Pět minut v nebi

• Velká Británie Five Minutes of Heaven (více)
Trailer

Aby mohli žít, musí se nejprve vyrovnat s bolestnou minulostí.  V politicky rozbouřeném Severním Irsku se sedmnáctiletý protestant a člen ilegálních ulsterských dobrovolnických sil Alistair Little chce zapojit do dění, což si vyžádá život katolíka Jimmiho Griffina, staršího bratra Joea Griffina. Teprve jedenáctiletý Joe se nechtěně stane svědkem této sektářské vraždy a zbytek života žije pod tíhou výčitek své matky, která mu zazlívá, že dovolil, aby bratra zabili. Po více jak třiceti letech se oba muži mají setkat před televizními kamerami a hledat společně cestu, jak se s minulostí vyrovnat. Nikde ovšem není psáno, že taková cesta existuje. V komorním, dvěma cenami z prestižního filmového festivalu v Sundance ověnčeném dramatu německého režiséra Olivera Hirschbiegela excelují Liam Neeson a James Nesbitt. (Česká televize)

Trailer

Malarkey

Poměrně drsný drama, které na základě určitých událostí mohlo vzniknout snad jenom v Irsku. Díky samotnému příběhu se tady totiž během pár minut vytváří snad nejvíce nervy drásající setkání dvou postav, které by se rádi po svém vyrovnali s minulostí. Osobně musím říct, že dlouho se mi u filmu nestalo, že bych přestal dýchat hned na začátku filmu a poprvé se vědomě nadechl až na jeho konci. Liam Neeson zlomeného muže zahrál stejně dobře jako James Nesbitt toho lačnícího po pomstě. Výsledek je tu, co jsem tak četl, pro někoho rozporuplný, ale za sebe musím říct, že jsem byl spokojený. Tak, jako s celým filmem. ()

emma53

Přes třicet let stará událost, která by se dala co do minut spočítat na prstech jedné ruky, způsobila hluboké jizvy na duších obou mužů a oni ji ani po tak dlouhé době nejsou schopni vytěsnit a zapomenout. Já bych ten příběh rozhodně neházela do koše, jako někteří zdejší uživatelé, už jen pro ten celkem neobvyklý námět. Jak Liam Neeson, tak hlavně James Nesbitt hráli své role skvělě a uvěřitelně a scéna, kdy mělo dojít ke střetnutí před kamerou byla asi nejzajímavější.- SPOILER : i když při takovém setkání by mělo být logicky zajištěné bezpečnostní opatření. Dalo se přece jasně předpokládat, že může dojít k vyřizování starých účtů použitím zbraně - KONEC SPOILERU. Za velké pozitivum příběhu považuji, že nás nenutí odsuzovat vraha ani litovat oběť a je to jen na divákovi, jaký si z toho vyvodí závěr Jejich vnitřní uvažování bylo taky velmi zajímavé a všechny události musely nevyhnutelně skončit osobní konfrontací. Já bych tomu vytkla jen pár hluchých a zbytečně natahovaných míst a ten konec, to snad néé? Tam asi Oliverovi už došel dech. ()

larelay

Uprimna sonda do duse dvoch "obeti" jednej tragickej ery novodobych dejin, a to konfliktu medzi katolikmi a protestantmi v Severnom Irsku. Ustrednou myslienkou filmu je vyrovnanie sa s pocitom viny, zmierenim sa so samym sebou, so svojimi cinmi, ale aj o pomste, nemohucnosti a neschopnosti odpustit. Rada by som vyzdvihla vyborne herecke vykony ci uz Liama Neesona alebo Jamesa Nesbitta. Uverila som im kazde nadychnutie, kazdy trh svalu na tvari... Film sa naozaj na nic nehra, ale svedci o tom, ze sme si sami strojcami vlastneho "stastia" a musime sa svojim cinom a zivotu postavit zoci voci, pretoze oklamat mozeme hocikoho, ale samych seba urcite nie... ()

Gemini

Film se silným a živě vyobrazeným tématem, se silnými hereckými výkony - který bohužel funguje jen do ukončení "televizní" konfrontace. Pak jako by někdo přehodil tu výhybku, co měl scénárista v hlavě, a jde to šupem dolů až k lehce WTF konci. Ta první část nicméně opravdu stojí za to, takhle poutavě, konkrétně a srozumitelně podané téma britsko-irského konfliktu jsem ještě neviděl. Celkově 70%, to důležité ale na 90%. ()

• Guy Hibbert získal cenu BAFTA TV v kategorii nejlepší scénář. (Terva)
  • James Nesbitt soutěžil o cenu Broadcasting Press Guild v kategorii nejlepší herec. (Terva)