Reklama

Reklama

Recenze (10)

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Nutno doznat: poněkud zastaralý pokus o portrét. Přesto – jako mnohé takové – neztrácí (snad spíše díky zachovalým rysům předobrazu) jistou působivost. Rovněž jako mnohé i jej částečně rámcuje ležérní vyprávění jedné z vedlejších postav, svědků, kteří portrétovaným prohlédli a nyní vpouštějí pod poodkrytou masku slídivé spolustolovníky. Úspěšnosti tohoto představení však brání největší klad i slabina filmu - kamennost, neměnnost baronovy tváře. Jako bychom spíše četli – oprávněně vyškrtnutou – kapitolu z Doriana Graye. Baronův obličej odolává prachu kanceláří, arizonským dešťům i suchu, klášterním postům a přidružené namáhavé práci – umrtvování těla, nepřibývá mu vrásek ani šedin, stále okouzluje ženy a fascinuje muže. A věčné mládí jej neopouští ani v žaláři – a nestárne ani závěrečnou metanoiou. Tak sňal mu skutečně ten hrdý biograf (sic!) onu masku? Nemyslím. Spíše bych řekl, že lze očekávat, že z drožky sestoupí týž muž jako na začátku a odjede do New Yorku páchat zlo či se z něj stane špión. Prostě Vincent Price. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Prepracovaný podvod je na úrovni ceneného umeleckého diela. Jeho autor, arizonský "barón", si je toho dobre vedomý. Neváha tak vystriedať rôzne prostredia a naučiť sa devätoru remesiel. Len aby sa dostal k vlastníctvu územia Arizony. Umenie tesania do kameňa, iluminovania ručne písaných kníh, výroby starobylého atramentu, žitia v mníšskej reholi i odriekania. Prispôsobiť sa životu v cigánskej komunite, zviesť manželku kráľovského kuráta. Cieľavedome jednať s úradmi, súdmi, magnátmi i prostými farmármi. Dnešná doba, kedy každý túži po čo najrýchlejšom zisku, veľmi nepraje dlhodobo pripravovanému podvodu, vynášajúcemu zisk po rokoch. Aj preto je Fullerov Arizonský barón výnimočným dielom. Komplexne, a pritom nenudiaco uchopuje strastiplnú cestu za vytúženým cieľom a následný zlom. Ten ale môže v istom zmysle znamenať víťazstvo. A potvrdenie odhodlaného charakteru, ktorý si napriek nečestným úmyslom dokáže vyslúžiť úctu správnej osoby. Poznámka: Osobitne oceňujem, že kľúčom k odomknutiu zlatej brány je neľahké získanie prístupu k obsahu prísne stráženej knihy. ()

Reklama

Slasher 

všechny recenze uživatele

Jeden legendární podfuk ve věci pozemkových grantů na území státu Arizona (ještě před jeho uznáním r. 1912), říkal jsem si, do jaké míry tu asi jako melodrama zromantizovaný. Nicméně devizou samozřejmě ještě relativně mladý Price, pro roli vychcaného šarmantního gaunera snad přímo dělaný, plyne to lehce nadprůměrně a přinutí vás chtě nechtě k obdivu, jak troufale a vytrvale si James Reavis počínal. Škoda, že film nedal pořádně vyniknout i kráse tamních přírod. A vůbec bych se nezlobil za nějaké moderní převyprávění. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Vincent Price si v tomto atypickém westernu zahrál, s grácií sobě vlastní, skutečnou historickou postavu Jamese Addisona Reavise, podvodníka, který si na základě padělaných dokumentů přisvojil fiktivní titul Barona Arizony. První část filmu je perfektní dobrodružná zábava a sledovat Vincenta Price, jak páchá své podvody v přestrojení za mnicha nebo za cikána (pardon, rómského spoluobčana), láme srdce krásných Španělek jedno za druhým, anebo jak "předčítá" malé holčičce pohádku o princezně z knížky o padělatelství, to je skutečně radost. Potom film bohužel sklouzne do trochu vážnější podoby a vyklube se z něj drama v pomalejším tempu, které sice není vůbec špatné, ale té první části nesahá ani po kotníky. Celkově je však Baron z Arizony velice dobrý film, který je ještě povznesen výkonem božského Price, kterému ta role šlechtice, i když falešného, skutečně sedla. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Zajímavě zfilmovaný příběh kolosálního podvodníka Jamese Addisona Reavise, samozvaného barona Arizony. Příběh, jemuž samozřejmě kraluje podmanivý výkon charismatického Vincenta Price v hlavní roli. Ač scénář Sama Fullera postavu Reavise možná dost zkrášluje a dělá z něj romantického antihrdinu, v kontextu příběhu to může být úplně jedno, vznikl tak totiž velmi zábavný životopisný snímek o událostech, o kterých jsem doteď neměl ani potuchy. A Price ukazuje, jaký je herecký chameleon i na poli jedné jediné role. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • James Addison Reavis byl skutečně žijící podvodník, který chtěl získat Arizonu. Ve skutečnosti byl shledán vinným za padělání grantových pozemků. Odseděl si dva roky a zaplatil pokutu ve výši 5 000 amerických dolarů. (J.A.K.)
  • Film byl natočen za 15 dní. (J.A.K.)

Reklama

Reklama