Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je předvečer prvního máje. Na návsi malé vesničky leží veliký stožár ověnčený zeleným kruhem s barevnými pentlemi, který se jako každý rok slavnostně zvedá na počest příchodu jara. Místní chlapi tady na to už mají svůj systém – pár piv, bagr a traktor – za chvíli májka stojí a jde se slavit. Jenže letos nenadále přijel Týno, herec z Prahy (I. Trojan). Místní rodák, ale dnes už spíš místní odrodilec. Už jako kluk trochu nezapadl, byl jiný, a tak mu to kluci dávali znát. Odjel za štěstím do města a stal se známým hercem televizních seriálů. A teď se přijel podívat a zdá se, že ví nejlíp, jak postavit májku. Prý pěkně postaru, ručně, aby tradice neutrpěla. A tak se vesničtí nechali v hospodě při pivu vyhecovat. Ráno s těžkou hlavou se už nadšení pro tradice nezdá být tak veliké, ale je třeba sázku vyhrát… (Česká televize)

(více)

Recenze (104)

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Zcela náhodně jsem narazila na tenhle polozapomenutý český TV film a byla to trefa do černého, moc se mi to líbilo, jedná se o takový ten malý-velký film pro mě. Asi jsem měla zrovna naladěno na vlnovou délku tvůrců, určitě je to i Ivanem Trojanem, jehož herecký projev mi sedí a zřejmě ho i zcela nekriticky obdivuji, v neposlední řadě je to způsobeno scénářem, tak krásně napsaným, že nedokážu hodnotit jinak... Moc pěkný komentář uživatelka pakobylka. ()

DJ Obelix 

všechny recenze uživatele

Na to, jak už se mi zdá všude "přetrojanováno," tak v kombinaci s nejlepším současným scénáristou Markem Epsteinem se mi na něj opět dobře koukalo. Taková velmi příjemná nedělní jednohubka. Ovšem více mi toto spojení vyhovovalo v Brainstormu... A Klus by měl skutečně raději hrát, než zpívat. Jeho "debílka" jsem mu věřil... ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

I tohle může být jeden z důvodů, proč někdo utíká ze svého rodiště. Špatné vzpomínky. Lidé, kteří způsobili trauma a co je horší, nejsou schopni si to přiznat ani uvědomit natož se omluvit. Ale ještě horší je, když se člověk do stejných míst vrátí a zjistí, že se vlastně nic nezměnilo. U místa samotného by to nevadilo, u charakterů to trochu vadí. Ta klasická česká povaha zde byla znát. Když platíš pivo, jsi náš kamarád, jakmile zpochybňuješ tradice, jdi od nás. A staré křivdy mohou vyplouvat na povrch. Škoda jen, že nevěrohodnost příběhu je zpodobněna do několika zdánlivě nepodstatných detailů. Týno o sobě s oblibou tvrdí, že na velkou roli čeká a je to spíše herec seriálových rolí, ale přifrčí si to ve fáru, které působí, jako by dorazil z Karlovarského festivalu. Marie Doležalová vůbec není tlustá, jak se nás snaží tvůrci přesvědčit a závěrečný akt mezi ní a hercem snad nelze ani brát vážně. Vyprávění zřejmě pro zpestření doprovází animace a retrospektivní záběry. Škoda, že kromě české povahy je zde zvýrazněna i venkovská malost a malichernost, neboť ve vsi se nenajde ani jediný člověk, který by herce nenáviděl čistě pro jeho úspěch. ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Díky -nejen- tomu filtru jsem při vší snaze nedokázal odhadnout, ze kterého roku tato pohodová komedie (?) je... Nehledě na dokonale vykreslenou vesnickou atmošku je nutno vypíchnout herecké obsazení. Trojanové samozřejmě tvrdí muziku, ale Klus, Dulava, Příkazký, Bareš i Olda Vlach mají co hrát. Marie "Saša" Doležalová vypadá skoro stejně jako v Comebacku, ale stejně bych jí téměř nepoznal a Mirka Pleštilová, inu tu vidím rád kdykoliv. Zápletka by vydala na jednu slabou anekdotu, ale film přesto nenudí a zejména ti, co odešli z vesnic do města, si rozhodně najdou svoje. ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Tenhle film není ničím jiným než sondou do života současné vesnice a hlavně sondou do mužských myšlenek a pohnutek. Ve filmu jde vlastně o to, že do vesnice přijíždí po mnoha letech zdejší rodák, který je slavným televizním hercem a chlapi z jeho rodné vesnice se mu rozhodnou dokázat, že jsou lepší než on. Ivan Trojan svou roli zvládl jako vždycky perfektně, stejně tak i další herci své role zahráli uvěřitelně a se ctí. Například takový Tomáš Klus jako namakaný hezounek bez mozku byl naprosto perfektní. Dokonce i nějaká ta vtipná hláška zde zazněla, a to z úst Igora Bareše, když se ho Ivan Trojan ptá: "To se ještě na vesnici drží zvyk pálení čarodějnic?" "Samozřejmě, jak jinak by se lidi zbavili bordelu, když nám Evropská unie zatrhla skládku?" Tahle hláška mě docela rozesmála a myslím si, že se tvůrcům povedla. Celkově se mi tenhle film tedy líbil, ovšem neřadím ho rozhodně k nějakým velkým filmovým zážitkům a je vysoce pravděpodobné, ža až si za rok přečtu název filmu, tak už ani nebudu vědět, o čem to bylo. Z toho důvodu tedy hodnotím průměrně v podobě tří hvězd. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (4)

  • Slovo „šejdr“ znamená, že je něco křivé či rozdílné od toho, jak to má být „správně“. „Šejdr“ je i pracovní směna v městské dopravě rozdělená podle dopravní špičky, tzv. dělená služba, ale také přihrávka ve sportu poslána s falší. Původ slova není jasný a češtináři se neshodnou. (sator)
  • V průběhu filmu mění Týnovo auto registrační značky. Zatímco při příjezdu a odjezdu je značka 5A3 9712, ve scéně u pálení čarodejnic se mění na 2H5 6470. (Mara97)
  • Týno (Ivan Trojan) přijíždí vozem Fiat Barchetta, jedná se o roadster vyráběný italskou firmou Fiat od roku 1995 do roku 2005. (sator)

Reklama

Reklama