Síla lásky

• Velká Británie Creation

Anglický přírodovědec Charles Darwin se snaží najít rovnováhu mezi svými revolučními teoriemi o evoluci a vztahem ke své zbožné manželce, jejíž víra je v rozporu s jeho prací. (Filmbox)

sanikope

Tradičná BBC produkcia. Už ked na začiatku vidím logo BBC v spojení historickej drámy mám s toho obavy. Takmer vždy je to totiž ako cez kopirák. Iný režisér, to isté spracovanie, tá istá forma. Po stý raz to isté preprané prádlo. Vravím si OK, možno vhodné v nedeľu večer o 9 na BBC2. No šokom pre mna zostáva že Creation sa dokonca objavilo v kinách. Najviac ma na BBC adaptáciach irituje umelá artová dramatičnosť, v tomto prípade to bolo "sebadeštrukčné utrpenie" Darwinowej postavy pri písani jeho evolučneho veľdiela. Paul Bettany ma po celý čas nedokázal presvedčiť a často posobil príliš pateticky utrápene a až neuveriteľne. Hlavne za to asi mohol scenár v ktorom sa dokola točil v nekonečnom kolese sebaobvinovania za všetko čo sa len vo filme mihlo. A casting celého filmu na čele s Jennifer Connelly bol zbuchaný akoby na poslednú chvíľu... Connelly sa do tej role mne osobne už vobec nehodila. Veľa faktov z Darwinovho života sa v zmysle zjednodušenia deja jednoducho vystrihlo, ako napr. že v čase písania knihy mal i dalšie deti. Čo bolo však najmenej logické, bolo že od smrti jeho dcéry Anny, kým vydal svoju knihu trvalo takmer 8 rokov a jeho ostatné filmové deti nezostarli ani o vlások. Na konci som neveril vlastným očiam, Darwin s mrtvou dcérou ruka v ruke kráčajú vstriec krásnej budúcnosti... a žijú doteraz, ak nepomreli... Hrozný pátos... ()

štíple

Působivé. Doporučuji nečíst komentáře cyniků a soustředit se na komentář uživatele Hal_Moore . Lépe bych to nevyjádřila. ()

ilovebritain

Mám velkou slabost pro smutné filmy, které nás nutí k slzičkám. Nepopřu, že velká část filmu je vcelku nezáživná, přesto je nutná pro další chod věcí. Největší války ze všech jsou ty, které musíme vést sami se sebou. Od jiných totiž můžeme odejít, zato sám se sebou žít musíme. Pokud nás pak trápí něco tak hrozného, jako je pocit viny, smutek či ztráta iluzí, jsme docela slušně v háji. Tyto vnitřní boje ztvárnil Paul Bettany skutečně věrohodně. Nemohu pominout ani manželku, která rovněž zapůsobila. Pokud si však tyto dva spojíme, nenajdeme chybu. Pokud spolu na plátně vystupuje skutečný pár, znamená to většinou velký průšvih. Strávit spolu sedm dní v týdnu doma i v práci se obvykle neblaze projeví v psychice. Navíc řada tvůrců má klamný dojem, že z toho prostě musí něco vytřískat a cpe tam náznaky na soukromý život páru, z čehož všeho obvykle vyplyne něco velmi podobné trapasu. Co se ale Paula a Jennifer týká, neplatí to. Dokázali totiž využít všechno, co šlo proti nim a ještě leccos přidali. Z jejich filmových manželů je cítit láska i na vzdálenost kilometrů. Vzácné. ()

Dslike

Ten film taky ako je je urcite tak zamerne, nieco chcel povedat no neviem najst co, pretoze potencial darwinovej teorie a spolocnosti ako takej tento snimok vobec neobsiahol. Ak to malo byt vnutro cloveka ktory "zabil boha" bolo to 10/10, ak som cakal na nieco fascinujuce, uvahove a tuzil po toku prevratnych myslienok bolo to bohuzial slabe . ()

petite fille

aké zvláštne nechať vedca koncentovaného na empíriu tápať za vidinou mŕtvej dcérky. je to dokonale ľudské. titul "Creation" tak môžeme chápať v inom rozmere ako pôvodne očakávame. pôvod druhov je len jeden úlomok veľkej skúšky viery a rodiny. niekoho to určite sklame, ale podľa mňa je dobré, že bol taký veľký priestor venovaný kontextu Darwinovho života. niektoré scény sú v spojení s delikátnou hudbou naozaj lahodné. ale ako celok to predsa len až tak dobre nefunguje a tempo je niekedy pomalšie ako by sa žiadalo, preto som mala z celého filmu pocit, že trval o hodinu dlhšie než v skutočnosti. ťažko vybrať medzi formálnym hviezdičkovým hodnotením, ale nakoniec volím to vyššie, pretože estetika zobrazenia tých vnútorných bojov mi bola blízka a myslím, že takéto námety s nejednoznačným vyznením sú teraz veľmi potrebné. ()

Barghest

Problém toholhle filmu tkví v tom, že spousta lidí zřejmě čeká něco jiného, když natrefí na film o Darwinovi, takže mohou být zklamáni. Film jako takový ale není špatný, jako komorní drama šlape jako hodinky, na čemž mají velkou zásluhu skvělí Paul Bettany a Jennifer Connelly. ()

MirkaP

Podle mě je film zejména o manželské krizi a jejím zdolání. Krizi vyvolalo úmrtí dítěte, to zacloumá s každým, komu se to stane. Úroveň medicíny v tehdejší době byla strašná. ()

Aquarii

Krásná scéna s orangutanem Jenny, která poukazuje nad její inteligencí. Ale kde se vzala? Evoluce je asi ideální odpověď. Ale proč by se nemohlo spojit stvoření světa Bohem a následná evoluce přírody a všeho živého? Charles se tak rozhoduje mezi vírou v Boha a vědou. Bohužel zanevřel na Boha jako většina lidí, kteří ztratí svého blízkého navždy, proto se uchýlill na vědecké poznání života. ()

spotczek

Anglický výraz Creation lépe vystihuje původní ideový záměr, český název Síla lásky odpovídá výslednému povrchnímu dojmu. Škoda. Neznám knižní předlohu, ale řekla bych, že se tvůrci filmu příliš drželi toho, v čem na ně zapůsobil text. Filmové médium je víc příběhové a důraz na emocionalitu mu moc nesvědčí. To potvrdilo ještě včerejší zdejší hodnocení v modrých číslech. Dnešní červené zase dokazuje, jak moc záleží na tom, kde (v tomto případě na stanici ČT art) je film promítán. Klasický divák etickou, psychologickou a teologickou rovinu neocení, kdežto náročnější už ano. Příběh Darwina je pro většinu lidí spjat s regulérní vědou a nikoliv s jeho soukromím, na které se Creation vlastně soustřeďuje. Podle zdejších reakcí se jeví Darwin v podání Bettanyho spíše jako blázen. Já však chápu snahu tvůrců zobrazit ho jako člověka v nesmírném duševním vypětí. Náš svět přistupuje k Darwinově teorii jako k jednou dané věci a příliš se nezamýšlí nad tím, jaký byl jejich dopad na puritánskou společnost, která autoritativně nejvýš stavěla boha s Biblí a pak hned člověka. Respektive víme, že byly Darwinovy myšlenky kontroverzní, ale už nás nenapadá, jak to musel těžce snášet sám objevitel. Našel něco, o čem byl skálopevně přesvědčen, že platí, ale stejně tak dobře věděl, že to většina nebude schopna pochopit, když to v podstatě neakceptovala ani jeho vlastní žena. Nemyslím, že šlo jen o likvidaci tradičních teologických schémat. V závěru filmu zazní asi ta nejpodstatnější věc, se kterou se zatím nevyrovnala žádná civilizace. Jde o chápání neustálého vývoje, proměnlivost, v podstatě nekonečnost boje života o existenci, který vylučuje jakoukoliv idealistickou představu konečného štěstí, spokojenosti či ráje. Dříve se za jakousi výslednou dokonalost považoval Bůh a vše, co ho definovalo, dnes jsou to především peníze, materiální zabezpečení a povrchní úspěch, růst. Je těžké žít jen jako jeden z mnoha, jen aby po mně mohl přijít další a po něm zase další a nejspíš lepší. Je strašné vidět umírat své krásné, dokonalé dítě. Ale přesně to je evoluce. Každá dokonalost musí zemřít (dítě, představa boha či ráje), aby se mohla narodit ještě lepší dokonalost (kniha, věda, vývojová teorie) atd. Na jednu stranu je to děsivé, na druhou stranu božské. ()

DR.SZ

Síla lásky je snímek, který misí opět všechny nápady z jiných filmů, byť je to životopis. Oceňuji dobrý nápad hraného vyprávění Charlese Darwina, ale mělo se držet radši u toho. Neoriginální film s neoriginálním příběhem zahrál neautenticky herec Paul Bettany, který jen skomíral a psychicky narušeného hrdinu nezvládl zahrát. Škoda, že jako v Čisté duši, tak i teď zde nedostala větší prostor herečka Jennifer Conelly a její emoční rovnováha, i když už by to bylo okopírováno. Kostýmy, masky a výprava jsou slušivé a děj (ač ohraný) neomrzí. 53% ()

Vivian

Nejsem sice oddaný darwinista, ale bylo zajímavé podívat se, jak ta slavná teorie přicházela na svět. (Proč ten film dostal v české distribuci tak banální název? Plete se s tisícem jiných filmů, ten název navíc film moc nevystihuje.) Ale uměla bych si to představit na x záživnějších způsobů... ()

jopal

Ako vacsinou, ani teraz nezdielam vysoke hodnotenie s ostatnymi. Na dramu to bolo malo dramaticke a ako zivotopis to nestalo za nic. Z kazdeho trosku, ale film mi absolutne noc nedal. Nezabavil som sa, nepoucil, nic nove sa nedozvedel a hlavne som cakal viacej! 01.2011 ()

WoodoX

Ani neviem, ako to bolo celkovo dobré. To, že to je z britskej produkcie, je vidieť. To, že sú tam skvelí herci, je vidieť. No po tých úvodných minútach akoby sa dej zastavil a chcel troška spomaliť a ukázať pozadie Darwinovho života a jeho strastí. Chýbalo mi tam viac z jeho pôsobenia na latkách vedy a jeho celkového výskumu, ako bolo načrtnuté v úvode snímku. Celkovo to nebolo vôbec zlé, nemám jedinú výtku, no proste to bolo pre mňa nejakým zvláštnym spôsobom nedostatočné. Ono je vlastne aj dosť možné, že neskôr hodnotenie zmením, ani sám neviem. Jediná vec, čo teraz viem je, že takéto filmy mám nadovšetko rád, pretože Vám to niečo dá, niečo, čo inde nepochytíte, niečo, čo je možno pre Vás, ako pre niekoho, kto sa podrobnejšie nezaoberá Darwinom, interesantné. V ostatnom prípade si pozriete aspoň drámu, ktorá Vás poteší už spomenutými kvalitnými britskými hercami. ()

Maiken Algren

Vo chvíli keď sa mi 108-minútový film zdá príliš dlhý, je to zlé znamenie. Možno by to bolo lepšie ak by sa nezáživné a otravné pasáže akože hrajúce na city okamžite vynechávali. Aj keď, čo by potom z diela ako je toto zostalo? Utrápené pohľady Jennifer Connelly ktorá môže byť pekná ako chce ale zahrať rolu ako je táto nevie? ()

kolly13

Pěkný film o géniovi, který popřel svou vlastní podstatu a přišel z kacířskou myšlenkou, jež ho stála vlastní rozum. Výběr tématu, dějová linie či emoční berle, dobrá volba. Jen jedno tomu chybí, překvapivost spojená s komplexností pěti hvězdičkového filmu. ()

lada32

Překrásná záležitost odehrávající se na hranici dvou světů.Starý prodchnutý spořádanou katolickou vírou a nový podpořen evoluční teorii řady vědců,bourá staré mýty a předsudky.Silně jsem si uvědomil,jaký to musel být pro protagonisty zápas.Tady dokonce rodinný zápas v podání bezchybných herců,v civilu manželů.Životopisná lahůdka. ()