Vetřelci dávnověku

Dokumentární / Historický / Mysteriózní
USA, (2009–2024), 194 h 26 min (Minutáž: 41–88 min)

Robert Clotworthy (vypravěč), Giorgio A. Tsoukalos, Erich von Däniken, David Childress, David Wilcock, Linda Moulton Howe, William Henry, Jonathan Young (více)

Série(20) / Epizody(261)

Vzrušující historický dokumentární seriál Vetřelci dávnověku za velkého zájmu diváků zkoumá 75 milionů let důkazů o tom, že naši planetu v minulosti navštívily neznámé mimozemské civilizace. Ve 21. století vědci, odborníci a vládní agentury z celého světa konečně spojili síly ve snaze najít důkaz o existenci mimozemského života. Ale i když to nikdo z nich nechce otevřeně přiznat, tento „hon na mimozemšťany” probíhá už několik dlouhých dekád. (TV Prima)

Recenze uživatele LuiCJ k tomuto seriálu (24)

Série 1 (2009) (S01)

Prvú sériu považujem za skutočne solídny začiatok skúmania a hľadania faktov a udalostí, ktoré nám akosi úplne unikajú. V histórii sa toho nájde veľmi veľa. ()

Vzpomínky na budoucnost (2009) (S01E01)

Výborný úvod do jedného z najzaujímavejších seriálov súčastnosti. Celá epizóda je vlastne hrubí "náčrt" toho, čoho sa budú týkať nasledujúce časti. Kto stojí za obrovskými Obrazcami na planine Nazca? Ako bol postavený celý pyramidový komplex v Gíze? Čo znamenajú zvláštne sochy Moai na Veľkonočnom ostrove? Na tieto a ešte mnohé otázky sa snaží pilotný diel seriálu Ancient Aliens odpovedať. Na konci si síce treba urobiť vlastný názor, no určite to stojí za pozretie. ()

Důkaz (2010) (S01E02)

Prvá epizóda seriálu, ktorý sa stal tak milovaných a obviňovaným zároveň. Časť pojednávajúca o rôznych dôkazoch mimozemských návštev na Zemi zo širšieho pohľadu. Spomínané sú napríklad sanskritské texty, ktoré majú údajne popisovať lietajúce stroje nazývané Vimana či napríklad egyptské megality. Tie boli skutočne postavené aj na dnešnú dobu veľmi zložito a tak pochopiteľne, technológia, ktorú používali musela byť tiež výborná. To je pravda. No natíska sa otázka, odkiaľ mali tak dobré a vyspelé nástroje? Diskutuje sa tiež o židovskej knihe Zohar, kde sa rovnako ako v Biblii spomína manna ako akýsi "chlieb života". Teoretici prichádzajú s možno čudným vysvetlením: to čo živilo Izraelitov v egyptskej púšti bola riasa (vodný organizmus) Chlorela, ktorá má obsahuje veľké množstvo živín a tak mohla poskytnúť národu vhodnú dočasnú obživu v suchom prostredí. Toto je však len zlomok nekonečného mora otázok a potencionálnych (aj keď veľa krát pochybných) vysvetlení. Treba však hľadať. Možno odpovede nie sú tak ďaleko. ()

Návštěvníci (2010) (S01E03)

Zaujímavá epizóda. Nepopieram, že vo svete je stále čo objavovať. Či už ide o africký kmeň Dogonov, ktorý údajne dostal galaktickú, astronomickú "múdrosť" od nejakého hviezdneho "boha" alebo americkú indiánsku skupinu Hopiov či Zuni. Tieto dva kmene tiež majú tiež uctievať bytosť zvanú Kachina. Tá má podľa niektorých teoretikov byť mimozemskou bytosťou. Nateraz sú to všetko len dohady a jednoznačne treba vo výskume pokračovať. Čínske mýty tiež spomínajú príchod Žltého cisára - Huáng​dìho, ktorý mal prísť na Zem na drakovi. O akého draka ide? Bol to vôbec drak? Nikto so stopercentou istotou nevie. Tému návštevníkov z vesmíru však považujem za veľmi otvorenú a myslím si, že by sa o tom malo aktívne rozprávať. Seriózne. ()

Poslání (2010) (S01E04)

