Gunther Strobbe je třináctiletý chlapec, který vyrůstá se svým otcem Marcelem, třemi strýčky a babičkou. Strobbeovi nejsou jen tak obyčejná rodina - Marcel si přivydělává jako poštovní doručovatel. Protože se však na jeho trase vyskytuje hned několik barů, dokončit štaci je pro něj leckdy skutečnou výzvou. Jeho bratři jsou zase násoskové a povaleči tahající peníze ze své matky, která je příliš laskavá na to, aby jim odepřela svůj skromný důchod. Muži v jeho rodině se celé dny opíjejí pivem a ládují klobáskami, rozbíjejí věci, dělají si legraci z ostatních lidí a uhánějí ženy. O mnoho let později se dospělý Gunther, který se nyní živí psaním, ožení a čeká se svou manželkou syna. Vidina nových povinností jej však náhle začne děsit, a tak vyhledá Marcela a jeho bratry, aby mu udělili pár zaručených rad – přestože téma otcovství zdánlivě nepatří mezi jejich nejsilnější stránky. (Cinemax)

pytlik...

Nevím, proč se takové filmy vůbec točí... Sledovat každodenní život bandy primitivů, kteří bez milosti stáhnou zpět každého, kdo se snaží v záchvěvu pudu sebezáchovy alespoň trochu odpoutat z toho zničujícího prostředí, je čiré utrpení. Nevím, asi jsem se díval na jiný film, když se tady v komentářích dočítám, že se jednalo o "tragikomedii". Já tam žádné komické prvky neviděl, mně zrovna chlastací tour de france nebo sprosté písničky moc vtipné nepřijdou. A na nic jiného, co by alespoň z velké dálky mělo připomínat humor, si nevzpomínám. A když "oficiální distributor" píše, že se jednalo o "typicků veselů flámsků rodinů", tak to mně tedy podrž voči, do Belgie radši nikdy nepáchnu. ()

ghatos

Je to tragikomedie, ale taková zvláštní. Nejlépe to charakterizuje monolog: "Existovala malá naděje, že se dítě narodí černé nebo mrtvé. V obou případech bych těžko skrýval radost." S ubíhajícím časem se příběh pořád lepšil. Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami. Nakonec jsem se přiklonil k 72%. ()

Autogram

Pije ako Slovák? Alebo ako Dán, či Angličan? V tomto filme Strobbeovci pijú ako všetky národy dohromady. Ich domácnosť sa domovom ani nedá nazvať, a predsa dlhé roky fungujú. Ako by to bolo možné, mi je záhadou, ale asi vďaka babičke. Škoda, že je film viac ako uceleným príbehom, iba zbierkov absurdných historiek. Ale prišiel som tomu na chuť napriek všetkým nechutnostiam, ktoré vyplývajú zo spôsobu života s alkoholom. Učiť sa žiť život je ako učiť sa jazdiť na bicykli, niekto nás pustí, padáme a skúšame. Za tento pekný záver pridám aj štvrtú hviezdu, ktorú som neplánoval. –––– Poď si zabehať. Pravý chlap behá. –––– Je ťažké prestať byť synom a začať byť otcom. ()

kolemjdouc

i tohle je život , pokud nejste zrovna pintlich a vydržíte se dívat do konce,zjistíte že to až taková hrůza není a ti lidé zkrátka takhle chtějí žít a nenechají si do ničeho kecat.Místy je film drsné psycho pro silnější nátury. Ale konec je dobrý.Na tu hrůzu (místy) co mu předcházela. I ten Turek z toho bylo dost mimo když si u něj Strobbeovci uspořádali mejdan poté když jim exekutor zabavil televizi a oni se přišli podívat JEN na nějaký pořad. ()

Renfield

A já si k tomu v domnění, že jde spíše o lehčí komedii otevřel pivo... nechutnalo, jak by také mohlo. Několik solidních, velmi černo humorných vtípků tu je (například takové přemítání o tom, co se narodí a jaká z toho bude radost), ale hlavním žánrem těchto smolařů, co si za své smolařství můžou sami, je sociální drama. Mnoho scén jde na dřeň alkoholického bytí, ale nejvíce zasáhnou ty, ve kterých trpí babička, tedy matka celého tohoto klanu. A potom je tu nejmladší Strobbe, jemuž nešlo v jeho odchodu, či útěku nefandit. Stylem vyprávění mi ale Smolaři příliš nesedli, rozdělení na jednotlivé události, nebo příběhy, je až příliš patrné. On to byl tedy pravděpodobně záměr, ale z mého pohledu "tečky" mezi epizodami docela ruší. Naopak obsazení je velmi dobré a to jak herecky, tak i typově... to vlastně obzvlášť. Stejně tak perfektní je často až dokumentární kamera, která navíc použitím filtrů depresivní atmosféru ještě umocní. 75% ()

poet

Divoké dospievanie mladého spisovateľa v rodine plnej alkoholikov a stratených existencii... Humorných situácii je tu dosť takže nuda rozhodne nehrozí. Striedanie dvoch časových línii celkom dobre do seba zapadá a život mladého aj staršieho Strobeera je celkom zaujímavý. Mimochodom taký prechlastaný film som nevidel už dávno takže ak si myslíte že Polívkovo Dedictví je alkoholový úlet tak na Smoliarov sa nechytá ani zďaleka :) ()

Saur.us

Tragikomedie v tom nejčistším smyslu slova. Naprosto za břicho popadající scény střídají ty úplně deprimující a to v poměru tak akorát. A navíc se spoustou černého humoru. "Existovala malá naděje, že se dítě narodí černé nebo mrtvé. V obou případech bych těžko skrýval radost." Díky perfektní kameře (zcela nenásilně používající černobílý filtr, detaily takřka mimo záběr) se podíváme do jedné alkoholu holdující rodině, která, ve spojení s půl litrem piva, prožívá spoustu neuvěřitelných situací, jako je nudistická jízda nebo alkoTour de France. Nevšední sonda do života lidí, co bydlí u železniční trati. Kdo by to od těch Belgičanů čekal :) ()

gootchy

Skvělá kombinace nechutností a toho pravého chlapského hospodského humoru na pozadí příběhu jedné zapadlé nekompletní rodiny. Závody naháčů a chlastací soutěže jsou ultimátní. Všechny sračky nejsou ve finále tak špatné jaxe na první pohled zdá:). ()

vojo

Bolo by to strašne veselé, keby to nebolo tak smutné a reálne. Obyčajní "hrdinovia" v obyčajnej diere, akých je v Európe neúrekom a je jedno v ktorej krajine sa nachádzajú. Už dávno ma tak nemrazilo pri pohľade do nastavovaného zrkadla...:) ()

TerushkaJ

Váš otec pije první ligu stejně jako vaši strýčkové. Jediný, kdo se o vás stará je babička a jediné, co víte o své matce je to, že je to děvka. To je život dospívajícího Gunthera. V jeho dětství se však netočí dokola jen stereotypní otcův alkoholický denní režim, naopak se kolem něho dějí tak neuvěřitelné absurdity a zvrhlosti, že se nikdy nenudí. Filmu to dodává tragikomický nádech, který v nás i přesto zanechává malou jizvu po lítosti nad jejich životy. ()

agassi68

Divná família, ale vďačná na filmové spracovanie. Chlapec vyrastajúci bez matky so samými opilcami a babičkou. Cez to všetko z neho nevyrástol delikvent ale spisovateľ. Popretkávate to pre normálneho človeka nezvyčajnmi rodinnými akciami - súťaž v pití alkoholu, sex, exekúcia a vyjde vám z toho filmík, kde držíte tomu najmladšiemu palce aby z toho marazmu vyšiel bez úhony. Či sa mu to podarilo si bežte pozrieť.. ()