Madisonské mosty

• USA The Bridges of Madison County (více)
TV spot

Na farmě Johnsonových se setkávají sourozenci Carolyn a Michael, aby ve společnosti právníka vyřídili pozůstalost po matce Francesce. Nelibě je překvapí matčino přání, aby byl její popel rozprášen z Rosemanova mostu. Potom však mezi jejími věcmi objeví závěť jakéhosi Roberta Kincaida, v níž se uvádí stejné přání, a současně se z matčina dopisu dozvídají o jejím krátkém milostném vztahu s Robertem. Šokovaní sourozenci se začtou do matčiných deníků. Stalo se to v roce 1965, když Francesca zůstala na farmě sama, protože Carolyn, Michael i jejich otec Richard odjeli na výroční trh do Illinois. Druhý den zastaví u domu fotograf časopisu National Geographic Robert Kincaid, aby se vyptal, kudy k památným zastřešeným mostům. Francesca mu nedokáže cestu popsat, a tak se nabídne, že mu ji ukáže. Cestou si povídají, a potom Francesca pozve fotografa na čaj. Stráví spolu příjemný večer, Richard baví ženu cestovatelskými historkami a z hovoru vyrozumí, že přes všechno hezké, co vypráví, není Francesca úplně šťastná. Přestože večer skončí malým nedorozuměním, napíše Francesca ještě v noci vzkaz, kterým Roberta zve k dalšímu setkání, a připevní ho na most, který bude ráno fotografovat. Robert souhlasí, a tak spolu prožijí kouzelné chvíle. Oba se bojí rozloučení, a když Robert navrhne, aby odjeli spolu, čeká Francesku těžké rozhodnutí. (TV Nova)

cinema_cz

Přesvědčivosti snímku výrazně napomohl i způsob natáčení. Eastwood točil scénář v časové posloupnosti, aby umožnil sám sobě i Meryl Streepové udržet emocionální kontinuitu postav. Madisonské mosty jsou dosti atypickým jevem. Obejde se bez akce, triků a zvláštních efektů, jeho největší devízou je příběh. Staromódní, ale neodolatelný. 80 % (Iva Hejlíčková, Ci 02/1996, str. 28) ()

ostravak30

Clint Eastwood a Meryl Streep jsou zárukou dobrého filmu. Už to je samo o sobě dostačující. Červenou knihovnu vlastně moc nemusím, ale pravdou je, že Madisonské mosty nejsou klasická romantická brakovka. Je to film, který se zamýšlí nad smyslem pro povinnost vedle chuti zažít tu opravdovou lásku, když víme, že nás potká. Ale utéct od všeho? Jde to vůbec? I když si to lidé okolo nás nezaslouží? ()

DJ Kritik

Videl som to raz v noci počas mojej služby a musím povedať, že od videnia tohto filmu som pravidelne so služby zavolal manželke ako sa jej darí. Mobily v tedy neexistovali, ale telefón bol v objekte. Clinta Eastwooda si každý pamätá ako bojovníka drsnáka a tak, ale tu je fotograf, ktorý našiel nielen most, ale i ľudskú bytosť. ()

mac000

Film natočený s režijním mistrovstvím a žánrově připomínající romantická melodramata Sidney Pollacka. Skvělé výkony Eastwooda a Streepové v citlivém přepisu románu Roberta James Wallera ()

PlysovyMacko

Ak opomeniem, že ide o manželskú neveru, za mňa najväčšia romantika všetkých čias. Osudova láska, ktorá rozkvitne v priebehu pár dní sprevádzaná krásnym hudobným motívom, veľmi intímna a nežná. Scéna v daždi je dokonalá a vždy mi rozsápe srdce na franforce. Plačem. Takto istý si je človek iba raz za život. ()

Bilky

Stárnuci EASTWOOD nikdy pre mňa nebol žiadny ideál a jeho drsní chlapíci, ktorých na plátne tak presvedčivo vytvoril, boli IMHO trochu jednostranne vykreslovaní. Oveľa viac sa mi pozdáva jeho režisérska kariéra, kde je až neuveriteľné, koľko málo výrazových prostriedkov stačí tomuto majstrovi na vynikajúci výsledok! MADISONSKÉ MOSTY sú toho najlepším dôkazom a hoci unikli pozornosti Akadémie (Meryl zaslúžene nie), čosi podobné uplatnil aj v MILION DOLLAR BABY a ten už ovácie zožal a hneď 4 (2x Clint za réžiu + BestMovie) Mne osobne sa oba filmy v mnohom podobali: Oba uprednostňovali psychiku ženskej predstaviteľky, niektoré veci ostali na divákovi, minimalistický prístup a široký priestor pre 2 hlavné postavy, ktorý umožnil ich herecký koncert. A pritom Eastwood ostával vždy v civilnej rovine vo veľmi uveriteľných postavách so svojimi zážitkami a tajomstvami. Jedinou výtkou pre MOSTY je predsa len väčšia minutáž, ktorú pocítite pri opakovanom zhliadnutí. Inak by to bol plný počet! BTW: Meryl Streep je skutočne bravúrna a len potvrdzuje, že dobrá herečka nepotrebuje XXL pery ANGELINY JOLIE, anjelskú tvár SCARLETT JOHANSSON, ani sexi postavu HALE BARRY. Ale možno keby sa dotyčné holky poskladali, možno by vyvážili herecký talent "p.Kramerovej" ;) ()

NoRell

Film se mi před očima odvíjel tichounce, o to víc mě překvapilo, když jsem na konci seděla přikovaná k obrazovce, v těle se mi vařily všechny možné emoce a tak strašně se mi chtělo křičet: Krása, krása, krása! ()

milanko8

Jsou filmy, u kterých se najednou přistihnete při tom, že už vlastně sledujete bezprizorně nějakou dobu titulky... Jsou filmy, při kterých máte v jistých pasážích rozmazaný obraz.... Jsou filmy jako Madisonské mosty... ()

lulu37

Čo napísať o filme, ktorý režíroval jeden z mojich najobľúbenejších režisérov a hrá v ňom moja najobľúbenejšia herečka? Nemôžem inak ako chváliť. Keď sa pri ňom niekto nudí, tak sa nudí...Ale ja som bola dojatá, dotknutá, sklamaná, duševne rozorvaná...a to dokážu len majstrovské kúsky! ()

megajalec

Dva a pol chlapa: Charlie: "Čo to pozeráš?" Alan (hrajúci sa na drsňáka): "Clinta Eastwooda." Charlie (zbadajúc, že pozerá Madisonské mosty): "Čo? Veď to ani Clint Eastwood neverí, že to je film Clinta Eastwooda!" ()

Phex

romaňťárna v níž vystupují milenci procházející obdobím druhé puberty. film jednoznačne zaměřený na divačky (ne diváky). když jsem na konci zjistil, že to natočil Eastwood tak jsem se dosti podivil a tento film mi z jeho režijních vytvorů skáče na první místo. té romantiky je tam ale až moc a je to dle mě nepatřičně dlouhé, přesto silný zážitek ()

imez

Nevím, jestli mám vyzdvihnout režii Clinta Eastwooda, nebo spíš perfektní herecké výkony obou herců. Samotný závěr plný emocí a citů určitě zasáhne každého z nás. ()

nikkittka

Trochu otravné melodrama,kterému se sice dostalo královské péče,ale to z něj méně otravné melodrama stejně nedělá. ()