Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

Charon11

Dokument za "nepřátelskou linií". Japonci jsou opravdu skupina nebezpečných úchylů !!!! Film doporučuji jen silným náturám, děti by ho vidět neměly. ()

Ricky_CZ

Obrovitý kus osobního odhodlání, spojený s umem získat a předat informace. Tohle musí pohnout s každým z nás...A druhý pohled na věc? No to snad ne... ()

geimz

Pomerne brutálny a nepríjemný dokument, ktorý vo vás zaručene zanechá pocity hnevu a znechutenia, nielen nad japonskými rybármi, ale nad celým priemyslom, politikou, a Sea Worldom (a všetkými návštevníkmi, ktorí podobné inštitúcie slepo a nadšene podporujú, len aby videli "hrajúce sa" zvieratká). Zátoka sa musí vidieť. ()

bidja

Musím se přiznat, že mě téma až tak nefascinuje a vůbec etnicko, ekolgicko filozovické problémy řešené agitací neprožívám. Svět je prostě na cestě do prdele a pokud si každý sám za sebe nebude chtít vylézt zpět na strom tak se toho moc nezmění. Bohužel i tomuto se říká evoluce. Ano můžeme se zkusit škrábat zpět, ale čistá společnost nikdy existovat nebude, po ochráncích zvířat přijdou ochránci pšenice atd. Jinak dokument je dobře udělám, obhájil své místo na světě, tvůrci se snažili. Z plna hrdla přeji delfínům ať se někde schovají a při své inteligenci ať se nám a jiným predátorům vyhýbají. ()

M1k9

Dlouho jsem přemýšlel, než něco napíšu. Přece jenom mi na tomto filmu (dokumentu) záleží víc než na jiných. Má smysl! Přiznejme si, kolik věcí co děláme má opravdový smysl? Je otázkou každého jak se postaví k osudu zvířat, které plavou na opačném konci Země. Srdce a mozek, obojí musí zafungovat. Nevím co se to s námi děje. Je nám lhostejné co se děje s delfíny, je nám lhostejné co se děje s lidmi kolem nás... Vždyť já už si ten život v klidu a pohodlí dožiju... řekněte to těm delfínům! Zavřete oči? ... Cítíte tu jejich bolest, když zavírají oči oni? ... Tu samou bolest jsem cítil, když jsem se díval. ... Chtěl bych, aby naopak co nejvíce lidí oči otevřelo! Možná nikdo z nás na CSFD nebude plavat ve střežené zátoce v Japonsku, ale může změnit přinejmenším svůj vztah ke všem s kterými se dělí o místo na Zemi. Ve filmu je dokonce zmíněno, proč Japonci neustoupí a všechno úsilí přináší spíše opačný efekt. Je pravda, že američané "kecají" do všeho a všem, jakoby měli svatozář. Vždyť kdo jim "kecal" do toho, když plenili indiány? Je to sice velká rozdílnost, ale principiálně to na něco ukazuje. Nechci být najivní a tam ty šikmooké jen tak poplivat. Smutné na tom je to, že delfíni jsou v tom nevinně. 11/10 ()

Inferno

chtěl jsem si pustit nějakej dokument... no a teď si asi nějakej čas nedam ani rybí prsty... a k Japoncům asi taky trochu změnim postoj... nebudu nějak moralizovat ale tohle je fakt těžko uvěřitelný... jako problém se mě to fakt hodně dotklo... jako dokument taky dobrý... takoví lidé mají můj hluboký obdiv... ()

panmroz

zřejmě to bude podobným hodnotovým žebříčkem, ovšem hrdinové tohoto snímku mi stále připadali na té správné straně hranice mezi aktivismem a fanatismem. A rozhodně působí - a v momentě závěrečných titulků se projevuje poslání celého filmu - nikoliv pobavit, říct "to je ale hrůza,co?", popřemýšlet - nýbrž zaktivizovat běžného konzumeta. myslím, že to je to správné poslání dokumentárního filmu tohoto typu. ()

LukyNike

Příběh silný, ale jako dokument u mě neobstál. Určitě se na to za pár let znovu podívám a třeba i změním názor:) Soundtrack na jedničku. ()

Salmayo

No tak to bylo hodně silný. Delfíny jsem si zamiloval už zmiňovaným seriálem Flipper, ale to co tenhle seriál nevědomky odstartoval to je opravdu děsný. Hodně drsnej dokument, který staví "dokonalé" japonce do jiného světla. Bylo mi jich líto co se jim stalo letos s Tsunami, ale teď už vím, že si to za tohle zvěrstvo zasloužili. Dobře jim tak!"Trvalo mi 10let tenhle průmysl vybudovat a posledních 35let jsem strávil jeho bořením." ()

Nolanofil

Tento a jemu podobné dokumenty by sa mali povinne premietať na školách, pravidelne. Neuveriteľné čo sa vo svete deje a to je len štipka ľadovca. Dokument výborne zachycuje prípravy a následné realizovanie projektu, ktorý je slovami ťažko opísateľný, hlavne tie skutky. Je obdivuhodné, aké priority niektorý ľudia majú, obdivuhodné. ()

Pawlisman

Akční film, který je ale reálný. Napínavé scény a dokument dělaný tak, aby zaujal a zabavil. Japončíci jsou lidi jako každí jiní a tedy někteří pěkní zm..i. Ale celé bych to nějak moc nepřeceňoval. Vskutku, někde chrání prasata, jinde krávy a jinde zas delfíny. Či naopak. Škoda, že nebyl větší důraz na cvičení delfínů. 8,5/10 ()

petikacka

Tak tento dokument je fuckt brutal...Jeden se diví a nechápe jak může tento národ, který si tak dává záležet na harmonii duše a těla s přírodou viz japonské zahrady, je schopen takového zvěrstva...Jak v dokumentu zaznělo jde u nich pravděpodobně o jejich císařskou nadřazenost a odmítání jakýchkoliv zákazů od západního světa...A neustálé klíny do hlavy rybářům, že jim delfíni kradou ryby udělaly své...Přece, ale už dávno nežijeme ve středověku a takhle brutálně vyvražďovat delfíny je prostě nemožné...Bylo mi z toho smutno a špatně od žaludku...Já to říkám už hooodně dlouho, že Japonci ( potažmo asiaté) jsou krutá rasa a tady to jenom potvrdili...Jenom doufám, že se to jednou podaří, zakázat jim lov velryb a delfínů ,když je notabene pro člověka jejich maso stejně jedovaté a plné rtuti ,takže ve finále ubližují sami sobě...Za mě 100% ()

KOZEL84

Moc zajímavý špionážní dokument.Ne že by mě to nějak překvapilo,ale pohled na tu krvavou zátoku je fakt síla. ()

honelnik

There's room for all of gods creatures, right next to the mashed potatoes... Prvy krat som si uvedomil, ze kym k niektorym veciam nedodate soundtrack, neuvedomim si ake su dolezite....Vidiet mladeho delfina ako v agonii vyskakuje z vody a vrha sa na ostre skaly s vami nieco urobi. ()

Martyr

"Podla mojho nazoru uz bolo dostatok casu na znovudoplnenie druhov, ktorych prilis ubudlo alebo boli blizko vyhynutia" - citujem nejaku kurvu z republiky (?) Antigua a Barbuda, ktora ma zjavne na ranajky velrybie oci na slanine. Podla mojho nazoru uz bol dostatok casu aby svet aj priroda pochopila, ze jeden zivocisny druh sa nekontrolovane premnozil a preto je potrebne jeho preriedenie, ak nie radikalny zasah ktory zaruci neskodnost tohto druhu voci prirode. Tymto druhom je ludska rasa ! Exoticke jedla nemam rad ale dal by som si smazeneho japonca. ()

RadimFišer

Odvážný film, vřele doporučuji široké veřejnosti a zejména ochráncům přírody. V době Fukušimy je to zajímavý pohled na skutečného japonského ducha. Že by mezi národy nabyly tak velké rozdíly, jak se na první pohled může zdát? ()

theSaint

Pro člověka, který má rád faunu a s ní i spojenou floru, to je naprosto jasná záležitost, která mu musela svírat srdce. Delfinária (ve kterých jsem se nikdy neukázal), kontaminované maso, záměna masa na trhu, velrybářská komise a odpornost "rybářů" ve mně zanechala smutný pocit nad O' Barrym, který svádí úctyhodný boj s větrnými mlýny. Tudíž, po skončení dokumentu, jsem šel a podepsal petici. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky