Síla lásky

• Velká Británie Creation

Anglický přírodovědec Charles Darwin se snaží najít rovnováhu mezi svými revolučními teoriemi o evoluci a vztahem ke své zbožné manželce, jejíž víra je v rozporu s jeho prací. (Filmbox)

kolemjdouc

Britové životopisy uměli.O tom žádná.Současná cinema je o něčem jiném.Jak jsou v zájmu prachy tak je to v...Tenhle příběh se jim povedl v tom smyslu,že se snažili velmi dobře načrtnout divákovi tehdejší dobu.Jak museli vědátoři tvrdě bojovat s církví.O tomhle snímek podle mě byl.Bezchybně vybrané interiéry a exteriéry,Vynikající kamera a režie.Extra výkony všech herců.Absolutní spokojenost. DVD stálo pár korun ve výprodeji. ()

Crackonosc

Viděli-li jste jeden života-popisný film o vědci/badateli/objeviteli, nepřekvapí vás Creation absolutně ničím a můžete ho s klidem vynechat. Neviděli-li jste, stačí vidět trailer a hned víte o co půjde a jak to může asi dopadnout, navíc se to dozvíte v podstatně stravitelnější formě. ()

prezdivaka

Ach boze, distributor se zase překonal a tak máme už asi pátý název Síla lásky. Nabízelo se Stvoření či Zázrak ztvoření. ()

sona123

Co by dělal Charles bez své Emmy? Creation trochu připomíná Čistou duši, zejména v závěru. Ale tím neobjevuji nic nového, jen potvrzuji, co se říká, že genialita má své vedlejší efekty a někde se ten přetlak musí projevit, zejména v tak "barbarské" době, v jaké Darwin vyrůstal. Z každého záběru je patrné, kolik materiálu by bylo dál k dispozici, kterými liniemi by bylo možné se dát...a klobouk dolů, že se tvůrcům povedlo udržet velmi příjemnou stopáž bez toho, že by se film roztekl do něčeho neurčitého. Tomu se říká disciplína a ostrý řez. Výkon všech herců byl excelentní a příběh manželů Darwinových, ten rozhodně stojí za zhlédnutí. A vůbec by neuškodilo u tématu zůstat a natočit něco víc o samotném díle Charlese, ovšem od stejných autorů - vizuální stránka zde je famózní a film se nepotácí do již obehraných kulis boje osvícenství proti celé dogmatické společnosti. Vlastně nevím, proč mne to celé tak chytlo, možná je to dávkou citu a špetkou dětské hravosti, která čiší z každého záběru. Paráda! ()

KatRi

Tuctový, zapomenutelný film o jedné nezapomenutelné osobě, která skandálně změnila pohled na člověka a přírodu. ()

aLPaC

Představoval bych si film zaměřený na Darwinovu vědeckou práci a bádání, potažmo souboj s církví a myšlením lidí Anglie 19. století. To by si autor evoluční teorie, zakladatel evoluční biologie a celkově nejspíše neslavnější přírodovědec zasloužil. Zkrátka něco ve stylu "Čisté duše". Jenže místo toho dostaneme rodinné drama, které jsme mohli vidět 1000x předtím. No a svou nejslavnější práci pak Darwin sepíše lusknutím prstu během dvou minut. Scénárista a režisér by si zasloužili výprask za to, jak dokázali takto atraktivní látku promarnit. ()

KOZEL84

Spíš než o vzniku Darwinovy knihy je to o tom jak mu umřela dcera a jak těžce se stím vyrovnával.Jakkoli je to smutné a se vznikem knihy to souvisí,tak je to taky otravné,když vás zajímá něco úplně jiného.Hlavní hereckou (manželskou) dvojici mám rád a hrají dobře,ale tohle podle mě není vůbec ničím zajímavé drama.Škoda.Stejně by mě spíš zajímalo období po vydání knihy.Muž který zabil boha by si zasloužil lepší film. ()

honelnik

Znicili by ste nebo, keby v nom bola vasa dcera?....Cakal som pribeh o Darwinovych cestach, Galapagy plne farbiciek, domorodcov a mozno aj trochu toho Indyho. Nic take. ()

goniss

zhruba teprve v polovine filmu mi došlo o co jde. Pak jsem vlastně měla zmatek v tom, jestli se děj odehrává jako skutečný, nebo v Charlesově imaginárním nemocném světě. Nádherná ukázka lidské lásky. Skvělé efekty. A tak jak nesnáším opice, orangutany, apodobně, v tomhle filmu malou Jenny's zbožňuju. O velkém plusu doby ve které se film vyskytuje nani nemluvím. Přesto samotné zaměření na Charlesovu teorii tam není tak zcela zřetelné, abyste pochopili, nevím jestli šlo ve filmu o to, aby dopsal knihu, nebo o to, že i těžce nemocný člověk ze smrti svého nejbližšího se může uzdravit a s chutí dodělat to, co nebyl schopný.. ()

edie sedgwic

Velmi ludsky a dojimavy pribeh, napriek tomu ma film trochu zmiatol. Cakala som trosku viac vedeckosti, nahlad do Darwinovho vyskumu. V tomto ohlade ma film maximalne sklamal, cely dej sa toci viacmenej okolo hlbokeho vztahu dcery a otca. Ak by slo o fikciu tak nie je problem, ale ak ide o takeho velikana ako je Darwin, ktory zmenil chod dejin a ovplyvnil nase myslenie, by som cakala nieco velkolepejsie. ()

Heroine

Darwin proti křesťanské víře, to je jako blbost proti blbosti. Nemá to cenu, Darwin prostě neměl pravdu. Křesťané ji taky nemají. Tak co to tu řešíme? Jak se vypořádat se smrtí dcery? Jen velice těžko, to je přeci jasné. Podle mne, existuje jen jedna skutečná evoluční teorie, kterou zatím ještě nikdo nepopřel. A tou je názor básníka Karla Kryla, "Zatímco se velmoži těší svému vlivu, lidstvo už se nemnoží - oddává se pivu". A co se týká filmu, je nudný. Velice nudný. Kdo to jistí, a kdo u mne vymámil ty dvě hvězdičky v hodnocení, je jako vždycky vynikající Paul Bettany, který byl dobrý, i přes svůj mimořádně ohyzdný vzhled. Co se však velice vymyká mému stylu, a co často nehodnotím kladně, je obsazení ženské role. Musím uznat, že Jennifer Connelly je vynikající herečka, a podala nadprůměrný výkon. ()

brumbrum

Celkom dobre spravene. Tragedia je, ako dodnes nejeden popleteny krestan cita Genezis ako prirucku k vysavacu. Stvorenie sveta "za 7 dni", "vyberanie rebra" a podobne, ved to su obrazy, metafory, pre lud pospolity. A z toho nepochopenia sa chudak Darwin vo svojom vedomi/svedomi ocitol akoby "na druhom brehu", kde si musel vybrat obrazy z Genezis, alebo vedecke badanie. Film - azda nevedomky - ukazuje tu nelogickost, ako clovek, hlboko zasadeny do Bozieho diela, bojuje uplne zbytocne proti Nemu. V prvom rade Boha oslovuju s kolegom ako "starusik" a "On tam hore" a podobne, cize oslovuju niekoho, v koho akoze neveria. Stoji pri nom milujuca manzelka, ktoru hlboko miluje - staci sa zamysliet, kde ta laska prameni a usti, ked ide len o prirodny vyber a mnozenie sa. Zomiera mu dcera, ktora je inak velice cool, chutne sa usmievajuce este aj ked liska pred jej zrakom zerie pistiaceho zajka - ved z hladiska prirodnych zakanov je smrt dcery tiez len dalsi zajko v kolobehu pretvarajucej sa hmoty: tak naco/odkial/preco tolky zial nad dcerou? Prirodny vyber, pan vedec, len trocha hmoty, co neprezila vyber silnejsieho. Apropo "zakony", co "su tu uz stovky milionov rokov" - cely film vyprava o tycho "zakonoch", lenze zakon niekto stanovuje, aby bol zakonom a dohliada, aby platil, inak to nie je zakon, ale chaos a nahoda. A tak zasa raz mozeme sledovat nelogickost uvazovania "stovky miliony rokov platiace zakony, ktore sposobili, ze sa z nicoho vyvijali prekrasne zlozite organizmy". Keby to nebolo smutne, je to celkom dobry styl cierneho humoru ;o). Cize clovek vyhlasi vojnu Bohu, v ktoreho neveri - a vojnu vedie tym, ze tvrdi, ze existuju zakony, ktore proste nikto nestanovil a stovky miliony rokov obrovska sila s nekonecnou preciznostou sposobuje samocinny vyber a zdokonalovanie inak nezivej hmoty, ktore proste z nicoho nic dycha zivotom, mnozi sa, spracuva informacie a chce zit, hoci je poskladana z prachu a vody. Nehovoriac o tom, ako ten chudak vypadal, ked vyhlasil vojnu Bohu a nespracoval smrt dcery - dusevny somrak, halucinogeny a halusky, vidiny, duchovia, depresie.... Kolko si clovek musi lognut z pekla, aby zistil, ze existuje nebo? Jennifer Connelly je tu super! 3* - nebolo to zle, ale tak dako zalostne bezvychodiskove. ()

