Ip Man

• Hongkong Ye Wen (více)

Letadlo

Tento akční biografický film o mistru bojových uměni Yip Manovi, který v 2.polovině 20.století proslavil styl kung fu zvaný Wing Chun ( Yong Chun), se ujal hong-kongský rodák Yip Wai-Shun ( Wilson Yip). Motivací pro přenesení této legendy na filmové plátno možná byla režisérovi i jeho stejné rodové jméno Yip ( čínská jméno začínají vždy jménem rodovým, následují generační a vlastní). Přímá příbuznost však mezi nimi není. Do role hlavní postavy dosadil Donnieho Yena, se kterým již Wilson několikrát spolupracoval na svých filmech jako kupříkladu Kill Zone nebo Flash Point. I zde odvedl skvělou práci a dokonce i potomci samotného Mistra si pochvalují, jak dobře dokázal zahrát jejich předka. Na první pohled snímek o bojových uměních, na pohled druhý film s hlubokým podtextem. Sifu(mistr) Yip Man je příkladem typického čínského člověka vyznávající hodnoty minulosti. Skromný, tolerantní, snaží se skrýt svůj talent, nezasahovat. Obrovský zlom ale přichází během japonské invaze. Aby přežil, musí začít jednat. Důležitým motivem je tu spojení čínského lidu v boji proti utlačovatelům. Režisérova slova: "Číňané rádi sní, tak jim jeden vytvořme. Samozřejmě, chci, aby film uspěl z komerčního hlediska, ale pokud se lidem z pevninské Číny bude konec líbit, myslím, že je to vtipné. Čím víc se jim to líbit, tím vtipnější to bude." Film je tak i zprávou komunistickému režimu ČLR a především jeho utiskovaným obyvatelům. Hudba, bojové scény, hluboká myšlenka, dokonalé vystižené čínské prostředí a myšlení... 100%. ()

CrazymanM

Příjemný film,i když spousta věcí mi zrovna neseděla.Akční scény byly výborné,příběhově také dobré,škoda jen toho přílišného vlastenectví,ale dobrá,je to podle skutečného příběhu.Trochu mi to připomnělo ruské filmy z Velké vlastenecké války,jen to bylo lépe natočeno.Ale tím nechci tento film nějak hanět,to rozhodně ne,bavil mě,jen bude spíš pro trošku jiný typ diváka! ()

Via

Wau... Ač už jsem dlouho neviděla film s tématikou bojových umění, tak tenhle mě odzbrojil a těším se, až se na něj podívám podruhé a budu si Ip Mana ještě více vážit. Kdyby bylo na světě více takových lidí, nebylo by za chvilku co řešit... ;) ()

Psychotic17

Jakkoli nemám rád filmy o bojovém umění, u Yip Mana musím smeknout. Film je až obdivuhodně koukatelný a dvě hodinky utekly jak voda. Jediné, co můžu dílu vytknout je poněkud slabší kamera při bitvách, která se většinou drží příliš blízko obou soupeřů a není tak nic moc vidět, a také jejich (bitev, ne kamer) slabší choreografii - opravdu nevím, jestli musela ustoupit tomu, jak vypadá Wing Chun ve skutečnosti, nebo byl někdo prostě neschopný. Tak či tak u mě jasný nadprůměr. 75% ()

Reproduktor

Klasická mlátička s klasickými příběhy, zabalená do čínského pláštíku s dialogama, který se dají dokonce poslouchat. 3* za kameru a herecké výkony. ()

davistercz

Čínský poklad, který stojí za to se na to podívat.Unikátní film od začátku Wing tsunu až po porážce Japonska.Tenhle film mě uchvátil tak, že jsem po skončení filmu jen blbě díval.Herec Donnie Yen se proto zařadil mezi mé nejoblíbenější herce!!! Výborný film doporučuji všem,kteří mají rádi bojové umění nebo je aspon provozují. ()