Ak niekedy na tejto planéte pristáli cudzie bytosti, prečo? Bolo to ťaženie zlata ako sa niektorí teoretici domnievajú? Alebo snáď niečo iné? Na otázky takéhoto typu sa snaží odpovedať táto technicky veľmi dobre natočená epizóda. História Sumerov je jednoznačne zaujímavá téma a to či údajné bytosti zvané Anunna prišli na Zem ťažiť zlato považujem za tiež pozoruhodnú hypotézu. No žiadalo by sa mi viac dôkazov. Známy fenomén - mrzačenie hovädzieho dobytka tu bolo tiež spomínané. A hádajte kto za tým stojí. Mimozemšťania, ako inak. Stále ide síce o záhadu, so stopercentnou istotou by som však o tom nehovoril. Niekoľko stoviek metrov dlhé čiary, v ktorých sú vykopané asi 1 meter hlboké jamy v okolí mesta Pisco (Peru) by sa tiež žiadalo viac preskúmať. Hieroglyfické písmo údajne hovorí o akýchsi napoly ľuďoch, napoly zvieratách - mutantoch v egyptskej mytológii. Krištáľové lebky sú v tejto časti rovnako predmetom rôznych dohadov ako aj slávne kruhy v obilí, ktoré doteraz nikto nedokázal uspokojivo objasniť. Ja len pevne dúfam, že sa nám podarí na toto všetko nájsť odpovede. ()

Blízká setkání (2010) (S01E05)

Blízke stretnutie. Moment, na ktorý čaká nejeden človek fascinovaný mimozemským životom. Podľa niektorých teoretikov, pochádzajú záznamy o týchto stykoch už z dávnej minulosti. Odvolávajú sa napríklad na spis z 13. storočia menom Otia Imperialia. Údajne sa tam spomína incident s takzvaným UFOm v jednom meste v Anglicku - Bristole. Ide o pomerne málo preskúmaný prípad, ktorému by som jednoznačne venoval viac pozornosti. Rovnako aj "svedectvám" janovského moreplavca Krištofa Kolumba o jeho "svetlách na nebi". Ľudia si možno z toho robia srandu, ale čo tak sa reálne pozrieť na okolnosti a prípad preskúmať bližšie? A čo teda videlo mnoho svedkou počas ničivej Čiernej smrti? Mimozemskú loď, ako sa niektorí domnievajú? Možno, nikto s istotou nevie. Stredoveké umenie je tiež neskutočne zaujímavou kapitolou a hlavne rôzne výjavy a zobrazenia. Milujem skúmať tieto diela. Osobne si však myslím, že blízke stretnutia v minulosti mohli byť skutočnosťou. ()

Návrat (2010) (S01E06)

Vrátia sa? Otázka, ktorú si položil už hádam každý. Ak nás už mimozemské bytosti v minulosti navštívili, prídu niekedy naspäť? Epizóda zaujímavou formou hľadá odpovede a podporuje túto teóriu. Možnože skutočne, návrat mimozemských bytostí nie je až tak ďaleko. Ak tu už teda niekedy boli... ()

Záhadná místa (2010) (S02E01)

Celkom zaujímavá epizóda, aj keď si myslím, že mnohé veci nie sú dostatočne jasne preskúmané. Následne potom časť seriálu predkladá divákom v mnoho prípadoch iba malú časť ''dôkazov'' aj to veľakrát nepresvedčivých. Samozrejme, že považujem Bermudský trojuholník alebo mexickú Mapimí Silent Zone (Zóna ticha) sa záhadné a doteraz nie veľmi preskúmané miesta. Rovnako to viem povedať aj o viacerých miestach v Peru ako napr. náhorná plošina Marcahuasi. Žiadalo by sa však jednoznačne viac presvedčivých dôkazov pre teórie, ktoré predkladajú. ()

Bohové a mimozemšťané (2010) (S02E02)

Jedna z tých lepších epizód. Pojednáva o jednej z najčastejších tém vo svete záhad a histórie. Akú majú spojitosť bohovia a mimozemšťania? ()

Mimozemšťané a divoký západ (2011) (S03E01)

Musím povedať, že po niekoľkých týždňoch od pozretia epizódy som na ňu dosť zmenil názor. V prvom rade by som ukázať ako nie veľmi eticky správne táto časť predstavuje divákom svoje teórie/hypotézy. Epizóda sa začína scénami z filmu Kovboji a votrelci a následne z jednej časti filmu vytiahne nejaký prvok, ktorý teoretikom dokonale "sedí" do ich hypotéz o dávnych mimozemšťanoch. Je ale skutočne etické na základe sci-fi/westernu predkladať ľuďom seriózne domnienky? Samozrejme, celá epizóda sa točí hlavne okolo Divokého západu, spomína sa tu napríklad aj jeden UFO incident z Texaskej Aurory. Nehovorím ani, že Hadí pahorok (Serpent Mound) v Adams County v Ohiu je stopercente vysvetlené miesto a ani nepopieram existenciu tzv. Hromovtáka (Thunderbird) z americkej mytológie. Údajne mal byť tiež spozorovaný pri Elizabeth Lake v Los Angeles County v Kalifornii či v blízkosti mestečka Tombstone v Arizone. Nechcem sa znova opakovať, ale všetko to pokladám za skutočne zaujímavé a dôležité témy, no odvolávať sa "fiktívny" film a následne tým "kŕmiť" nevzdelaných divákov... Nepáči sa mi to. ()

