Svět za sto let

• Velká Británie Things to Come (více)

Do předvánočního ruchu města Everytown v Londýně, ale i po celém světě nepříjemě zasahují přípravy na válku, která pak vypukne v noci po štědrém večeru. V průběhu 25 války je zpuštošena zeměkoule a zničena téměř celá zemská populace; přesto boje pokračují. V Everytownu vládne diktátor zbytku společnosti, připomínající středověk. Jednoho dne přistane do Everytownu letadlo s Johnem Cabalem (Raymond Massey), který se pokouší přesvědčit diktátora o nutnosti zastavit válku. Je zástupcem nového společenství Křídla nad světem, kde vládne právo a rozum. Diktátor na Cabalovy návrhy nepřistoupí, záhy je však v bitvě s Křídly poražen. Nová společnost, už bez bojů a agrese, rychle dospívá k ohromnému rozvoji a blahobytu, a v roce 2036 se chystají potomci Cabala a jeho přátel Hardinga a Passworthyho vypustit do vesmíru první raketu. Projekt cesty má však vážné odpůrce. Vede je sochař Theotocupos (Cedric Hardwickem), podporován Passworthym (Edward Chapman), který se dozvěděl, že do vesmíru má letět jeho syn s Cabalovou dcerou. Dav, poštvaný sochařem, chce zničit dělo, které má vystřelit raketu. Kosmonautům se však podaří odstartovat ještě před příchodem rozvášněného davu. (formelin)

selekce

Nevím jak ostatní, ale já zůstala zírat s čelistí kdesi na koberci. Když si člověk uvědomí, v jakém roce byl tenhle film natočen, tak vize budoucnosti je neuvěřitelná... ()

Pitryx

Co dodat. Když jsem si to pustil zrovna v době, kdy Putin a Lavrov vyhrožují světu třetí světovou válkou…  Je to prostě skvělý film a na svou dobu velmi dobře udělaný. Škoda několika zdlouhavých dialogových pasáží, ale i přesto je to vysoce nadprůměrné. ()

Kenneth

Film vyniká v tom, co na filmech stárne - vizuální efekty a nevyniká v tom, co u dobrého filmu nestárne - scénář. Je pravda, že tehdejší představa roku 2036 není ani dnes pro nás tak úplně mimo, samozřejmě kromě způsobu letu na Měsíc. Na druhou stranu scénářem film dosti zaostával už v době svého vzniku. Z části se to dokonce tváří jak dokumentární film. Podařilo se však časově dosti přesně předpovědět 2. světovou válku a také přes budovatelský ráz filmu se tu nepočítá s nějakou zvlášť světlou budoucností, ve které lidé zmoudří a nenechají se strhnout jedním pomateným člověkem, který z nich udělá zuřivý dav. Prostě hodně rozporuplný film. ()

3KAVKY

Každé sci-fi má ze své podstaty vytvářet vizi příštích dnů a přinést divákovi (čtenáři, posluchači) poselství s varováním o budoucnosti. V tomto snímku bylo tohoto všeho tolik, až nakonec toto všechno odsunulo příběh poněkud do pozadí. Filmové efekty se mi i přes stáří snímku, zdáli býti koukatelné. Obvzláště pak uvodní bombardování Everytownu. Hudba se mi zdála naopak mnohdy nevhodně zvolená do dané situace a příliš hlasitá vůči mluvené řeči. Jsem ale rád, že jsem tento snímek mohl shlédnout. ()

790511

Výprava a triky... budiž, na svou dobu slušné. Herecké výkony, hudba a samotný příběh - katastrofa. Sem tam se mihne dobrá myšlenka, kus zajímavé epizody. Celé se to ale rozpadá a jsou to vlastně dva filmy v jednom. O válce a potom o vystřelení rakety do vesmíru. ()

Filmovie

veškerý vesmír,nebo nicotu.S obrazovou budoucností je to místy komické,ale lidskou hloupost,nenasytnost,chtíč po vědě a posléze přesycenost toho všeho moderního,velmi dobře vystihnuto.Na svou dobu velmi dobré dílo ()

dereksmart

Klátící se nakažení, které je potřeba zastřelit /další z velmi pravděpodobných inspirací zombie filmů/ potěší, duši futuristy- architekta zase zobrazení města roku 2036... naivita a tak trochu divadelní herectví odpovídají době vzniku, jde cítit i atmosféra hrozby další světové války, která se zanedlouho naplní...70% ()

spawnxp

Na mě možná až moc "pokrokové", nicméně socan H.G.Wells už takovej byl -.svět zachráněnej elitní totalitou hochů v černejch oblečkách co lítaj v černejch letadýlkách - no fuj. Ovšem na svou dobu dobře udělaný sci-fi s pěkně patetickými hereckými výkony (lokální pán zeměkoule se svou družkou)... Docela se mi to nakonec líbilo. ()

KaKKashi

velice zajímavé, trochu jiné 1984, nikdy bych v tomto roce nečekal tak pokrokové sci-fi, o 30let mladší startek muže závidět. Doporučuju lidem co milují staré kusy..chvílema trochu nuda, ale to se dá zkousnout ()

Figuto

Hodně staré sci-fi, zpracováním poplatné době. Nuda, efekty k smíchu, ale ve své době to byl možná zázrak. ()

padlar

Vzhledem k datu svého vzniku se jedná o naprosto fascinující film. Naprosto mě uchvátilo zobrazení města v roce 2036. I když obleky, které se budou nosit, nevypadali právě pohodlně. :-) ()

StarFsh

Veľkolepé sci-fi dielo svojej doby, ktoré sa čiastočne aj naplnilo, teda okrem tej paranoje okolo prvého letu do vesmíru, ktorý Sovieti uskutočnili tajne a "na just" západu, aby ukázali svetu, že žiaden Boh v nebi nie je. Snáď jediné, čo mi na tom filme vadí, je tá legálna a inteligenciou (vládou) podporovaná genocída - vyčistenie sveta od zla. Neviem, kde v tomto smere čerpali tvorcovia inšpiráciu. Či od Marxa z Engelsom, alebo od Nacistov, ktorých v tej dobe podporovalo ohromné množstvo britov, vrátane budúcej kráľovny. V každom prípade, neskoršie udalosti nám ukázali, ako vyzerá skutočná genocída - že rozhodne nie je tak antisepticky čistá a bez psychologických následkov pre jej vykonávateľov, ako nám to prezentuje tento film. Socializmus, ani Národný socializmus už nikdy viac! ()

TylerD.

84 let od vzniku a ten poslední obrázek (exteriér budov s mosty lemující náměstí) je jako vystřižený z dnešních architektonických konceptů, neuvěřitelné. Párkrát jsem sice pocítil nudu ale hned ji zase vystřídala nějaká další událost nebo historická změna. ()