Zbav nás od zlého

Fri oss fra det onde

Deliver Us from Evil

Thriller / Drama

Dánsko / Švédsko / Norsko, 2009, 97 min

Severský chlad čiší z každého políčka filmu, drsné přepracování drsných Strašáků od Peckinpaha. Kolik zla v nás číhá pod povrchem ? Co dokáže prolomit bariéru zdánlivé lidskosti v zoufalé duši ? Muž bránící svůj dům a principy, žena hájící své děti. Skvělá studie xenofobie, nenávisti a skryté zloby.(11.1.2012)

Severské filmy vždy niečím prekvapia, je pravidlom, že ponúknu originálnu a netradičnú filmárčinu. Deliver us from evil je emocionálne intenzívny a technicky výborne natočený thriller, v ktorom sa nešetrí atmosferickými prostriedkami - desivými pohľadmi, desivými prejavmi správania, prostredím...Obsah a myšlienka veľmi efektne divácky ponúknutá, až na to, že sa to dosť ťažko trávi. Aspoň ja nemám na takéto sústo žalúdok...(7.10.2012)

Celkom vychválený so skvelými hodnoteniami, no i tak to nie je žiadna sláva. Hodinu filmu sledovať akúsi tupú bandu dedinských ožranov, aby sa poslednú polhodinu konečne niečo dialo. Ďakujem neprosím. A ani to finále, ktoré je už dosť ohrané a nedokáže prekvapiť, nebolo také aby som aspoň uvažoval o vyššom hodnotení. Atmosféra sa nedostavila (finále mohlo byť viac silné ako napr. v Eden Lake) ale celkový pocit nie je až tak zlý. Dobrý priemer a určite sa na ďalšie filmy od tohto Dána teším.(15.2.2011)

Skvělé ! Prvních asi 50 minut jsem usínal nudou a měl jsem chuť film vypnout a zahodit někam hodně daleko. Naštěstí jsem vydržel až do konce. Po asi 50 minutách se snímek změní v naprosto skvělou atmosférickou pecku kde se pár vidláků snaží pomstít za záhadnou smrt pobožné Anny. Pro fanoušky napětí naprostá povinnost.(7.11.2011)

Když se u nás chlapi poperou, tak jenom hi-fi sestavou... A že prý zlí lidé nejsou, jenom smutní, i když, ono se to vlastně navzájem nevylučuje. V každém případě nám pan Bornedal ten krvavý steak hezky naporcoval a hodil po našem odrazu v zrcadle, ať můžeme přemýšlet, kam bychom byli schopni v krajních mezích zajít. A vizuální chuťovky víceúhlové kamery a ikeáckého katalogu, za zvuku tragické hudby, doplněné společností opravdového akčního hrdiny Johannese - zákusek jako blázen. Olé, Ole!(31.1.2014)

• - V scéne, kedy Leif (Kim Kold) nesie bezvládne telo do kamiónu, sú obe dvere najprv otvorené a v ďalšom zábere je vidieť, že otvorená je iba ich pravá časť. (MikaelSVK)

• - Jednu z hlavních rolí ve filmu si zahrála Lene Nystrøm, zpěvačka dánské popové skupiny Aqua. (Greg)