Místní hrdina

• Velká Británie Local Hero (více)

Zástupce velké naftářské společnosti přijíždí do Skotska dojednat koupi celé vesnice, aby zde mohla být postavena ropná rafinerie. Vesničané podléhají vidině rychlých peněz a možnosti odejít z bezútěšného kraje. S prodejem však nesouhlasí jeden starousedlík a jednání tak doslova ztroskotájí právě na jeho pláži... (oficiální text distributora)

Ziriath

V tomhle filmu se během asi 75 minut vůbec, ale vůbec nic nestane a je to asi nejstatičtější film jaký jsem kdy viděla. Naštěstí pak zazvonilo, my byli vypuštěni ze školy a já se nedozvěděla, zda tomu tak je až do konce filmu. Hvězdička je kvůli naději, že se to možná ke konci pohne nebo tam bude nějaký zvrat. ()

karnifex

Teda takhle už mě dlouho žádný fim nenudil! Pár vtipných scén (obzvláště ty s šíleným psychoanalytikem - trochu mi připomínaly Hudsucker Proxy), výborná hudba (ostatně, právě kvůli Knopflerovi jsem si ten film sehnal), a silná poslední scéna, ale celkově děsná nuda. ()

marmota-b

Tak především je nutno říct, že přes začátek v Texasu je tenhle film skotský až na půdu, od režiséra, většiny herců až po hudbu (Mark Knopfler, ač sebezvaný Newcastlan, se taky narodil v Glasgow). Pravda, v některých ohledech to opravdu připomíná i některé české filmy a tradici herců-neherců. Local Hero se nesnaží být ničím jiným než sám sebou, následkem čehož se nedá pořádně popsat (Komedie/Drama? To jako jde?) a mnozí tu nad ním kroutí hlavou a nechápou... A jiní se do něj zblázní. Třeba já. Důkazem toho budiž i historka o závěrečné scéně (pozor, spoiler!): američtí producenti se nemohli smířit s tím, že by film končil Macovým "vyhnáním" zpátky do Texasu. I tlačili na režiséra, aby filmu dodal happyend. Ale Bill Forsyth se nechtěl podvolit klišé, tak místo toho připojil záběr na telefonní budku a k ní přidal zvuk zvonícího telefonu. Přeberte si to, jak chcete. Můžete si to přebrat tak, že je to Mac a jede zpátky. Nebo se můžete zamyslet a říct si: tak zaprvé nikde není vidět, kdo to tam volá, za druhé ten telefon nikdo nezvedá... A takový nějaký je ten film celý. Nepředvídatelný, nutící k zamyšlení, ale přitom odlehčený stejně jako ta hudba na konci. Jsem tomuhle filmu velice vděčná, že nechává otevřené konce a nevysvětlené (ale nerušící) detaily ("Čí je to dítě?"), divákovi nic necpe a nechává ho, aby si to přebral sám. Pokud je to komedie, je to humor suchý, přátelský a neprvoplánový (a jako spousta britského filmového humoru, často spočívající jenom v tom, jak se někdo tváří... nebo v tomhle případě spíš netváří). Pokud je to bláznivá komedie (jako ve scénách s Moritzem), nesnaží se bláznivost převysvětlovat. Pokud je to agitka, nijak netlačí na pilu. Pokud je to romantické, nenechá romanci všechno převálcovat. Pokud je to společenská satira, není příliš sžíravá... Jediné, čeho je tu plno, je právě Skotsko, jeho krásná příroda a občas i kulturní narážky, které Čech bez vysvětlení třeba ani nepochopí (co je vlastně zač Marina?). A pak tak nějak život obecně. A díky tomu se film vůbec neokouká. (Mimoto, filmový svět vděčí Local Hero za objev Petera Capaldiho jako herce, Marka Knopflera jako filmového skladatele a za komediální roli Burta Lancastera. A to taky není úplně málo.) ()