Velký šéf

• Hongkong The Big Boss (více)

Děj tohoto filmu začíná příjezdem Cheng Chao-Ana (Bruce Lee) a jeho strýčka (Tu Chia Cheng) na okraj Thajska na jedno malé předměstí, kde Cheng úspěšně sežene práci v továrně na led. Cestou potkají bratra Su Chena (James Tien), který se mezitím popere s bandou padouchů. Ve svém prvním dnu v práci Cheng Chao-An rozbije velkou kostku ledu a z ní vypadnou drogy. Následně začnou mizet dělníci v továrně a nakonec je zabit i Su Chen. Cheng Chao-An začne pátrat, co se vlastně děje. Po únosu nevlastní sestry a vyvraždění příbuzných zjistí, že v továrně na led mrazí do kostek ledu drogy, načež zabije šéfova syna (Tony Liu) a nakonec si to ve velkolepém souboji rozdá s hlavním šéfem (Han Yin-Chieh alias Hon Ying Git). Ve filmu se objeví několik začínajících herců - Peter Lung Chan, Billy Chan, Tony Liu ale i veteráni Han Yin-Chieh, Lee Kwan, James Tien. (Cerhenak)

Zelda knihkupec

Tenhle film jsem viděl X krát jako malej a nikdy mě neomrzel. Jinak typická ukázka Hong-Kong filmů ze 70 let. Prostě kultovní herec v jedné z nejznámějších rolí. ()

MartinReno

Tento blábol nehádžem do odpadu len z čírej úcty k Leeovi.U Marvela si museli vymysleť superhrdinov na to aby skákali znožmo ponad ploty ale v týchto Čínskych nepodarkoch to zvláda každý druhý šmatlák.Okrem Bruceho tu nevidno žiadneho uveritelého herca a ani sám král tu zrovna talentom nešlahá veterníky.Božský Bruce uplatňuje svoj všeum v oblasti nadzvukových zaúch,no tí ostatní iba máchajú rukami jak opičí zombies.Úplne ma dorazil ten Ping flojd,čoby soundtrack... ()

HKstars

První Brucův film po návratu do Hongkongu a zároveň první tvůrčí spolupráce s Lo Weiem. Třicet let starý film dnes bohužel již těžce nese svoje stáří, nemluvím teď přímo o úvodních titulkách, pro které je slůvko "cheesy" nemístnou pochvalou, celý děj filmu se nese v omamně naivním a nevyváženém duchu. Bruce Lee hraje Cheng Chao-Ana, který své matce před odjezdem do Thajska slíbil, že se nebude prát. Při každém náznaku akce tak Bruce zklame publikum pohledem na talisman (zahraje dokonce i výmluvná hudba) a... nic se neděje. Až ve chvíli, kdy se z továrny na led začnou ztrácet jeho spolunocležníci a ledové masivy se naplní rozřezanými kusy těl a drogami, začne Bruce nekompromisně jednat (ano, nejprve mu musejí ten talisman rozflákat ;). Velký šéf rozhodně vykazuje určitě pozitivní znaky, jakkoliv Lo Wei rozjíždí tempo jen velmi neochotně a je schopen pobít devadesát procent postav v pěti minutách, ke konci udělá z Big Bosse neuvěřitelně depresivní snímek. Mnozí se však konce nedočkají, protože jak už bylo řečeno, tempo není zrovna dvakrát flexibilní a za kamerou zjevně nepanovala všeobecná shoda. Víc než jasně to dokazují akční scény (v nichž se nešetři vysoke kontrastní umělou krví), zatímco v nadcházejících Brucovkách většinou dokázaly vytáhnout z bahna podprůměru naivní a hloupý děj, tady se vezou plně v jeho závěsu a... jsou špatné. Bruce začne bojovat asi až v půlce filmu, ale nedá se říct, že by krom několika skoků a legendárního gagu s chipsy předvedl něco převratného, mnohem hůř jsou na tom pak jeho spolubojovníci a protivníci. Bez ohledu na známá jména v titulcích se nedočkáte vůbec ničeho, pěsti se s obličejem míjejí doslova o metry a kopy vypadají naprosto ohavně. Zásadní problém tkví v tom, že Lo Wei nedokázal Bruce v počátcích jeho kariéry podržet a tak jsou tu začátečnické chyby hodně vidět. Potenciál byl přitom obrovský, protože vývoj příběhu se dal vyždímat o poznání efektivněji a navíc zasazení do současných reálií bylo v roce 1971, v době old schoolů, ještě stále něčím dost neobvyklým. Lze něco podobného označit za klasiku? Skalní fandové Bruce mají zřejmě jasno, já osobně váhám i s průměrným hodnocením, protože Big Boss je ukázkovým příkladem filmu, který stárne rychleji než ráno koupené pečivo. Herecké výkony byly špatné už v době vzniku a bohužel to platí i o Brucovi samotném, v Hongkongu ale tehdy nebyl v tomhle směru žádný tlak, ostatně nedostatek dialogů se vždy vyvažoval délkou akčních scén. Ty jsou tu ale snad ještě horší než dějová linie. Zatímco ta se vyvíjí zajimavým směrem a má poměrně nehappyendové zakončení, akční scény sestávají ze stále stejných přesilovek, v nichž aktéři mlátí vzduch, popř. předvádějí těžkopádné výpady, o choreografii scén, v nichž figurují zbraně bychom neměli mluvit vůbec, protože v těch špatně volené záběry prozrazují úplně všechno. Pokud chcete mít nakoukaného kompletního Bruce, pak Big Bosse přežijete bez úhony (pokud to tedy nebude váš první film s Brucem v životě, to byste mohli celkem trpět a získat na tuto kultovní postavu akčního žánru značně pokřivený názor), ale nenechte se do jeho sledování nutit, není to nic pro slabé povahy (a nemluvím teď o množství prolité krve nebo rozřezávání lidí do úzkých ledových profilů). 40% () (méně) (více)

