Pět minut v nebi

Päť minút od neba

(festivalový název)

Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie / Irsko, 2009, 90 min

trochu veľa koncov :) ale inak veľmi dobrý nápad, veľmi zaujímavo štrukturovaný a rozprávaný príbeh, tvorcovia sa tematiky zhostili dôstojne, pokorne a svedomito, pričom načali aj niekoľko zaujímavých podtém, ústredná herecká dvojica podala veľmi slušné výkony, všetko to podfarboval skoro počuteľný atmosférický klavír a tak vznikol veľmi pozerateľný film pre ľudí, ktorí sa aj dnes majú čas a chuť zamyslieť nad niektorými závažnými otázkami morálky.(1.12.2009)

Přes třicet let stará událost, která by se dala co do minut spočítat na prstech jedné ruky, způsobila hluboké jizvy na duších obou mužů a oni ji ani po tak dlouhé době nejsou schopni vytěsnit a zapomenout. Já bych ten příběh rozhodně neházela do koše, jako někteří zdejší uživatelé, už jen pro ten celkem neobvyklý námět. Jak Liam Neeson, tak hlavně James Nesbitt hráli své role skvělě a uvěřitelně a scéna, kdy mělo dojít ke střetnutí před kamerou byla asi nejzajímavější.- SPOILER : i když při takovém setkání by mělo být logicky zajištěné bezpečnostní opatření. Dalo se přece jasně předpokládat, že může dojít k vyřizování starých účtů použitím zbraně - KONEC SPOILERU. Za velké pozitivum příběhu považuji, že nás nenutí odsuzovat vraha ani litovat oběť a je to jen na divákovi, jaký si z toho vyvodí závěr Jejich vnitřní uvažování bylo taky velmi zajímavé a všechny události musely nevyhnutelně skončit osobní konfrontací. Já bych tomu vytkla jen pár hluchých a zbytečně natahovaných míst a ten konec, to snad néé? Tam asi Oliverovi už došel dech.(30.5.2013)

Poměrně drsný drama, které na základě určitých událostí mohlo vzniknout snad jenom v Irsku. Díky samotnému příběhu se tady totiž během pár minut vytváří snad nejvíce nervy drásající setkání dvou postav, které by se rádi po svém vyrovnali s minulostí. Osobně musím říct, že dlouho se mi u filmu nestalo, že bych přestal dýchat hned na začátku filmu a poprvé se vědomě nadechl až na jeho konci. Liam Neeson zlomeného muže zahrál stejně dobře jako James Nesbitt toho lačnícího po pomstě. Výsledek je tu, co jsem tak četl, pro někoho rozporuplný, ale za sebe musím říct, že jsem byl spokojený. Tak, jako s celým filmem.(26.2.2015)

(136/2015) / Tým, že som o filme nevedel dokopy nič okrem toho, že v ňom hrá Neeson čakal som predsalen niečo akčnejšie. Celkom tomu napovedali aj prvé minúty filme v dokonalo dobovo zobrazenom Severnom Írsku 70-tych rokov. Po úvodnej časti film sa ale celé smerovanie zvrtne celkom iným smerom. Five Minutes of Heaven je pomalý, dramatický a psychologický príbeh dvoch chlapov so zvláštnym putom minulosti. Škoda, že originálne vymyslenej zápletke nestíha koniec. Neni vyložene zlý z pohladu logiky, skorej narýchlo ušitý a odbitý. (8/10)(17.11.2015)

Výborný scenár, ktorý má obrovský potenciál. Bohužiaľ režisér spravil všetko dosť povrchne, v podstate v ničom nešiel do hĺbky. Celý čas som očakával nejakú formu konfrontácie, alebo dialóg medzi oboma charaktermi a namiesto toho sa film každú chvíľu púšťa do niečoho, z čoho nič zmysluplné nevzíde na povrch. Sekvencie z minulosti a prestrihy skutočných záberov sú výborným prvkom, ale potom to padá na deji, ktorý sa odohráva v súčasnosti. Veľká škoda.(13.11.2009)

• - Eoin O´Callaghan získal irskou filmovou a televizní cenu IFTA v kategorii nejlepší drama. (Terva)

• - James Nesbitt soutěžil o cenu Broadcasting Press Guild v kategorii nejlepší herec. (Terva)

• - Oliver Hirschbiegel získal na filmovém festivalu Sundance cenu za nejlepší režii. (Terva)