Zbav nás od zlého

• Dánsko Fri os fra det onde (více)

Moderní skandinávský morytát o relativitě dobra. Snímek dánského režiséra Oleho Bornedala bývá často přirovnáván k filmu Strašáci Sama Peckinpaha, kde také sledujeme civilizovaného a městským luxusem změkčilého muže bojovat o přežití své rodiny proti lynči barbarských venkovanů. Jenže zatímco v proslulém snímku amerického klasika byla východiskem krize maskulinity hlavního hrdiny potažmo démonizace venkova, dánský film je vystavěný jako moderní parafráze na morytáty. Stejně jako staré historky o mordech a zločinech i zdejší kruté vyprávění předkládá divákům otázky stran morálky, viny a trestu či dobra a zla. Bezútěšný svět dánského maloměsta stojí rozkročen mezi klidnou idylkou pro rodiny z vyšší střední třídy a pivem i tělesnými tekutinami nasáklou každodenní realitou bílé lůzy. Během městské veselice eskalují tamní vztahy, když je gastarbeiter, jenž přišel v bývalé Jugoslávii o celou rodinu, nařčen, že zabil ženu nacionalisticky smýšlejícího předáka místní komunity. Lynčovanému muži poskytne ve svém domě útočiště úspěšný advokát. Dříve poklidné sídlo za městem se stane místem vypjaté konfrontace krvežíznivého davu a muže, jenž automaticky ctí zásady justice a právní společnosti. Stylově vytříbený snímek pojednávající o xenofobii, bezpráví a bestialitě dřímajících v základech lidských společenství se stal mezinárodní senzací především mezi filmovými fanoušky a byl uveden na řadě festivalů včetně Toronta, Pusanu a Sitges. Režisér Ole Bornedal na sebe upozornil již debutem Noční hlídač (1994), který o tři roky později ve vlastní režii předělal pro americký trh pod názvem Hlídač mrtvých v hlavní roli s Ewanem McGregorem. (Česká televize)

spotczek

Příběh v určitých aspektech až příliš vykonstruovaný byl autory poněkud odlehčen jakýmsi komentářem (poslední záběry), jenž upozorňuje na další rozměr. Film tedy není jen zábavně-vyprávěcí či vizuální, ale také zdůrazňuje řadu dnešních problémů: míšení kultur, xenofobie, rasismus, narušení sociálních vazeb, zvyšování rozdílů mezi sociálními vrstvami a eskalace jejich frustrace, alkoholismus apod. Když se toho však smíchá příliš, vzniká dojem, že jde jen o efekt, o snahu tvůrců šokovat, nikoliv pozitivně zapůsobit. Jak u Strašáků, zmíněných v obsahu, tak zde ve Zbav nás od zlého mi připadá, že se psychologická rovina, trefná v úvodu, časem přece jen zvrtne v alegorické běsnění apokalyptických jezdců. Chápu, že mozek pod vlivem alkoholu nejedná racionálně, ale proto také není schopen sofistikované destrukce. Nacistická propaganda je hrozivá právě proto, že donutila lidi z racionálních důvodů dopouštět se neracionálnosti. V osobě obrýleného postaršího nacionalisty je to právě jeho schopnost působit na lidi a přinutit je k něčemu, co by je samotné možná ani nenapadlo, resp. v tomto filmu napadlo, ale neměli odvahu zrealizovat. Kdyby šlo jen o jejich manipulaci, tak dejme tomu. Ale tady se najednou útočí téměř bez rozmyslu málem na všechno, co je jakkoliv provokativní (vražda doktora, znásilnění krásné ženy úspěšného, a proto nenáviděného právníka, útok na policisty). Prostě si myslím, že lidé sadisti jsou, ale ne tak hysteričtí. Což tedy bohužel nezní o moc lépe. ()

Hamar

Hranice kde se stírají rozdíly mezi dobrem, lidskostí a zdravým rozumem na jedné straně a zlem, zvířeckostí a šílenstvím na druhé, je velice tenká! Nekašírovaná krutá záležitost! Které na větší intenzitě prožitku, trochu, škodí netradiční vizuál, ale i tak u mě za plný počet! ()

kolodej1

zpočátku mě to nijak moc nenadchlo, ale postupně mě ta atmosféra, která postupně houstla a houstla, dostávala, až mě film zcela pohltil a přikoval k televizi. Film v závěru hezky graduje a divák se dočká i překvapení. Je to o střetu dvou světů, těch úspěšných, kteří pro to jsou ale schopni a ochotni něco udělat a na druhé straně outsiderů, kteří svou lenost a frustraci utápí v chlastu a ve vzteku vůči těm úspěšným a všem, co by jim mohli ujídat z koláče. Dobře je zde vykresleno taky, co s člověkem udělá dav v kombinaci s chlastem, že se nechá strhnout k tomu, aby se choval jako zvíře. Silný příběh, kde se dá věřit každé postavě, dialogy, které sedí, vznášející se zlověstné tušení, které se mění postupně v realitu. Mrazivý film, chvílemi až vysloveně nepříjemný, ale o to silnější má vyznění a nějak ho nemůžu jen tak z hlavy vytěsnit ()

