Mary a Max

fruitbueno

Neuvěřitelná pecka, která prošuměla ani nevím kdy českou distribucí. Kombinace humoru, traumat, neuróz a hřejivého nadhledu ve všech (i posraných) životních situací, parádní vizuální i zvuková stránka. Klenot, který má potenciál větší než většina letních "trháků" loňského roku. Strašně mi sedl takový ten looserský styl, který je blízký mému vlastnímu životnímu postoji a náhledu... Tleskám vestoje. ()

mohamedsfinger

Nádherný příběh doplněný o dávku černého humoru (a plastelíny) a tunu úžasných hlášek. A to vše se k nám dostává v překrásně animovaném balíku plném emocí. Tohle je další z animáků pro dospělé, no, a takové já mám v poslední době moc rád, takže se budu těšit na další díla Adama Elliota. ()

ZkuKol

Poněkud temnější animáček. Krásná ruční animace, nápaditá stylizace, jednoduchý příběh, zajímavé charaktery a krásný soundtrack. Film intenzivně voní originálním přístupem k animaci jako žánru, jenž se nemusí podbízet a klidně může přetékat černým humorem, depresemi a civilností. Škoda přílišného využívání vypravěče, ubírá vyprávění na akčnosti, nenechá plně vykvést některé charaktery a krom závěru dusí takřka všechny emoce. Pokud už máte pocit, že se dospělého animáku nedočkáte, nevzdávejte to v Austrálii už jeden natočili :-) Mary je z Austrálie a nemá kamarády, Max je z NY a má akorát tak Aspergerův syndrom, společně v tomhle světě přežívají jen díky dopisování... 70% ()

slovan1

Zvláštní... Na to jakou formou to je natočené až moc lidské a pravdivé. Povedené výroky, situace. Depresivní i veselé. Sám nevím, jak tenhle film ohodnotit, ale zatím zůstanu u země. ()

OughJay

Mary a Max trvá 90 minut. Mě to přišlo asi jako 2 a půl hodiny. Nevim, jestli jsem zrovna neměl náladu na takový hluboký myšlenky a soucítění s hlavníma postavama, ale každopádně jsem myslel, že se unudim k smrti. Děj plyne strašně moc pomalu a dá se říct, že se tam pomalu nic nestane. Jen se pořád mluví, čtou se dopisy... Uměleckej dojem je dobrej, animace se povedla. Možná že bych hodnotil líp, kdybych to viděl v jinou dobu a v jinym rozpoložení. ()

BMAJTZ

Naprosto souhlasím s tím, že je to depresivní pesimistický psychofilm, ale závěr mě taky přesvědčil o opaku, je to film taky o přátelství, úctě a lidském osudu, který si většinou nevyberem. Můj první dojem z tohoto filmu byl, tedy ještě před jeho shlédnutím, že půjde o černou komedii ala Tim Burton. Nemohl jsem se snad více mýlit a v tomhle případě říkám, že jsem se mýlil rád. Mary and Max si jdou svoji cestou a ukazují, že i animovaný film může hrát na vážnou notu a zanechat v člověku pocit obohacení. A vůbec celková stylizace je velice originální a už dlouho se mi ve filmu něco takhle nelíbilo. ()

mikulíšek

Nádherné ztělesnění tragikomiky, světabolu a deprese. Všepodrhující vizuální stránka plná drobných detailů. Velmi silný osudový příběh napříč životními osudy dvou outsiderů, vyprávěný se znervzňující lehkostí, bez samoúčelného zlehčování, plný životních pravd i bláznivostí. Absence snahy útočit na dětského diváka vzniká prostor pro líčení osudů bez líbivého přebalu, bez přetvářky a s nevtírajícím se humorem. ()

Sdoom

Neobyčejný film o neobyčejných postavičkách s neobyčejnými problémy. A navíc neobyčejně animovaný. V tomto případě ale neobyčejný používám v tom nejlepším slova smyslu. Nebýt až moc zvláštní a nepochopitelné poslední asi tak čtvrtiny a úplného závěru, dal bych i 5 hvězdiček, takhle zůstanu u čtyř, ale velmi silných čtyř. ()

webhead

Úžasným příběhem, krásnou výpravou a vtipným pojetím mě Mary a Max naprosto pohlitili. Už dlouho se mi film tak nelíbil a nevyvolal u mě takové pocity. Opravdu skvělá tragikomedie, která se určitě už ne jednomu člověku zaryla do duše. ()

Germanotta

Krásny a pravdivý film reálneho života. Mary bola tiché a škaredé malé dievča, ktoré nemalo jasno ako sa rodia deti a jej jediný kamarát bol 44 ročný Max, ktorý býval tisíce kilometrov daleko a Mary si sním dopisovala celý život. Tento animovaný film presne opisuje odvrátenú stránku života ľudí na ktorých sa neusmeje šťastie. Krásné. ()

Maynard.

Páne jo. Dlouho sem neviděl nic podobnýho, dlouho sem taky neviděl film od protinožců. Kdo čeká, že se bude bavit jako u emerickejch animáků, tak se spálí. Tohle je krutej příběh, kterej napsal sám život. Při sledování na mě padla taká menší depka. Páč tenhle kousek přesně tohle chce, není tam nic co by diváka tak nějak pohladilo po duši. Když už si myslíš, že je to vážně krutý a smutný, tak bác a je to ještě o kus horší. Asi "nejotřesnější" je matka, kuřačka, alkoholička, která se vlastně uchlastá k smrti. Příběh je skvěle vyprávěn Heřmánkem, kterej se poslouchal tak jako hezky. Je to asi první animák, kterej je podle skutečných událostí. Je to prostě něco jako Erbenovy balady - krutej příběh s ještě krutějším koncem :o) ()

Rousse

S neskutečnou elegancí, jednoduchostí, inteligentním humorem a originalitou zachycený naprosto všední a reálný svět. Takhle to prostě na tom světě chodí - v základě naprosto jednoduché, banální a všední. Ale v tomto ztvárnění to má do všednosti opravdu hodně daleko. Mary a Max se vás svou obyčejností chytí a nepustí. ()

The Viper

Jedinou a bohužel tou největší chybou filmu je v to, že se Vás snaží dostat po emoční stránce a je mi jasné že u spousty lidí zde se to podařilo, ovšem já budu tou zvrácenou výjimkou, ale dávám to na vinu také tomu, že jsem film nemohl ve 2 ráno tolik vnímat a tak dám Mary i Maxovi ještě jednu šanci a film si pustím ve vhodnější chvíli. ()

Dinosaurier

Taky si chci vzít Earl Greye, žít s ním na hradě ve Skotsku a mít spolu 9 dětí a 2 kachny! Teda spíš jedno dítě a 15 oslíků, slepic, prasat, koček, jelenů, ježků... eee... ()

JADIM

Spojenie dvoch odlišných ciest odlišných osobností s prvkami humoru a miestami aj trochu depresívnej drámy. Tento film zlepšuje hlavne zaujímavá plastelínová, čiernobiela animácia a štýl rozprávania, kde postavy rozprávali iba minimálne. Zaujalo ma to, ako sa posúva čas ďalej a ako sa mení situácia, aj keď v Maxovom prípade iba minimálne. Po nejakom čase to síce začne trochu nudiť a vyzerá to už tak, že film už neukáže nič zaujímavého, ale aj tak považujem tento film za pokus, ktorý celkom vyšiel. 7/10 (Videné 6.3.2020, CZ dabing) ()

Koda

Milé děcka, pokud chcete sledovat animovaný film, tak si laskavě pusťte nějaký jiný animák a nechte nás ostatní se podívat na... animááák, ALE tak trochu "jiný" animák. Zas až tolik věcí ohledně lásce a jak se dělají děti nemusíte vědět hned od 4 let... i když vy to stejně pochopíte, páč hrájete GTA pětku. Tak! To jsem napsal úvodem, abych si zahřál svoje mozkové buňky a teď se vrhnu k filmu zvaný - Dopisy od Felixe! POČKAT! Teď jsem zase já mimo... ach jo, to je prostě ten můj syndrom, že zajedu do svých představ a potom nevím, kde plavu... bůh ví, jestli vyplavu, nebo se nakonec utopím. Vlastně... joooo!! Tohle všechno tak nějak souvisí s tímto filmem, kdy si starší pán Max dopisuje s osmiletou Mary o svých zážitcích. Pardon, jestli to takhle napíšu blbě, ale tenhle film mi z počátku připadal hrozně perverzní, že si dospělák dopisuje s osmiletou dívkou a vypráví jí takové zážitky... často i lži. Potom jsem to všechno tak nějak pustil z hlavy a užíval si film. Vlastně úplně všem těm historkám bych i věřil, protože takových lidí je ve světě spousty a každý jsme jiní... nesuďme takového člověka, jaký je... nikdy nevíte, jaký je doopravdy a že má srdce. Žijeme prostě ve světě, kde tu bývá nenávist, šikana apod., a člověk se dostane do depresí. Dost jsem přemýšlel o tom, jak se právě dostat z takové šlamastiky a díky příhodám, vtipným až přehnaně ostrým hláškám jsem se ze spoustě věcí poučil. Vzal jsem si to, že nejdůležitější je milovat nejdřív sebe. Tahle cesta právě nás posune kupředu... když se sami nepoznáme, budeme se za sebe stydět a to si myslím, že mě oslabuje. Konec byl dojemný, smutný, ale zase láska přetrvá a přátelé, které si uděláme (ať už očním kontaktem... nebo rovnou fyzicky?), tak ty s námi přetrvávají i když už třeba nejsou mezi námi. A to je asi tak vše, co jsem chtěl napsat.. PS: Opravdu želvy dýchají řitním otvorem? ()

Benedygtus

Je to hrozne zvlastni a urcite specificky film. Bylo to hezke a clovek na to musi mit naladu, divim se, ze to ma tak vysoke hodnoceni, protoze si myslm, ze to spoustu lidem sednout nemusi...ale ty to vypnou asi uz tak po 15 minutach... Uprime tento film ani moc okomentovat nejde...je to pekne ztvarnene( vzdalene me to priminalo Fimfarum, myslim hlavne graficky samozrejme) a je tam spoustu vtipu a prestoze to dopadlo vlastne vsechno spatne mam tak trochu usmev na lici. Myslim si, ze prvni vetou jsem tento film okomentoval nejlip> je to hrozne zvlastni film. ()

DavidS.

Komunikace na dálku mezi duševně nemocným mužem a malou holčičkou a později dospělou ženou ve fantastické obludně-roztomilé animaci plné detailů, která koresponduje s tím, co popisuje.A je to příběh, který jakoby vyprávěl o něco chmurnější Forest Gump, i když ani tady nechybí vlídný humor, dojetí i nadhled...Vše umocněno hudbou... ()