Mary a Max

provitamin

Spočiatku sa mi M+M nepáčilo, ale časom to nebolo až také zlé. Max je retard ako vyšitý, ktorý má svojho psychiatra doktora Háslhófa a ktorý chodí na odtučnovanie do klubu anonymných žrútov a Mary malá holčička tiež trochu šmrncnutá Forrestom, medzi ktorými sa zrodí pevné kamarátstvo, ktoré vydrží aj napriek tomu že si Mary neskôr nájde Gréka Damiana, s ktorým má svadbu na jednom gréckom ostrove. Na filme sú fajn najmä ftipné hlášky, ked si dvaja retardi píšu listy, kde Max napr. opisuje, že v každej fľaške má odložené svoje nechty z iného roku, alebo ako sa pomaže v podpaží cibuľou, aby ho kolegyna neobťažovala. "Som síce ateista, ale nosím jarmulku aby mi neťahalo na mozog." ()

Ještěřák

Na to, že jsem film měl po nějakých patnácti minutách sto chutí vypnout a oodpadovat s tím, jak je to všechno ujetý a ošklivý a tak vůbec, tak se z toho vyklubala úplná řeka Ganga emocí. Naštěstí takové mizerné chyby už skoro vůbec nedělám, a tak jsem se dočkal mj. rozkošně se vrbícího "hereckého výkonu" Mary, mimochoden jedné z nejvýraznějších animákyň co jsem kdy na svý vlastní oči viděl, celkem slušné hromádky černých životních "pravd", pár snad na LSD či Meskalinu vytvořených scén, a samozřejmě taky hodně fňuky fňuk závěru. Závěru, u nějž celkem chápu oba úhly pohledu - pocity těch, kteří oprávněně mluví o nekřesťansky vtíravém a násilném kýči, i pocity těch, jejichž po ksichtíku se koulející slzy byly choreograficky dokonale sladěné se slzami Mary, když ... a teď následuje gigaspoiler, za který bych si zasloužil nejmíň banána na CSFD ...Mary nalezne Maxe skonalého ve malém velkém světě. Hodně hodně dobrej výsledek na to, že film ochotně lavíruje mezi odporem a nudou vs. kreativní nevyřáděností a silnými emocemi převážně melancholického charakteru. Ostatně, animáky s jistým intelektuálním přesahem jdou zatraceně lehko podělat. _____ P.S. Kolik z vás po shlédnutí opráší všelijaké polozapomenuté dopisovačky a mailovačky? To by bylo vostrý téma k diskuzi. ()

Cassandra

Já nevím, proč bych měla někomu tleskat za to, že na natočil film, který se téměř po celou stopáž vehementně snaží být škaredý a nepříjemný. Nebýt občasného humoru, dám odpad. ()

dormouse

Překrásný nežný snímek, lze li nazvat něžným film, kde se típají cigarety do jídla a kde má hlavní hrdinka "oči jak rozbahněné louže". Film plný černého humoru i zraněných lidských citů. Film o písemném přátelství holčičky a stárnoucího misantropa, každý je tak odlišný a přesto pouze oni jsou sobě přáteli byť na dálku kontinentů. Slovy hlavní hrdinky: rodiče si nevybíráme, ale přátele našetěstí ano. (Zvláště hřejivé a hojivé po té Burtonovic hrůze, kdy znásilnil literární předlohu Alenky silou pedagoga (který na rozdíl od pedofila děti rád nemá)). ()

unagi

Pri smutnom príbehu som sa aj dosť zasmial! Perfektný dej, výborná hudba, parádna animácia skvelý film aj keď nemôžem povedať že je dokonalý! Kto má náladu na samovraždu....neodporúčam kukať! Maxa vykreslili ako najvedšieho samotára (s čoho ja mám najvedší strach) a človeka, ktorí sa nedokáže usadiť do skupiny ľudí! Dokáže len odpisovať na Maryne listy a aj to s ťažkosťami! Je hrozné, že takýto ľudia naozaj existujú medzi nami a pri tom sú aj dobráci, len nepochopený spoločnosťou....smutné! ()

Angelino

Ak by som sa pozeral iba na grafické spracovanie, hru s farbami na doladenie emócií a výrazu „zvláštnosti“ tak určite super. O čom ale tento príbeh hovorí? Čo je jeho pointou? Otvára celkom vážnu tému s obrovským potenciálom poslať odkaz. Len ho nevyužíva.... ()

MkSallam

Pozor – spoilery a hněv - Mno, zklamání je slabé slovo. Chápu časosběrný nápad, líbí se mi profesionální loutkařská práce, ale nechápu co bylo myšleno příběhem, stylizací celého děje a prací s motivy. Vlastně vůbec nedávám co mi chtěl autor říci. 1) Film mění výjevy jak z Rekviemu za sen a podobných megadepresí s úsměvnými, hravě stylizovanými představami, tentokrát třeba jak z Amélie z Montmartru a nakonec nefunguje ani jedno. Teda, úvodních 20 minut budete ještě v klidu a představy vám budou připadat zábavné, ale čím se film zamotává do děje, tím víc jde do kytek. 2) Celé si to hraje na příběh ze života, ale zvraty tu činí ty nejdebilnější možné náhody, chování postav postrádá logiku, případně samotné postavy svým chováním zcela podporují názor, který si na ně vytvořilo okolí. Jsou narušené a měly by se léčit. 3) Univerzum budované formou narážek na skutečný svět a jeho úskalí zcela nefunguje, všechny ty odpadky, alkoholismus a životní osudy zcela ztratí na významu v momentě, kdy jeden naštvaný dopis spustí u postavy vlnu deprese vedoucí k alkoholismu, sebepohrdání a pokusu o sebevraždu. 4) Celé mi to vlastně přišlo příšerně emo. Dvě postavy, jejichž život stojí za prd, v hloubi duše se nenávidí a pohrdají sami sebou, život kolem nich, případně jejich život nefunguje a náhle najdou někoho komu se mohou vypsat a „vykoupit“ tak ze svého stavu. Neboli jako by vám někdo dojáčkem vypisoval všechny své životní neúspěchy, sebelitoval se až hanba, cpal vám to pod nos a očekával že mu to budete hltat a ještě souhlasně přitakávat. 5) Emocionálně to vůbec nefunguje. 6) Nebýt povedené loutkové formy, je to trash na úrovni "Pilcherovek" na Primě, zdejší hype nechápu. Bolestivé zklamání. P.S: To jsem opravdu téměř jediný kdo druhou půlku prakticky protrpěl? ()

Crackonosc

Kdyby byl celý film ve stylu první poloviny, bylo bu mu těžké něco vytýkat. Náhled na svět skrz dva pokřivené charaktery je zajímavý a nadmíru zábavný. Když se ale začne celek přehupovat do dramatické roviny, vymizí dopisování a nastoupí všechna klišé filmů z podobného ranku, jde originalita i veškerá zábava stranou a do konce už jsem vydržel jen ze setrvačnosti. Výtvarná stránka mě ničim nezaujala, ale oproti prvotnímu očekávání ani neštvala, takže na hodnocení nemá ve výsledku žádný vliv. ()

Abiosis

*PRE DEPRIMOVANÝCH NEPRÍSTUPNÉ* Spočiatku som si nevedel zvyknúť na omniprezentného rozprávača, ktorý neustále všetko dianie a konanie postáv komentoval, a kde samotné postavy dlhý čas nepovedali ani slovko. Čakal som netradičný prístup, už pred zhliadnutím filmu som vedel, že budem svedkom vizuálneho šialenstva, ale simultánna absencia dialógov už bola priveľkou kombináciou nezvyčajného na to, aby to človeku neprinášalo aspoň mierne nepríjemné pocity. Tie sú však prítomné neustále, aj napriek tomu, že časom sa dá zvyknúť na všetko vyššie spomenuté. Film totiž nie je depresívny len svojim zobrazením, ale aj obsahom a témou, kde postavy prežívajú svoju nezávideniahodnú existenciu plnú smútku, odcudzenia a nepochopenia. Verdikt v 1 vete: Vydarený animovaný film tmavých odtieňov o od majority sa odlišujúcich a nepochopených jednotlivcoch. 17.11.2010 ()

ondrula

Jeden z nejkrásnějších animáků, který jsem kdy viděl. Nádherný vizuál, vtip a jímavý příběh, prostě dokonalost. ()

