Síla lásky

• Velká Británie Creation

Anglický přírodovědec Charles Darwin se snaží najít rovnováhu mezi svými revolučními teoriemi o evoluci a vztahem ke své zbožné manželce, jejíž víra je v rozporu s jeho prací. (Filmbox)

katschet

Vím, že kritika by měla být mířena k filmu, ovšem nelze se udržet. Pokud se někomu zdá, že příběh je uplakaný a že se velmi málo zabývá teorii o původu druhů a vůbec evolucí, má pravdu. V tom případě zájmu o vědu doporučuji, přečíst si publikaci a nečekat servírování evoluční teorie na stříbrném podnosu z filmu, o životě a trápení vyjímečného člověka, který si uvědomil vyjímečné věci. Síla lásky, jak praví český název filmu, je zde vyjádřena v několika rovinách. Lásky otce a dcery, manžela a manželky a v neposlední řadě, vědce a vědy. Jaké větší rozhodnutí může nastat, než zhodit celý životní smysl své milované osoby? Tenhle film nebyl o jen faktech a myšlenkách týkajících se evoluce. Byl to náhled do duše ztrápeného člověka balancujícího v křižovatkách a propastech situací. Neveřící člověk nebo člověk, jež nemá o víře ani potuchy, možná vztah mezi bohem a evoluční teorii nepochopí. Ale pokud se jedná o vztah k rodině, k dětem, k otci... o výčitky, o váhání v životních rozhodnutích a ztpčelou komunikaci nevyslovených emocí, pak se tenhle film jistě dotkl mnohých. Jak je zřejmé z některých komentářů s méně hvězdičkami, některých se dotkl až tolik, že bylo nutné jej shodit. Dle mého názoru nemohlo být hlavní břímě Darwinova života, ať už z leckterých ohledů, vyjádřeno lépe. ()

vrgulnik

Bohužel jsem nečetl Keynesův životopis, podle kterého byl tento film natočen. Četl jsem však Darwinův životopis od Irvinga Stonea a nepředpokládám, že by se zásadně odchýlil od skutečnosti. Bylo pro mě proto překvapení, jak velkou část filmu je Darwin prezentován jak člověk na pokraji nervového zhroucení. Ano, Charles miloval svou dceru patrně nejvíc ze všech dětí, pokud se něco takového vůbec dá tvrdit, a skutečně měl celý život zdravotní problémy pravděpodobně nejen jako pozůstatek prodělaných nemocí z cesty na lodi Beagle. Ve skutečnosti byl pravděpodobně chronický hypochondr a jak se říká: "ve zdravém těle zdravý duh", což platí bohužel i naopak. Co se týká filmu samotného, chyběl mi především popis Darwinových nejbližších přátel Lyella, Henslowa, Hookera, Wallaceho, kteří pro něj byli po rodině tím nejdůležitějším na světě. Ani pozdějším odpůrcům jako například Sedgwicka nebo Wilberforce nebyla věnována ani minutka. Celý film byl pouze intimním pohledem do jedné rodiny a do jedné částečně pomatené mysli, což je v případě Charlese Darwina extrémně zjednodušující pohled. V Darwinově životě se událo tolik zajímavého, že mě toto zpracování tak trochu zklamalo. Tři jisté hvězdy za herecké výkony obou hlavních představitelů. ()

robbez

Tvůrci si vybrali z Darwinova života pouze krátké období, kdy procházel životní krizí po smrti své (zřejmě nejmilovanější) dcery a váhal s publikováním svých objevů. Darwin zřejmě postupně sám ztratil víru v boha, ale zároveň měl dojem, že náboženství dává lidské společnosti řád, bez kterého by skončila v chaosu. Měl také obavy z reakce okolí, protože se pohyboval ve venkovském křesťanském prostředí a jeho žena se prostřednictvím víry vyrovnávala se smrtí dcery. Film je celkově předramatizovaný a diváka doslova zaplavuje příval vyhrocených emocí, slz a lítosti. Darwin tu působí jako šílenec, který trpí halucinacemi a fyzicky i duševně chátrá. Nakonec ale vše dobře dopadne: Charles se vnitřně vyrovná se smrtí dcery a manželka si přečte a odsouhlasí jeho spis. Za nejlepší z celého filmu považuji zajímavé citace z Darwinova díla. Mimochodem, všimli jste si, že Paul Bettany ve filmu vypadá jako Jan Budař? ()

Tomulka

Hlavně vynikající výkony Paula Bettany a Jennifer Connelly jsou naprosto vynikající a posunují tento film na čtyři hvězdy. Celkově film nemá nijak záživný děj, ale pokud to tak bylo tak potěš koště. Kruté, kruté kruté. ()

demovka

Film není pro každého a není pro pobavení. Pokud někdo chcete vědět, jaký Darwin mohl být a možná byl, koukněte se na tento film. Je o vnitřním boji jednoho geniálně informovaného věřícího vědce, kterému dojde, že vývoj je základ života. Mají lidé věřit, co hlásá bible nebo se mají vzdělávat, aby pochopili, že v historii života se jeden živý organismus vyvíjel v toho druhého a jsme tudíž všichni příbuzní. On se o příbuznosti všeho živého dozvěděl ze svého studia a ve své době narazil nejen na církev, ale i na zpátečnické kolegy a svou silně věřící manželku, která byla shodou okolností jeho sestřenice. Kromě jiných problémů musel Darwin řešit své i nemoci svých dětí. Metoda proudu ledové vody byla hrozně drastická. Ale psal se rok 1850 a jiné léčivé metody tenkrát neznali. Důvod úmrtí mnoha Darw. dětí nebyl trest boží, ale skutečnost, že sňatkem příbuzných se některé genetické choroby projevují velice často. Ale oni dva (Charles s manželkou) jeden bez druhého nemohli být. I když každý věřil v něco jiného a i když umírali jejich děti, milovali se. Síla lásky znamenala i lásku ke své oblíbené dceři, která byla tak silná, že i po smrti dcery si Darwin nedokázal připusit, že jeho oblíbené dítě je pryč. ()

EasternJoe

Nerad píšu krátké recenze, ale napíšu jen dvě věci: zbytečně pře-psychologizované a film skončil v části, kdy měl začínat. ()

Chicharron

Na film o velikánovi vědy hodně slabé. Skoro to vypadalo, jakoby se točilo na objednávku církve a tak musel být Darwin zpodoben jako zfetovaný hříšník stižený trestem božím, který mu za jeho hříchy vzal dceru... ()

Border

Takové celé poetické smutné ubrečené.Jenže jak zaznělo ve filmu život v přírodě je válka.Boj o přežití.A to tenhle film rozhodně není.Herecké výkony standardní.Jennifer Connelly se svými několika posledními filmy zaškatulkovala jako uplakaná panička obětavá matka ušlápnutá manželka atd.Já bych jí už zase nejradši viděl jako femme fatale,vražedkyni,kurvu nebo cokoliv co jí ušetří toho plačtivého pohledu. ()

Agora

Kdo vymyslel ten název a přebal na dvd a zařadil ho jako romantický film, byl blázen. Je to čistokrevné životopisné drama, možná trochu více uslzené, ale dobře zahrané. Období Darwinova života, kdy psal knihu O původu druhů , je hořce poznamenané úmrtím milované dcery, se kterým se téměř nemohl vyrovnat, z toho vyplývající spory a problémy s manželkou, přáteli, zhoršeným zdravotním stavem. Rozpor mezi vírou a vědou ()

karhy

Životný príbeh Charlesa Darwina je skutočne zaujímavý. Po dopozeraní filmu mi to nedalo a tak som si na internete oprášil stručné vedemosti o človeku, ktorý napísal jedno veľké a významné dielo. Tento film je len výsek Darwinovej cesty životom, ktorý si účtoval draho. Teória evolúcie Charlesa Darwina založená na prirodzenom výbere zmenila myslenie v nespočetných oblastiach vedy od biológie po antropológiu.Životná etapa Darwinovej kariéry je celkom dobre sfilmovaná. ()

Sejkorka

Zajímavé, ale příliš umělecké. Skromnější životopisný film by mě bavil více (zvláště, kdyby zahrnul delší období v životě Darwina. Rozhodně však skvělí herci v hlavních rolích (Bettany/Connelly). ()