Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ani jediný nesmí uniknout... Klasický Peckinpahův western Divoká banda (1969) bývá považován za počátek soumraku tohoto oblíbeného žánru. Oba jeho hlavní protagonisté William Holden a Ernest Borgnine se o tři roky později sešli v jiném příběhu z divokého západu Mstitelé (1972), který ovšem jinak s Divokou bandou nemá nic společného. Na realizaci Mstitelů je patrný vliv evropského spaghetti westernu a jeho zápletka zase trochu připomíná klasický válečný snímek Tucet špinavců (v němž shodou okolností také účinkoval Borgnine). Rodina mírumilovného rančera Johna Benedicta (William Holden) je zmasakrována tlupou Komančů, vedených bělochem Tartem, a muž se rozhodne pro nelítostnou pomstu. V mexickém pohraničním městečku se dohodne se zkorumpovaným velitelem věznice a najme šestici trestanců na údajnou práci v dole. S jejich pomocí hodlá ničemy, opevněné v mexické vesnici, zlikvidovat... Režisér Daniel Mann (1912–1991), který začínal na Broadwayi a u filmu se uplatnil především adaptacemi divadelních her (Vrať se, Sábinko, Vytetovaná růže, Čajovna U srpnového měsíce), natočil tradiční western se všemi potřebnými atributy a opřel se přitom o kvalitní herecké obsazení. V půltuctu různorodých odsouzenců dostávají největší prostor Woody Strode (bývalý otrok Jób), Roger Hanin (Francouz Quiberon), Jorge Luke (horkokrevný Mexičan Chamaco) a už zmíněný Ernest Borgnine (podlézavý Hoop). Svou poslední filmovou roli irské ženy Elizabeth tu vytvořila Susan Haywardová a v epizodní úloze poručíka se objevil syn hlavního představitele Scott Holden. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Recenze (32)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Som veľkým fandom Divokej bandy a W. Holdena som si odvtedy obľúbil. Aj preto si nenechám ujsť žiadny film, v ktorom hrá. Mstitelé sú vo svojej jednoduchosti a priamočiarosti vlastne celkom solídnym westernom. Najať si na svoju cestu pomsty kriminálnikov priamo z väznice nesie so sebou určité riziká, ale nájdu sa medzi nimi i taký, pre ktorých dať svoje SLOVO, ešte niečo znamená. E. Borgnine je ďalší člen z Divokej bandy, ktorý tu má zaujímavú postavu ožralu a nie veľmi čestného chlapa. Film sprevádza o niečo dynamickejšia hudba, ako sme zvyknutí. Skôr ako western pripomína kriminálku zo 70-tych rokov. Záverečná "dynamit párty" stojí za to a pri nej som si uvedomil, že tie krkolomné pády na koňoch, v tých časoch úplne bežné, dnes vlastne nikto netočí...80%. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Nesmírně naivní americký western, zřetelně ovlivněný drsným spaghetti stylem, ale zároveň rozpačitě přešlapující v klasickém moralizování. Děj je vysoce nepravděpodobný, co se týče loajality kriminálníků, spolupráce s armádou i samotného závěru, vše směšné. Jediné, co je na tomto filmu kvalitní, jsou nádherné záběry krajiny Nového Mexika. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Šťastný rodinný život na farme znezrady ukončí banda zlodejov. Po pochovaní členov rodiny v otcovom srdci narastie červ pomsty. Vďaka nemu vykúpi z basy drsných väzňov, ktorí sa majú stať členmi jeho mstiteľského komanda. Po úvodných šarvátkach sa banda sformuje a napokon naháňačku vodcu vrahúňov dobojuje až do zvláštneho finále. V ňom nastáva veľké uvedomenie. Eklektický western spájajúci dohromady niečo zo Siedmich statočných, niečo z Tucta špinavcov, niečo z westernov, kde sa chráni pevnosť pred Indiánskymi nájazdmi, niečo z pomstiteľských filmov, niečo z mravopočestných westernov apelujúcich na opustenie násilnej cesty atď. Jednoducho celkom kvalitná zmiešanina, z príliš mnohých ingrediencií. "Vďaka" pospájaniu kadečoho s kadečím nevyniká extra v ničom. Klasický, jemne nadpriemerný western so skvelým Williamom Holdenom v hlavnej úlohe. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Od Komančů dlouhodobě nejde čekat nic pěkného (stačí se podívat na Vojtu Filipa), takže se jim musí postavit jeden čistý a půltucet špinavců.. Klasické westernové téma pomsty obohacené o nejednoznačné postavy, jenže dostatek akce ani Calviho energická hudba nedokáží zakrýt marnost Mannova počínání. Nejlíp to asi zpětně shrnul Borgnine, který to viděl jako pokus dostat publikum zpět do temného teritoria Wild Bunch - Dirty Dozen, který i přes dobrá jména a tvrdou práci nevyšel. Rančer Holden s putujícími červy v těle dvakrát šokujícím způsobem odmítne použít svou bambitku (ve zbytečném intermezzu s ošetřovatelkou ji dokonce ani nevytáhne z pouzdra) a já jsem celou dobu marně přemýšlel, proč už není rypákem k zemi a parta s jeho penězi nemíří do saloonu zapít svou čest. Teda kromě Joba v podání Woodyho Strodea. Ten by jel na nádraží vyhlížet jistého muže, který mu zadá matematickou úlohu s počtem koní.. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Western má svoje viac menej nemenné dejové klišé. Jeho výhoda je však v tom, že sa odohráva takmer výlučne v krásnych exteriéroch a na svete je vždy dosť charizmatických ksichtov, ktoré mu dodajú na príťažlivosti. Je potom na režisérovi, či pridá aj niečo vlastné a pokúsi sa aj niečo zdeliť. Pomstitelia sú skôr opačným prípadom a vystačia si iba s tou krásnou kamerou a hercami. Možno reagujú aj na špagetti western, mne však Borgninova postava evokovala zápodonemecké westernové rozprávky a to je poloha, v ktorej tohoto herca vidieť nechcem. Jedna z mnohých westernových stávok na istotu, čo je fráza, obsahujúca v sebe rovnaké množstvo pozitívnych aj negatívnych informácií. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (3)

  • Poslední film ve kterém si zahrála Susan Haywardová. (Pumiiix)
  • Průměrná délka záběru je 8,4 vteřiny. (Mol)

Reklama

Reklama