Reklama

Reklama

Recenze (10)

majo25 

všechny recenze uživatele

Ono najzaujímavejšie na filme je, že sa zakladá na skutočnej udalosti. James Reavis, resp. celým menom barón James Addison Peralta-Reavis skutočne existoval a skutočne podnikol tento megapodvod. Nebyť toho, človek by iba ťažko uveril, aké veľké úsilie musel vynaložiť antihrdina tohto filmu, aby dokázal to, čo si zaumienil. Vincent Price je síce schopný a charizmatický herec, ale na skutočného Jamesa Reavisa sa nepodobá a jeho tvár a telo v príbehu ani po rokoch nestarnú. Prvá polovica filmu, v ktorej dochádza k podvodom, bola záživnejšia, tá druhá už len tak doznieva. Škoda, že diváka "obrali" aj o postupné prešetrovanie podvodov a antihrdina sa ako blesk z jasného neba priznáva sám zo všetkých podvodov...ako leby to bola úplne iná osoba. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Prepracovaný podvod je na úrovni ceneného umeleckého diela. Jeho autor, arizonský "barón", si je toho dobre vedomý. Neváha tak vystriedať rôzne prostredia a naučiť sa devätoru remesiel. Len aby sa dostal k vlastníctvu územia Arizony. Umenie tesania do kameňa, iluminovania ručne písaných kníh, výroby starobylého atramentu, žitia v mníšskej reholi i odriekania. Prispôsobiť sa životu v cigánskej komunite, zviesť manželku kráľovského kuráta. Cieľavedome jednať s úradmi, súdmi, magnátmi i prostými farmármi. Dnešná doba, kedy každý túži po čo najrýchlejšom zisku, veľmi nepraje dlhodobo pripravovanému podvodu, vynášajúcemu zisk po rokoch. Aj preto je Fullerov Arizonský barón výnimočným dielom. Komplexne, a pritom nenudiaco uchopuje strastiplnú cestu za vytúženým cieľom a následný zlom. Ten ale môže v istom zmysle znamenať víťazstvo. A potvrdenie odhodlaného charakteru, ktorý si napriek nečestným úmyslom dokáže vyslúžiť úctu správnej osoby. Poznámka: Osobitne oceňujem, že kľúčom k odomknutiu zlatej brány je neľahké získanie prístupu k obsahu prísne stráženej knihy. ()

Reklama

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Zajímavě zfilmovaný příběh kolosálního podvodníka Jamese Addisona Reavise, samozvaného barona Arizony. Příběh, jemuž samozřejmě kraluje podmanivý výkon charismatického Vincenta Price v hlavní roli. Ač scénář Sama Fullera postavu Reavise možná dost zkrášluje a dělá z něj romantického antihrdinu, v kontextu příběhu to může být úplně jedno, vznikl tak totiž velmi zábavný životopisný snímek o událostech, o kterých jsem doteď neměl ani potuchy. A Price ukazuje, jaký je herecký chameleon i na poli jedné jediné role. ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Nutno doznat: poněkud zastaralý pokus o portrét. Přesto – jako mnohé takové – neztrácí (snad spíše díky zachovalým rysům předobrazu) jistou působivost. Rovněž jako mnohé i jej částečně rámcuje ležérní vyprávění jedné z vedlejších postav, svědků, kteří portrétovaným prohlédli a nyní vpouštějí pod poodkrytou masku slídivé spolustolovníky. Úspěšnosti tohoto představení však brání největší klad i slabina filmu - kamennost, neměnnost baronovy tváře. Jako bychom spíše četli – oprávněně vyškrtnutou – kapitolu z Doriana Graye. Baronův obličej odolává prachu kanceláří, arizonským dešťům i suchu, klášterním postům a přidružené namáhavé práci – umrtvování těla, nepřibývá mu vrásek ani šedin, stále okouzluje ženy a fascinuje muže. A věčné mládí jej neopouští ani v žaláři – a nestárne ani závěrečnou metanoiou. Tak sňal mu skutečně ten hrdý biograf (sic!) onu masku? Nemyslím. Spíše bych řekl, že lze očekávat, že z drožky sestoupí týž muž jako na začátku a odjede do New Yorku páchat zlo či se z něj stane špión. Prostě Vincent Price. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Jeden legendární podfuk ve věci pozemkových grantů na území státu Arizona (ještě před jeho uznáním r. 1912), říkal jsem si, do jaké míry tu asi jako melodrama zromantizovaný. Nicméně devizou samozřejmě ještě relativně mladý Price, pro roli vychcaného šarmantního gaunera snad přímo dělaný, plyne to lehce nadprůměrně a přinutí vás chtě nechtě k obdivu, jak troufale a vytrvale si James Reavis počínal. Škoda, že film nedal pořádně vyniknout i kráse tamních přírod. A vůbec bych se nezlobil za nějaké moderní převyprávění. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Film byl natočen za 15 dní. (J.A.K.)
  • James Addison Reavis byl skutečně žijící podvodník, který chtěl získat Arizonu. Ve skutečnosti byl shledán vinným za padělání grantových pozemků. Odseděl si dva roky a zaplatil pokutu ve výši 5 000 amerických dolarů. (J.A.K.)

Reklama

Reklama