Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Velká Británie, 2013, 119 min (Director's cut: 127 min)

Je to dosť dobrý akčný dobrodružný sci-fi film s Vinom Dieselom, ktorý je už tretím dielom tejto vydarenej série. Má veľmi dobrý príbeh o Riddickovi, ktorý sa síce stal právoplatným vládcom, no to sa moc nepáčilo mnohým jeho podriadeným a tak ho zradili a skončil sám na nehostinnej planéte. Tu je opäť nútený dostať zo seba úplné maximum, no keď si uvedomí, že sa blíži nezvládnuteľné nebezpečie v podobe početného živočíšneho druhu, dá o sebe vedieť a prichádzajú dve skupiny žoldnierov, ktoré urobia všetko preto, aby ho dostali. So spracovaním som nadmieru spokojný, síce možno trochu zamrzí, že tento diel už prakticky neprináša vôbec nič nového a iba využíva jednotlivé výrazné prvky z predchádzajúcich dvoch filmov, ale keďže ma tie prvky bavia a podobne kvalitné sú aj tu, nemôžem si výraznejšie sťažovať. Film je rozdelený na tri úplne odlišné fázy, prvá dobrodružná, v ktorej si Riddick vystačí prakticky úplne sám sa na moje prekvapenie až mimoriadne vydarila, na čom má podiel aj zaujímavý mimozemský pes a navyše tu majú priestor aj flashbacky, z ktorých sa dá zistiť, ako a prečo sa sem Riddick dostal. Druhá so skupinami žoldnierov svoj potenciál využíva zo všetkých najmenej, hlavne by som ocenil viac likvidácií, ale stále je veľmi dobrá a zvyšok filmu presne v štýle Čiernočiernej tmy tiež. Takže som veľmi spokojný, dej je po celý čas výborný, je tu množstvo perfektných situácií, no hlavne to celé povyšuje samotný Riddick. Len ma trochu mrzí ten úplný záver, ktorý síce je sám o sebe dobrý, ale trochu degraduje práve samotného Riddicka. Akcie je tu pomerne dosť a páči sa mi. Tentoraz sa tu už nenájdu rôzne dlhé akčné sekvencie, ako v predchádzajúcom diely, prípadne napínavé scény ako v tom prvom, skôr sa jedná o rôzne maličkosti, ale tie sa vydarili prakticky všetky. Či už Riddickove strety s dravými mimozemšťanmi alebo rôzne likvidácie ľudí, všetko sa mi páčilo a vrcholom je v rámci celého kontextu rozhodne scéna s mačetou, to sa mimoriadne vydarilo. Herecké obsadenie je výborné, Vin Diesel už síce má svoj vek, ale tu je výborný a jeho Riddick sa definitívne stáva jednou z mojich najobľúbenejších filmových postáv vôbec, v každej svojej scéne je perfektný, pričom aj tá aura dokonalosti, ktorá okolo neho vyžaruje mi skvelo sedí a je skutočne radosť pozerať na ten jeho prehľad, keď je vždy o krok pred všetkými a stále nechýbajú ani dobré hlášky. Ale chválim aj zloženie skupín žoldnierov, hlavne Jordi Mollà a Matt Nable ako velitelia, ale aj Katee Sackhoff a Dave Bautista, no nie je tu nikto, kto by prekážal. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, vizuálna stránka mohla byť o niečo kvalitnejšia a tiež napätie mohlo fungovať o trochu lepšie, ale v rámci filmu je to všetko úplne zanedbateľné, výborne mi sadlo aj toto prevedenie. Takže tento diel je z celej série kvôli neoriginalite najslabší, no aj tak som stále veľmi spokojný, postavu Riddicka mám veľmi rád a dúfam, že toto nebolo jeho posledné filmové dobrodružstvo. 79%(29.12.2013)

Tu postavu prostě musíte milovat. Jinak si s tím filmem rozumět nebudete. Riddick byl vždycky svéráznou kombinací Conana a Star Wars a ani teď tomu není jinak. Lehce naťuklou linii z předchozího dílu opustíme hned ve výborném úvodu, kdy se R usadí na opuštěné planetě (s příšerama) a pořídí si psa. Pokračujeme v lehce obměněném duchu Černočerné tmy. Teče tu hodně slizu, krve a dočkáme se dvou full frontálů (no i když... Katee Sackhoff ukáže jenom jedno). Obludy připomínají našeho oblíbeného xenomorfa tak akorát a Dieselův chraplák to celé jistí. Příjemně stratené dvě hodinky. Určitě chci pokračování a vidět Furyii.(18.9.2013)

Pakliže si pamatuju dobře, tak Černočerná tma měla drsnýho hrdinu v drsném prostředí s drsným a dobře vykonstruovaným příběhem. Proto mě to pak bavilo. Dvojka už pak byla jenom jízda plná efektů, ve které příběh neměl moc místo a mně se vůbec nelíbil. Na třetí díl jsem pak ve výsledku zvědavej byl. A to i přesto, že se mi nalíbilo, jak ho tvůrci pojmenovali, respektiv nepojmenovali. Na první pohled to totiž vypadá spíš jak nějaký další restart série, jak je v dnešní době populární. A ono to tak úplně není. Na druhou stranu to taky ale není nic, k čemu bych se rád vracel. Opět totiž tenhle díl má drsného hrdinu v drsném prostředí, což je základ. Příběh ale opět přináší jednoduchou symboliku jdi, neotáčej a zachraň se a nic významnějšího v tom není. Vin Diesel je totálně bez emocí a veškeré emoce za něj musí vyburcovat digitální monstra, která se s ním buď zkamarádí nebo nezkamarádí. Mrzí mě, že dávám tři hvězdičky, ale nepřijde mi, že tenhle díl by si zasloužil víc.(27.9.2014)

Furiant je zpátky a s ním armáda mimozemských raptorů lačnících po lidském mase. Místo dětí s PMS má k dispozici partičku po čertech drsných žoldáků, další horkem vysoušenou planetu, pár pastiček, několik akciček a alespoň dvě kůůl hlášky. Ale co, tohle heroic sci-fi jiné ambice ani nemá. V daném žánru je to krásných pět hvězd Orionova pásu, i když cítím, že to místy mohlo být krapet lepší, víc tzv. epic. Za vynikající považuji převážně obsazení, v čele s Mattem Nable a Jordi Moliem. Samozřejmě Vin Diesel jako Riddick! Pro mě nejlepší jeho role.(5.9.2013)

Rozpočet $38miliónovTržby USA $42,025,135Tržby Celosvetovo $98,337,295Tržby za predaj Blu-ray v USA $11,762,298 //počet predaných kusov 468,828Tržby za predaj DVD v USA $13,302,175 //počet predaných kusov 569,820║ Hlavne prvá tretina je dosť dobrá keď Riddick bojuje z divočinou tamojšieho sveta a zo samým sebou, vtedy to má grády, akčnosť, nádych drsnosti, samozrejme ten ochočený psík to potom dosť kazí, tak trošku sa to mení na rodinné dobrodružstvo, príchodom lovcov príde na zbytočnú vatovú výplň, škoda, lebo niektoré úseky sú tam zbytočne ukecané a lovci sú povrchný a nemajú správne grády, takže všetko musí zachraňovať len účasť Riddicka, ináč v pohode pokračovanie natočené za rozumný rozpočet. /videl v kine: 70%/ __moja recenzia(18.9.2013)

• - Faloc (Danny Blanco Hall) má ve filmu zbraň Smith & Wesson SW99 ráže 9x19mm. (dc125)

• - Vin Diesel riskoval pri snímke Riddick, že príde o dom. „Musel som založiť svoj dom. Ak by sme nedokončili film, bol by som bezdomovec," prezradil vtedy 46-ročný herec. (HOMERjeALIEN)

• - Díky výrazně menšímu rozpočtu narozdíl od předchozího snímku série nechalo studio tvůrcům větší volnost. (deadman93)