Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

anyonecek

Tak na úvod bych rád řekl, že jsem dlouhou dobu nebyl tak dojat filmem, jako tímto a že jsem měl skoro po celý film slzy v očích. Zde vidíme skutečné hrdiny, kteří žijí na téhle postižené planetě a kteří nehledí na co a kdyby a jdou si suveréně za svým cílem, který vypadá zdánlivě nemožně. Ty japonce a další tyhle zabijáky velryb, tak z těch bych udělal jedno velké krvavé moře a to s velikým úsměvem na tváři a s neskutečnou radostí a klidem na srdci. Nechápu jak se tohle vůbec může dít, nechápu na jak neskutečně zkurvené planetě to žijeme a poslední dobou tak nějak čím dál více otevíram oči a není to pěkný pohled. Zatím suveréně nejlepší a nejrealističtější dokument, který jsem kdy viděl. Člověk si může jen přát, aby tento dokument viděl každý člověk na světe a třeba by se tohle místo alespoň trochu zlepšilo, protože každej střípek (člověk) skláda jeden velký celek (Země) a když se změní klidně jen část těchto střípků, tak to má vliv na celek. Na závěr dodám, že dokument ve mně opravdu rozproudil emoce a po celý jeho průběh jsem měl nutkání propíchnout harpunou pár těch uřvanejch pokřivenejch japonců. No odedneška už si nedám žádnou velkou rybí specialitu. ()

Sssiksseilor odpad!

Další laciná emoční ždímačka v dokumentárním stylu ve zpracování, které akutně postrádá alespoň špetku zajímavosti. Nemluvě o tom, jak je to celé manipulativní. Nebo jsou dle tvůrců delfíni tak speciální a ostatní druhy, jenž jsou popravovány často mnohem fatálnějším způsobem, podřadný? Směšný, ale přesto účinný; a aktivisti tudíž mají důvod pro aktivismus a plačky důvod pro slzy a hejno diváků důvod pro přemrštěné hodnocení. Některé komentáře zde též stojí za to - přímá úměra intelektu vyplouvá skvěle na povrch. Je vlastně absurdní, kolik keců má svět proti japonské tradici, aniž by měl zameteno u svých prahů a ještě dostane takováhle prvoplánová sračka Oscara. Ach, jak lehké je manipulovat, hlavně když jsou předmětem zvířátka, to pak vše sklouzává do bezmyšlenkovitého stavu aktivní blbosti. Dokud bude všeobecně rozšířený pohled na smrt (i zvířat) vnímán jako doposud, tak z toho bude kvanta podobných šaškáren skvěle těžit. ()

yatan

cistych 5! je mi uplne ukradnute ze to je ukazovane len z jedneho uhla pohladu..su ludia ktori ochranuju ryby, su ludia ktori ochranuju tigre, su ludia ktori ochranuju hmyz. Toto je pohlad a dolezita sprava svetu od cloveka ktoreho zivot bola praca s delfinmi a preslavil sa znamym serialom Flipper. Teraz sa dufam preslavi svojou 35rocnou systematickou pracou pochovat tuto povest a zmenit svetovu situaciu s delfinmi a ako vam ukaze tento dokument, odhalit zakazane zalivy Taji si vyzaduje real mission..citim tu velmi vela srdca a odhodlania..krasna hudba..9.5/10 ()

Zodiak

Jednostrane? Ano. Ale na co v tomto pripade potrebujete vyjadreni druhe strany? Za druhou stranu prece vypovidaji ciny (jatka). Nadherny dokument, ktery ve Vas musi zanechat silny dojem a pocit, ze lide - jsou zlo teto planety. ()

milanko8

Je mi z toho moc ouzko.... :((( (jinak mě oslovila mj. tato myšlenka: "Nikdy se nespoléhejte na to, že vláda či nějaká instituce, nějaký velký problém vyřeší. Všechny sociální změny se dějí díky zapálení jednotlivců.") ()

Benny Benass

Asi nejlepší dokument co jsem viděl..příběh statisíců vyvražděných delfínů v japonském Taiji, který by se dalo srovnat s Osvětimí... ()

Reketrebn

Jak už tu někdo správně poznamenal, dokument který je velmi smutný a zároveň dokáže naštvat, takový co vyloženě přinutí člověka k zamyšlení. Velké uznání a sympatie patří všem, kteří se na jeho vzniku podíleli.... ()

Blazis34

Krutý snímek, který se nebojí jít proti většině i proti zákonu. Drsné vyvražďovací metody japonských rybářů jsou zde dokumentovány bez cenzury a snad každého člověka musí napadnout myšlenka, proč s tím nikdo nic nedělá?! Bohužel, současná populace celkově neřeší problémy jiných a proto si važme takových lidí, jakým je Richard O´Barry. Jen více takovýchto lidí, kteří se pokoušejí něco změnit, už v tak zkaženém světě. Tento dokument ukazuje věci, které samotný prostý člověk nevidí či ani vidět nemůže. Delfínů je mi všeobecně líto, ale takovéto metody a praktiky se nevyskytují jen v tomto průmyslu. Bohužel. Nezbývá dodat nic víc, než doufejme v lepší zítřky. Zátoce dávám 85% za odvahu vůběc něco takové natočit a publikovat. ()

Ivana_M

Dokument není můj oblíbený žánr. Nemám ráda vodu obecně ani moře. A když bych měla říct oblíbené zvíře, delfín by byl v žebříčku až hodně dole. Přesto nemůžu jinak než 5*. Tohle je prostě hodne povedené. ()

nemesis333

Opäť som si raz uvedomila, ako by tejto planéte bolo lepšie bez ľudí. A čo je najhoršie, toto je len jeden z mnohých prípadov, miest a mnoho druhov zvierat, kde sa to deje. Rich O´Barry má môj obdiv. Ešte jeden dotaz, tí Japončíkovia čo ich zabíjali a vyťahovali na palubu sa smiali. Nechápem. ()

davistercz

Proč takovéhle věci děláme? Abychom se udrželi na tomhle hnusném světě? Nejatraktivnější a zároven nejsmutnější dokument, který jsem kdy viděl. Místy někde smutné ale i až hororové. Jsem jen obyčejnej člověk, který s tím nic nenadělá.. Kdybych byl někým jiným, tak bych se určitě o to pokoušel. Protože to, co se děje v dnešním světě.. to je hrůza. Tenhle dokument mě chytl opravdu za srdce a uvědomil jsem si, jak to třeba na druhé straně planety chodívá. Jen bych chtěl napsat.., že tenhle snímek stojí za to aby jste se na to koukli. Protože je to opravdu smutné to co se tu děje. ()

Prochy84

Postrádal jsem pouze dotočení přísného potrestání viníků, jinak jako dokument vynikající. I když to asi není úplný nedostatek vzhledem ke komplikaci dotažení případu do konce. ()

mkee

Ric O’Barry, niekdajší tréner Flippera, dá dokopy tím odvážlivcov, ktorí sa pod neustálym prenasledovaním japonských vládnych a mimovládnych skupín pokúsia o reálne takmer nemožné – zastaviť krvilačný biznis s delfínmi a ich mäsom. Dokonalými argumentmi, fakticky a vecne, empiricko-analyticky – tak sa snažia nastaviť zrkadlo zodpovedným i jednotlivcom, nám, presvedčivo ukazujúc spôsob, akým môžeme prispieť k zachovaniu ekosystému, krásy prírody i k bezohľadnému vyčíňaniu a bezduchosti človeka. Práve imanentnou, priam vedeckou postupnosťou faktov záverom dokument navodzuje trpkú chuť na jazyku stimulujúcu (ne)činnosť diváka, ktorú sa snažia prekryť čiastočné, ale nezanedbateľné úspechy v doterajšej ochrane morských cicavcov. Smutnou časťou vypovedaného príbehu stále ostávajú masy nevedomých Japoncov, ktorí o týchto praktikách nevedia, no i tak sú s nimi spájaní ako so súčasťou ich kultúry. Upozornenie: Dokument môže vzbudzovať silné rasistické predsudky voči obyvateľom krajiny vychádzajúceho slnka! ()

IvcaKoudy

Stoupnout si před kameru a říct "Koukněte se, co sem spáchal.", to má kuráž. Ale dodat "Pomozte mi to, prosím, napravit. Je to důležitý.", to má mnohem, mnohem víc. Z pohledu delfínů musíme být cháska zhovadilých, blbých, namyšlených kreatur bez jakékoli známky kdysi dávné, přírodní lidskosti. To je ta vlastnost, co měli kdysi všichni živočichové, ale teď už ji jeden druh postrádá. Ne, že bych si to myslela, protože sem si místo večerníčka pustila The Cove. To je prostě pravda. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky