Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

Herr_Flick

Člověk holt drancuje přírodu dnes a denně, jen si individuálně najde vlastní způsoby. Těžko říci, na kolik jsou fakta pravdivá, ale dovedu si to představit. Je to smutné... ()

džanik

Nadprůměrný dokument! Netušil jsem, že se děje i toto. Ale nejsou to jenom delfíni. Co kdybychom si taky zametli před vlastním prahem? (cirkusy, drůbežárny, domácí mazlíčci, lovy pro zábavu.. ) ()

CageDepp

Tohle by měl vidět každý a s kým to ani nehne, tak by se měl odstěhovat do Japonska a počkat na nějakou atomovku. Po zkouknutí dokumentu "Japonské Tsunami - Jak se to stalo", který jsem viděl 22.1.2012 tak jsem necítil žádnou lítost, protože je vidět, že se moře pomstilo za delfíny. A je vidět, že jsem i předpověděl i radiaci. Že by Karma. ()

grogodil

Tak pri tomto dokumente mi vyskakovali nožíky zo šuplíkov od hnevu, bez ohľadu na trošku citeľnú jednostrannosť, no tá je v konfrontácii s natočeným materiálom zanedbateľný detail, ktorý žiadnym spôsobom neodľahčí, neospravedlní, alebo neovlivní výsledný znechutený a opovrhujúci dojem...až si človek želá v závere, aby "Dannyho parťáci" pod vedením Rica O'Barryho mali v tíme aj nejakého demoličného experta, pretože toto bol pohľad miestami veľmi krutý, veľmi smutný a moja predstava o našej ľudskosti (a japonskej zvlásť) je opäť viac na ubohejšej úrovni. ()

hunty

Párkrát mě zamrazilo, ale pohled z jedné strany a na tak malou část jatek, který se konají s různými druhy zvířat, je trošku "pokrytecký". Těžko to rozebírat, zabíjení je na světě v mnohem větším spektru a všechny ty prasata, slepice a krávy už jsou nějak opomíjený (aha, oni jsou míň než delfíni), zajímalo by mě jestli by tu uživatelé psali, že nechtějí žít a chtějí být hubeni po dokumentu s jinými, výše zmíněnými zvířaty. Je to moc velká otázka s mnoha odpovědmi, sám si na ni nedokážu odpovědět a ty názory se mi nějak překrývají. ()

Dont

Ve školách v Japonsku by měli místo masa z delfínů servírovat povinně tenhle dokumentární snímek. Co se mi určitě nelíbilo a je to jeden z důvodů, proč jsem nedal plné hodnocení, je občasná ztráta tempa a především pak příliš subjektivní podání celé problematiky. Nestavím se na stranu rybářů, ale jakkoliv bylo jejich počínání sebevíc zrůdné a neomluvitelné, byli od začátku postaveni do jasné role „bad boys“ a tomu dopovídalo i vyznění celého filmu. Trochu bych očekával poskytnutí většího prostoru pro jejich obhajobu nebo alespoň poctivý pokus o vysvětlení jejich počínání. S jednou větou, že se jedná o dlouholetou tradici, o které ale nikdo v Japonsku vlastně neví, jsem se nějak nespokojil. Na druhé straně nelze přehlížet a tolerovat, to co se v Taiji dělo, nebo stále ještě děje. To je do nebe volající zločin na zvířatech a jeden z příkladů dokládajících, že člověk se pořád nenaučil a bohužel asi nikdy nenaučí chovat se k jiným živým tvorům (a naší planetě obecně) s úctou a respektem. Jasně, Japonci musejí něco jíst, rybolov živí víc jak půlku světa, ale všechno by mělo mít svá pravidla a meze, jinak se z nás stávají barbaři. ()

Aleee89

Velice zdařilý dokument, který vás pohltí, nenechá spát a který naprosto přesně ví, jak vše odvyprávět, aby vás dostal na svou stranu. Silný zážitek. Sympatičtí hlavní hrdinové, trochu jednostranný film, ale ne laciný vyděrač, v jeho podstatě totiž cítím opravdovost. ()

Fanucci

Mimořádně zajímavé a smutné. Dokumentu ovšem citelně schází pohled z japonské perspektivy. Síla dokumentu je v sugestivním, emocionálně vypjatém podání a životní zpovědi O´Barryho. Ten má neskutečné charisma a film je i díky němu zážitkem. Ale jako dokumentu snímku jednoznačně schází větší objektivita. Příležitost se na rybolov, lov delfínů podívat z pohledu japonské kultury a tradic např. úplně chybí. Na druhou stranu právě zápal režiséra a snaha o změnu dělá z tohoto filmu tak strhující podívanou. I když jde o dokument. Doporučuji! ()

GILLWANDER

Tak to vo svete zameranom na kontraproduktívnom obchode chodí. Človek má zvláštne potreby a želania. Finančný rozkvet je prvoradým základným kameňom rozrastajúcej sa spoločnosti a ako to vo zvyku býva, bez dostatočného prísunu dotácií je zle nedobre. Dnes sa už zarába pomaly na hocičom. Nie všetko sa dá verejnosti dokázať ako v tomto dokumente, na svete je mnoho zverstviev, o ktorých možno vedieť ani nebudeme, zapletený sú v tom už takmer všetci (politika, ochrana prírody atď) a nie je ľahké dokázať očividne spáchaný zločin proti prírode. Celosvetový monopol je zameraný na týchto likvidáciach v prírode, bez neho by sa ťažko rozrástol do komerčných prevýšin. Zákony sú viac než absurdné. Dnes ťa zavrú do cely za vyhodený obal od čokolády do chránenej oblasti a zajtra ti poďakujú, že si pomohol zriediť nadmerný počet delfínov ich zabitím. Zaslúžime si vlastne dýchať nami zamorený vzduch plný rôznych toxických chemikálií? Po pravde áno. Sme mechanické obludy čo sa musia stoj čo stoj v prírode do skonania vybúriť a bez vážnejších filozofických diskusii ju aj definitívne pohltiť a nahradiť konštruktivizmom, ktorý bude siahať až k nebesiam ako samotná babylonská veža. Padneme po neskutočne rapídne rozrastajúcej sa ekonomike, my to vieme no zlo páchame i tak naďalej. Máme vlastne nejakú šancu sa zlepšiť? Úprimne povedané po toľkých rokoch ničnerobenia sotva...90% ()

ilemas

Vynikající drsný dokument o vybíjení inteligentních delfínů, který nenechá nikoho, kdo má v sobě kousek citu chladným. Rozhodně už mě do delfinária nikdo nedostane, nebudu podporovat tuhle zrůdnost. Snad nás jednou budou mimozemšťané také lovit a vybíjet, aby se mohli nasytit. To je snad omluvitelné, ne? Plný počet proto, aby to každý zhlédl. ()

easaque

+4* Tento dokument mě nalákal velmi vysokým hodnocením a musím přiznat že nezklamal. Řeší se tam hlavně lokální problém, ale dozvěděl jsem se tam i hodně pro mě nových informací. Akcička byla dobře připravená a hledá se řešení na více frontách, tak jak to má být. Srdcovka z toho nebude, ale silné 4 hvězdy si určitě zaslouží. Doporučuji! [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

opravdu působivý dokument,dotýkající se opravdu nepříjemného tématu.Tady se na žádnou objektivitu nehraje a Cove jakožto "agitka" plní do puntíku to co si předsevzal...90% ()

MartinNDL

Možná by nebylo od věci napsat dopis do Asylum Studios a poprosit je o natočení Megadolphin vs. Giant Japanese Dick s českým podtitulem "Pomsta v zátoce Taiji". Síla dokumentu není v odkrytí kruté pravdy, že Japíci kosí velryby a delfínky po tunách, ale spíš o vládním utajení praktik před obyčejnými lidmi, intrikaření a vyjednávání se státy jejichž názor si lze koupit. Skupinka zelených bojovníků za práva zvířat je tentokrát sympatická a najdou se mezi nimi i chlapácký typy. Koukám taky, že se pokročilo od přivazování se k jedlím a polejvání se ropou k mnohem sofistikovanějším špionážním technikám. Psal bych dál a víc, ale mám domluvený oběd v Sushi baru U kytovce. ()

MrPierc

Snaha upozornit na masakrování vodních živočichů. Japonsko stojí za zabitím (zmasakrováním) tisíců delfínů a velryb ročně. Nazývají to "lovení pro výzkum". Dokument je natočen jako odvážná výprava několika lidí pro získání záběrů v zátoce Taiji, kde se odehrávají hromadné masakry delfínů. Pokud se delfíní neprodají do zábavních aquaparků, kde aportují jako psi, tak je rozřežou na maso k jídlu. Trochu naivní dokument, ale snaží se zabránit Japonsku ve vyvražďování toho zbytku, co zůstal v moři. ()

Attta

Tenhle typ dokumentů je jeden z mála způsobů jak otevřít oči lidem, kteří nejsou obeznámeni (nebo ví jen hodně málo) o zoufalých situacích jako je tahle a na 100% to schvaluju. Všechno má však i druhou stranu mince a v tomto typu dokumentu se prostě nevyhneme zbytečenému "tlačení na pilu" (za každou cenu se v tomhle směru snažit dojmout diváka) Druhá věc, která mi vadí, že se dokument soustředí (více méně) jen na jeden druh a to delfína (maximálně vzpomněl ještě velryby) -> Tím chci říct, že mohl (alespoň) zmínit problémy jiných. Tohle totiž není problém čistě jenom delfínů, ale celkově všech (především větších) živočichů žijících v mořích a oceánech (žraloci, želvy, tuleňi apod.). Jak je tenhle dokument hodnocený schvaluju, aby se dostal do popředí díváků (stejně jako já kvůli tomuto dám 5 hvězd), ale nebýt toho poselství, tak bych si musel hodně dlouho rozmýšlet abych dal 5 hvězd. Pokud Vás tohle zaujalo určitě vás zaujme i dokument Sharkwater (2006) , který je dle mého názoru stejně dobrý (možná že i dokonce ještě lepší). ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky