Byla jednou jedna budoucnost: Podivná reportáž z přítomnosti 1965

(TV film)

V blíže neurčeném městečku se jednoho dne na čas zastaví všechny hodiny. Televizní reportér (K. Pech) se štábem zkoumají, proč se tak stalo. Svědek vypráví, že se setkal se ženou z budoucnosti. Reportér dospívá k podivnému objevu… O tom vypráví fantastický příběh Zdeňka Bláhy, fiktivní reportáž z přítomnosti o budoucnosti a cestování časem. Televizní inscenace v žánru sci-fi, na svou dobu inovativním, byla natočena v roce 1965 režisérem Jaroslavem Dudkem. (Česká televize)

GIK

Dosti nezáživný fiktivní dokument. Krásné hodinářství. Takové hodiny už dneska neumí vyrobit. ()

tranquill

"Normální je všechno, co je nezvyklé a nevysvětlitelné uklízet ze světa do blázince nebo do kriminálu?" Docela provokativní sci-fi, ale nadstandard to rozhodně není. ()

rivah

Velmi překvapuje, že něco podobného mohlo kdysi vzniknout, zákonitě to šlo po odvysílání do trezoru. Myšlenkově a morálně podnětné s neslábnoucí silou i po padesáti letech. ()

Amonasr

Bezvadně udělaná fiktivní reportáž o jednom paranormálním jevu, která působí velmi autenticky a uvěřitelně, zřejmě také proto, že až na Karla Pecha a Miroslava Plzáka v ní účinkují samí neznámí herci, kteří tak opravdu budí dojem běžných občanů z daného města. Rovněž způsob jejich mluvy vypadá až na výjimky nestrojeně, jak jim "zobák narost". Stejně tak režie se zdá, že žádná není, že jde skutečně jen o sestříhanou a komentovanou reportáž, v podstatě televizní dokument. Zub času této sci-fi inscenaci příliš neublížil a je zajímavé ji shlédnout i dnes. Mladším divákům možná může připadat snímek ve srovnání se současnými filmy málo akční, když je postavený jen na výpovědích a dialozích, ale rozhodně nepostrádá vnitřní napětí. ()

Pitryx

Pro mne zajímavé jen tematicky. Zpočátku to vypadalo na dobrý nápad, a snad i legraci, ale pak se to zhroutí ve výklady a přednášky. Je to sice dobré na spaní, ale jinak k ničemu. Ztráta času. ()

Aniki

Vlastně mi tu chybí (jak jsem u zlatých let šedesátých zvyklý) nějaká ta "vyšší" pointa. Takové poměrně pěkné zpracování vč. realistického dokumentárního vyznění, ale to poslání....prostě ničevó. Moc se mi líbila Burianová, působila velmi roztomile, k sežrání. Tedy celkově takový průměr. ()

Víteček

Nezačalo to vůbec špatně a byly tam docela vtipné momenty, ale postupně, hlavně s přesunem do studia to začalo ztrácet dech. Celkově to bylo takové bezzubé a kdyby se to celou dobu drželo komediálnějšího pojetí, mohlo vzniknout něco hodně dobrého, takhle je to jen taková zajímavůstka. 45 %. ()

Peabody

Rozkošný paradokument o nečekané návštěvě nahé dívky na archeologickém výzkumu a v městečku pod horu, na které se kope. V hlavní roli s tehdy oblíbeným Karlem Pechem (Pšíteli je pro mne nezapomenutelné), mladičkou Katerinou Burianovou, nedávno zesnulým Miroslavem Plzákem, který docela hodně hraje, jako obvykle psychiatra, ovšem tentokrát podezíravého, hloupého, nevěřícího a tedy negativního, přímo se podílejícího na *** SPOILER *** konci neštastného historika. Pro pamětníky tam ještě v jedné miniscénce TV ankety na ulici předstírá - zdá se mi - mladičký (tehdy 18 let) Martin Štěpánek, že je mužem z lidu a vypráví, jak se zastavil čas, který pak ale nikde nechyběl. Nahou dívku sice neuvidíme (taky 1965 v ČSSR to nebylo v TV zvykem - ve filmu jen málo), jistě chybějí akční scény, ale atmosféra TV štábu hledajícího řešení tajemství, je pro mne milou dobovkou. Kdo máte rádi cestování v čase, je to nutnost, docela vzácnost, v TV moc SF nebylo ani tehdy ani později. Sice se hlavně povídá, v fiktivním reálu i TV studiu, moc se neděje, řeší se problémy i z hlediska marxismu (ale v roce 19865 už se mohlo ukázat, jak dva marxističtí vědci nezávisle na sobě mechanicky papouškují totéž, aniž by cokoli řekli), akční to tedy ani omylem, ale pro připomenutí je to krása. ()

gachik

"Řadě občanů se zastavily hodinky, Vám se to také stalo?" ... "Ne, mně ne." .. "A jakou značku hodinek máte?" .. "Nemám žádné..." ...... Český mystifikační dokument natočený formou televizních rozhovorů s obyvateli městečka, kterým se ve stejnou dobu zastavily hodinky. Během první části filmu při pátrání mezi občany je zde neuvěřitelné množstí hlášek a vtípků. Říkal jsem si, že by v označení filmu mělo být spíš "komedie". Postupem času ale film přechází spíše do mrazivé roviny, atmosféra houstne a pseudo-vědci se snaží nepohodlné svědky umlčet a názory zlehčovat. Pro mě bylo shlédnutí objevením neznámého českého sci-fi filmu, který mě okamžitě dostal... A už jenom kvůli skvělým hláškám během rozhovorů si ho určitě pustím znovu. ...... "Prosím Vás, Vy si také myslíte, že ty zastavené hodiny nějak souvisí s Pánem Bohem?" .. "Ale nééé, žijeme přeci ve století vědy a techniky, ne?" .. "Ale do kostela jdete?" .. "No... pro jistotu..." ()