poster

Jdi, řekni Spartským

 • anglický

  Go Tell the Spartans

Válečný / Drama

USA, 1978, 114 min

 • RHK
  **

  Průměrný válečný film z počátků Vietnamské války. Burt Lancaster jako mazácký major snažící se do války osobně nezaplést na rozdíl od několika jeho čerstvě dorazivších vojáků, z nichž někteří mají do bojování chuť. Ale Vietkong je všudypřítomný a početnější. Je zde pár pěkných akcí, ale celek působí unaveným dojmem. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=6a_B2fhCC9s(27.6.2010)

 • drankeryth
  **

  Dalsi film z Vietnamu, ktory som mal tu moznost vidiet na obrazovke. Tentokrat je to nizky podpriemer, ktory nema daleko ku priemernemu filmu. Vo filme si zahrali kultovy herec Burt Lancaster a Marc Singer, ktory je viacej znamy z trilogie The Beastmaster. Zo zaciatku herec Marc Singer moc toho neukazal vo filme, len stale zuval zuvacku a to by aj asi bolo vsetko. Neskor sa uz aj ponoril do akcie az skoro pri konci filmu. Dej filmu sa zaoberal postavenim americkej zakladne uprostred divociny, kde bolo v blizkosti pohrebisko padlych francuzskych vojakov. Samotne boje medzi Americanmi a Vietnamcami sa dali zniest a dokonca ani nebola nudza o vybuchy granatov medzi obidvoma stranami barikady:) Ale ked to zhrniem do jednej velkej kopy, tak mi z toho vzniklo, nie zas taky ocarujuci vojnovy film, kde kazda minuta vas naramne bavi pri sledovani napinaveho vojnoveho filmu, o ktorom sa neda povedat, ze by tento film patril medzi ne.(28.1.2012)

 • honajz
  **

  Na obale DVD se dočtete, že jde o film z války ve Vietnamu, ale zapomíná se dodat, že jde o úplné počátky konfliktu začátkem 60. let. Tehdy totiž USA podporovala jednu část Vietnamu proti té komunistické části jakýmisi poradními buňkami. Ty hlídaly vojenské jednotky, samozřejmě americké. Jedné z nich velí generál v podání Burta Lancastera. Už od začátku to má být o tom, jak drsná ta vojančina je, nebere si servítky, všichni i drsně mluví, a když jde o akci, nejsou kompromisy. Jenže okolní nepřátelská atmosféra se postupně zahušťuje a pár drobných přehmatů brzy vede k velké ofenzívě, jíž musí jednotka čelit. A poklud vás to zajímá - POZOR SPOILER!!! - všichni zhebnou, jen na každé straně přežije jeden z mužů (na americké to překvapivě není generál), aby šel a podal zprávu - ne sparťanským, ale americkému kongresu, který posléze do oblasti poslal pořádně vycvičené maníky s pěkně hustou municí... Ale to už je zas jiný příběh. Třeba Čety. Nebo Apokalypsy Now.(15.8.2009)

 • Thomassi
  ***

  1964, Amerika se začíná angažovat ve Vietnamu a účastní se prvních soubojů s Vietcongem. Skupina vojáků drží starou neobydlenou vesnice a odráží útoky nepřítele. Klasický námět válečného filmu, v tomto případě ale fungujícího jen napůl. Nevím, možná to je verzí, jakou jsem viděl, ale záběry v noci byly nepřehledné a sem tam nebylo nic vidět. Vleklo se to a až ke konci jsem se konečně zadíval. Chyběl mi tam nějaký velký filmový moment, který bych si dokázal zapamatovat. Je to jen průměrný váleční snímek, který si ale po delší době asi nevybavím. 55%.(21.10.2010)

 • dopitak
  **

  Název filmu asociuje slavnou antickou legendu. Tím ale s klady končím. Filmy z prostředí vietnamské války (tedy mé nejneoblíbenější, myšleno ve filmovém zpracování, jinak je mi samozřejmě neoblíbená každá válka včetně té Roseových), prostě nemůžu vystát. Důvodů bývá hodně, ale tady to zjednoduším na konstatování, že mě to vůbec nebavilo._____ "You sure you're not screwing this kid?" "Yes, sir." "Somebody ought to."____ "The officer kicked the dog, and I kicked the officer." "You kicked the officer?" "It was just a reflex, sir." ... "What was the officer's rank?" "Sir?" "The officer's rank, corporal?" "Uh, brigadier general, sir."(9.9.2008)

 • - Nízký rozpočet filmu by sotva pokryl výlohy Burta Lancastera. Tomu se však scénář zalíbil natolik, že roli přijal v podstatě zadarmo. (tojowoeZNK)

 • - Hlavní roli odmítl William Holden. (tojowoeZNK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace