Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Životopisná hra o objeviteli zákonů genetiky J. G. Mendelovi.
Čteme-li zprávy o hektarových výnosech obilovin, které jsou při použití vyšlechtěných odrůd několikanásobné, často si ani neuvědomujeme, že k této genové inovaci bylo nejprve nutné poznat základy dědičnosti. Jejich objevitel Gregor Mendel žil a pracoval v minulosti v Augustiniánském klášteře v Brně. O životě a boji se zaostalou vědou i tehdejším zpátečnickým klérem, nedovolujícím odhalovat zákony přírody, byla v brněnském studiu ČT natočena původní inscenace Jiřího Svetozára Kupky. Režisér Jiří Bělka obsadil do hlavní role národního umělce Karla Högera. (Česká televize)

(více)

Recenze (16)

PhillM. 

všechny recenze uživatele

Ejhle, hodnocení č. 1500 :-) --- Předně, Mendel by si zasloužil ohromný historický velkofilm. Když jsem byl před pár lety v Římě, narazil jsem tam na velkou výstavu věnovanou z poloviny mému moravskému krajanovi. Až tam jsem si uvědomil Mendelovu velikost. Tato mikroskopická inscenace částečně v papundeklu, minimalistický až primitivní scénář, zjednodušený až na práh bolesti, ALE: zahráno jak z partesu. Je to koncert pro Karla Högera, kterému zdatně sekunduje Zdeněk Hradilák. Dnes se obávám opaku, že by film svítil penězi, ale neměl by to kdo zahrát... Shrnuto, průmerná inscenace s didaktickými ambicemi, kterou do výšin 4 hvězd táhnou výhradně herci. ()

argenson 

všechny recenze uživatele

Kdyby Mendel žil o něco pozdějc, jistě by dostal Nobelovu cenu. Proto by si zasloužil i lepší filmové zpracování. Tohle má sice pěkně napsané dialogy, ale je to až moc upovídané a obrazově statické, klidně by si to vystačilo jako rozhlasová hra. Jednu hvězdičku navíc dávám z milosti, že na ten "jeho" klášter koukám z okna. ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Výborná inscenace, která o Mendelovi řekne vlastně vše podstatné a navíc nechává prostor pro zamyšlení nad soubojem vědy a víry, který ještě ani zdaleka neskončil. Karel Höger je vynikající a neokoukané brněnské tváře ve vedlejších rolích (zejména Zdeněk Hradilák v roli Benedikta) s ním s přehledem drží krok. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

„Pamatuj, že jsi jen člověk...“ Objevitel zákonů genetiky J. G. Mendel byl nejen obyčejným knězem, ale dokonce na stáří i opatem starobrněnského augustiniánského kláštera. Na této televizní inscenace mi i proto přišlo poněkud nepřirozené, kolik prostoru tu je věnováno polemikám vůči Mendelovým snahám a pokusům z pohledu víry. Nechci zpochybňovat to, že církev měla asi vždy tendenci zbrojit proti novátorství, které přinášela věda, a že věty typu, "nikdo nesmí vztáhnout ruku na tajemství stvoření," mohly skutečně zaznívat. Přesto mi přišlo, že tato inscenace má zbytečně protináboženský nádech. Kdo i přesto určitě stojí za ocenění, je Karel Höger v titulní roli, který v této jinak spíše nevýrazné inscenaci, doslova vdechl Mendelově postavě život. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama