Filmárik

Jeden bod strhávam za zbytočnú a nudnú politickú líniu, inak vynikajúce spravená prerábka klasiky od Argenta. Finále zasluhuje jednu hviezdičku, či už pridanú alebo odobratú, záleží od vkusu. ()

kotilion

Remake kultovního italského hororu z roku 1977 od Daria Argenta si vzal na paškál talentovaný Luca Guadagnino (Call Me By Your Name). Půjčil si hlavní premisu, ponechal kostru, zbytek osekal a na pevných základech originálu vystavěl zcela odlišný film. K prachobyčejnému dojení slavného snímku tak rozhodně nedošlo. Jádro příběhu je stejné, americká dívka (Dakota Johnson) se vydává do poválečného Berlína studovat prestižní taneční konzervatoř. Jak je zřejmé od prvních minut filmu, s učitelkami není něco v pořádku a závan čarodějnictví na nás dýchá z každého rohu. Tvůrčí tým navíc upustil od pestrobarevné stylizace originálu a nabízí chladné a prázdné, přesto vizuálně opojné prostředí. Kamera hrdiny snímá z podivných úhlů, rychle se otáčí, sleduje odrazy v zrcadlech, prudce zoomuje a se střihy se také nešetří. Vše vyvolává dojem neustálého sledování postav zvenčí a evokuje přítomnost čehosi nadpřirozeného. Hudba Thoma Yorka, frontmana skupiny Radiohead, je nepřekvapivě úžasná, nadmíru hypnotická a udržuje vaši pozornost a soustředění v jinak chaotickém světě. Samotný horor pak vychází jak z celkové atmosféry filmu, příběhu a v neposlední řadě i tuctu nekompromisně brutálních scén. Nová Suspiria není jen vizuálně dokonalá, ale nabízí abstraktní a překvapivý příběh, plný vrstev. Zasazení do poválečného Berlína není náhodné a kultem čarodějnic v tančení škole děj nekončí. Moc a její využívání k sobeckým účelům je úzce spojena s nacistickým Německem a postava doktora, jenž přežil holokaust, má ve filmu větší roli, než se zdá. Ať jde o choreograficky perfektní tančení scény, historické detaily či hororové pasáže, vždy je v pozadí něco více. Brutální přepálené finále nahání husí kůži a je jen sladkou tečkou za novou ambiciózní hororovou klasikou. 8/10 ()

Jablek

Tak takhle si představuju inteligentní horor...žádný dementní lekačky pro děti. Zajímavý prostředí, artový provedení, temnota a k tomu vám ještě zazpívá Thom York. Kdybych neznal režiséra, tak bych klidně tipnul Aronofskyho. To chceš... ()

Hellknight12

Zaujímavo spracovaný remake. Je tu vcelku dostatok gore, hlavne na konci. Príbeh je prekopaný od začiatku do konca. Za mňa je to pozitívum ale chápem ak sa to niekomu nebude páčiť. Film má 152min čož je mínus. Pretože je tu pár miest kde to je len zbytočne natiahnuté ale prežiť sa to dá. Neviem či je to oficiálne ale mne to príde ako Artovi film. Celkovo taliani ma prekvapili. Herecké výkony sú nadpriemerne. Pôvodnému snímku z roku 77 som dal 80%. Tento remake je na 75% za mňa. ()

GameboyNES

Argentův film jsem poprvé viděl když mi bylo 12. let a byl jsem pak posranej, jít večer od sousedů domů. Za každým rohem jsem čekal že na mě vybafne čarodějnica. Prostě ta správná atmosféra při které vás mrazí v zádech a nevíte co vás čeká za rohem. Na tenhle remak, jsem se kupodivu i těšil, nalákal mě trailer a Chloe. Bohužel má oblíbená Chloe tu má jen 2. minutový štěk. Blekota Džonsn umí ukazovat akorát tak zvadlý kozy ale hrát neumí. Film je zbytečně natahovanej a prošpikovanej blbostima (zprávy o teroristech a pod.) který z dějem nemají nic společnýho. Napětí se tu nebuduje bo je vše o třech matkách čarodějnicích, zmíněno hned v prvních minutách filmu :( Je to velká škoda, bo mučení, vraždění a krvavost je velmi povedená. Svižnější tempo a kratší stopáž by tomu prospěla. Nejstrašidelnější na filmu byl jako vždy ten transvestit Dilda Swinstvo a to hned ve třech vydáních. Na originál se to absolutně nechytá, ten má hutnou mrazivou atmosféru, napětí a Goblinní soundtrack. Lepší průměr 59% ()

Shanen29

Po pravdě řečeno tento remake mě moc nezaujal už tím,že opravdu již neměl co říct a jediná Dakota Johnson film udržela jakžtakž v průměru . ()

RAFT

Původní film sem neviděl ,už ani nepotřebuji.Film se vcelku dal,další shlédnutí vidět nepotřebuji.60% ()

ANTYCHRYST

Tohle není můj šálek kávy.. délka 150 minut...no tvl... Už jsem nevěděl co dělat abych to dokoukal..nefunguje na mě nic z toho... Příběh..herci.. děj..nic... Tohle není opravdu film pro mě... 10 % za ty divné uchylnosti co se tam občas zjeví.. ()

Clark_Kent

Když najdete v baletní škole ležet, podivně zahnutej hák ve vitríně??? Nebudu vám lhát po prvních 10 minutách, jsem cítil takové divné svírání. Musím přiznat, že tvůrčí odvaha v tomhle chameleonském zamyšlení je vskutku fascinující. Ani při důsledném sledování nejde toto agresivní čerodějnictví rozumem uchopit, snad jen lehce nacítit. Jsou i chvilky, kdy si můžete i zaslintat. To především v záběrech, kde se mladá Dakota věnuje tanci a pečlivě se protahuje. V samotném závěru však zjistíte, že v útrobách baletní školy je přeci jenom něco hodně shnilého. ()

ŠpetaMarek

Kdyby mě někdo řekl, že to natocil Zulawski před Possesion, tak bych mu i věřil. Skvělá atmosféra 70. let natočená postupy ze 70. let. U originálu jsem několikrát usnul, ale tady jsem byl v napětí od začátku do konce. Tilda Swinton jako obvykle dokonalá a ač nepovažuju Dakotu za kdoví jak krásnou herečku, zde je v pohybu nasnímána tak, že chápu, co na ní casting director viděl před Odstíny... akorát to nikdo nebyl schopný přenést na plátno. Z céčkového hororu režisér udělal artový remake s možná až příliš ambiciózní konstrukcí a bohužel jen pár opravdu hororovými (ale o to lepšími) scénami. ()

elimS

10% - komentář 20ti slovy: Nehorázně nudný, chaotický, taneční bordel. Neznám význam postav, děj nedovedu popsat a nevím jaký byl konec. Podle všeho..."super artový zážitek". +++ SPOILER 20ti slovy: Čarodějnice vedou taneční školu...asi. Tančí a "bezdůvodně" zabíjejí členky...asi. Nakonec při rituálu většina umře...asi. Proč? Bohužel netuším...asi. ()

cvass

Tohle je šílená úchylovina. Ale ten vizuál! :) Na rozdíl od originálu jsem to s těžkostmi dokoukal... a pořád nevím, co si o tom doopravdy myslet. Východní Berlín by byl za pět hvězd. ()

hurki odpad!

No to je ale nudný velehovno. JÁSAT NAD TÍMHLE vícevrstvým toaleťákem může snad jen někdo, kdo si myslí, že vidí za roh. Pustit si to dvakrát, tak se změním v pásovce. ()

Solverino

No jedna pěkná scéna s tanečním lámáním a závěrečná zmatená gore scéna to fakt nezachrání ani nevyváží ty předlouhé nudné partie... nikdo moc nehraje, zmateně se tam blábolí, prolínají se scény z minulosti, současnosti a nakonec i z budoucnosti... he trochu na palici. Rejža kouří dobrej matroš. Žádnej velkej zázrak, originál byl MNOHEM lepší. ()

Yuri69

Dvě a půl hodiny jsou oproti cca 100min originálu znát. Předpoklad že by se děj mohl věnovat rozšíření "univerza" Heleny Markos, které je v původní verzi skutečně jen načrtnuté se, bohužel, nenaplnil. Místo toho se věnujeme postraní lince, která by - ruku na srdce - mohla být obětí střihu. Podobní vetřelci jsou hodně časté obrazy jak vystřižené z učebnice dějepisu 20. století - holokaust, Berlínská zeď, Frakce Rudé Armády, ... Ano, jsou to symboly. Symboly cpané až do chřtánu. Jasně je vidět, že jde o artovku - hezká kamera, delší záběry, sladěný vizuál. Forma tedy rozhodně není špatná. Jediné, co mě na stylizaci ubíjelo, byl obraz západního (!) Berlína konce 70. let, který spíše evokoval Teherán nebo východní Berlín konce osmdesátek. Co se hororovosti týče, tak fanoušek bude spíše zklamán - za zmínku stojí jen celkem nepříjemné taneční číslo a závěrečný WTF gorefest. Naléhavost, stísněnost a atmosféra originálu se díky rozaženosti a rozstříštěnosti nedostavují. ()

Brmbolec

Strašne som sa bál tej dĺžky, ale nakoniec mi to odsypalo celkom rýchlo a vôbec som sa nenudil. Zaujímavý, takmer artový horor, ktorý mi presne sadol. Herecké výkony boli výborné a napr. sa mi veľmi páčila kamera. Režisérska ruka tu bola pevná ako opasok z krokodíla. Film, ktorý nie je pre každého, ale ak sa podvolíte tej temnej atmosfére, tak nejedno hororové srdiečko zapiští... 8/10 ()

Kortexo

Skvěle zpracovaný remake, který oslavuje původní film a přináší velmi povedenou uměleckou část.Kéž by bylo více filmů s touto stopáží, kde by byl čas tak kvalitně využit. ()

Pokryvac

Po podobných idiotinách zatúži človek, unavený obdobnými pseudointelektuálnymi blábolmi, po klasickom priamočiarom horore. Nová Suspiria je veľké pozlátené nič, v ktorom je napätie pôvodnej Argentovej verzie nahrádzané akýmisi psychedelickými orgiami, ktoré behom viac ako dvojhodinovej stopáže prestávajú byť zaujímavé, avšak k žiadnemu ozvláštneniu nedochádza... Za pozornosť stojí dobre vybraté prostredie (originál však z tajomných chodieb tanečnej školy vyťažil omnoho viacej) a s tým súvisiaca vizuálna stránka, ktorá je skutočne atraktívna. Žiaľ, scenár je absolútne prázdny a postráda Argentovu prácu s mysterióznom, ktoré súviselo s postupným odhaľovaním nepríjemnej pravdy. Tuná je od počiatku všetko jasné a teda k žiadnej gradácii nedochádza. Nakoniec všetko pochováva stupídny záver pracujúci s tézou, že to čo je negustiózne musí byť zároveň automaticky aj desivé... Argento bol svojho času majstrom hororovej zábavy a jeho Suspiria sa teší obľube už viac ako 30 rokov. Ostáva veriť, že tento "blábol", vystupujúci ako "remake", neodradí jej ďalších potenciálnych divákov. ()

ČSFD výprava na nej horor fest světa

ČSFD výprava na nej horor fest světa