Milodar

Vtipné a nápadité, ale tak po půl hodině už těch detailíčků a překvapeníček je trochu moc. Ale ne, ještě se do tebe něco vejde, tumáš zas a ještě. Bez větší změny a posunu v příběhu stále totéž, stále vtipné, nápadité... je to jako jíst svíčkovou od babičky každý den, celý rok. ()

kri.tino

Vizuálna stránka priam poeticky krásna. Špecifické tvary a tváre postavičiek, rovnako ako aj "sin city" efekt - ČB a farebné detaily - spolu so samotným dojímavým príbehom, podchytávajúcim divácke pocity vytvárajú priam dokonalú harmóniu. Ďalšie plus je, že je to konečne nejaký nový nápad, žiadny klišé vzťah. Napriek tomuto všetkému musím povedať, že chvíľami moja pozornosť nebola taká, akú by som očakával, a v istých momentoch som nevedel, ako obsedieť náhly nával nudy. Našťastie bol po pár minútach opäť zažehnaný a ja som sa ďalej bavil. Nezabudnuteľná chuť čokolády po zhliadnutí tohto krásneho animáku mi navždy zostane na jazyku a moje štyri hviezdy sa blížia piatim. Mám pocit, že keď sa najbližšie k tomuto filmu vrátim, budem ho pozerať už s kakaom v ruke a vrátim sa aj sem, aby som tú poslednú hviezdu pripočítal.:) ()

Prochy38

Pro mě doteď absolutně skrytý film. Vůbec jsem neměl páru, že nějaký takový poklad existuje. Je to nádherný příběh, u kterého snad jen člověka z kamene nechytne u srdce. Moc dobře vymyšlené a ještě lépe natočené! Příběh snad nemá jedinou mezeru. Opravdu úžasné. Od plného hodnocení mě dělí snad jen to, že tento typ animace fakt nikdy nebude nic pro mě... Ale jinak opravdu nádhera! A konec je hodně silný. ()

vander19

"Príbuzných máme od pána boha, priateľov si chvalabohu môžeme vybrať" je hlavná myšlienka tejto rozprávky. Avšak táto rozprávka je vhodná len pre dospelých. Nemá veselý koniec, ani sa všetko na dobré neobráti. Je ale neskutočne pravdivá a citovo veľmi silná. Životné priateľstvo medzi Maxom a Marry pretrvalo aj nad ich osobnými skazami. Aj keď ako tomu býva aj to dostalo poriadne rany. Zo začiatku mi na tomto nazvem to filme vadila tá ponurná farba New Yorku. Austrália a Marry boli predsa len o čosi farebnejšie zobrazené. Ale NY a Max veľmi depresívne. Po chvíli mi to však prišlo ako výborný nápad a potom mi došlo, že keby je to farebné asi by som to ani nedopozeral. Film je veľmi dobre prevedený rozpravaním. Postavy povedia fakt len minimum slov. Na všetko tu máme rozprávača, ako tomu bolo v rozprávkach čo som sledoval ako dieťa. Príbeh je nabitý citmi, každý z nás si v ňom nájde časť Maxa alebo Marry. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "The only companion that had ever warmed Max's bed was his hot water bottle."     Silný príbeh jedného nezvyčajného priateľstva na diaľku dvoch osamelých duší z opačných koncov planéty. Je plný trefného čierneho humoru, ale zároveň aj  ponurej, znepokojivej nálady. Tá pramení najmä z toho, že sa film venuje, s istou dávkou zveličenia, vážnym spoločenským problémom, ako sú psychické poruchy, či rôzne závislosti ("Always merry, killed by sherry."). Animácia má svoj osobitý štýl (Austrália v hnedom, pochmúrne prostredie New Yorku v čiernobielom), vyzerá naozaj dobre, to dlhoročne úsilie je na výsledku poznať.     "She kisses me without my permission, so tonight I have decided to rub onions under my armpits to repel her." ()

Pájusha

Už když sem viděla trailer, říkala jsem si: "Jó, tohle by se mi mohlo líbit!" A taky že jo. Nádhera! Při sledování tohohle dílka jsem se úplně tetelila blahem. Nádherná animace! Tak nějak přesně podle mýho gusta- do hněda (tu barvu zbožňuji), navíc nevtíravě vtipná a ty úžasné červené detaily jsou prostě skvostné! Skvělá hudba. Hlasy herců přesně sedí na postavy. Originální pohled na problémy dvou lidí naservírovaný s kopou melancholie a špetkou ironie. Nenapadají mě žádná negativa... zkrátka myslím, že tenhle milý, poetický filmík se dostane do mých oblíbených :) ....Dne 5. listopadu 2009 se tak i stalo :) (mimochodem trefný komentář - uživatel Mahalik) ()