Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

Tomas_PO

Dokument o zabíjaní delfínov, umne natočený. Kombinuje úzky záber na jednu malú zátoku v Japonsku až po širší politický kontext. A nechýba ani akcia, či emotívne spojenie so svetoznámym Flipperom. Prehnane patetických záberov je minimum, rovnako sa podarilo dokumentu docieliť k pointe a aspoň čiastkovému záveru. Divné, celá táto japonská komunita. Na jednej strane pokroková, disciplinovaná a na strane druhej takto enviromentálne deštrukčná. ()

ElisR

Pět hvězd si u mě zaslouží hodně málo filmů, natož dokument. Ale tady nebylo nad čím váhat. Jsem znechucena. Jsem znechucena nejen tím, co je Japonsko schopné, nejen tím, že všechny typy těchto organizací jsou úplně k ničemu a jsou jen proto, aby se měli kde zašít lidé a brát prachy, nejen tím, co dělají samotní rybáři, ale také tím, že jsou v dnešní době schopni někteří lidé jít a zakoupit si vstupenku do delfinária!!! Mluví se o tom všude, takže to není o nevědomosti - dokud bude poptávka, bude nabídka. Jasně, delfín je roztomilé zvíře, sama tento druh živočicha miluju! Ale právě proto bych nebyla nikdy schopna podpořit něco takového. Delfín, který přirozeně žije v moři, plave x kilometů prostě nemůže být spokojen v malém bazénku. To dojde i malému dítěti. Je mi zle z toho jak se Asie celkově chová k přírodě a nikdo s tím nic nedělá. Děkuji za tento dokument, že snad alespoň někomu otevřel oči a snaží se bojovat - i přesto že Ric byl vlastně spouštěčem toho všeho..ale každý děláme chyby, pokud je však dokážeme napravit, je to skvělé. Rok 2020 a na lovu delfínu se toho moc nezměnilo..ale věřím tomu, že jednou těmhle zrůdnostem bude konec! ()

mess

Tento dokument a jemu podobné by mali povinne púšťať deťom na školách. Delfíni sú len jednou zo zložiek prírody ktorú takto beztrestne ničíme ako ľudia... ale také zverstvá čoho sú ľudia schopný. Nemám nič proti ľuďom čo chcú jesť maso, ryby aleho hocičo iné, avšak toto maso by malo pochádzať so zvierat ktoré sú na tento účel vypestované, pretože loviť divé zvieratá v takom množstve ako je tomu dnes je číra bezhoľadnosť... Osobne sa divím ľuďom čo tomuto dokumentu dali menej ako 5*, nezáleží na tom, že je to jednostranný dokument ak je o veci ktorá má z morálneho hľadiska iba jeden pohľad. ()

Hadascz

Udělejte si obrázek sami :/ je to jednostranný o tom není pochyb ale myslím, že to není vůbec na škodu. Maskovat maso jako jiné? Přijatelná hodnota rtuti v jídle je 0,5 a v delfínu (v ostatně jako jiných tvorech mořských) 2000! Se až stydím, co člověk udělá aby mordoval bezdůvodně zvířata. ()

zjs

Nejdobrodružnější dokument, co jsem kdy viděl. Chlápek od filmu zjistí, že na naší planetě je tvor chytřejší než člověk. Tento tvor je vyhlazován Japonskými rybáři. Důkaz nelze natočit, je třeba točit skrytou kamerou. Přizve si kámoše, který dělá filmové triky. Ten zakamufluje kamery do kamenů. Další hrdina, jemuž zachránili tvorové život, když od něj odehnali žraloka, má roli skoro Ramba a ještě spolu s dalšími lidmi nakonec odhalí několik děsivých tajemstvích. Můžeme zase vidět, co jsou lidé ochotni pro peníze udělat. Prodávat jedovaté maso, pokusit se ho vecpat i do školních jídelen a ještě pod úplně jiným označením. Kontroly se zase podmázly. Stejně jako v případě atomových elektráren, které běžely dalších pár let, když už měly být dávno vyřazeny. Vyspělý demokratický stát (konstituční monarchie) totálně prolezlý korupcí. Na konci je naprostá lahůdka - člověk, který po několika letech má konečně důkaz a může ho s hrdostí ukázat veřejnosti. ()

garten

Irónia všetkých irónií, že človek ktorý stál pri zrode seríalu Flipper, ktorý rozpútal senzáciu s delfínami na komerčné účely, teraz bojuje proti ich zrušeniu. Nádherné scény delfínov plávajúcich v nekonečnom mori kontrastujú s ,,nebolestivým" zabíjaním v zátoke smrti. Dokument neprináša len obrazy hynúcich zvierat, ale aj obraz doby a riešenia, ktoré však nie sú uskutočniteľné, pokiaľ sa nezmení otázka peňazí a národnej pseudo-cti. Oplatí sa vidieť, pretože dokument vznikal v podmnienkach podobných hororom. ()

keepsmile

Zabíjení delfínů na jedné části Japonska... ano, je to určitě problém, nicméně je to přec jen záležitost kultur. Asi bychom taky koukali divně na Indy, kdyby tu točili dokument v našich jatkách a masokombinátech. A o tom to je... Dokument každopádně obohatí a doporučuji každému shlédnout. ()

kejmy

Síla. Upřímně jsem doufal, že je to celé fikce a na konci bude titulek: "Všechny osoby a události jsou smyšlené a případná podobnost se skutečností je neúmyslná a čistě náhodná." ()

SpeedyL

Tento film bych hodnotil 4* za provedení dokumentu, ale za jeho hodnotu nejde jinak než 5*... Určitě užitečná připomínka Minamata disease divákům trochu nastíní, že ani s rybím masem se to nemá přehánět, a že vylévání hektolitrů rtuti do zálivů není úplně optimální a každá takováto blbost se nám vrátí... Když ne hned, tak časem určitě! Ve mne tato připomínka evokovala vzpomínky na hodiny toxikologie, takže i špetka nostalgie se vloudila :-). Netroufám si vyjadřovat procenta k filmu, protože má jiný charakter a nejde srovnávat s běžnými filmy, ale rozhodně doporučuji! ()

Kašák

Pravdivý, nádherný, dojemný, drsný. 100% - A Richard O'Barry má můj nehynoucí obdiv, kterak se snaží zachránit hříchy svého předešlého života... ()

vlnka

Tento dokument mi roztrhal srdce na male kúsočky, hodil ich na zem a ešte po nich podupal. Všetkým, ktorí tu píšu, že veď aký je rozdiel či sa vraždia delfíny alebo kravy, chcem povedať, že krava vám pravdepodobne život pre blížiacim sa medveďom nezachráni a pravdepodobne sa s vami ani nenaučí komunikovať, okrem prípadov, keď je poviete "hop" a ona sa uhne lebo ju idete podojiť. Myslela som si, že toto bude milý dokument o živote delfínov a iných morských cicavcov, pri ktorom pookrejem na duši ale namiesto toho som bola zdrvená a dokonca sa mi podarilo aj nejakú slzu vyroniť a to fakt pri filmoch neplačem. Kašlem na to, že je to totálne jednostranné a brutálnym spôsobom to tlačí na vaše city a ja by som si možno mala držať istý odstup ale pri tomto filme som nebola schopná držať si nejaký odstup. Veď my na takéto zverstvá raz doplatíme. ()

Charif

Po tomto dokumentu mám brutální vztek! Jak někdo může být tak lhostejný! A jak vůbec někdo může vykonávat toto řemeslo.. Jak takový člověk může ze sebe smýt tolik krve a jít v klidu spát. Jak může v takové rodině probíhat konverzace na úrovni:" Jak bylo v práci??" "Jo v pohodě dneska jsem jich oddělal 2000!" Zmrdi.. ()

Punkies

Tento dokument musí hnout se všemi, co mají v sobě aspoň kousek citu... Smekám před Ricem, protože dnes se moc takovýchto aktivitstů už nevidí a to ke všemu ještě v jeho věku. Obdivuju lidi, co tohle dělají a obětují své úspory a celý život takové věci "jen" pro to, aby tahle planeta nebyla ještě víc zvrácená. ()

18kacena18

Toto je neuveritelne---ludska chamtivost je bezodna. Ohranicuju sa tym ze je kazdorocny pokles v rybolovu a dosledok vidia v tom, ze delfiny pozieraju velke mnozstvo ryb a preto ich treba masakrovat. Problem vsak nie je u delfinoch, je jasne ze, pri takomto ludskom nadmernom rybolove nieje mozna obnova rybieho spolocenstva!!!! Toto by si mali ti parchanti uvedomit, jasne lepsie vinu zvalit na bezmocne delfiny ako si pripustit pravdu, ze sa neda donekonecna len cerpat z morii a to bez nasledkoch!!!! ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky