Reklama

Reklama

Vítěz Ceny Akademie® Burt Lancaster podává v tomto klasickém válečném filmu nejlepší výkon své skvělé kariéry. Představuje se zde v roli drsného velitele opuštěné vietnamské základny. Válka byla stále ještě “konfliktem” a američtí vojáci pouze “poradci”. Léčky, zrady a brutalita ovšem byly velice reálné. Snímek je dokonale ztvárněným obrazem doby. (Magic Box)

(více)

Recenze (18)

Han22 

všechny recenze uživatele

První z pětice válečných filmů v roce 1978 a taky jeden z první vietnamských filmů. Moc mě to zpočátku nebavilo - partička bezejmenných vojáků hraných bezejmennými herci brání bezejmennou díru uprostřed ničeho, zatímco Lancasterův major sedí v klidu někde v teple. Ale nakonec mě to chytlo. Lancaster to utáhne svých charismatem, přidá pár peprných historek a nakonec se vydá i do akce. Mezi vojáky se vyloupne pár zajímavých postav, přijde pár pěkných přestřelek a nakonec i ty zvěrstva - useklá hlava zajatci, dětští vojáci a apokalyptické finále. Četa to není, ale průšvih taky ne, zkrátka solidní průměr. ()

Thomassi 

všechny recenze uživatele

1964, Amerika se začíná angažovat ve Vietnamu a účastní se prvních soubojů s Vietcongem. Skupina vojáků drží starou neobydlenou vesnice a odráží útoky nepřítele. Klasický námět válečného filmu, v tomto případě ale fungujícího jen napůl. Nevím, možná to je verzí, jakou jsem viděl, ale záběry v noci byly nepřehledné a sem tam nebylo nic vidět. Vleklo se to a až ke konci jsem se konečně zadíval. Chyběl mi tam nějaký velký filmový moment, který bych si dokázal zapamatovat. Je to jen průměrný váleční snímek, který si ale po delší době asi nevybavím. 55%. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Průměrný válečný film z počátků Vietnamské války. Burt Lancaster jako mazácký major snažící se do války osobně nezaplést na rozdíl od několika jeho čerstvě dorazivších vojáků, z nichž někteří mají do bojování chuť. Ale Vietkong je všudypřítomný a početnější. Je zde pár pěkných akcí, ale celek působí unaveným dojmem. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=6a_B2fhCC9s ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Vietnamská vojna a malá nepodstatná americká jednotka niekde vo vietnamskej diere. Akýsi ekvivalent 300 Sparťanov v bitke pri Termopylách - preto ten názov. Ukazuje, že aj takáto mohla byť vietnamská vojna, aspoň v jej začiatkoch. Burt Lancaster s mladým Marcom Singerom to herecky držia nad vodou, aj keď občas "zaperlia" aj niektoré ďalšie postavy. Ono humor je tu napriek nie ľahkej situácii prítomný. Síce to potom nemá takú atmosféru, ale aspoň zabaví. Stopáž by však trebalo skrátiť, scén z veliteľského stanu je príliš a občas nudia. Plusom je, že hoc v niektorých filmoch nezomrú žiadni klaďasi, v ostatných umrie pár radových pešiakov, v tomto umierajú všetky hlavné postavy. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Na obale DVD se dočtete, že jde o film z války ve Vietnamu, ale zapomíná se dodat, že jde o úplné počátky konfliktu začátkem 60. let. Tehdy totiž USA podporovala jednu část Vietnamu proti té komunistické části jakýmisi poradními buňkami. Ty hlídaly vojenské jednotky, samozřejmě americké. Jedné z nich velí generál v podání Burta Lancastera. Už od začátku to má být o tom, jak drsná ta vojančina je, nebere si servítky, všichni i drsně mluví, a když jde o akci, nejsou kompromisy. Jenže okolní nepřátelská atmosféra se postupně zahušťuje a pár drobných přehmatů brzy vede k velké ofenzívě, jíž musí jednotka čelit. A poklud vás to zajímá - POZOR SPOILER!!! - všichni zhebnou, jen na každé straně přežije jeden z mužů (na americké to překvapivě není generál), aby šel a podal zprávu - ne sparťanským, ale americkému kongresu, který posléze do oblasti poslal pořádně vycvičené maníky s pěkně hustou municí... Ale to už je zas jiný příběh. Třeba Čety. Nebo Apokalypsy Now. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (4)

  • Nízký rozpočet filmu by sotva pokryl výlohy Burta Lancastera. Tomu se však scénář zalíbil natolik, že roli přijal v podstatě zadarmo. (tojowoeZNK)

Reklama

Reklama