Jdi, řekni Spartským

Go Tell the Spartans

Válečný / Drama

USA, 1978, 114 min

Tento film sráží nejen očividně omezený rozpočet, ale především nevhodný výběr herců, kteří by se hodili spíše do Mashe a né do snímku s ambicemi vykreslit realisticky počáteční fázi angažmá USA ve vietnamském konfliktu. Film vznikl v roce 1978, 3 roky poté, co již obě vietnamské republiky splynuly v jednu a v USA bylo toto téma stále nezahojenou mokvající ranou. Tento defétistický, hořkobolný pocit se táhne celým filmem, jehož hlavním poselstvím je, že se USA neměly nikdy do tohoto konfliktu zapojovat. Ač je film zasazen do roku 1964 (před incident v Tonkinském zálivu), vypovídá spíše o době, ve které vzniknul. Hlavně vykreslením a chováním postav, kopírujících standardní klišé "mírového hnutí" o vojácích sloužicích v Namu (např. sergeant opilec, medik kuřák opia). Nejen o tomto posunu charakterů oproti knižní předloze viz její autor (Daniel Ford) v tomto článku: http://www.warbirdforum.com/movie.htm(22.9.2013)

• dopitak

Název filmu asociuje slavnou antickou legendu. Tím ale s klady končím. Filmy z prostředí vietnamské války (tedy mé nejneoblíbenější, myšleno ve filmovém zpracování, jinak je mi samozřejmě neoblíbená každá válka včetně té Roseových), prostě nemůžu vystát. Důvodů bývá hodně, ale tady to zjednoduším na konstatování, že mě to vůbec nebavilo._____ "You sure you're not screwing this kid?" "Yes, sir." "Somebody ought to."____ "The officer kicked the dog, and I kicked the officer." "You kicked the officer?" "It was just a reflex, sir." ... "What was the officer's rank?" "Sir?" "The officer's rank, corporal?" "Uh, brigadier general, sir."(9.9.2008)

1964, Amerika se začíná angažovat ve Vietnamu a účastní se prvních soubojů s Vietcongem. Skupina vojáků drží starou neobydlenou vesnice a odráží útoky nepřítele. Klasický námět válečného filmu, v tomto případě ale fungujícího jen napůl. Nevím, možná to je verzí, jakou jsem viděl, ale záběry v noci byly nepřehledné a sem tam nebylo nic vidět. Vleklo se to a až ke konci jsem se konečně zadíval. Chyběl mi tam nějaký velký filmový moment, který bych si dokázal zapamatovat. Je to jen průměrný váleční snímek, který si ale po delší době asi nevybavím. 55%.(21.10.2010)

• RHK

Průměrný válečný film z počátků Vietnamské války. Burt Lancaster jako mazácký major snažící se do války osobně nezaplést na rozdíl od několika jeho čerstvě dorazivších vojáků, z nichž někteří mají do bojování chuť. Ale Vietkong je všudypřítomný a početnější. Je zde pár pěkných akcí, ale celek působí unaveným dojmem. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=6a_B2fhCC9s(27.6.2010)

• drankeryth

Dalsi film z Vietnamu, ktory som mal tu moznost vidiet na obrazovke. Tentokrat je to nizky podpriemer, ktory nema daleko ku priemernemu filmu. Vo filme si zahrali kultovy herec Burt Lancaster a Marc Singer, ktory je viacej znamy z trilogie The Beastmaster. Zo zaciatku herec Marc Singer moc toho neukazal vo filme, len stale zuval zuvacku a to by aj asi bolo vsetko. Neskor sa uz aj ponoril do akcie az skoro pri konci filmu. Dej filmu sa zaoberal postavenim americkej zakladne uprostred divociny, kde bolo v blizkosti pohrebisko padlych francuzskych vojakov. Samotne boje medzi Americanmi a Vietnamcami sa dali zniest a dokonca ani nebola nudza o vybuchy granatov medzi obidvoma stranami barikady:) Ale ked to zhrniem do jednej velkej kopy, tak mi z toho vzniklo, nie zas taky ocarujuci vojnovy film, kde kazda minuta vas naramne bavi pri sledovani napinaveho vojnoveho filmu, o ktorom sa neda povedat, ze by tento film patril medzi ne.(28.1.2012)

• - Nízký rozpočet filmu by sotva pokryl výlohy Burta Lancastera. Tomu se však scénář zalíbil natolik, že roli přijal v podstatě zadarmo. (tojowoeZNK)

• - Hlavní roli odmítl William Holden. (tojowoeZNK)