Velká žranice

La Grande Bouffe

Blow Out

Drama / Komedie

Francie / Itálie, 1973, 135 min

Na mne tohle působilo hlavně jako hodně zvrácená komedie. ždyť ten film obsahuje tolik komických situací! Je to na svoji dobu hodně odvážné. Ale zas tak zvrácené a nechutné, jak jsem čekal to není... Film je spíš docela uhlazený, postavy se k sobě většinou chovají slušně a vytříbeně a i ty největší prasárny přecházejí s nadhledem. Jsme přece lidi ne? A každý máme své potřeby. Ať už je to potřeba jíst a vyprazdňovat se, tak potřeba přátelství a lásky. A o tomhle je podle mne tento film. Na pozadí zvýrazněných lidských potřeb nám předkládá obraz lidství ve své čisté a prosté nahotě. Výborná jsou jednotlivá úmrtí a herecké výkony hlavních čtyř postav. Trochu ale v hodnocení nadsazuji, protože stopáž je přepálená a je to dost často nuda. Každopádně zajímavé ...(30.4.2011)

Naturalistické, surové i syrové, zbaveno veškerých příkras a krásy (v běžném pojetí) vůbec. Fakt je, že svým projevem a dojmem, který zanechá je to kousek výjimečný. Je snad tohle tím, co bysme na něm měli nejvíce ocenit? Je těžší vytvořit obraz takovýto nebo iluzi klasické krásy? Nevím, ale Velká žranice je v jakémsi smyslu "úžasná". Docela promýšlí i detaily (závěrečná scéna s masem na zahradě a na stromech), společenské zažazení hlavních postav apod. Vadu Velké žranice bych ani tak nehledala v možná prázdném příběhu, ale v chronologické souslednosti. Původně vyzní tak, že se žranice odehrávají během víkendů a toto je jeden z nich. Ale ten víkend není nikterak ohraničen ...příběh se odehraje během jakoby několika dnů, ale přesto se v něm vystřídá podzim (začátek dělá ten dojem), zima (sníh, umrznutí,...) a zdá se, že jarem končí (poslední svačina na lavičce). No, naštěstí návaznost scén v tom pořadí není ničím narušená (jako je tomu ukázkově např. v Noci na Karlštejně).(26.3.2004)

Co má film za úkol? Vyvolat nějaké pocity, vytrhnout nás z naší reality a ukázat nám jiný náhled na život? Pobavit, postrašit, dát téma k hovoru? Velká žranice mě znechutila, přenesla na mne pocit maximálního přežrání a na chvíli mne zbavila chuti do jídla i do života. Prostě jsme jen tak po obědě leželi a dívali se jak ve filmu dělají takřka to stejné. Takže jak to jen zhodnotit? Výborné.(31.8.2009)

Když budete hledat, tak tam myšlenku najdete. Musí se to brát trochu satiricky. Lidstvo je, globálně bráno, nechutné. Koukněte na internet, vyhledejte si pár nechutných stránek se sexuálními úchylkami, mučením, válkami, hromaděním majetku, neúctě k ženám a budete vědět, vo čem tu kurva mluvím. Pro někoho to možná bude těžké, ale hodně lidí oplývá něčím, čím se Marcello, Michel, Ugo, Phillipe nebo Andréa vyznačují - leč, každý si to musí najít sám. Každý zná sám sebe nejlíp. A teď si jdu dát čápa s mákem. PS: imitace Marlona Branda z Kmotra byla super.(12.9.2006)

Jistě originální, nejen na svou dobu docela kontroverzní filmová žranice. Pánové Marcello, Michel, Philippe a Ugo se oddávají jídlu, pití a sexu - aneb jak jinak si užít poslední dny svého života, že? Chápu, že se jedná o kritiku společnosti a ono klišoidní nastavování zrcadel - přesto mi ve filmu chybělo větší sdělení..(2.5.2013)

• - Snímek byl v době uvedení považován za kontroverzní a byly pokusy jej zakázat. (contrastic)

• - Film získal Cenu FIPRESCI na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v roce 1973. (contrastic)

• - V závěrečné scéně na zahradě můžeme na lavičce číst báseň Dorothy Frances Gurney. Hovoří se v ní mimojiné o tom, že “na zahradě jsi blíže Božímu srdci, než na jakémkoli jiném místě na světě“. (džanik)