Easykill

Jaké peklo dokáže způsobit jedna nehoda, jeden omyl, jeden idiot, vesnice idiotů? Velké! Tenhle severský kousek jsem si dlouho šetřil nebo odkládal a konečně na něj přišel čas. Velice kvalitně vystavěný thriller! Zde se zasahuje jak na sociální vrstvy a menšiny, tak na postoje ve společnosti. Tady jde vidět kus filmařiny. ()

deac

Tak tohle byla opravdu síla. To co mi chybělo u Strašáků, nebo Honu, bylo u tohoto snímku zastoupeno plnou měrou. Tohle byla reflexe na Bushem vyhlášený boj proti terorismu, podle mého gusta. ()

Mark1983 odpad!

Tak jestli je tohle lepší,než Strašáci tak já jsem taky strašák,protože jsem se na tenhle kult vydržel dívat jen dvacet minut a musel jsem to vypnout,jak jsem byl zklamaný. ()

Accuphose odpad!

Hranice mezi Artovým majstrštykem a srágorou jsou velmi tenké a do jisté míry pro každého milovníka filmů značně individuální. Tady úplně stačí, že se nezvládla režie a dramaturgie. Film se svým stylem pomalu mění v povídku pro slaboduché, občas v divadelní představení, a přes některé poměrně přesvědčivé momenty, nefunguje jako celek. Občas je to silně naivní až patetické. Jednu hvězdu si zaslouží pár výborně složených střípků jinak rozbitého zrcadla. Se závěrem mám jednu obrovskou potíž... naprosto mě zklamal a přes skvělé herecké výkony Larse a Pernille poslal celej film do propadliště dějin. Bohužel není to náhoda, je to jakýsi trend, který vídáme u některých severských titulů (zejména si vybavím dvojici detektivů, kteří řeší naprosto absurdní případy s absurdním dějem a tudíž jim nemohu přijít na jméno) a poté k tomu sklouzává v poslední době jinak výborná Korejská tvorba, k mé velké lítosti. Přitom tu jsou výborné kousky, kde mě jako první napadne "Hon" nebo výtečné "Umění plakat". Ty jsou na opačném konci kvalitativního spektra a cestou, jakou by dle mého názoru, tvůrci měli k náročnějším filmům přistupovat... ()

Bragi66

Kdo hledá další severskou syrovinku, tak tady ji najde. Vizuálně výborné, dobře postavený příběh, kterému bohužel ke konci začne ubývat na uvěřitelnosti. Filmů s podobným názvem je více, třeba Zbav nás od zlého (2014), který patří k tomu lepšímu, co se v kategorii "vymýtaček" natočilo. Tento Zbav nás od zlého (2009) se otevřeně hlásí k odkazu na kultovní film Strašáci (1971). ()

zannat

Film, který ve mně skutečně vyvolal napětí a emoce tak, jak by pořádný Thriller měl. Když k atmosféře samotného příběhu přidáte vynikající kameru, zvukové scény bez hlasů, které vás ještě více vtáhnou do filmu a výborné herecké výkony, vyjde z toho snímek, který vás po skončení jentak neopustí. ()

Pattrick

Straw Dogs podruhé, člověk si asi nevybere, zda bydlet ve městě či na vesnici.. Skvělá kamera a místy i příjemná hudba, škoda začátku, který chce vnést šíleně moc dramatičnosti do filmu, vadilo mi to. Finále zamotalo všechno a bylo mi hodně blivno. ()

Kylee

Mně ti Seveřani prostě nedají spát!!! Hodně dobrá psychologie postav a skvělá kamera.... A ty "prasečí" typy, které hrají jednotlivé vedlejší postavy... to je prostě něco..... jediné, co bych vymazala, je ta figurka vypravěčky na začátku a konci filmu - hlavně na tom konci mi dost nevybíravě vtrhla do atmosférky, kterou celý film vytvořil.... ale jinak fakt skvělé!!!! ()

gerdi14

Trochu mi to buranství už leze na nervy,ale ok napínák to byl celkem slušnej a rozhodně jsem se nenudil.. A Lars byl fakt nechutnej slizoun... Jenom jsem čekal prostě trochu něco jinýho. ()

Vlad

Formou typicky štylizovaný severský film. A to je škoda, v rukách zručných filmárov (napr. takých španielov) to mohlo dopadnúť oveľa lepšie. Príbeh má síce psychologicko-sociologický presah, ale to je jediné čo ho ťahá z šedého priemeru. Slabý twist na záver to tiež nezachráni. Škoda. 65%. ()

lacix

Postavy skvele napísané, skvele zahrané, skvele natočené čo viac dodať? Postava Alaina vo mne vyvolala neskutočnú empatiu a sentiment čo sa pri filmoch tohoto žánru stáva málokedy. Snímka zobrazuje rozdiely v spoločnosti (spoločenských vrstvách), tak isto aj v myslení, chápaní sveta ako takého, poukazuje ako tragédia dokáže zmeniť človeka a kam až sme ochotný zájsť.. Ja filmu nemám čo vytknúť 5/5 ()