Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

mi-ib

Nejdřív řeknu proč dávám v tomto případě jen 4*. Tehle snímek doufám dostane spoustu 5* a já mu to přeju. Ale 5* je moc absolutní hodnocení a já tady nemám úplnou jistotu, že bych je měl udělit. Jde určitě o nejakčnější dokument, který jsem zatim viděl. Někdy mi přišlo, že je to natočený až moc filmově, nebo jak to mám říct. Až jsem si řikal, zda něco z toho není nahraný. Čekal jsem, že přijde nějaké zdrcující finále a taky přišlo. Jenže nebylo tak působivé, jak bych čekal. Bylo to asi tím, že film od začátku připravuje diváka na něco hrozného a ten pak má čas se na to připravit. Ale důležitá byla myšlenka, kterou perfektně vystihl Richard O'Barry. "Právě teď se soustředím na ten jeden kousek vody. Tam co dochází k těm masakrům. Pokud to nemůžeme zastavit, pokud to nemůžeme napravit, zapomeňte na větší problémy. Není naděje." ()

KOOHA

Poprvé jsem se setkal s Ric O´Barrym v roce 2001 V Miami. Tenkrát jsem měl cestu na Floridu a tou dobou se u nás na ČT1 vysílal dokumentární seriál o záchraně delfíní samice jménem Stephanie. Tenkrát spolu se světoznámým freediverem Umbertem Pellizarim zachránili tuto samici a já ten seriál hltal. Vím že si ho budu nadosmrti pamatovat. Od té doby jsem Rica neustále sledoval a četl jeho web. Jeho poslední počin a to jest Save Japan Dolphins je ale velká věc a mě tenhle dokumentární film dostal. Je to fakt pecka a doporučuju všem se na to podívat, protože ti lidé tam riskovali svoje životy, vynaložili neuvěřitelnou spoustu penež do toho, aby se konečně někdo začal věnovat tomu jak jsou bezohledně v nějaký "posraný" vesnici v Japonsku zabíjeni delfíni. Já pevně věřím, že se konečně najdou odpovědní lidé a toto utpení skončí. (ale to není problém jen delfínů, ale také především žraoků a verlyb, Japonci jsou zkrátka dementi a pokud je někdo nezastaví, tak sbohem a šáteček, ale moře brzo vymře...) P.S. Ric O´Barry je borec a největší zachránce jakýho znám ()

Carthorias

Zcela právem zasloužený Oscar. Nejsilnější část filmu podle mě ale není ta investigativní výprava do nitra zátoky, ale příběh Ric O'Barryho, od zakladatele delfíního průmyslu až po "toho šílenýho dědka s LCD na hrudi". Je to podobné, jako kdyby se Václav Klaus stal největším popularizátorem Evropské Unie. Když už někdo dokáže změnit názor takhle radikálně, tak člověk cítí, že ho něco muselo změnit na tolika úrovních až se mu z toho točila hlava. Stejně jako se bude točit vám. Pusťe si to ()

Pesosek

Delfíny, tyhle inteligentní tvory, mám hrozně rád a je to hrůza co jim Japonci dělají a i další věci, spojené z likvidací a plundrováním moří a života vůbec. Delfíny, kteří zachraňují lidi a snaží se s námi komunikovat, jsou bezmilostně surově zabíjeni. Bohužel Japonci jsou již takoví a pro pár nadšenců je nesmírně těžké přemoci velrybářský průmysl…..jinak zajímavý dokument. ()

Biopler

Delfín je inteligentný tvor. Zabíjať ho praktikami aké nám boli predstavené v dokumente a predávať mäso, ktoré je vysoko kontaminované ortuťou, je svinstvo. Medzinárodná veľrybárska komisia je klub, ktorý sa nevie dohodnúť ani na tom akej farby je lajno, takže za čin vpáliť do Taiji a natočiť "to" patrí Ricovi O'Barrymu veľká vďaka. Dozvedel som sa veľa informácií, za ktoré vďačím tomuto dokumentu. V tom je výborný, avšak ničím iným ma nenadchol. ()

Dimo

Výborný, na něco upozorňující dokument, který zobrazuje opravdu znepokojující věci. Skvěle, profesionálně a poutavě natočeno. Zaráží mne, že na film jsem narazil absolutní náhodou, nikde v médiích jsem ho nezachytil a ani od nikoho jiného filmově nadšeného také ne. Smutné, konec přesto přináší naději. ()

fraktal

Zas jeden ze snímků, při jejichž sledování můžete získat dojem, že je jen dobře, že lidstvo páchá sebevraždu (podobně jako delfíni v zajetí)! Zajímavosti, které jsem nevěděl: 1) spalování fosilních paliv zamořuje oceány rtutí (nejjedovatější neradioaktivní prvek) takovým způsobem, že delfíní maso je toxické! 2) tudíž ho japonci prodávají coby velrybí - kdo by také chtěl jíst delfíny (kteří pravidelně zahchraňují lidské životy), že? 3) Japonsko opakovaně tají pobření otravy rtutí a masivně dotuje velrybáře 4) 8 z 10 lidí závisí na plodech moře, průmyslový rybolov je ovšem odsouzen ke zhroucení (z moří se stávají pouště), každá stoka navíc končí v oceánu. 4) delfíni se dovedou "nenadechnout" - tj. spáchat řízenou sebevraždu (a hojně tak v zajetí činí ‎5) delfini hluchnu, v mori je priliz vela akustickeho smobu ( zober si napr supertanker s vykonnym motorom, aky ramus to narobi a ako sa zvukove vlny siria vo vode, aka. delfiny komunikuju tiez zvukom(ultrazvuk) takze pre nich to je akoby boli 24/7 na diske :) ) 6) Věděli jste, že v Japonsku můžete být mučení ve vězení 28 dní, aniž byste byli obviněni?! 7) Japonsko tvrdí, že lov je "tradiční" - je ovšem provozován tajně (a velmi malou skupinkou rybářů), aniž by to průměrný Japonec vůbec tušil. 8) Japonsko má Národní parky, kam smí jen rybáři (průmyslově zabíjející delfíny po tisících) 9) v Japonsku musí školáci jíst společné obědy povinně (tj. třeba i toto extrajedovaté delfíní maso) 10) Korálové útesy - koruny moře - masivně vymírají, druhová variabilita prudce klesá 11) delfíni v delfináriách jsou hromadně léčeni na žaludeční vředy ze stresu (obrovský hluk z hlediště, nemožnost pohybu (jsou navyklí urazit 65km denně)...) 12) když si chytíte volně žijícího delfína a prodáte ho do delfinária, vydělali jste si právě cca 3 milóny ()

Lucas87

Velice úžasně zpracované téma problematiky rybolovu nebo spíš nějakého zvláštního typu masakrování delfínů z pýchy? Ano, tohle si zaslouží vysoké hodnocení jelikož otevírá světu tajemství toho co se snaží místní rybáři chránit. ()

bif

Neuvěřitelně silný dokument. Bere dech. Jeden z filmů, na který nezapomenete nikdy v životě a poznamená vás, stejně jako Sharkwater. ()

VerenaLord

Nekomentuji samotný dokument, protože prostoru pro mé vyjádření by bylo potřeba daleko více. Ale komentuji jednu věc - jak může někdo hodnotit takový dokument, kvůli kterému dost lidí riskovalo krk, slovy, jako například, že existuje na světě mnoho kultur, soundtrack na jedničku, jinak nudné a podobně? Lidi to snad nemůžete myslet vážně? Proberte se! Vaše komentáře typu, že s tím my nic nenaděláme, jsou vážně k ničemu! Každým jednáním a rozhodnutím, které učiníme, se bude něco měnit. Vadí vám delfinária, cirkusy a podobné instituce? Fajn, tak tam kurnik nechoďte, chcete se zapojit do ochrany aktivně? Fajn udělejte to, ale nemějte proboha takhle pitomé řeči! ()

anulka

The Cove je veľmi dôležitý film, nielen kvôli jeho obsahu, ale tiež preto, že dokazuje aký sú ľudia krutí k zvieratám (všetkých tích šikmookých by som postrieľala!). Film je prezentovaný veľmi šikovne. Vezme vás na smutnú cestu, ktorá vám otvorí oči. ()

phoenixer

Člověk by si řekl, že Japonci jsou inteligentní, jelikož jejich ekonomika roste, mají skvělou elektroniku a podobně. Pak ale kouknete na dokument tohohle typu a jeví se Vám z etického hlediska jako naprostí bezmozkové. Kdyby tam umřel člověk nevadí mi to tolik, jak když na loďce stojí Japončík s tyčkou a bodá do těch němých tváří, co jsou pod vodou. Vždyť ryby mají stejný práh bolesti jako člověk. Jsou to nádherná a inteligentní zvířata, která tu žijí odjakživa. Bude to tak ale dál? Už kvůli tomuhle doufám, že existuje nějaká karma.. ()

Kofolacik

Neuveritelne... Pri filme som mal niekolko krat slzy v ociach... vyborne natoceny dokumentarny film... Celkom originalne, nieje to len poucne ale aj velmi akcne a plne emocii... u mna jednoznacny oskar.. 10/10 ()

Design

Každý by si měl uvědomit, že tento snímek není pro zábavu. Ale pro uvědomění. Není to celou dobu výživné a strhující ¨, ale pět hvězd za to , že jsou na světě pořád lidé co se rozhodnou něco změnit, ikdyž musí jít proti systému nebo společnosti. Chvílemi je až zarážející co se děje v Japonsku a jak to chtějí udržet za zavřenými dveřmi. Šachy na politických scénách a organizacích, miliónový prodej delfínů a touha po moci neovlivnitelné západními státy. A ten konec je více než smutný, stejně tak jako hrozba, že do 40let průmyslově vyhubíme ryby.... hold k zamyšlení... a jen sem nechápal jak tam ti japončíci mohli plavat v moři krve a ještě do toho vtípkovat na břehu..... ()

mazic

tak DJKOMA nám napíše kvůli pár delfínkům, že nelituje dvě atomovky na japnce - no a já se nestačím divit.... pár zvířátek sem pár zvířátek tam.... a lidi nadělaj cavyky a hodnotěj vysoko a vysoko..... ()

Perr

Téma i obrázky jsou sice hodně silné, ale viděl jsem hodně podobných dokumentů zpracovaných daleko zajímavěji, zábavněji i objektivněji. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky