Potraviny, a.s.

• USA Food, Inc.

Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém. [MFDF Jihlava 2009] (oficiální text distributora)

MrPierc

Dokument o masové výrobě potravin. Jaké důsledky moderní potraviny přináší a proč jsou nezdravé potraviny levnější než bio? Protože nezdravé se produkují v tak masovém měřítku, že i stát podporuje jejich prodej pod cenou. Další kategorie je maso u kterého vidíte, čím zvířata krmíme a jak žijí v koncentrácích ve vlastních hovnech (ne výkalech)! Sice je dokument trochu uhlazený, ale ukazuje některá fakta, které nemůžeme tolerovat. Jenže kdo z nás se chytí za nos a přestane jíst jídlo ze supermarketu? Já maso už skoro nejím a po tomhle dokumentu ho jíst už vůbec nebudu. ()

Attta

Slušný dokument o situaci potravinového průmyslu v USA. Tohle všechno mi opět potvrzuje jak moc velký odpad světa USA je. Nikdo mi tu zemi nevynachválí. Doufám, že alespoň některé tento dokument popostrčil k tomu aby si četli etikety na výrobcích v bochodě. Tady v EU sice taková situace není, ale číst si složení výrobku není na škodu i když části produktu pocházejí z třeba z eko farmy. Člověk si nemusí za každou cenu odepírat dobré jídlo aby jedl alespoň trochu zdravě a nejedl totální hnus. Tímto jsem trochu odbočil od hodnocení dokumentu, ale v podstatě tady tím vším se on zabývá a téma je to velice příjemné. Určitě doporučuju všem, co se zabývají trochu výživou, ale i těm co o výživě neví vůbec nic. 4 hvězdy jsem dal proto, že jsem měl pocit že chvílema je to trochu přitažené za vlasy. PS: Pro ty co tvrdí že v tom nevidí nic špatného a pletou do toho to, že maso potřebujeme jsou totálně od věci. Já maso miluju, ale rozdíl je v tom, že nechci jíst něco z čeho budu mít rakovinu, nebo jiné hnusy. V USA mají problém, tady tento problém naštěstí ještě nenastal a u nás se dá řešit kupováním masa v menších řeznictví, kde berou mastné výrobky od menších řezníků (teda alespoň u nás ve městě to tak funguje). Na konec jen říct -> zvědněte své tlusté prdele a nebuďte zdechlí si koupit kvalitní maso, které stojí kolikrát stejně jako ze supermarketů ať se nedostanem do situace ve které jsou teď oni. ()

laik_60

V dnešnej dobe veľmi aktuálny film. Poľnohospodárstvo, a výroba potravín sa zvrhli, podľahli predstavám ekonomickej efektívnosti . Preto v šunkách máte 30 % mäsa, párky okolo zvierat ani nechodili, preto kedysi sebestačná Európa vo výrobe potravín začína tieto dovážať. Vidiek sa vyľudňuje, na poliach sa pestuje to, čo sa predáva, a nie to čo ľudí živí. Potom sa zrazu stane, že sa farbi bravčové mäso na červeno a predáva ako hovädzie (pretože kráv je stále menej a menej), preto sa do krmív pridávajú antibiotika a hormóny aby kura nerástlo štyri mesiace ale iba sedem týždňov, preto zrazu nájdu v talianskych lazáňach koninu, dokonca rusi ju našli aj v nemeckých klobáskach. Keď som šiel kedysi do Prahy stavil som sa v Hodoníne a tam som si konskú salámu bez problémov kúpil, a vedel som, že je z koňa. Keď som ako chlapec zašiel mamke do komory odrezal som si z visiacej šunky kus mäsa, aj s troškou slaninky nebola v tom múka. Čím všetkým bude ešte musieť ľudstvo prejsť, čo všetko sa ešte musí stať, aby sa to zmenilo ? Tých 5 bodov nedávam za kameru , ani réžiu ani farbu, hudbu, a čojaviem čo ešte, 5 bodov dávam za tému, o ktorej treba hovoriť stále a pamätať na ľudstvo a svet. ()

Dannysek4U

Podmanivy a alespon pro me objevny - vzhledem k tomu, kolik by proletelo zalob, kdyby se tam lhalo, povazuju Food navic za pravdomluvny. Mno, smutny koukani. Skoda, ze tam nerozvedli linii s cukrovkou, ta mela dost koule. ()

Pajky3

Poměrně zajímavej dokument, ale čekal jsem, že to bude spíš o konečnym produktu - potravinách, než o pěstování obilí a soudních procesech ()

KajusaK

Sama bych se na to asi nepodivala ale neni to spatne. Dobre rozhovory s odborniky tomu pridavaji navrch a parkrat jsem se dokonce zasmala.. ()

campix

O třídu kvalitnější a zajímavější než tématem podobné Na jídle záleží. Nejsou zde pouze mluvící hlavy chrlící tuny fakt, ale opravdu se zde něco i děje a autoři názornou a lehce investigativní formou prezentují svůj záměr. Takovéto dokumenty slouží spíše k zamyšlení a utřídení vlastních priorit nakolik jsem ochoten se trošku více zajímat a nekupovat si podřadné potraviny. Nakolik chci být aktivním členem společnosti a ne pouze tupým konzumentem, který je vlastně základem toho všeho, protože kde je poptávka, tam je i nabídka. ()

daEmoNickY odpad!

Fajn propaganda. Viděl jsem přesvědčivější. --- Velcí vyrobci vyrábí efektivně a v tomto filmu se je snaží očernit kde to jde. Obsahuje argumenty a logické klamy. Některé z argumentů by mohly být ok a mít váhu kdyby je pořádně podložili; jiné jsou nepodložené --- Kupříkladu se tu nerozebírají výhody a nevýhody kukuřice pro krmení zvířat. Ono je třeba mít vědeckou studii a ne názor "sme prasata nekrmili kukuřicí předtim, tak je to špatný teď". --- Tlustí američané si stěžují jak je potravinářský průmysl ničí. Jdu zažalovat psí hovínko protože jsem do něj šlápl. Faktem je že mají malé ceny hamburgerů. Mají je díky efektivnímu způsobu příprav. --- Díky malým cenám lidé kupují potraviny z fastfoodů (...), protože se jim nevyplatí kupovat výrobní potraviny a vyrobit si to sami (mouku, máslo, olej, maso ... atd). Anebo neumějí vařit? Anebo jsou líní? Anebo nemají čas na vaření? Co já vím. Čím méně kupují ty druhé potraviny tím dražší budou. To je trh. --- Tovární výroba je prý zlá, protože dělník dělá furt dokola jednu věc. Prostě to tak funguje efektivně, že se to dělníkům nelíbí je druhá věc. --- Tamti co vyrábějí "kvalitní výrobky". Kde je studie dokazující že jsou kvalitnější? --- Na chvíli jsem se zarazil jestli žijeme ve středověku nebo v průmyslové společnosti. Zajímalo by, jakým způsobem by pojal danou látku Adolf Hitler, který nechal točit propagandu pro svou věc. Příště kouknu na dokumenty natočené jeho filmaři, pardon na propagandu natočenou jeho filmaři ... ()

Copacabana

Jedlo by sme si mali vážiť. Nech to znie akokoľvek moralisticky mali by sme najprv rozmýšľať čo vkladáme do úst a nemali by sme ho „take it for granted“. To, o čom hovoria v tomto snímku nie je problém iba v USA, aj keď v trochu v inej podobe my sa tiež nemáme veľmi čím chváliť. Jedného dňa by som chcela mať DIY store, kde by som predávala potraviny od local farmers, a tým ich zároveň aj podporovala, aby sa im nedostávalo stále iba znevýhodňovania od štátu a ignorantsva ľudu.. ()

Jackxx

Je moc dobře, že takové dokumenty vznikají. Jen tak dál a jen houšť. Spolu se Zeitgeistem by tohle měli pouštět na školách. ()

M-arta

Cituji: "Kultura, která vidí prase jen jako shluk protoplazmické neživé struktury, jíž se dá manipulovat, vytvořit jakýkoli design a dohlížet, jak to člověk dokáže do tohohle stvoření narafičit, bude pravděpodobně vnímat i ostatní jedince své komunity či jiných kultur a národů se stejnou přezíravostí, neúctou a snahou o kontrolu." Není co dodat... ()

Sfinkter

Slušně zpracovaný dokument, který nehraje na emotivní notu a za každou cenu nechce ukazovat např. záběry z jatek, ale věcně rozebírá celkovou mašinérii a lukrativní business okolo všech potravin, které vybíráme na pultech. Trošku nezáživné jsou pasáže o detailním fungování nadnárodních korporací, ale jinak snímek předkládá zajímavá fakta a spoustu nových informací. ()

flawi.f

Možná, že až budu příště dostávat stupidní otázky a přednášky na téma mého vegetariánství, odkážu dotyčného na tenhle dokument....."do krmení se jim (kuřatům) přidávají antibiotika, která se samozřejmě dostávají do masa" - Dobrou chuť! ()

LordSnape

Celý mi to přišlo přitažený za koule, ale je to tím, že se to týká hlavně USA. Tady si nedokážu představit, že by ministerstvo nemělo páky na zavření nějakého provozu anebo aby mi někdo zakazoval skladovat semena na příští rok. Amerika je země dementů a tenhle dokument to dokazuje. Třeba mexická rodina co volí mezi lékama pro taťku a zdravou stravou. Wtf? Co třeba najít si jinou práci? Vrcholem byla bojovnice za zákon vyšší kontroly kvality masa, které umřel syn poté, co jej nacpávala ve fast foodu. Fakt nechápu. To dítě sotva mluvilo a ona jej vzala, aby dobrovolně žral ty sračky, když je ještě tělo ve vývinu??? Vrcholem byly levičácký kecy, že za zničenou planetu může jen podnikání a zpodobnění Wall Martu jak začal prodávat organic potraviny. ()

neoBlast

Systém má nepochybně vadu, za vším hledej kukuřici - to jediné jsem se v podstatě dozvěděl. Potenciál tématu byl daleko větší a není vytěžen naplno. Nic co by mě smetlo a donutilo více přemýšlet (mimo uvědomění si zrádných licenčních práv na GMO). Vidíme zástupce pouze jedné strany a názory jenom strany proti velkovýrobě s jednoduchým schématem "fandíme tomu, kdo má vtipný jižanský přízvuk". Nenabízí nám nikdo uceleně promyšlené řešení (nebo snad žádné není?) - a to mi dost chybí. 65 % ()

Pavlínka9

Jediné co mě na tomto filmu zaujalo bylo pár světlých chvilek, u nichž jsem se spíš pobavila nad "logikou" některých lidí (mexická rodinka). Film nepřinesl pro mě nic zásadně nového, jelikož jsem o této situaci informována. Snímku chyběl podle mého názoru spíš zápal a ta touha po tom přinést "nějaké šokující" informace... ()

Jolinar

Americký dokument pro americké diváky. Věřím, že v jiných částech světa se k jídlu a stravování staví velmi odlišně...politika potravinářského průmyslu však nejspíš zůstává stejná. ()

ghatos

Už při sledování úvodních titulků (ty jsou zpracovány velmi pěkně) jsem tušil, že půjde o kvalitní práci. Samozřejmě, že každý režisér si přizpůsobuje určité fakta dle své potřeby. Nemám důvod nevěřit některých informacím uvedených ve filmu. I kdyby jen část byla pravdivá, tak stojí za pozornost. Člověk je opravdu překvapený, jakou sílu ma hamburger a jak dokáže měnit celý průmysl. Líbila se mi také komparace s tabákových průmyslem. Je pravda, že uplný závěr je patetický a trošku sráží dojem. I tak jsou to poctivé 4 hvězdičky. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky