Jdi za chlapci

Follow the Boys

Komedie / Muzikál / Drama

USA, 1944, 122 min

Gertrude Purcell (původní scénář), Lou Breslow (původní scénář)

David Abel

George Raft, Vera Zorina, Jeanette MacDonald, Marlene Dietrich, Dinah Shore, Donald O'Connor, Peggy Ryan, W.C. Fields, Charley Grapewin, Ramsay Ames, Charles Butterworth, George Macready, Elizabeth Patterson, Theodore von Eltz, Regis Toomey, Martha O'Driscoll, Maxie Rosenbloom, Orson Welles, Maria Montez, Lon Chaney Jr., Randolph Scott, Louise Beavers, Peter Coe, Clarence Muse, Gale Sondergaard, Walter Abel, Louise Allbritton, Thomas Gomez, Nigel Bruce, Nelson Leigh, Andy Devine, Alan Curtis, Noah Beery Jr., Turhan Bey, Robert Paige, Janet Shaw, Frank Jenks, Gloria Jean, Carmen Amaya, Lane Chandler, Samuel S. Hinds, Frank Wilcox, Addison Richards, Dennis Moore, Anthony Warde, Philo McCullough, Bobby Barber, Evelyn Ankers, Steve Brodie, Stanley Andrews, Frank LaRue, Emmett Vogan, William 'Billy' Benedict, Elyse Knox, Cyril Ring, Susanna Foster, Charles D. Brown, Edmund Mortimer, Molly Lamont, George Eldredge, William Forrest, Bill Wolfe, Grandon Rhodes, Thurston Hall, Ralph Dunn, Leslie Denison, Howard C. Hickman, John L. Cason, Wallis Clark, Doris Lloyd, Clyde Cook, Richard Crane, Perc Launders, Leyland Hodgson, Walter Tetley, Franklin Parker, Charles Anthony Hughes, Nick Stewart, Jan Wiley, Kay Harding, Roy Darmour

Charles K. Feldman

Kostýmy:

Vera West

Film, ve kterém příběh není podstatný a vlastně není ani moc zajímavý. Jedná se spíše o tanečně-pěvecká čísla kde vystupují jedni z nejpřednějších hvězd světového šoubiznisu a to na popud podpoření vojenských sil těsně po vypuknutí 2. světové války. Mimo zmiňované Marlene a Orsona zde vystupuje spousta známých osobností, především muzikálových, jako je např. Jeanette MacDonald, Dinah Shore (na csfd chybí), a třeba i mladíček Donald O'Connor. 75%.(4.2.2010)

Klasická americká pozitivní válečná propaganda, která se stala nesmrtelnou díky výstupu Marlene Dietrich a Orsona Wellese. Jejich kouzelnické číslo vystihuje tehdejší statut obou, tedy kouzelníka a áčkové hvězdy s těma nejlepšíma nohama ;) V soukromí byli přátelé a když Orson potřeboval pomoci s dokončováním Doteku zla, byla to právě Marlene, která okamžitě přispěchala, nenechala si zaplatit a báječně nadto zrecyklovala svůj kostým ze Zlatých náušnic.(13.2.2009)

Tenhle film se těžko popisuje. Je to vlastně náhled do složitého soukolí agentury, která distribuuje osobnosti showbyznysu do výcvikových táborů a k bojujícím jednotkám. Ačkoliv je to celé pojato jako film, který má své hrdiny, celé je to koncipováno díky jednotlivým uměleckým číslům jako hotová show pro vojáky. Umělci vystupující pod svými pravými jmény tak vlastně hrají sami sebe a sami sobě ve filmu. Z řady tehdejších mladých populárních zpěvaček vojáci šíleli a výstřižky jejich vnadných postav zdobily nejednu vojenskou skříňku, ubikaci či dokonce příď bombardéru... Pokud taková kočička zavítala za chlapci na frontu, nemusela ani zpívat a byla mezi mladými kluky hvězdou i tak... To se samozřejmě týkalo i hereček ad... Na pozadí filmu se pak odehrává soukromý život Tonyho Westa a Glorie Wance, který už tak veselý není. Ta milostná romance mi tam tolik nesedla, přiznávám, že mne zajímali zejména účinkující umělci... Já osobně šílel z Dinah Shore (až mi po zádech přeběhl mráz:-). Nejsem si však jist, zda bych někde v Tichomoří, zalezlý ve své ,,foxhole'' unavený a ve z vlhka se rozpadající uniformě při slokách písně I'll Walk Alone nějak překypoval chutí vylézt z relativního bezpečí své díry a šel mordovat Japíky. ... Spíš bych dostal pořádnou depku jak by se mi zastesklo po domově a i nějaké té krásce tam doma . :-) Každopádně všichni milovníci čtyřicátých let, vokálních souborů i sólových zpěváků a hlavně neskutečně šlapajících big bandů, jděte s tímto filmem za chlapci. Nebudete litovat. Více v mém obsahu. * * * *(8.7.2014)

spíš řada scének, kterými podporovaly tehdejší filmové a rozhlasové hvězdy americké vojáky po celém světě těsně po vstupu USA do 2. světové války, vzhledem k roku vzniku předpokládám, že šlo často o autentické výstupy, příběh sám je velmi jednoduchý a není ani důležitý, výstup Marlene Dietrich je jen jedním z mnoha, přesto ale potěší...(11.2.2008)

Za mojim kámošom Big Bear nemá zmysel spracovávať obsahy, respektíve komentáre, lebo on ich suverénne rozpitve tak, že nie je o čom písať a tak len toľko. V priebehu 2. svetovej vojny sa všetky významnejšie hviezdy hudobného, ale aj filmového sveta zúčastňovali na propagačných kultúrnych akciách k zvýšenou morálky nie len vojakov na dvoch frontoch, ale aj smerom k domácim civilistom v USA. Ale tento film nie je jediným, ktorý nesie určité silné a nostalgické kúzlo jazzovej hudby, ale aj plného autentického patriotizmu, obdivuhodného sebaobetovania a solidarity. Ďalšie filmy s touto hudobnou tematikou z obdoba vojny, ktoré sú v databáze CSFD: This Is the Army, 1943 Holywood Canteen, 1941 Star Spangled Rhythm, 1942 Thousands Cheer, 1943 Stage Door Canteen, 1943 Thang Your Lucky Stars, 1943 Priváte Buckaree, 1942(13.1.2016)