Pět minut v nebi

Päť minút od neba

(festivalový název)

Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie / Irsko, 2009, 90 min

Velká malá podívaná. Minimalistickej, komorní snímek, kde se dá atmosféra krájet motorovou pilou, protože celou dobu čekáte na vyvrcholení filmu přímo v napětí. Toto se tvůrcům podařilo na 100% a diváka to přikovává čím dál víc k obrazovce. Musím říct, že famózní je pak hereckej výkon L. Neesona a především J. Nesbitta, kteří svý role zvládli dokonale a udrželi film v podstatě ve dvou lidech naprosto s přehledem. Paradoxem pak je, že oba jsou jakousí obětí dané události, aniž by se to na začátku vlastně zdálo. Každej nese svoje břímě, kterýho se snaží zbavit a který je neustále pronásleduje.(1.2.2014)

Přes třicet let stará událost, která by se dala co do minut spočítat na prstech jedné ruky, způsobila hluboké jizvy na duších obou mužů a oni ji ani po tak dlouhé době nejsou schopni vytěsnit a zapomenout. Já bych ten příběh rozhodně neházela do koše, jako někteří zdejší uživatelé, už jen pro ten celkem neobvyklý námět. Jak Liam Neeson, tak hlavně James Nesbitt hráli své role skvělě a uvěřitelně a scéna, kdy mělo dojít ke střetnutí před kamerou byla asi nejzajímavější.- SPOILER : i když při takovém setkání by mělo být logicky zajištěné bezpečnostní opatření. Dalo se přece jasně předpokládat, že může dojít k vyřizování starých účtů použitím zbraně - KONEC SPOILERU. Za velké pozitivum příběhu považuji, že nás nenutí odsuzovat vraha ani litovat oběť a je to jen na divákovi, jaký si z toho vyvodí závěr Jejich vnitřní uvažování bylo taky velmi zajímavé a všechny události musely nevyhnutelně skončit osobní konfrontací. Já bych tomu vytkla jen pár hluchých a zbytečně natahovaných míst a ten konec, to snad néé? Tam asi Oliverovi už došel dech.(30.5.2013)

Uprimna sonda do duse dvoch "obeti" jednej tragickej ery novodobych dejin, a to konfliktu medzi katolikmi a protestantmi v Severnom Irsku. Ustrednou myslienkou filmu je vyrovnanie sa s pocitom viny, zmierenim sa so samym sebou, so svojimi cinmi, ale aj o pomste, nemohucnosti a neschopnosti odpustit. Rada by som vyzdvihla vyborne herecke vykony ci uz Liama Neesona alebo Jamesa Nesbitta. Uverila som im kazde nadychnutie, kazdy trh svalu na tvari... Film sa naozaj na nic nehra, ale svedci o tom, ze sme si sami strojcami vlastneho "stastia" a musime sa svojim cinom a zivotu postavit zoci voci, pretoze oklamat mozeme hocikoho, ale samych seba urcite nie...(9.4.2009)

Že to natočil Hirschbiegel, som sa dozvedel až zo záverečných titulkov. Možno je to dobre, aspoň som nič neočakával. Mne tento psychologický prístup sadol, pripadal mi celkom uveriteľný. Občas sa dalo napätie v miestnostiach, rozdelených zatvorenými dverami, až krájať. Že násilie a chyby v minulosti nikam nevedú, maximálne tak z väzenia k osamelému životu a že túžba po pomste vás bude iba zbytočne zožierať, síce dobre vieme, ale sú to jedny zo základných tém kinematografie. Ak sú riešené v komornom filme, založenom na výkone dvoch hercov, je to príjemná zmena.(22.2.2015)

Päť Minút v Nebi je emóciami nabitý film v ktorom exceluje Liam "viem sa biť z 96 Hodín" Neeson a James Nesbitt...príbeh o pomste, jednej vražde a čase ktorý zanechal stopy...dá sa očakávať ako to dopadne, ale film vie bez problémov vás pohltiť a hltať každú jednu vetu týchto dvoch skvelých hercov...zaujímavá dráma(7.2.2010)

• - Anamaria Marinca získala na festivalu evropského filmu v Lecce cenu za nejlepší výkon ve vedlejší roli. (Terva)

• - Oliver Hirschbiegel získal na filmovém festivalu Sundance cenu za nejlepší režii. (Terva)

• - Guy Hibbert získal cenu BAFTA TV v kategorii nejlepší scénář. (Terva)