Vetřelecké nákazy a epidemie (2011) (S03E07)

Ide o epizódu kde sa skúma, či mimozemské bytosti majú súvislosť s niektorými masovými ochoreniami, ktoré sa udiali v minulosti. Spomína sa tam napríklad Španielská chrípka (celosvetové pandemické ochorenie v rokoch 1918-1920) v súvislosti so zjaveniami vo Fatime. To čo traja malí pastierici videli považujú nie za Zjavenie Panny Márie ale akési stretnutie s mimozemskou bytosťou. Španielska chrípka je spájaná práve s týmto zjavením, údajne Panna Mária varovala deti pred nebezpečenstvami a táto epidémia mohla byť následkom. Mne - katolíkovi to nepríde ako vhodná teória. Zjavenie sa stalo, o tom niet pochýb, no či to bolo neznáme mimozemské stvorenie... Asi nie. Ďalej konštatujú, že v Slnečnom zázraku, ktorý sa udial 13. októbra 1917, nemuselo v ňom hlavnú úlohu hrať nutne Slnko. Mohlo ísť o nejakú kozmickú loď. Podľa opisov od ľudí, ktorí zázrak videli sa dá nájsť viacero podobností so vzdušnými pohybmi mimozemskej lode. Kto vie. Je to čisto otázka viery. Ja však naďalej ostávam kritický. V epizóde tiež rozoberajú epidémie ako Aténsky mor (morové ochorenie počas Peloponézskych vojen) a Justiniánsky mor (ochorenie v rokoch 541–542, ktoré postihlo Konštantinopol, Sásánovské impérium a pristávné mestá po celom Stredozemnom mori). Taktiež spomínajú, že počas týchto morov bolo hlásených a videných množstvo zvláštnych úkazov na nebi a taktiež postavy, ktoré údajne kosia trávu (alebo kukuricu) a pritom nástroj vydáva syčavý zvuk. Mohla to byť činnosť, pri ktorej neznáme mimozemské bytosti akýmsi rozprašovačom vypúšťali do ovzdušia nebezpečné aerosóly. Možno. Ďalšou témou boli figúrky, ktoré boli objavené po celom svete a svojím výzorom sa nápadne podobajú moderným kozmonautom. Je pravda, že školský dejepis nám nedáva odpovede. Čo sa títo "primitívni" ľudia snažili znázorniť? Niektoré postavy vyzerajú akoby mali oblečené obleky, ktoré sa používajú pri kontaktne s nebezpečními látkami (Hazmat suits). Žeby mimozemské bytosti mysleli na svoj ochranu pri testovaní akejsi choroby tu na Zemi? Moderátor rádia Coast to Coast AM, George Noory povedal: ,,Zem je laboratóriom vesmíru." A to mi príde ako celkom rozumné prehlásenie. Extrémofily (organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach) boli tiež témou na výskum. Mohli meteority priniesť so sebou aj nejakú formu extrémofilu, ktorý dokázal prežiť medziplanetárnu cestu? Robilo sa viacero pokusov a odpoveď znie - áno. Poslednou vecou, ktorou sa táto epizóda zaoberala bola doteraz nie úplne preskúmaná a potvrdená choroba s názvom "Morgellons". Údajne ide o ochorenie kde sa na koži vytvoria vyrážky (ranky) a v nich akési farebné tkanivo. O čo vlastne ide? Mohla nejaká existencia priniesť určitým spôsobom túto divnú chorobu na Zem? Zatiaľ sa o nej veľa nehovorí. No jedného dňa sa pravdu dozvieme. Niečo zistíme sami, iné sa ukáže časom. Je dobré, že hľadáme odpovede na otázky, ktoré vedú k rozriešeniu týchto záhad. Raz... Treba však byť kritický. ()

Vetřelci a zlá místa (2011) (S03E10)

