Romantická pohádka z časů, kdy rytířská čest patřila k těm nejcennějším hodnotám a kdy pro úsměv své vyvolené nasazovali mladíci život na turnajových kolbištích... Na starobylém hradě žije krásná panna (J. Ježková) se svým otcem (J. Zahajský). Odmítá zatím všechny nápadníky. Sama ještě neví, jestli bude někdy milovat. Aby se vyhnula vdavkám, dá si podmínku, že její ruka bude patřit pouze tomu, kdo vyhraje klání oděn v pouhé plátno. Očekává, že všichni odmítnou, neboť bojovat jen ve lněné kytli znamená jistou smrt. Jeden z nápadníků (F. Blažek) však na podmínku přistoupí… Tak začíná rytířská romance o strachu, zbabělosti, odvaze, ale především o velké lásce... Výpravnou filmovou pohádku na motivy středověké francouzské trubadúrské poezie napsal Jiří Bednář a režii měl Vladimír Drha. Velkolepé turnaje a dobově laděné melodie Petra Traxlera podtrhují středověký kolorit dávného pohádkového příběhu. (Česká televize)

Heretique

Moje nejoblíbenější česká pohádka (bez nadsázky), sice pro děti a kohokoliv s fantazií infikovanou prostoduchým obrazem současnosti v telce asi složitá, možná i nepochopitelná, nicméně přijde mi, že je tu krásně zachovaná poetičnost středověkých milostných písní se vším všudy. Věrohodná je i hudba Traxlerů, ve které jsou obsaženy důležité body příběhu. Postava šaška je přesně podle mých představ - blázen, který má výsadu říkat pravdu. Navíc je zřejmá typizace ostatních postav (král, rytíři, princezna, štolba, láska a strach), kdy každá z nich představuje nějaký lidský charakter. A pokud jsou některé výkony trochu prkenné, přičítám to právě silné stylizaci. Víc takových pohádek! ()

Ereniss

Matně si tuto "pohádku" vybavuji z dětství, tak jsem si ji po letech opět připomněla. Ne, odpad si to jistě nezaslouží. Protože to pohádka opravdu není a kdo to tak bere, tak je slepý a hluchý. Kdo má rád středověk, jistě toto dílko alespoň trochu ocení. Musím pochválit vydařené kostýmy a také šermíře z T. :) ()

calculus

K ideálu možná kus chybí, ale i tak dobrý počin. Verše a baladické zabarvení tomuto příběhu rozhodně sluší. Pro mě to je mnohem zajímavější cesta než klasické pitvoření a podobné nesmysly. ()

TinyMartina

Divím se, že je tahle pohádka tak neoblíbená. Mně se vždycky líbila. Veršovaný scénář, skvělá středověká hudba a můj oblíbený Filip Blažek. ()

Alden_Larson

Je to zvláštní film, ale docela se mi líbí. Je docela unikátně napsaný, spousta dialogů je napsaná ve stylu poezie, díky čemuž mají krásné tempo, takže film docela utíká. Děj není nic moc, obzvlášť jeho konec mi přišel slabý, ale i tak jsem si ho užil. Hudba se mi taky moc líbila. Herecké výkony taky nebyly úplně k zahození. Prezentace byla většinou nevýrazná, druhá polovina filmu je taky nějak zvláštně rozmazaná, což se mým očím moc nelíbilo. Ale jinak je to podle mě taková standardní neofenzivní pohádka. 6/10 ()

Ssova

Příběh, který vůbec nemá být pohádka...Už na začátku je jasně řečeno, že jde o romantický příběh... Navíc na motivy nějaké francouzské balady či čeho...A jako takový mě tento příběh okouzlil. Myslím si totiž, že se jedná o velice specifický žánr, který ocení jen milovníci středověku, kteří se můžou pokochat kostými, hudbou, interiéry a dějem vůbec a nasát ohromnou atmosféru, kterou se může film pochlubit. Jenom ten, kdo se dokáže kochat nádherou středověkého hradu a vidět v něm víc než jen ruinu, komu středověká hudba říká víc než jen to,že je stará, ten vidí v tomto filmu opravdu poklad...Takže mě nepřekvapuje,pouze mrzí, že hodnocení je tak mizerné ... Škoda, ale je to pochopitelné... ()

bittersweet

Soudě podle ostatních komentářů, jsem asi byla zvláštní (dekadentní?) dítko, protože tuhle pohádku jsem měla moc ráda. S odstupem času už to není takové, ale přesto.. ()

Crust

Když jsem tuhle rytířskou romanci viděl v dětství poprvé, taky jsem se neubránil zklamání. Veškeré dialogy a vyprávění kompletně ve verších, k tomu netradiční, ne zrovna pohádkový styl vyprávění, úspěšně se vyhýbající nudě, klišé a plytkosti většiny, hlavně dnešních, pohádek. To nebylo nic z toho, co jsem od snímku podobného vzezření čekal. Když k tomu ale dnes připočtu výbornou dobovou, doopravdy gotickou hudbu, povedené kostýmy, kulisy a výpravu a špetku důmyslného vtipu, kterým je to okořeněné, vychází mi snímek o lásce, cti, dvornosti a statečnosti, který pro svojí jedinečnou atmosféru rozhodně stojí za to vidět. ()

Nugat

Zas tak zle to nevidím, pěkná hudba, texty, kostýmy a hloupá holka se naučila... Ale ano, nedotažené souboje, nedotažené dobové kulisy, ale líbilo se mi. A ano, radši ztrácet krev při záchraně/vysvobození a pod. než jen proto, aby jedna pochopila... ()

LogLady

Tahle pohádka možná není ani dost pro děti, ani dost pro dospělé, ale mně se kdysi strefila do fantazie dokonale. Takhle nízké hodnocení mi připadá docela bizarní... že by kultovní film?;-) ()

Eisenmann

Na to, že tenhle produkt běžně uvádějí jako pohádku, je trošku temný. Tato temnota prostupuje celým dějem, prostředím, kostýmy a hereckými výkony, které jsou silně nesympatické a to se do pohádky opravdu moc nehodí. Přesto není celkový příběh špatný - jenom se nehodí pro děti. ()

Mr.Nobody

Na většině webových stránek je tento film uváděn jako pohádka. To však není zcela přesné. Asi nejvýstižněji jej lze popsat termínem adaptace francouzské trubadúrské balady Jednoznačně kladně lze hodnotit výkon Jiřího Zahajského v roli krále. Ten však poněkud kontrastuje s výkony některých dalších herců (Např. Jiřího Pomeje, Filipa Blažka nebo Michaely Kuklové). Značné výhrady je možné mít i k řadě kostýmů, které byly více než špatné. A to především po stránce použitých (lesklých a značně nevhodných) látek. Velkými pozitivy pak byla velmi zdařilá Hudba Petra Traxlera, vybrané lokace nebo výkony skupiny Marcus M. Zajímavá byla rovněž persnalizace lidských pocitů (Strach a Láska). Docela by mne pak zajímalo, jak by ten film vypadal, kdyby padlo rozhodnutí jej natočit nově a poučit se z dřívějších nedostatků. ()

Neel

Ponuré nebarevné prostředí s podivným oparem působí jako kdybych se dívala spíš na drama se špatným koncem než na pohádku, kde láska překoná všechny nástrahy. Blažek je opět ze všech princů nejprincovatější a tak to má být. Role pro jeden z nejhezčích hlasů českého dabingu Ježkovou je ale napsána dost špatně a její jednání nekoresponduje tak docela s klasickým vzorem tohoto žánru. Škoda. ()