja Bachelda). Je to mořská panna nebo je to obyčejná žena? A dopadne to dobře? (u téhle otázky jsem trnula do posledního okamžiku) Scénář po člověku nechce, aby nad něčím zdlouhavě přemýšlel nebo si lámal hlavu, ale aby se nechal pohltit atmosférou pohádky střetávající se s realitou.I přes to, že Jordan člověka nechává váhat v mystifikujících situacích, působí pointa filmu přirozeně a hladce. Prostředí irského rybářského města působí neotřele, a civilně, což filmu jen přispívá. Co pak trochu zamrzí je kamera, která mohla dle mého názoru být trochu lepší - takhle působí Ondine místy jako televizní film. Menší mouchy by se našly třeba i v uspěchaném závěru filmu, ale i přes to působí Ondine kompaktně a příjemně, takže doporučuji všem, kdo neviděli. ()

Monini

Ani nevím proč mě tento film tak uchvátil, každopádně to bylo tak příjemné pohlazení na duši, že stojí za to, mu ty 4 hvězdy dát. Těším se, až ho shlédnu znova :) ()

desnik

Dobře zahrané, skvělá hudba, příjemný epický příběh zasazený do současné doby. Taková malá "nejistota" nikdy neuškodí, příjemně se do příběhu vžívá. Líbivé a působivé! ()

Frollka

Zase jsem se nechala zlákat vysokým hodnocením. Polovina filmu je docela pěkná, člověk by rád věřil tomu, co se nám snaží naservírovat, bohužel už od začítku je divné, jak dívka rozumí, čemu chce, když se jí na něco zeptají, neví na co se jí vlastně ptají, ale říct to, aby ji nikdo neviděl umí. Ty odpovědi Ondine, mě občas vytáčely, nic nám neřekne jen koukáme na její pěknou tvář. Pokud chcete pohádky, koukněte na pohádku, tohle je jen fraška, od poloviny fimu uvidíte sami. ()