Pan Laffler (Jiří Lábus) je podivín. To ví úplně každý v kanceláři, kterou vede. Ví to i úředník Costain (Lukáš Hlavica) a velice se proto podiví, když jeho jindy neosobní šéf udělá něco tak lidského, jako že Costaina pozve na večeři. Ale domů ne. Doma, jak říká, nepřijímá. Zavede ho do nenápadné, zapadlé restaurace U Sbirra, kde se schází velmi uzavřená společnost podivných lidí. I samotná restaurace je podivná. Žádné jídelní lístky, žádné koření, žádný alkohol, ani kouřit se zde nesmí. A jídlo? Jediné jídlo, které se zde podává, je řídká polévka a hlavní chod nevýrazné chuti. Costain je konsternován, ale nechce Lafflera urazit, a tak přijímá další pozvání. Sám se tomu diví, ale nezvyklé jídlo mu začíná chutnat a co teprve, až okusí místní specialitu šéfkuchaře, která se podává jen jednou za čas - Amirstanského beránka... (Oskar)

see_sawandrew

Vynikající adaptace jinak jen lehce nadprůměrné povídky Stanleyho Ellina. Zacyklený rámec a Lábus tomu dodávají boží atmosféru. 90% ()

Adramelech

Na to, že se jedná o český porevoluční film a navíc televizní inscenaci, tak tu literární předlohu ani moc nezkazili a výsledek je poměrně slušný. Přesto je mnohem větším zážitkem přečíst si stejnojmennou povídku od Stanleye Ellina. V českém překladu poprvé vyšla v antologii Tichá hrůza (Praha 1967). ()

Mouzon

"U Sbirra je... domácké prostředí." Perfektní ztvárnění postupného úpadku člověka. Škoda je snad pouze to, že postupem času mizí Costainovy myšlenkové promluvy. To může být ovlivněno tím, že již není potřeba vytvářet ironii v jeho vztahu k Lafflerovi a ke Sbirrovi (jak je tomu na začátku) - nyní totiž již doslova říká to, co si myslí. Stejně by ale bylo zajímavé tam ty myšlenkové pochody mít, Costainova postava by se vyvíjela barvitěji. To je ale pouze takový nápad, nikoliv výtka, jelikož SPECIALITA ŠÉFKUCHAŘE je i bez toho brilantní a především brutálně vtipný film. ()

mh.mail

70% - Malá hororová anekdota přetavená do televizního filmu. Taky jsem kdysi od své maminky slyšel podobný námět, jako ybuko, i když to bylo trochu jinak: Muž v americkém městečku si dal v místní krčmě guláš, který mu hrozně chutnal. Majitelka mu prozradila, že ho dělá z lidského masa. Konsternovaný host běžel vše udat místnímu šerifovi, který jej však vzápětí zabil, protože byl dodavatelem masa do krčmy. Silně mi to připomíná povídky Roalda Dahla. ()

arthur.22

Vyprávění tohoto rozkošného příběhu patřívalo k nejoblíbenějším okamžikům snad každé školy v přírodě a televizní zpracování mě rozhodně nezklamalo. Milé, velice milé.. ()

Kirman

Cestou z práce jsem se navnadil povídkou Stanleyho Ellina a rozhodl se, že se po delší době podívám na filmové zpracování. Musím ponechat hodnocení za ****, krásná smuteční atmosféra a hra stínů (nasvícený Lábus) :) je parádní. Bystřejší divák brzy pochopí, jak že se to má s onou specialitou. Filmové zpracování si obstojně pohrává s motivem závislosti na lahodných pokrmech, výlučnosti strávníků od Sbirra a jejich zvědavosti po nahlédnutí do kuchyně (pozor, s chutí roste zvědavost). A pokud ještě někteří netuší, tak nyní raději nečíst, protože by to mohl být takový spoiler, ale film má podobné téma jako Švandrlíkův Guláš (seriál Draculův švagr) nebo jako hororový film Dravci. ()

DAPDO

Viděl jsem to včera snad po dvaceti letech. Nevím, co by na to řekl Pohlreich, ale Lábus si svou roli a jídlo od Sbirra užíval tak, že jsem dostal o půlnoci hlad. ()

rivah

Kvalitní předloha a perfektní zpracování, nejen režie, ale především kamera zachycující temné prostředí, lidi jako stíny (večerní ulice a v restauraci). A to vyvrcholení, když začínáme tušit, co se skrývá za specialitou-masem nenapodobitelné chuti, po níž hosté nepřestanou bažit.... Ojedinělý film, kde je využito dramatické mistrovství Lábuse - snad kromě Michálkovy Ameriky. To bavičství je jeho prokletí. ()

Stanix

Minimalistický psychologický thriller z české televizní dílny jest důkazem, že to jde a že i za málo peněz lze uhrát hodně "muziky". Výtečný výkon Jirky Lábuse i Lukáše Hlavici a hutná atmosféra jako z pera Alana Edgara Poa dává dohromady velmi příjemný hodinový zážitek. ()

Coliseum

Místo příjemné paní hostinské v horách šosácký šéfkuchař Sbirro, místo horala Anatola úřední šiml Costain. Dobrou chuť a polykejte tiše. ()

smrtubohem

Viděl jsem to jenom jednou, nemohu to nikde sehnat, ale pamatuju si, že to byl absolutně geniální horor a že Lábus zahrál vskutku výborně. ()

harycek

Četl jsem v povídkové sbírce "Tichá hrůza" , poměrně dobře zpracováno!!Líbí se mi ,že hlavní hrdina se jmenuje Costain , protože já se jmenuji Koštejn!!! ()

Madax

Pro mě kultovní záležitost. Škoda, že se jedná pouze o televizní snímek a tudíž je široké veřejnosti poněkud neznámý. Ve všech případech je mnohem lepší než naprostá většina současných českých filmů. ()

sukov

Vždy, když si pochutnavám na nějakém dobrém jídle (mase) ,vzpomenu si na tento film. Jinak vynikající filmeček, s typickou horovou atmosferou M.Švandrlíka ()

datel13

„U Sbira je domácké prostředí“, touto hláškou jsme se s tatou před lety bavili solidně dlouho. Jako malej jsem u onoho zvráceného filmu usnul (rozhodně ne kvůli nudě, ale noční vysílání ČT bylo pro asi tak sedmiletý dítě příliš). Rozviklané dveře do kuchyně, černý kocour, obskurní personál (´Jste zasvěcen. Jako byste na okamžik nahlédl do vlastní duše, pravda?´). Tehdy z dětství si pamatuju, že se mi mimořádně líbila Zuzana Stivínová jako svůdná oddaná partnerka hlavního hrdiny, kterýho ale svede zvrácený Lábus (další super výkon mýho oblíbenýho herce).. ve druhý půlce televizního filmu se pak konečně objevuje slizký Sbiro. Mimořádně obskurní zážitek. V dobrém samozřejmě. Skvělá atmosféra, jen s časem trochu zestárlo a tempo je dost pomalý. Vyšší hodnocení dávám zčásti za tu nostalgii. ()