Epizóda, ktorá hovorí o možných spojitostiach medzi mimozemskými bytosťami a “zlými” miestami. Ale čo sú teda “zlé” miesta? Ide o časti sveta, v ktorých sa diali (dejú) záhadné veci, sú hlasené podivné pozorovanie a hlavne sú zahalené rúškom tajomstva. Áno, takéto miesta určite existujú a je ich veľa. No v tomto filme mi to príde akoby skutočne za všetko mohli mimozemšťania. Ako jedno z takýchto miest uvádzajú japonský les Aokigahara v blízkosti hory Fudžisan. Je pravda, že mnoho ľudí si berie v tomto “samovražednom” lese život, no či Fudžisan je akousi “nebeskou” bránou (odvolávajú sa na staré japonské povesti), asi nie. Príde mi to až príliš špekulatívne na to akými chabými dôkazmi tieto teórie podkladajú. Spomínaný bol tiež Zánik Ďatlovovej výpravy v roku 1959. Keďže doteraz sa nepodarilo vysvetliť čo sa stalo, pokojne to môže byť niečo s mimozemskými bytosťami. Teórii je mnoho. S dávnymi astronautmi má mať súvislosť aj takzvaná Black Mountain (Kalkajaka) v Austrálii. Áno, domorodé legendy hovoria o rôznych lietajúcich hadoch a ešte ďalších podivných javoch, ktoré môžu mať mimozemský pôvod, no v epizóde je príliš málo presvedčivých dôkazov. Jakutsko a jeho Údolie smrti boli tiež témov dohadov, ku ktorým sa pripojil aj český záhadolog a cestovateľ Ivan Mackerle. Majú sa tam nachádzať akési podivné “kotly”, ktoré podľa všetkého majú mať mimozemský pôvod. Neviem. Je dôležité hľadať pravdu. Netreba sa však nechať zmiasť. Na vec sa treba pozrieť z viacerých uhlov pohľadu. A určite nie za všetko môžu mimozemšťania. ()

Mimozemšťané a američtí zakladatelé (2011) (S03E11)

Asi zatiaľ jedna z najšpekulatívnejších epizód z 3. série Ancient Aliens. Kebyže nie jej, pravdepodobne by mi ani nenapadla možná spojitosť medzi mimozemskými bytosťami a americkými zakladateľmi. No aj tak mi to príde pochybné. Súhlasím, že niektoré filozofie či údajná tajomná symbolika okolo zakladateľov majú nie úplne dokonale vysvetlený základ a rozhodne stoja za dôkladnejšie preskúmanie. Spomeniem napríklad Benjamina Franklinan a jeho spisy na tému kozmického pluralizmu. Nepríde mi nič zvláštne na tom, že vzdelaní ľudia v 18. storočí sa zamýšľali nad možnosťou mnohých iných "svetov" vo vesmíre, kde by bol možný život. Franklin bol jeden z nich a tak si myslím, že aj jeho viera v mimozemský život nemusela byť bezzmyselná. Zvláštnejšie to už však začína byť s údajným mimozemským stretnutím Georga Washingtona vo vojenskom tábore Valley Forge. Washington mohol vidieť hocičo. To, že išlo o mimozemšťana by som však so stopercentnou istotou netrvdil. Aj keď to netvrdia ani ľudia v Ancient Aliens, hovoria o tom ako by to bola skoro pravda. Určite by sa však chcel dozvedieť o tomto tajomnom stretnutí viac. Thomas Jefferson tiež údajne spozoroval UFO. Čo je však na tom pravdy, nikto nevie. V epizóde sa tiež spomína Slobodomurárstvo a záujmy ich členov o antické kultúry či astronómiu, a že vlastne to všetko malo konečný dopad na stavbu hlavného mesta Spojených štátoch amerických, Washingtonu D.C. Áno, súhlasím, že toto mesto, je postavené zaujímavým štýlom, ktorý dosť čerpá aj z antickej kultúry, no či opäť v tom majú prsty mimozemšťania... pochybujem. Príde mi to až priveľmi špekulativne. Sú to určite všetko zaujímavé témy a oplatilo by sa zistiť o nich viac. Problém je hlavne v tom, že v epizóde je príliš málo presvedčivých dôkazov o týchto spojitostiach. Seek truth. ()

Mimozemšťané a tajný kód (2011) (S03E13)