Blaogranas

Nepochybně dobře zahraný film, ze kterého nedýchá žádná monstróznost. Já bych to ale bohužel viděl spíše na půlhodinový dokument a šmitec. Celý film je totiž v podstatě pouze natáhlé truchlení nad ztrátou dcery, což je sice strašné, ale bohužel to bylo také docela nudné. 50%. ()

IdaHutt

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec jsem se přiklonila k vyššímu hodnocení. Od životopisného snímku jsem nečekala výklad Darwinovy teorie - to přísluší jiným žánrům a jiným médiím (dokumentární film, nejlépe však přímo ad fontes , tj, ke knize); po této stránce byla informace o základní myšlence Darwinova převratného díla podána dostatečně vhodně a dostatečně zajímavě a ilustrativně. Ano, vadilo mi citové drásání, vadila mi smrt Darwinovy dcery coby osa vyprávění, leitmotiv, ba dokonce i jakýsi arbiter, který má rozhodnout o osudu ne/dokončení jeho bádání. Nicméně v jistém smyslu ani toto pojetí příběhu nebylo neoprávněné, a už vůbec ne prvoplánové. Protože zásadním konfliktem, který se zde řešil, byl konflikt mezi vědou a vírou, mezi revolučním vědeckým důkazem neexistence božího stvořitelského principu a tisíciletou náboženskou útěchou, že život, zrození a smrt mají bohem garantovaný Smysl, alespoň pro člověka. Darwin proto - vedle samotné vyčerpávající vědecké práce - musel těžce zápasit jak s vládnoucím společenským míněním, tak sám se sebou. Domnívám se, že právě zobrazení tohoto konfliktu, který si už ani neuvědomujeme (s výjimkou těch států USA, kde je výuka evoluční teorie dodnes zakázána na školách!), je největším přinosem filmu. Dovést vlastní teorii do důsledků znamenalo přiznat si, že mrtvá dcera je stejně mrtvá jako ptáček, jenž vypadl z hnízda, byl sežrán červy, rozložen v půdě, aniž jeho nesmrtelný duch blaženě vzlétl k pánubohu na nebesa. ()

kluzo

Pro mne naprosto úžasný životopisný film o jednom z největších lidí, kteří kdy chodili po této zemi. Film je především drama o pochybách a přesvědčení, lásce mateřské (otcovské) i manželské. Nebýt této lásky, pravděpodobně by Darwinova kniha nikdy nevyšla. Film je o tom, že láska "i hory přenáší" a že dva je víc než jeden. Vynikající záběry krásné venkovské podzimní britské krajiny, perfektní kamera i depresivně laděná hudba pro mne dokonale skloubili celý příběh. Darwinovy myšlenky jsou upozaděny Síle lásky, proto se výjimečně domnívám, že český název mnohem lépe vystihuje podstatu filmu, než anglické Creation. ()

siloalampa

Zaujímavý námet, zaujímavá téma, avšak príliš ťažkopádne spracovanie, ktoré ma ku koncu čím viac tým ďalej nútilo pravidelne dýchať a tlačilo mi viečka smerom k očným jamkám. Škoda. ()

Rikky007

Vážně podařený životopisný snímek, který vyniká skvělou dobovou výpravou. Ale mám dojem, že lidé, kteří se o Darwina nijak nezajímají nebo je vyloženě nebaví se dívat na filmy typu "sever proti jihu" se budou docela nudit. ()

Deftie

Silné, veľmi silné tri hviezdičky. Silu príbehu však strhávajú nižšie miestami až prvoplánové scény s dcérou a orangutanom Jennou, ktoré síce účinne fungujú (rozumejte, overíte si, či sú vaše slzné kanáliky ešte funkčné), ale napriek tomu trochu prihoršujú. Taktiež by som rada videla v podobne ladenom filme viac spoločenských intríg, podobne nátlak kolegov a možno trochu viac z toho jeho vnútorného súboja s Bohom. Bolo to príliš rodinné. Avšak solídne, veľmi solídne natočené, kde všetci hrajú čoby o dušu, na čele s vynikajúcim Bettanym (vylepšil si skóre z Légie). ()