Síla lásky

• Velká Británie Creation

Anglický přírodovědec Charles Darwin se snaží najít rovnováhu mezi svými revolučními teoriemi o evoluci a vztahem ke své zbožné manželce, jejíž víra je v rozporu s jeho prací. (Filmbox)

vykur!

Co když celý svět zjistí, že pro nikoho tady ani potom bůh vůbec nic nechystá, že na ničem nezáleží, na lásce, na důvěře, na víře ani na cti...jen na samotném přežití. ()

Wormboy

Nikdy som sa hlbsie nezamyslal nad "pribehom" v pozadi Darwinovej evolucnej teorie a nad spolocenskymi problemami, ktore samotna Darwinova myslienka musela vyvolat. Creation mi ponukol prijemne chvile, pocas ktorych som mohol trosku pouvazovat nad vecami "medzi nebom a zemou" a pritom si aj oddychnut od dennodennych banalit. Spominany rozorvany "duch" filmu mne prave sedel a akosi mi navodzoval atmosferu, ktora by teoreticky mohla Darwina v danych casoch sprevadzat. Paul Bettany si kazdopadne zasluzi velky potlesk. ()

Gaaron

Sice jen využívají lákavé nálepky teorie evoluce, aby prodali romantické drama o manželské lásce po ztrátě dcery, leč na svůj žánr je to příjemně civilní, dobře odrežírované a hlavně skvěle zahrané. Největší uznání patří Bettanymu za Darwina, Connelly je sama o sobě dostatečným důvodem koukat na cokoli a epizodních roliček se dostalo i takovým fajnovým Britům, jako jsou Ash Morgan nebo Sherlock Holmes ;) ()

pakobylka

----- "Zdá se mi, že jsi s Bohem ve válce, Charlesi. A oba víme, že tu válku nemůžeš vyhrát." ----- Pokud snad čekáte, že vám "Síla lásky" ukáže cestu, která Charlese Darwina dovedla k jeho (r)evoluční teorii, budete čekat dlouho ... a marně. Trochu nešťastně zvolený úhel pohledu představuje jednoho z nejvýznamnějších přírodovědců jako zlomeného, osudem těžce zkoušeného muže, který se obtížně vyrovnává se smrtí milované dcery, marně bojuje s pocitem viny, odcizuje se vlastní rodině - a zmítaný pochybnostmi a sužovaný vleklými zdravotními problémy váhá se zveřejněním svých poznatků. Neveselé vyprávění má v úmyslu rozervat vám srdce, jenomže jeho záměry jsou příliš očividné - a použité výrazové prostředky příliš účelové, takže ve výsledku až tak nepřesvědčí. ()

campix

Celkem nudné drama o tvorbě ''O původu druhů'' Charlese Darwina, které spíše než samotné dílo a rozpor mezi vědou a náboženstvím, řeší osobu samotného Darwina a jeho rodinné trampoty. Dobové drama, které se opírá o britské herecké hvězdy, ale například Jennifer Connelly nebo Benedict Cumberbatch nedostávají tolik prostoru. Příběh se opírá především o bludy v Darwinově hlavě a nemůžu říct, že by mě natolik zaujal. Čekal jsem možná něco jiného. ()

seneki

Bylo by pěkné vidět jak společnost regovala na Darwinovu publikaci "O původu druhů", toho se ale bohužle v tomto snímku nedočkáte. Samozřejmě jeho rodina hrála důležitou roli nicméně to bylo na filmu asi to nejhorší. ()

Radiq

Film, kterýmu byl dán jeden z nejstupidnějších českých distribučních názvů, co jsem kdy viděl. Není to totiž žádná trapárna romanťárna, jak název napovídá a podvádí, ale o životu a díle Charlese Darwina. Láska tam nějaká je, ale není jí víc, než v kterémkoliv jiném životopise. Když se tím názvem nenecháte odlákat (a věřím, že 90% chlapů jo), tak dostanete poměrně dobrej filmek se známejma hercema, kterej vás ale nedostane do nebíčka nebo do peklíčka, ale pěkně z dinosauří pochvy pod drn plnej červíků... a to je to, co my potřebujeme! ()

bartias

Poutavý film o vzniku teorie, která ovlivnila celou moderní společnost, triumfuje Paulem Bettanym. Ten v hlavní roli profesora Darwina sužovaného smrtí malé dcerky podává strhující herecký výkon. Sekunduje mu při tom skutečná manželka Jennifer Connelly. Tragické životopisné drama navíc ukazuje výplody Darwinovy chorobné mysli skoro ve stylu mysteriózního thrilleru. ()