Tretia séria sa veru neuberá najlepším smerom. Asi od deviatej alebo desiatej epizódy, teórie a myšlienky, ktoré nám “zastánci teórie antických astronautov” predkladajú v seriáli začínajú byť až priveľmi zvláštne. Táto časť hovorí o akejsi “svetovej mriežke”, ktorou majú byť spojené niektoré významné historické pamiatky. Podľa teoretikov tieto miesta neboli postavené náhodne, ale zámerne. Mali predstavovať akýsi “tajný kód” pre budúce civilizácie. Teraz sa však prikláňam k teórii amerického spisovateľa Jasona Colavita. Na čo by nejaká antická kultúra myslela na svoj zánik a na to ako “kód” budú môcť rozlúštiť ďalšie civilizácie? Mnoho z nich bolo úzko spätých so stvorením a potom aj s akýmsi opätovným povstaním. V angličtine - cyclic life. Ďalej mali tieto miesta na “mriežke” slúžiť ako tankovacie stanice pre UFO či navigačné body. Mne osobne to príde až príliš pritiahnuté za uši. Napríklad taký Teotihuacán v Mexiku je nepochybne záhadným a tajomným miestom, ktoré si zaslúži viac výskumu. No či mimozemšťania môžu za to, že na takom Veľkonočnom ostrove je údajne podobná architektúra mi nepríde absolútne pravdepodobné. To, že egyptské Pyramídy v Gíze, neolitický komplex Thornborough Henges vo Veľkej Británii a historické miesta, ktoré obývali americkí indiáni Hopiovia sú všetky postavené akoby podľa pásu v súhvezdí Orión je tiež pozoruhodné. Avšak rozprávať hneď o určitých faktoch so stopercentnou istotou, by som nerobil. Niektoré vikingské prstencové pevnosti, grécke Delfy či opäť Gíza sú tiež postavené na jednej priamke. Je to skutočne zaujímavé zistenie, no aj pri tomto platí to isté čo v prípade súhvezdia Orión. A v neposlednom rade ostrov pri francúzskom pobreží, Gavrinis, na ktorom sa našli rôzne znaky, značky, čiary, kruhy a ešte kadečo z obdobia 3500 rokov pred n. l. Údajne sa obyvateľom ostrova v minulosti podarilo vypočítať obvod Zeme či Ludolfovo číslo a následne ho vyryli do kameňa. To je len malá časť historických “záležitostí”, ktoré niektorí teoritici bez dôkladnejšieho výskumu automaticky pripisujú mimozemským návštevníkom. ()

Vetřelci a nemrtví (2011) (S03E14)

Táto séria každou ďalšou epizódou úplne upadá. Reči a dohady o tom akú majú spojitosť mimozemský návštevníci s nemrtvými či posmrtným životom v takejto podobe ma absolútne neuspokoja. Žiadalo by sa niekoľko násobne viac dôkazov. Nevzdelaný človek je schopný uveriť týmto chabým argumentom a to je na tom práve nebezpečné. To čo však dokáže táto epizóda v 44 minútach ponúknuť sú len úplne nepravdepodobné a nepresvedčivé teórie a celkom fajn technické spracovanie. ()

Mimozemšťané, bohové a hrdinové (2011) (S03E15)

Opäť veľká slabota. Táto epizóda má asi za úlohu chabými dôkazmi presvedčiť diváka, že za bohmi a hrdinami v mytológii stoja vždy a všade mimozemšťania. Smola, tentokrát Vám to nevyšlo. ()

Vetřelci a stvořitel člověka (2011) (S03E16)

Čakal som, že sa tretia séria tohto nenávideného aj milovaného seriálu skončí horšie. Asi od deviatej epizódy som mal pocit, že teórie, ktoré nám predkladajú sú už trochu moc. Prišlo mi to minimálne reálne a napríklad časť Aliens and the Undead môžem spokojne považovať za najhoršiu časť celej tretej série a seriálu ako takého vôbec. Uvidíme čo bude vo štvrtej a potom aj ďalej. Aj napriek tomu, že som rímskokatolík, nepovažujem túto epizódu za vyslovene zlú. Sú tu položené zaujímavé otázky o stvorení človeka, nad ktorými by sa mal zamyslieť človek každého vierovyznania. S argumentami je to už trochu iné. Názory takého Giorgia A. Tsoukalosa mi neprišli vždy zmysluplné. Páčilo sa mi však, že v epizóde vystupovali ľudia z viacerých odborov. Je to dôležité si vypočuť názory z rôznych strán a na ich základe si utvoriť vlastnú mienku. Každá epizóda ako aj každý film má svoje muchy. Táto ich síce tiež nemala málo, no jednoznačne cením kladenie otázok. A hlavne tých nepríjemných z našej tajomnej histórie. ()

Mayské spiknutí (2012) (S04E01)

Súhlasím, že táto epizóda je kvalitne natočená a vizuálne spracovaná. Čo sa však týka obsahu, je to dosť zlé. Títo ľudia preberajú skutočne veľmi zaujímavé témy, no spôsob akým to predstavujú divákom vie bez dôslednejšieho preskúmania pohltiť a domotať hlavu nejednému nevzdelanému človeku. ()

Proroctví dne zkázy (2012) (S04E02)

Druhá epizóda štvrtej série rovnako ako predošlá časť pôsobí v mnohých momentoch dosť, povedal by som, zbytočne. Hlavnou témou sú takzvané “proroctvá dňa skazy”, skoro všetky akoby vedúce k dátumu 21. decembra 2012. Teoretici špekulujú o tom, čo by sa v tento deň mohlo stať a prečo končí mayský kalendár práve týmto dátumom. Diskutuje sa tu napríklad o mexickom mayskom archeologickom mieste zvanom Tortuguero, kde bol nájdený istý monument odvolávajúci sa práve na spomínaný “magický” dátum. Podobne sa stavajú aj ku neďalekej ľudskej osade Comalcalco odkiaľ pochádza tiež istá tehla so záhadnými rytinami. V epizóde sa rozoberajú aj staré mayské spisy známe ako Popol Vuh popisujúce historické a mytologické aspekty tohto ľudu. Opäť tu máme bohov zostupujúcich z nebies... a odkiaľ tí “bohovia” vedeli, že Zem je guľatá? Chilam Balam ako literárne dielo zo 17. a 18. storočia tiež nie je vynechané, no “skúmanie”, ktoré mu venovali mi prišlo dosť povrchné. Známe mayské mesto Tikal postavené podľa hviezdokopy Plejád je tiež veľmi zaujímavá lokalita a určite by som výskumu venoval viac času. Podobným súvislostiam iba capnúť nálepku “mimozemšťania” mi nepríde veľmi múdre, aj keď nevylučujem mimozemskú pomoc v minulosti. Svetoznáme pamiatka Chichen Itza neunikla pohľadu historikov (veď ako by aj mohla) a tak sa toho chytili aj páni z Ancient Aliens. Jeden z hlavných “hovorcov” má dokonca pochybný titul PhD (viac tu)! Veľmi zavádzajúco je popisovaný aj mytologický had Kukulkan, ktorý síce mohol byť mimozemským návštevníkom, no venoval by som mu určite viac poctivejší výskum. Asi jediný kto z tejto epizódy vyšiel názorovo vonkoncom “najnormálnejšie”, bol Giorgio A. Tsoukalos s jeho tvrdením, že onen božský dátum znamená iba začiatok nového cyklu a nie koniec sveta:) ()

Šediváci (2012) (S04E03)

Táto epizóda nemala absolútne hlavu ani pätu. The Greys sa "zameriava" na takzvaných "šedivákov" (v angličtine Grey aliens). Táto podoba/druh mimozemskej rasy je veľmi používaný či už vo filmoch alebo literatúre a väčšina ľudí si mimozemské bytosti predstavuje práve takto. O ich existencii sa stále vedú diskusie a výskumy, smutné je, že táto čast pomáha odhaleniu ich skutočnej existencie iba minimálne. Šediváci sa prevažne v minulosti spájali s mnohými údajnými mimozemskými únosmi a prípadmi týkajúcich sa UFO. Jedným z nich bol aj Roswellský prípad z roku 1947 ktorý mal svet "presvedčiť o existencii mimozemšťanov. Išlo o údajné pozorovanie a následne pád mimozemského plavidla. Príde mi však, že v tejto časti túto problematiku vôbec riešili, kedže tento prípad bol už dávno uzavretý. Išlo o prístroj upevnený na balóne patriaci americkému monitorovaciemu, prísne tajné programu Mogul. No a tento balón spadol práve na pole, kde sa mala roswellská udalosť odohrať. Hocijaké ďalšie špekulácie v tejto častí sú úplne zbytočné. Kedže pozerám Votrelcov DÁVNOVEKU, musíme to s tou históriou nejako prepojiť. Na to v epizóde prichádzajú ďalšie, častokrát hlúpe, hypotézy snažiace sa prepojiť šedivákov s historickými národmi ako napr. Sumeri. Popravde, som sklamaný, nepáči sa mi ako tento seriál napreduje. ()