Matamoroz

Dost dobrý. Záběry z manufaktury, kde čínské tetiny nacvičují bojové uměmí se sice uplně neshodují s mým západním vkusem, ale jinak jsem se bavil. Čtyři a půl hvězdy. ()

Skytavka

Zezačátku drobet komické v některých situacích, ale to bylo lehce převálcováno šarmem bojových umění a hlavního hrdiny:-) 4 a půl. ()

yangzhening

Neustálé omílání tematiky japonské okupace už je nuda. Chápu, že se to stalo, chápu, že to bylo strašné, ale kolik procent současného japonského obyvatelstva za to může? Tenhle film je protkaný dobrou akcí, ale využívá tradičních amerických schematismů (mistr učí dělníky gongfu, ...) a snoubí je s rovněž neoriginálními, v každém ČLR/HKG bojovém filmu přítomnými zatuchlými sinismy, které jsou nešikovným hybridem lásky ke konfuciánské škole a Velkému Kormidelníku. Tyto stereotypní záležitosti sice asi jsou součástí žánru (který mám jinak velmi rád), ale stejně.....tohle že je film, který má před 85%? Tohle že je jeden z deseti nejlepších čínským filmů? Tři hvězdy dávám za solidní akci a nenudu. Mj. žádná verze čínského wushu není tak účinná jako karate, jen tak na okraj. ()

Blazis34

Hezky natočený příběh Ip Mana, kde můžeme sledovat rozkvět bojového umění Wing Chun či válku mezi Čínou a Japonskem. Hlavní hrdina jde příkladem ostatnímu lidu, ale né vždy se toto vyplácí, hrát si na hrdinu. Naštěstí jsme ve filmu a všechno dobře dopadlo a Ip man může dál živit svůj sen vést školu bojového umění. Za tento film plný bojových scén dávám 75% - čtyři hvězdy. ()

mondavi

Perfektní akční pecka, po jejímž shlédnutí jsem absolutně nechápal, že se dají souboje natočit takovým způsobem, že cítíte reálnou sílu každého úderu. Pro milovníky bojového umění naprostá povinnost. ()

Domas88

Donnie Yen mě vůbec nezklamal.. Moc se mi líbí i scénář.. Neupadlo to jen do nějakých "pouličních" bitek ale mělo to svůj hezký přiběh, kterého se film držel a pěkne utíkal ()

martij06

Skvělý film o kung-fu. Občas mi přišlo, že ani kamera nestíhá to, jak je Donnie Yen rychlý. Určitě se podívám i na další díly. Pro mě plný počet. ()

only_serials

Děj celého filmu naprosto přesně vystihuje komentář verbala.. "mé Kung-fu je lepší než tvé Kung-fu... :D".. Musím říct že mě to docela bavilo, už jen proto že k nějakýmu čínskýmu filmu se dostanu tak jednou za 3 roky... na druhou stranu nalákán vysokým hodnocením, jsem čekal mnohem větší nářez (hlavně co se týče příběhu).. ()

dudo24

Komentujem druhé pozretie tohto filmu. Bojové scény boli super. A myslím, že to je všetko čo treba povedať. Ostatné nestálo za moc pozornosti. ()

jkpj22

Prakticky dokonalé. Ačkoliv se jedná o drama, místy je velmi dobře odlehčené, zejména díky manželce Ip Mana. Velmi povedená je také hudba - zejména v závěrečném souboji. ()

elanista1

To, že sú bojové scény výborné nemôže nikoho prekvapiť, má to aj dosť dobrý príbeh založený sčasti na skutočnej udalosti. Po dôkladnom zhodnotení a analýze, s prihliadnutím na podobné filmy ktoré som na podobnú tému už videl, a po sčítaní a odrátaní všetkých pozitív a negatív mi vychádza, že je to dobrý film. ()

calculus

Pro mě jednička žánru za poslední (dost dlouhou) dobu. Dobrý příběh, přesvědčiví herci, nic nepůsobilo podbízivě. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz