Zbav nás od zlého

• Dánsko Fri os fra det onde (více)

Moderní skandinávský morytát o relativitě dobra. Snímek dánského režiséra Oleho Bornedala bývá často přirovnáván k filmu Strašáci Sama Peckinpaha, kde také sledujeme civilizovaného a městským luxusem změkčilého muže bojovat o přežití své rodiny proti lynči barbarských venkovanů. Jenže zatímco v proslulém snímku amerického klasika byla východiskem krize maskulinity hlavního hrdiny potažmo démonizace venkova, dánský film je vystavěný jako moderní parafráze na morytáty. Stejně jako staré historky o mordech a zločinech i zdejší kruté vyprávění předkládá divákům otázky stran morálky, viny a trestu či dobra a zla. Bezútěšný svět dánského maloměsta stojí rozkročen mezi klidnou idylkou pro rodiny z vyšší střední třídy a pivem i tělesnými tekutinami nasáklou každodenní realitou bílé lůzy. Během městské veselice eskalují tamní vztahy, když je gastarbeiter, jenž přišel v bývalé Jugoslávii o celou rodinu, nařčen, že zabil ženu nacionalisticky smýšlejícího předáka místní komunity. Lynčovanému muži poskytne ve svém domě útočiště úspěšný advokát. Dříve poklidné sídlo za městem se stane místem vypjaté konfrontace krvežíznivého davu a muže, jenž automaticky ctí zásady justice a právní společnosti. Stylově vytříbený snímek pojednávající o xenofobii, bezpráví a bestialitě dřímajících v základech lidských společenství se stal mezinárodní senzací především mezi filmovými fanoušky a byl uveden na řadě festivalů včetně Toronta, Pusanu a Sitges. Režisér Ole Bornedal na sebe upozornil již debutem Noční hlídač (1994), který o tři roky později ve vlastní režii předělal pro americký trh pod názvem Hlídač mrtvých v hlavní roli s Ewanem McGregorem. (Česká televize)

lofa

Film chladný a místy až depresivní jako severní vítr na jaře v Čechách v roce 2013... Musím vyzdvihnout herecký výkon zpěvačky z dance-popové skupiny Aqua - Lene Grawford Nystrøm Rasted v roli Pernilly, velmi mile mi překvapila. Hodnocení 86% ()

navorski

Krásný film. O přerodu dobra ve zlo a obráceně. Mnoho hlavních postav prošlo v průběhu filmu zásadním psychologickým vývojem (někdy i víckrát), z čehož vyplývalo dost emotivních okamžiků. Srovnání se Strašáky to snese, ale i když to dopředu víte, stejně vůbec netušíte, jakým způsobem se ta situace vyhrotí do té "strašákové" podoby. Několikrát mi šel mráz po zádech. Fakt doporučuju. Velmi silný zážitek. ()

Forsberg11

Ďalší kvalitný snímok zo severu. No tentoraz bohužiaľ kvalitný len čo do formy, obsah tu trochu pokuľháva a to je veľká škoda. Námet je to ozaj skvelý, aj keď už trochu prevarený, ale to by nevadilo, keby sa Bornedalovi podarilo z neho vyžmýkať maximum, alebo aspoň polovicu. Celý film som čakal, kedy sa začne poriadne exploitation, ale až do samého konca nič, ani tá scéna znásilnenia nestála za to. A nebola to ani dobrá detektívka, všetko sa mi javilo narýchlo pozliepané a hodené na papier a potom na plátno. Chválim však herecké výkony, krásnu kameru a hudbu. Neľutujem, že som tento film videl, ale od Dánsko-Švédsko-Nórskej kombinácie by som v žánri thriller/horror čakal podstatne viac... 60 %. ()

solskjaer

Ufff. Několik dní po shlédnutí nemohu stále přestat myslet na tenhle nesmírně povedený thriller. Souboj sociálních vrstev uprostřed bezejmenného, nezajímavého a vlastně naprosto nedůležitého městečka v Dánsku. Skvělá temná atmosféra hlavně ke konci filmu. Oceňuji především závěrečnou scénu - březový les byl k tomu zcela předurčen. ()

korndaddy

Jak to tak bývá, Lene Nystrøm zjistila, že se skupinou AQUA a její barbie girl žádnou další díru, nebo alespoň dirku do světa neudělá a zkusí filmové plátno. Pokus to byl opravdu vydařený, to se musí nechat. Fri os fra det onde nám, jak je severských filmů zvykem, ukazuje nejednu nelehkou situaci. Zde se řeší dvě různé sociální vrstvy a náboženství. Prostě a jednoduše řečeno Boží mlýny melou pomalu, ale jistě a nebo Na hrubej pytel boží záplata. A ještě když vezmou zákon do ruky z boha zfanatizovaní magoři a rozhodnou se to vyřešit brokovnicí, je o zábavu postaráno vždy. Naštěstí tu je ale Lasse Rimmer, kterýho dokáže mnohem víc než prsa (mimochodem moc fajn)manželky rozpálit probuzení nového černého já a ten to nenechá jen tak. Vezme zbraň a jde se bránit. Ze začátku mi vadil, nebo spíše bych byl radši kdyby byl snímek natočen, alespoň podle pár pravidel Dogme 95 a vypadal tak více syrovějí a autentičtějí, ale po chvíli sem si zvyknul a jen sem se kochal stylem natočení, výtečnou prací kameramana a sympatickým dějem včetně překvapivého konce. Sice jinak než většina severských filmů, ale i tak nadstandartní podívaná. ()

noctambule

Jednoduchý příběh, ale s hutnou atmosférou, výbornou kamerou a skvělými herci. Bornedalův styl se mi moc líbí. P.S. Nestěhujte se na vesnici, vesničané nemají cizince (tj. jakékoli nemístní) rádi. ()

Vaklaf

"Burani, zasraný, zasraně reálný, burani! Ty jsou všude stejný!" To mi jelo v hlavě většinu filmu. To taky považuju za hlavní táhlo filmu - vykreslení postav - protože takový lidi prostě znám. Specielně hlavní budižkničemu Lars mi vyloženě připomínal jednoho "kamaráda". To je taky důvod proč, na rozdíl od většiny ostatních, jak jsem tak četl pár komentářů, pro mě nebyla úvodní hodina pouhá nuda, ale mrazivej popis nadprostorový reality. A finální půlhodinka už bylo jenom nutný vyvrcholení. Samozřejmě, že se člověk nevyhne srovnávání se Straw Dogs, ale rozhodně film nepovažuju za tupej remake. Naopak, vystupují zde určitý stránky, který v původním filmu nebyly moc znát - již zmíněné vykreslení všech důležitějších vedlejších postav, nebo taková celková aura morálního tázání po zlu. Za to jednoznačně palec nahoru. A zmínit musím také formální stránku, která mi vyloženě sedla. 9/10 ___ Po Trierovo výtvorech další hodně silnej severskej film. Asi se s těma drsnejma seveřenama budu muset šířeji seznámit. ()

iampatrik

V první řadě bych chtěl říct, že poté, co jsem tento film viděl, musel jsem ubrat jednu hvězdu Straw Dogs (na 3*) a čtyři dát této dánské variantě, která je v mých očích lepší. Prakticky jsem se nenudil už od začátku, kdežto u Straw Dogs přišla "zábava" až při obléhání domu. Díky zajímavější zápletce, jsem byl v očekávání a napjatý od samotné nešťastné události. Burani měli taky víc do sebe. Herecké výkony, prostředí i celkový vizuál (popř. kamera) taky koukatelnější. Dalo by se polemizovat nad určitými věcmi (jeden proti 50 lidí; Alan rychloběžeč zachránce..), ale toto člověk přejde. Kromě toho, jsem nečekal takový závěr, ale kvůli spoilerování nebudu konkrétní (kdo však film viděl, asi ví, o čem mluvím). Konečný verdikt: kdyby po mě někdo chtěl ať vyberu mezi FRI OS FRA DET ONDE a STRAW DOGS, vyberu tento snímek. ()

Disease

No a co, že je to v podstatě remake Straw Dogs, hlavně, že je to lepší :-) Peckinpah je určitě syrovější a ve své době to muselo být jako rána mezi oči, u tohoto filmu mi ale přišla psychologie a motivace daleko zvládnutější. ()

dormouse

Absolutní hrůza, ale úžasný film. Nejdřív máte pocit, že je to sonda do vesnického života, kde tupost a vulgarita pramení z nedostatku vzdělání a vede k davovému šílenství až lynči, ale postupně tomuto šílenství propadají i lidé zdánlivě "normální", kultivovaní a nezatížení traumaty. Je to film o ďáblu, který sídlí, bohužel, v každém z nás. A nejsem si jista, zda se před ním dá jen tak snadno odjet do jiného města. Kam ti Dánové chodí na takové skvělé filmy, když u nás se ze slibných režisérů stávají stále větší lejnotůrci. ()

