Pět minut v nebi

• Velká Británie Five Minutes of Heaven (více)
Trailer

Aby mohli žít, musí se nejprve vyrovnat s bolestnou minulostí.  V politicky rozbouřeném Severním Irsku se sedmnáctiletý protestant a člen ilegálních ulsterských dobrovolnických sil Alistair Little chce zapojit do dění, což si vyžádá život katolíka Jimmiho Griffina, staršího bratra Joea Griffina. Teprve jedenáctiletý Joe se nechtěně stane svědkem této sektářské vraždy a zbytek života žije pod tíhou výčitek své matky, která mu zazlívá, že dovolil, aby bratra zabili. Po více jak třiceti letech se oba muži mají setkat před televizními kamerami a hledat společně cestu, jak se s minulostí vyrovnat. Nikde ovšem není psáno, že taková cesta existuje. V komorním, dvěma cenami z prestižního filmového festivalu v Sundance ověnčeném dramatu německého režiséra Olivera Hirschbiegela excelují Liam Neeson a James Nesbitt. (Česká televize)

Trailer

genetique

Oliver Hirschbiegel sa po tragickej skúsenosti s hollywoodskymi maniermi rehabilitoval skromným príbehom dvoch mužov, ktorých spája tragická udalosť z dávnych čias. Udalosť aj následky ktorej by najradšej obaja vymazali, pretože navždy zmenila ich životy a trýzni ich každým dňom. Hirschbiegel dokazuje, že na svojom pieskovisku je kráľom a že z filmového piesku dokáže vymodelovať perfektné tvary. Herci si museli byť vedomí, že tento snímok bude stáť čisto len na ich výkonoch, pretože predviedli krásnu ukážku minimalistického hereckého prednesu vybičovaného k tým najvyšším výkonom. Ich symbióza s príbehom je dokonalá, avšak Nesbitt je ten, kto predsa len o jeden bodík vyhráva herecký súboj. Príbeh tak ponúka celú škálu emócií, počas pomerenie krátkeho filmu sa zaručene nebudete nudiť a ešte vám zostane aj nad čím sa zamyslieť. 80%. ()

sochoking

Niekedy sa nevypláca, aby dráma útočila na city. Pustý domov- prázdnota v srdci, prázdnota ducha. Fotografia rodiny- súcit, sebatrýznenie. Režisér Oliver Hirschbiegel chce zjavne citovo zotročiť diváka. " Aby som mohol hovoriť o mužovi, ktorý sa zo mňa stal, musíte poznať muža, ktorým som býval. " Jedna dobré mierená do krku a je to za 5* ! Takto by to malo len 60 minút a bolo by to skutočne, dramatické dielo. ()

HArna

Docela zajímavý námět,jak natočit skvělej film.Bohužel realizace značně pokulhává.Liam Neeson nezklamal,ale takovej James Nesbitt mě vážně vadil.Nevím, jetli to byl záměr,ale on mě nebavil.Navíc,od samého začátku film směřuje ke střetnutí dvou mužů-oběti a vraha.No a finále je možná ta největší slabina tohoto filmu.Prostě bych čekal víc a to od obou aktérů,zvláště pak od oběti.45% ()

ecceHOMMO

Veľmi slušné drama, ktoré však vyústilo do podpriemerného konca....pretože samotný záver a to aj napriek tomu, že nesie obrovské posolstvo a má byť pre ľudí námetom podkopáva samotnú dramatickú líniu a uberá sa niekam..............................................................................................................................................................................( sem ). ()

• Film vyhrál cenu Royal Television Society v kategorii nejlepší drama. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v Severním Irsku v Belfastu, Dundonaldu, Lurganu, Newtownardsu a Glenarmu. (Terva)