Vetřelci dávnověku

Dokumentární / Historický / Mysteriózní
USA, (2009–2024), 187 h 26 min (Minutáž: 41–88 min)

Robert Clotworthy (vypravěč), Giorgio A. Tsoukalos, Erich von Däniken, David Childress, David Wilcock, Linda Moulton Howe, William Henry, Jonathan Young (více)

Série(20) / Epizody(251)

Vzrušující historický dokumentární seriál Vetřelci dávnověku za velkého zájmu diváků zkoumá 75 milionů let důkazů o tom, že naši planetu v minulosti navštívily neznámé mimozemské civilizace. Ve 21. století vědci, odborníci a vládní agentury z celého světa konečně spojili síly ve snaze najít důkaz o existenci mimozemského života. Ale i když to nikdo z nich nechce otevřeně přiznat, tento „hon na mimozemšťany” probíhá už několik dlouhých dekád. (TV Prima)

Recenze uživatele LuiCJ k tomuto seriálu (24)

Temné síly (2015) (S10E04)

Epizóda pojednávajúca o potencionálnym spojením medzi "temnými silami" a mimozemšťanmi. Podľa môjho názoru ide o veľmi slabý diel. Vizuálne spracovanie je síce rovnako ako už každej jednej epizódy výborné. Iné je to už obsahom. Ten hovorí o tom, že takzvané "temné sily", za ktoré sa dá považovať napríklad zlo vo svete je vlastne výtvor mimozemšťanov. Podľa veľmi chabo podložnených teórií mal aj kontroverzný mystik Grigorij Jefimovič Rasputin v akomsi spojení s bytosťami nie z tohoto sveta. Áno, súhlasím dobro a zlo sú veci, s ktorými sa stretávame denno-denne, prakticky od stvorenia sveta. Ale žeby hlavne "zlo" malo byť výtvorom mimozemských bytostí (odvolávajú sa na Pandorinu skrinku)? S najväčšou pravdepodobnosťou, nie. Je tiež možnosť, že členovia Schutzstaffelu mohli vykonávať nejaké okultistické praktiky, no či sa snažili o kontakt s inými bytosťami, ťažko povedať. Nikto presne neviem v čo presne títo ľudia verili. Tiež súhlasím, že britský čudák Aleister Crowley vykonával podivné, "čarodejnícke" rituály a snažil sa hrať na Boha. Tomu človeku sa mohlo udiať hocičo. Opäť, nikto s presnosťou nevie určiť čomu sa Crowley oddával a či zvláštna postava zvaná Lem, ktorú nakreslil skutočne existovala. Všetko toto sú veci nám skryté. Jednoznačne treba hľadať pravdu. No nepripisoval by som mimozemšťanom aj také veci ako sú dobro a zlo. A už vôbec by som to nepodával iba v krátkom 43 minútovom dokumentárnom filme s tak málo presvedčivými dôkazmi. ()

UFO konspirace (2018) (S13E01)

Štart trinástej série Ancient Aliens nebol najlepší. Táto epizóda prináša neskutočné množstvo pochybných a mnohokrát nepodložených trvdení o UFO konšpiráciách natiahnutých do 85 min. Určite odporúčam túto recenziu, kde je celá epizóda bližšie objasnená: recenzia od Jasona Colavita ()

Oblast 52 (2018) (S13E06)

Očividne veľmi špekulatívna epizóda tentokrát pojednávajúca o ďalších možných základniach ako Area 51. Teórií tu bolo skutočne veľa, mnoho však nebolo podložených dostatočne presvedčivými či skôr, reálnymi dôkazmi. Epizóda je akoby rozdelené do viacerých segmentov, pričom sa každý snaží dokázať možnú pravdivosť hypotéz o Areách 52, 53 či 54. Či takéto základne skutočne vo svete sú nevie so 100% istotou nikto, no ja by som určite uvítal serióznejší výskum. Technicky veľmi dobre spracovaná časť (ako väčšina z Ancient Aliens) no obsahovo veľakrát prehnane špekulatívna. Určite odporúčam si prečítať túto recenziu, ktorá epizódu rozoberá podrobnejšie: prečítať si ju môžete tu ()

Únosy (2018) (S13E09)

Epizóda, ktorá hovorí o údajných únosoch mimozešťanmi. Určite odporúčam si to pozrieť celé, je tam mnoho zaujímavých vecí. Treba byť kritický, no žeby všetci, ktorý hlásili údajné únosy si vymýšľali? Alebo sú to všetko len výplody fantázie, halucinácií, snov alebo pomýlení s niečim iným? Tí ľudia niečo zažili. Aj keď metódy, ktorými sa v epizóde overovala pravdivosť týchto výpovedí ako EEG či hypnotická regresia sú diskutabilné, už nie je možné viac považovať všetky hlásenia len za omyly a klamstvá. Nájdeme ich tisíce z celého sveta. Niečo pravdy na tom je. ()