Perverz

Styl, jakým točí seveřani filmy, a dramata obzvlášt, to je prostě kapitola sama o sobě. Tak depresivní, ponuré. Zde ve filmu se setkáváme s ukázkou toho, co dokáže rozzuřený, pomatený, a opilý dav lidí. Aby začlo takhle šibat jednotlivci, no jako, stává se, jasné, ale kolektivně to jde mnohem snadněji. Člověk je obviněn z vraždy, všichni zešílí a chtějí pomstu, až na jednoho, ten ho vezme k sobě do domu, kde má manželku s dvěma dětma. Dav, opilý, a poblázněný si pro chlápka jde. Naprosto stylová režie, kamera, ten tmavý filtr, přes který je celý film natočen, všechno tady do sebe zapadá. Psychologické drama, které v druhé půli přejde do ostřejšího stylu. Filmařina, na kterou se parádně kouká. Režisér Bornedal trochu upoutal mou pozornost. ()

Shimargh

Absolutně nereálné chování postav..první kdo by byl na ráně a chtěl bych se mu pomstít , by byl ten vocas co mu přeci nechal odvézt auto....nesmyslné a přehnané, neuvěřitelné, škoda. ()

DannyBoy80

85%. Husté drama z dánského buranova, kde jsou snad drsnější burani než u nás. Film o dvou bratrech, kteří ani více rozdílní být nemohli. Jak se z lidí stanou zvířata. Bavilo mě to a byl jsem v očekávání jak to dopadne. Za mě možná až příliš velký happyend. ()

bohemia_regent

Když se řekne morytát a skandinávský film, člověku se hned vybaví Bergmanův Pramen panny (1960). Tam šlo o středověk, u Bornedala o současnost. Příběh pak ještě víc upomene na Peckinpahovy Strašáky (1971) a Boissetova Pana Duponta (1975). Zbav nás od zlého je ze všech zmíněných filmů nejvíc naturalistický a zároveň svým způsobem nejpoetičtější, přičemž v tomto směru plynule graduje až k mimořádně působivé apokalyptické scéně v závěru. Přispívá k tomu vynikající nepopisná práce se zvukem, ať už se jedná o hudbu, nebo ruchy. Také obrazová stránka filmu je vytříbená, ponuré atmosféře pomáhá silné potlačení barev s výjimkou modré. Nedávno jsem tu napsal, že momentálně vládnou světovému filmu tři národní kinematografie: dánská, rumunská a čínská. (Z uměleckého hlediska, pochopitelně, přičemž hned přiznávám, že z hlediska komerčního mě film moc nezajímá.) Ole Bornedal mě v mém přesvědčení utvrzuje nejen výborným předešlým filmem Tak trochu jiná love story (2007), ale ještě víc filmem Zbav nás od zlého. ()

bolan

Skandinávskou hororovou kulturu už mám nějaký čas v hledáčku, protože tamější produkce nenabízí vůbec špatné věci. První co mě zaujalo, byl super vizuál a neskrývaná a pravděpodobně i přiznaná podobnost s kultovním Straw Dogs, která podle mě vůbec není na škodu. Film, který začíná opatrně, ale postupem stopáže začínáme mít velmi znepokojující pocit, že se stane asi něco hrozného. ()

poet

Drsná severská dráma ako remeň. Zo začiatku sa to možno pomalšie rozbieha ale zaver je fakt hustý narez. Slušná kamera a zaujímavý strih len podčiarkujú celkový dojem. Velmi dobrá psychologická štúdia toho ako sa človek zmení v extrémnych podmienkach. Natočiť niečo taketo na slovensku si ani neviem velmi predstaviť:) ()

petikacka

Fuj, to byl odporný film! Tedy film byl sqělý, ale děj byl pro mě naprosto chucpe. Takhle by to dopadlo všude na světě, kdyby se moci chopila lůza a je jedno jestli je bílá nebo jinobarevná...Jo a hudební složka je přímo vynikající. No, pro mě to byl šokantní zážitek s velkou nevolností. Za mě 85% ()

Helldo

Opravdu na výsost povedený remake, jež sice nemá malého velkého muže D. Hoffmana, ale přesto si udržuje opravdu vysokou kvalitu. Sice jako originál trpí trochu pomalejším rozjezdem, závěrem vše naprosto vynahrazuje. 4½. ()

jamesjimbo

wow, skvělý obraz, příběh a jediné, co mi k páté hvězdičce chybělo, byla ještě o trochu vyostřenější atmosféra na konci. ()

mackey

temná, audivozuálně dokonalá, nekompromisní a absolutně citlivě podaná severská buranština. až takhle výbornej film jsem rozhodně nečekal. ()