Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vrcholy a pády filmové hvězdy, legendy grotesek a inovativního kaskadéra i režiséra v jediné osobě... Životní příběh Josepha Franka Keatona začíná doslova na divadelních prknech. Už od narození v roce 1895 totiž s rodiči kočoval po celých Spojených státech se skupinou varietních umělců. Přezdívkou „Buster“ ho pokřtil proslulý Harry Houdini ještě jako nemluvně, když se mu jako zázrakem po pádu ze schodů nic nestalo. Následující roky vystupoval Buster společně s rodiči v estrádních představeních pod jménem „Tři Keatonové“, ale nakonec se rozhodl osamostatnit a zkusit štěstí u filmu. Jeho grotesky vzápětí uchvátily publikum v USA i za oceánem a jeho bezejmenný hrdina se spláclým kloboukem se brzy stal jednou z nejoblíbenějších filmových postav – konkurovat mu mohl snad jen Chaplinův tulák. A zatímco v rodné zemi získalo jeho komické alter ego přezdívku Kamenná tvář, v Československu ho lidé znali jako Friga. Skutečný život Bustera Keatona měl však s jeho groteskami společného jen málo, třebaže mu osud uštědřil nejeden kopanec... Americký film nakládá s životopisem proslulé hvězdy němého filmu po svém, některé životní etapy tak zcela chybí. Keaton například natočil své první grotesky v nezávislém newyorském studiu ve spolupráci s Fattym Roscoe Arbucklem a do Hollywoodu se vypravil už jako zkušený filmař. V jiných scénách pak splývají eskapády fiktivního Friga se skutečným životním příběhem jeho představitele. Nevděčné role hlavního hrdiny se ve snímku z roku 1957 ujal komik Donald O’Connor, jenž s rodiči taktéž odmala vystupoval ve varietních vystoupeních a proslavil se svými akrobatickými kousky, jakož i tanečními čísly. Než aby se O’Connor snažil věrně kopírovat pohyby a gesta legendárního herce, rozhodl se mu spíše vzdát poctu a role Bustera Keatona i Friga se ujal po svém. Poklonu skládá film i dalším velkým hvězdám němé éry, v menších úlohách se tu objeví třeba Peter Lorre nebo Jackie Coogan. (Česká televize)

(více)

Recenze (8)

Flego 

všechny recenze uživatele

Prvé desiatky minút sú ozaj skvelé, film stavia na životných situáciach slávneho komika už od detstva. Dokonca ešte filmové začiatky majú v sebe ľahkosť a šarm. Potom príbeh zovšednie a snaží sa ho zachraňovať len hlavný predstaviteľ. Nehovoriac o tom, že dej filmu sa potom príliš nestotožňuje so všeobecne známymi skutočnosťami zo života herca. Druhá recenzia. ()

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Klasický film zlatého veku Hollywoodu ponímajúci život Bustera Keatona ako každú inú drámu s ľahkosťou, perfektnou produkciou a výbornými hercami, popretkávanú komikovými najlepšími kúskami. V podstate je to prostý príbeh hľadania životného šťastia, úspechov, ale aj omylov a pádov. Napriek tomu z filmu sála pozitívna energia, takže nemôže skončiť inak ako šťastne. 75% ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Buster Keaton alias Frigo. Režisér Sydney Sheldon natočil rozhodně zajímavý biografický snímek a zároveň poctu mistrovi dřevních časů americké kinematografie a němé grotesky. Na Chaplina Richarda Attenborougha ale bohužel kvalitativně nemá... ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Bez bázně bazíruje na bystrém humoru. Hledač, mim ze salonu úsměvů. Básník s nadčasovou, načasovanou hravostí. Špička mrštnosti. Štramák s gró pro grotesky. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • Busteru Keatonovi činilo údajně nemalé potěšení poučovat Donalda O'Connora, jenž ho ztvárnil, jak má hrát. (janejudyjune)

Reklama

Reklama