Sin Nombre

Sin nombre

Bez mena

Krimi / Drama / Thriller / Dobrodružný

Mexiko / USA, 2009, 96 min

Netuším, nakoľko to bolo autentické a nakoľko to slúžilo dramatickému efektu. Natočili to však tak skvele (drsne, bez prílišných nadbiehaní či úskokov) a ten dramatický efekt sa dostavil v toľkej miere, že sral to pes. A že by bolo výstižnejšie použiť termín "melodramatický efekt"? Bolo... a čo, problém?!(12.4.2010)

Ak si chcete zaškatuľkovať pojem festivalový nezávislý film, pozrite si Sin Nombre. Je tak hyperrealisticky natočený, že si o uvedenie na festivale hovorí aj bez toho, aby o ňom vedeli aj veľké distribučné ryby. V kontraste s touto realistickosťou je slabšia dejová línia, nie úplne najlogickejšie chovanie postáv v jednotlivých situáciách a ona osudová deus ex machina náhoda na začiatku filmu, ktorá spustí reťaz nadchádzajúcich udalostí. Tri hviezdy namiesto štyroch dávam iba preto, že som si istý, že Fukunaga nám v budúcnosti ponúkne určite ešte viac scenáristicky vyladené realistické pecky.(27.6.2012)

• honajz

Představte si, že si určitá skupina mexických cinefilů dělá představu o České republice z filmů jako Roming, El Paso nebo Ulovit miliardáře. Podobné představy si děláme my na základě filmů Město bohů nebo tohoto. Je mi jedno, že je to debut a angažovaný. Je to ploché, jednostranné, neobjektivní a ještě blbě zahrané. http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/sin-nombre.html Řeknu vám, do Mexika a nějaké jiné jihoamerické země bych nejel ani za nic. Podle těch filmů, co tam točí mladí, nezávislí debutanti, jsou ulice Mexika plné dětí s kvéry u pasu, je o strach vyjít na ulici, že vás někdo sejme a/nebo okrade. Pokud jste měli tu smůlu a narodili se zde, máte jen dvě možnosti - buď se dáte k nějakému gangu, který sice bude tvrdit, že vás nikdy nedá, ale bude vás ponižovat, tetování vám vyryjou na jazyk, a holku vám přeberou a znásilněj a zabijou a vás sem tam zkopou a zmlátěj, možná obviněj, že jste lhal a zabijou... Nebo se pokusíte zdrhnout, ale riskujete přepadení, okradení, že vás zabijou, že vás deportujou... Řeknu vám, do Mexika a do Národního nevkročím. Do Národního proto, že ty požáry tam bejvaj někdy hrozný. Sice jsem tuto větu sprostě ukradl Šlitrovi, ale jinak bych těžko vyjádřil tu marnost když podobné mexické nebo americké nezávislé filmy vidím. Jistě, kriminalita mládeže je velký problém. Ale nebují jen v Mexiku, jen se zkuste v noci projít po Žižkově nebo Nuslích kolem pár vybraných hospod. Jenže o podobné procházce nikdo filmy netočí. Asi proto, že tamtudy nešel žádný nadějný mexický tvůrce. O čem že tedy mexický film Beze jména (jak se dá přeložit původní španělský název) vypráví? O dvou kamarádech, kteří se dají k partičce MS-13 (viz Wikipedie) výše popsané v bodu a/, a o holce a jejích dvou příbuzných, kteří se pokoušejí o bod b/, tedy zdrhnout ze země. Jejich osudy se tragicky protnou - tak dobře, po asi 45 minutách jemně líznou a ke konci trošičku přiblíží. Ale tohle je trága, chápete?, tohle nemůže dobře dopadnout. A se jeden diví, kde se v Kalifornii teda furt berou ti španělsky mluvící imigranti, když z plného vlaku nakonec útěk vyjde jen jedné osobě? Prostě se omlouvám, chápu, že jde o angažovaný debut, ale stejně jako Město bohů mi i tenhle film přijde jednostranný, plochý, nic neřešící, s mizernou dějovou linkou (No řekněte, že vám nebylo jasné po 35 minutách, kdo koho zabije?), některé herecké výkony i na režijní debut z rozvojové země jsou moc amatérské a nedůvěryhodné. Příběh je pak jednoduché klišé o útěku. Bývalý zlý chlapec a hodná dívka prchají ve i na vlaku a pronásledují je na každé zastávce zlí členové bývalého gangu. A jestliže znáte pár podobných filmů, asi ani takto vám neunikne pointa po pár minutách filmu. Akorát to holt má jiné, dnes atraktivní nezávisle-rádoby dokumentaristické-angažované balení. Je to zkrátka stejné, jak s těmi českými filmy. Ne, že by na nich nebylo jisté zrnko pravdy, ale našinec ví svoje. Že je to krapet jinak. Občas úplně jinak. A o životě ve státě jako takovém to nevypovídá v podstatě nic.(7.4.2010)

Zajímavě propojenej útěk uprchlíků z Mexika do Ameriky s tématikou mexických gangů. Jak část s gangy, která je celkem syrově drsná a připomíná podobný filmy z Jižní Ameriky, tak útěk jsou dobře natočený a vlastně na sobě nezávislý, ale díky dvoum postavám, se tyhle dva příběhy propojí, jenomže mi přišlo, že film až moc okatě míří k nevyhnutelnýmu a předvýdatelnýmu konci, kterej nikterak nepřekvapí a spíš trochu zklame.(27.9.2009)

Moc hezky to vypadá a jsou tam zajímaví herci. Pokud máte rádi tetování bude to váš životní film :) Příběh mě zaujal a líbil se mi nápad vykreslit trable uprchlíků na pozadí problémů s gangy, protože ty vám z filmu utkví nejvíc. Akorát postavy mi přišly malinko bez života. Nejspíš to bylo tím, že tam jsou všichni už tak otrkaní, že jim je už všechno jedno. A ano, je úplně jasné jak to skončí.(13.9.2009)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v meste Torreón v mexickom štáte Coahuila. (MikaelSVK)

• - V čase 1:09:30, kdy Casper (Edgar Flores) a Sayra (Paulina Gaitan) vlezou do vraku, si Sayra zapne bezpečnostní pás. V následujících záběrech pás ale nemá. (SniperG1)

• - Latinskoamerický gang Mara Salvatrucha neexistuje pouze ve filmu, ale i ve skutečnosti. Platí za jeden z nejvíce agresivních gangů a má přibližně 100 000 členů. Také "přijímací zkoušky", které jsou k vidění ve filmu, jsou reálné. Noví členové skutečně musí vydržet po dobu 13 vteřin mlácení od ostatních členů, zatímco se nesmí jakkoliv bránit. (quiz)