Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zástupce velké naftářské společnosti přijíždí do Skotska dojednat koupi celé vesnice, aby zde mohla být postavena ropná rafinerie. Vesničané podléhají vidině rychlých peněz a možnosti odejít z bezútěšného kraje. S prodejem však nesouhlasí jeden starousedlík a jednání tak doslova ztroskotájí právě na jeho pláži... (oficiální text distributora)

Videa (2)

Recenze (24)

Šandík 

všechny recenze uživatele

Podivuhodný žánrový mix, který je podivuhodným, těkavým způsobem chvíli komedií, chvíli reálným popisem rybářské vesnice ve Skotsku, chvíli sžíravou satirou a chvíli ekologickou "agitkou" a chvíli romantickým slaďákem. To všechno bez toho, že by se jakákoli s těch neuvěřitelných složek s jinými prala. Závažné poselství, kořeněné neuvěřitelným britským humorem, který je inteligentní, patřičně suchý, dovedně si hrající s detaily a poněkud mrazivý. Už jenom samo téma manažera, který se sice skvěle a jistě pohybuje v labyrintu klimatizovaného kancelářského kolosu, ale vržen do nehostinné rybářské vesnice působí trapně a nejistě je zpracováno doslova kongeniálně. Také žánrové popisy vesnice, neopomíjející si patřičně pohrát s charaktery jednotlivých postaviček jsou doslova skvostné. Navíc, jako bonus dostane divák spoustu úžasných záběrů skotské krajiny. Množství naturalistických detailů pak působí takřka reportážním dojmem. Rozhodně to není film pro každého a mnohdy navíc vyžaduje znalost kontextu. Pokud je však někdo například milovníkem filmů Miloše Formana z dob jeho českých začátků, rozhodně nebude zklamán. "Místní hrdina" k nim má mnoha věcmi až podivuhodně blízko... 9/10 Zajímavé komentáře: Pohrobek ()

Javert 

všechny recenze uživatele

Až příliš nesourodý mix několika žánrů a motivů, který se z hlavy vykouří během několika hodin. Komedie to není, ač tam je přítomen dost specifický (čti podivný) smysl pro humor, sociální drama taky ne, protože jakékoliv snahy o jeho výstavbu ruší právě ty absurdní výjevy a poznámky, které mi ani nevím proč připomněly jinou "skoťárnu" Wicker Man, kde se ovšem s bizarností pracuje coby s primární elementem celého filmu a nikoliv jen jako doplněk zvláštní a jaksi konzervativně úchylné (jinak to říct neumím) směsi komedie, sociální a eko agitky. Local Hero moc nebavil, ale alespoň uběhne docela rychle. ()

Reklama

rt12 

všechny recenze uživatele

Film je nutné sledovat při plném vědomí a svěžesti, jinak vám dá "knokaut" hned v úvodu a bude se Vám zdát, že je nudný a jakoby o ničem. Ovšem zdání klame, natočeno s typickým svérázným anglickým suchým humorem, který je většinou o něčem víc než jen obyčejnou taškařicí. Určitě neosloví všechny, ale jak skvěle napsal Šandík : "připomíná filmy Miloše Formana z dob českých začátků". A mě nezbývá nic jiného, než s ním souhlasit. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Americká naftařská společnost pracuje na plné obrátky na plánech na novou rafinerii na skotském pobřeží. Aby zjistil situaci na místě, posílá šéf firmy Happer (Burt Lancaster) zaměstnance MacIntyra (Peter Riegert) do Skotska, doufaje, že se svým skotským jménem zmůže víc než kdokoliv jiný. Dříve, než se vydá na cestu, varuje Happer MacIntyra, že ho musí podrobně zpravovat o všech zjištěných skutečnostech. V Aberdeenu je Mac vyzvednut Oldsenem (Peter Capaldi), který zastupuje firemní zájmy ve Skotsku, a společně s oceánografkou Marinou (Jenny Seagrove) se vydávají do Ferness, kde má stát nová rafinérie... Nejprve zápory - vrcholy skotských hor se během jednoho záběru zdají zároveň obsypané sněhem a zároveň shěhuprosté, ale to bych odpustil. Jinak se jedná o nanejvýš poetickou, sebeironickou komedii s dost hlubokým filosofickým záběrem. Herecky vynikají pochopitelně Burt Lancaster jako naftařský magnát i Peter Riegert, jenž se mění z věrného manažera v ekologického nadšence. Výborně souzní též nádherné záběry Chrise Mengese (nejprve politický dokumentarista) a hudba Marka Knopflerse. Bill Forsyth (rozený Skot) začínal také u dokumentárního filmu a zde jenom přesedlal k filmu uměleckému, zachovav si své osobní nacionálně ekologické téma. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

What the fuck? Co to mělo znamenat? Byla to satira, nebo hodně zvláštní komedie? Skotské scenérie jsou pěkné, ale postavy nezajímavé až nesympatické. A to nejpodivnější - humor, který na mě působil jakoby z jiného vesmíru ( šéf naftařské firmy - jeho pychoanalytik ), nedokázal jsem se naladit na stejnou vlnu. ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama