Slusna normalizacna detektivka, v 70. a 80. rokoch v byvalej Ceskoslovenskej federacii uz normalizacia zarezavala do kazdej oblasti zivota spolocnosti /politika komunalna, vysoka, rozhlas, TV, noviny....../ a tak sa tocili taketo TV detektivky, ktore vladnucim sudruhom nijako nevadili. Namet je tuna dobry - vysetrovanie vrazdy - a nasledne dialogy a postup vysetrovania. Abrham, Skopal, Kopecky a Hanicinec to dobre tahaju, minutaz 81 min je tak akurat : 60 %(1.9.2015)

Z dětství jsem si pamatoval "Panenku" jako vynikající kriminálku a dlouhá léta jsem ji urputně sháněl. Až jsem ji konečně sehnal a musím říct, že se na mých dojmech nic nezměnilo. Jaroslavu Dudkovi se totiž podařilo prostřednictvím neuvěřitelně minimálních prostředků vytvořit přesvědčivou atmosféru drsné školy s drsnýma poldama, kafem, cigárama, heroinem, pěstmi a revolvery. Dokonalé obsazení jak hlavních (krom již zmiňovaného Josefa Abrháma vynikající Svatopluk Skopal), tak vedlejších rolí (Petr Haničinec coby drsný velitel, Jana Šulcová jako sadistická feťačka, Eduard Cupák coby arogantní exmanžel zavražděné, Vladimír Brabec jako přihřátý majitel modelingové agentury). Doporučuji všema deseti. 100%.(23.12.2010)

Na americkú kriminálku to bolo veľmi divné, a na českú zase príliš americké. Určitá dávka napätia sa našla, ale prospelo by o niečo menej osobných problémov, alebo boli tie problémy slabo späté s prípadom. Kráska Jana Šulcová ako brutálna trýzniteľka so striekačkou bol zásah úplne vedľa, pri tých scénach chýbalo už len to, aby jej Abrhám zašepkal do ucha S tebou mě baví svět.(4.4.2017)

• rakovnik

Bez ohledu na scény natáčené v českém paneláku s českou kuchyňskou linkou, vybrali si tvůrci předlohu stejně nejspíše kvůli pohnutkám pachatele hrůzného činu, tedy s kritikou západní pokleslé společnosti. Alespoň celý příběh nevyzněl úplně špatně, jako když takovou kritiku přenášeli do reálného socialismu. Celý film je ukecaný, odehrávající se především ve dvou studiových prostorách. Ovšem nejtrapněji mi bylo při sledování scén s duem Abrhám - Šulcová. Každopádně hvězdné herecké obsazení v byť sebemenší roli a pár amerických bouráků na pražské ulici jsou jedním z mála pozitiv filmu.(5.4.2017)

S ohledem na to, že jde o studiovou televizní hru, je výsledek víc než dobrý. Ed McBain je zárukou vysoké kvality, takže scénář, který vyšel z jeho předlohy stojí za to. V porovnání s tehdejším průměrem detektivního žánru představovaném dlouhou řadou stereotypně natáčených televizních filmů o kriminalistech bdících nad lidem v socialistickém Československu je to hotové veledílo. Inscenace má kvalitní obsazení, vedle tradičně dobrého Josefa Abraháma je zajímavě obsazená Jana Šulcová, tkerá si zahrála sadistickou psychopatku. Je to patrně jediná vyloženě záporná role, ve které si ji vybavím. Velmi dobrý je rovněž - a to opět není překvapením - Miloš Kopecký jako jeden z detektivů. Svatopluk Skopal si zahrál labilního chybujícího člena policejního týmu, který způsobí vážný problém svému kolegovi. No a v malé roli se vyskytne i Naďa Konvalinková coby koketující nymfomanka. Hra snese srovnání i s dnešní produkcí z Kavčích hor, ba ji v mnohém předčí. Celkový dojem: 75 %.(26.5.2009)