Sunwheel

Prvý kung-fu film Brucea Leeho je považovaný za odrazový mostík do sveta akčných snímok, neukáznený, krvavý a bez klasickej šablóny večne stávajúcich protivníkov. Zároveň takmer polovicu snímku sa hlavný hrdina drží a sleduje úpadok spoločnosti. Po nej príde osudný moment, ktorý spustí hemoglobínové divadlo pomsty a končí nie klasickým finále. Za tieto svieže atribúty sa zapíše medzi tie lepšie a výrazné snímky akčnej histórie. ()

Dvorik

VAROVANI PRED VICE VERZEMI: Vyhnete se verzi z roku 1991, kde je totalne predelana hudba a zvuky! Silenost. Jakmile uvidite v uvodnich titulcich Music: Wang Fu-ling, tak to rovnou vypnete nebo prijdete o 50% zazitku z filmu. Hudba musi byt puvodni od Joseph Koo / James Wong. ()

montel

Cheng Chao-an (Bruce Lee) přijíždí z venkova do velkého města za prací. Jeho strýček jej doprovází, aby je seznámil se skupinou číňanů, která zde pracuje v místní ledárně a u kterých bude Cheng bydlet než si naspoří dostatek peněz, aby se mohl vrátit zpět domů za matkou, které slíbil, že se vyhne konfliktům. Problémy si však jeho i jeho spolubydlící najdou sami. Při obvyklé práci v továrně najde dvojice dělníků v ledu ukryté drogy a znenadání přes noc zmizí. Dělníci odmítají pracovat a své dva kamarády se rozhodnou hledat. Hsiu Chien (James Tien), který drží nad dělníky ochrannou ruku se rozhodne jít hledat až k samotnému šéfovi továrny, u kterého ale nepochodí. Pod pohrůžkou, že Hsiu vše nahlásí na policii je ovšem záhy zavražděn. Do akce se proto připojí Cheng, který odhodí svou slupku tichošlápka a všem ukáže, že je opravdový mistr bojových umění. Šéf továrny však má už svých dělníků po krk a pošle své lidi, aby s nimi navždy skoncovali. V cestě jim však stojí Cheng...Opravdový debut Bruce Leeho stojí rozhodně za to. Film má hrozně jednoduchou zápletku a spoustu chyb. Na svou dobu je ale originální a také velmi brutální. Parádní akční scény ještě umocňuje výborná hudba, která ovšem není součástí u nás vydaného dvd od společnosti Vapet. I tak je ale Velký šéf opravdovým zážitkem nejen pro fanoušky Bruce ale hlavně pro milovníky ásijských akčních filmů. Na dvd je k dispozici také zajímavý trailer, který obsahuje některé scény, které byli z filmu vystřiženy např. jak Cheng navštíví nevěstinec a chystá si užít s prostitutkou. Původní hudba k filmu je k dispozici k poslechu na Youtube. 70% ()

soukyd33

Masakr! Šéf, který si neváží ničeho jiného než svojí moci. Příběh je dobrý. Závěr filmu je dobrý, ale úplný konec poslední scéna je trapný. Zase to odnese nevinný, a jde do vězení. Doporučuji. Hvězdiček 4 ()

Chicharron

Byl to můj první film s Bruce Lee, který jsem někdy v roce 1986 viděl na TVP1 a který způsobil, že všichni v okolí chtěli "dělat" kung-fu... Měl bych asi cítit nějakou nostalgii a hvězdičkovat jako o život, ale objektivně vzato je tento film totální exkrement. Celý děj se dá popsat asi takto - dva dělníci v továrně zmizí, protože přijdou na to, že se v ledu pašuje opium, následně se další dva moulové jdou zeptat majitele továrny na led, kde jsou jejich dva spolupracovníci a zmizí taky. No a pak se majitele továrny jde zeptat Bruce Lee, kde jsou jeho 4 spolupracovníci a protože se odpovědi nedočká, tak "velkému šéfovi" rozkope ciferník. Prostě jsou k vidění i lepší filmy s Bruce Lee, no a popravdě řečeno i mnohem horší - tohle je takový (pod)průměr. ()

DanGreyman06

První velký film Bruce Lee, kde jediný tahoun tohoto filmu můžou být jen souboje, protože příběh je velice nudný a nezáživný. Bohužel jsem se po celou dobu sledování filmu a film si získával mou pozornost jedině v tu dobu kdy se bojovalo. A soundtrack byl taky velmi dobrý. Za mě je to jasných 5/10. ()

Nortizop

Oceňuji krev, historickou hodnotu a náležité inovace akčního žánru, kill intent, fyzický um herců a finální zatčení protagonisty, kdežto neoceňuji (a promíjím proto jen částečně) nerealističnost některých sekvencí i na dnešní poměry dost nekvalitní přesvědčivost, neb přes všechny krásné kopy a hezky umístěnou krev, suspension of disbelief boje je pokažena zjevnými útoky do vzduchu. Dále je třeba vytknout, leč snad můžeme prominout, protože to alespoň na něm nestaví, hodně minimalistický děj a primitivitu postav. ()

divokeprase

Je to jeden z prvních bojových filmů, které jsem viděl. Bruce Lee si do té doby zahrál pouze několik dětských rolí a v seriálu The Green Hornet, který vydržel jen jednu sezónu. Velký šéf je tedy jako takový prvním hodnotným mistrovým filmem, ve kterém si zahrál hlavní roli. Doslovně přeložený název filmu znamená „Velký bratr z Číny“, kdy se v té době rovněž používal název „Král boxerů“. Původní název filmu měl být dokonce Čínská spojka, protože se v něm objevují drogy a protože film Francouzská spojka vyšel ve stejném roce. Bruce Lee zde ztvárnil postavu Cheng Chao-ana, který před odjezdem do Thajska slíbil své matce, že se za žádných okolností nebude s nikým prát. Chao-anův otec (také mistr bojových umění) byl zabit v souboji a Bruce Lee ve filmu nosí na krku přívěšek z nefritu, který mu připomíná slib daný matce. Chao-an je ubytován u skupiny Číňanů pracujících v ledárně, která je zástěrkou pro obchod s drogami. Velký šéf, který vše řídí, využívá své postavení v cizině k útlaku vlastních krajanů. Dva ze zaměstnanců, kteří jsou Chao-anovými přáteli náhodně odhalí nekalé praktiky svého zaměstnavatele, jsou však mafií odstraněni dřív, než o svém zjištění stačí komukoliv říct. Při pátrání postupně beze stopy mizí další Chao-anovi přátelé a Bruce Lee musí sám zjistit, co se stalo. Při jedné ze rvaček v ledárně je Chao-anovi stržen z krku jeho přívěšek, který se poté rozbije. Od této chvíle už konečně přichází to, na co všichni čekali. Nasrali mistra a to bude někoho bolet :)!!! Do natočení filmu Velký šéf herci v bojových scénách tehdejší doby spíše tak nějak mávali rukama a nohama, dokud se někdo nesvalil na zem. Je tudíž zajímavé pozorovat, jak se v tomto filmu liší pohyby Bruce Leeho od ostatních aktéru, včetně Jamese Tiena (v té době uznávaného akčního hrdiny). Bruce Lee (a vlastně ani ostatní herci bojových filmů tehdejší doby) neměl příležitost projevit se naplno jako herec v hlavní roli. Hongkongské filmy byly značně omezující, protože byly určeny převážně nevzdělanému, prostému obecenstvu. V dnešní době působí tehdejší scény spíše naivním či komickým dojmem (např. chvilkový dotek mezi mužem a ženou je pro západní diváky zcela nevinný, ale v Hongkongu se v té době nezadané páry neobjímaly ani nedotýkaly - viz. Maria Yi při scéně u potoka). Naproti tomu vnesl Lo Wei do tohoto filmu více nahoty, než bylo na tehdejší dobu šermířských akčních filmů obvyklé. Ve filmu se jako prodavačka ve stánku s občerstvením objevuje také herečka Nora Miao, která je special guest tohoto filmu. ()

Hidoshito

Nejvíc mě na filmu zaujal hudební úryvek z Pink Floyd a pak samozřejmě hlavní hvězda.:) Jinak to v daném žánru nebylo úplně zlé..., možná zbytečně zdlouhavé. ()

prasecak_cz

Na to jak je to starej a levnej film, tak divákům dodává naivní zábavu a na stříbrném podnose přináší mistra Bruce Lee. První větší role Leeho, tak nemůžeme očekávat nějaké herecké výkony, ale bojové scény mají švih a jsou zábavné. Bruce tu ztvárňuje hrdinu, který se zastává slabších a tak tomu je i v ostatních filmech. ()

Fibonacci odpad!

Tak takúto mačacinu som teda nečakal. som veľký fanušiky bojovych filmov, ale na toto sa nedalo pozerať. tak primitivne dialogy a dej podkopava cele umenie bruca leeho. 👊🤮👊 mrzi ma to, ale ani z ucty aspon 1⭐️ nemôžem, ozaj to bolo take zle ✌️❤️ ()