_DAVE_

Poteciálně zajímavé téma ohledně vzniku "darwinovy evoluční teorie" zazdilo trápení celé rodiny nad úmrtím dcery. Chápu že to mělo zásadní vliv na vydání Darwinovy knihy, ale čekal jsem od filmu něco trochu jiného. ()

lennyd

Vědci to nikdy neměli jednoduché, Charles Darwin by o tom mohl povídat. V dobách, kdy tvořil svoji nejznámější knihu, O původu druhů, byl označován za kacíře pohrdajícího bohem, a jediným, kdo při něm stál, byla jeho žena Emma. I přes velké rozpory v otázce víry a náboženství, je spojovala láska, a právě Emma Charlesovi pomohla překonat těžké chvíle po smrti jejich dcery Annie... Creation je jeden z filmů, který mne ještě při sledování donutil otevřít si wikipedii, a něco si o tématu přečíst. Ale přesto mají biografické filmy jednu obrovskou nevýhodu, a tou je to, že víte, jak skončí. Ono se sice moc hezky dívá na vnitřní (a vlastně i vnější) boj Charlese Darwina - navíc brilantně stvárněného Paulem Bettanym - zda dopsat či nedopsat svoji knihu, ale když z historie víme, že ji napsal, tak ani zádrhel v posledních minutách filmu nás nemůže rozhodit. Opravdu skvělému Paulovi Bettanymu neméně zdatně sekunduje Jennifer Connely (obsazení této manželské dvojice bylo výbornou volbou). ()

Tomasso001

Darwin si celý život uvědomoval co znamená jeho teorie pro vývoj víry a obklopen věřícími sváděl v sobě neustálý boj. Jít za přeludem, který mnoha lidem dává sílu, nebo se vydat cestou pravdy. Cestou která není zdaleka tak příjemná, je bez andělů, boha a všeho co podává lidem pomocnou berličku, ale je pravdivá a skutečná. Bůh s námi nemá své záměry, ale příroda se vyvíjí dle všech možných okolních vlivů. Film tento boj krásně ukazuje a jak už tomu bývá většina myslitelů a lidí, kteří se stali průkopníky, neměli nijak jednoduchý život ()

uiu

Creation aneb Jak to tenkrát s Charlesem Darwinem bylo, jak přišel na svou zdrcující teorii a jak bylo těžké pro jednoho člověka, aby zabil Boha tisícům lidí. Film má svá dobrá, ale i hluchá místa, nicméně se na něj velice dobře dívá - především na přestřelky bezvěrce Darwina a jeho vysoce pobožné ženy nebo rodinného přítele kněze. Stáváme se svědky velké historické události, která změnila snad všechny vědní obory a otevřela lidem oči. Dnes pro nás naprosto nepředstavitelný fakt, že bychom se báli vyřknout, že nás nestvořil Bůh, ale miliony let evoluce. Nebo tvrdit, že na zemi žili dinosauři a být za to ve škole potrestán. Obdivuji, že Darwin byl první, kdo se nebál tohle říct (jaká omezenost až do roku 1859, kdy vyšlo O původu druhů). Vřele film doporučuji všem, koho tato tématika zajímá, i když dějová linie "zemřela mi dcera a je to moje vina" mi přijde moc zdlouhavá a nevhodná. ()

zdenny

Pro lidstvo zlomový příběh Charlese Darwina, který mohl být natočen určitě lépe anebo s důrazem na jiné okolnosti. Zde se jedná ve velké míře spíše než o okolnosti vedoucí k sepsání knihy „O původu druhů“ o dilema člověka, který ví, že zveřejněním svých myšlenek a závěrů nezvratně nabourá a rozvrátí společenský řád. Jen si představte, jaká muka musel Darwin prožívat, když věděl, že za své dílo bude muset nést nekonečnou odpovědnost. Když navíc v tomto kontextu vezmeme v úvahu několikasetnásobně menší váhu kontroverzních názorů některých lidí dnešní doby. V tomto ohledu byl film velice dobrý. Já jsem spíš ale očekával určitou biografii. ()

Gurtha

Snad je to tím, že dnes celý den prší, ale creation je každopádně silný příběh, který nestihnete prožít cestou v metru a jeho tklivé tóny se se prostě hodí k podzimním mrazíkům. Pro někoho možná příliš emocionální (měla jsem na krajíčku, ale kapesník jsem potřebovala jen kvůli neutichající rýmě) a nevhodné k podobě Dawina coby dlouhovousého muže jak ho známe z učebnic - nebudu říkat, že tomu tak není, možná jsme se jen - já a film - mimořádně strefily do naší současné nálady. ()

SkyLukey

Ukrčitě kvalitní a zajímvý film. Dost možná režisér vsadil na občasný chaos ve scénách pro přiblížení a připodobnění Darwinovch myšlenek, které byly rovněž velmi chaotické. Creation je natočen velmi citlivě, protože vše co se týče války vědy a víry citlivé je. Nejvíce mě však překvapil Paul Bettany, který předvedl prvotřídní roly. ()

showxman

Pro mě jednoznačně nevyužitý potenciál. Režisér mistrně ovládá snad jenom to, jak ze skvělého námětu udělat nudnou slátaninu. Škoda, tohle si sir Charles Darwin nezasloužil. ()

cab

Biografie Charlese Darwina se zameruje na obdobi, kdy mu umira dcera a ztraci silnou viru v boha, cimz se dostava do souboje se sebou samym pred finalnim dopsanim v budoucnu ceneneho literarniho kousku. Nuda na druhou. 50% ()

Merkin

,,Tys zabil boha!" Krásný příběh o tom, jaké dilema musel Darwin řešit předtím, než se rozhodl vydat práci zásadně měnící pohled na život. Skvělé herecké obsazení, výborný scénář a půvabná hudba. Rozhodně doporučuji:) ()