Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Velká Británie, 2013, 119 min (Director's cut: 127 min)

Výborná a myslím, že veľmi prospešná bola zmena pre Vin Diesela, vycúvať z nekonečného pokračovania Rýchle a zbesile a postaviť sa zoči voči nespútanému príbehu. Navyše, takáto forma sci-fi žánru mi vyhovuje, kde sa netočí všetko len vo vesmíre a kde filmom neoplýva prevažne umelá inteligencia a lesk vesmírnych lodí. Všetko dobre doplnili aj zvolené efekty a výzor jednotlivých živočíchov na vyprahnutej planéte. Celé to má aj skryté myšlienky ako napríklad verné priateľstvo psa a človeka, či pravdivý odkaz pre zatrpknutého otca. Jediným zaváhaním bolo obsadenie do týmu lovcov odmien mladého ašpiranta teológie, ktorý sa správal ako vyliahnuté kuriatko, ktoré o svete nič nevie a hrabe tam kde nemá. D.Twohy dokázal znovu zovrieť režisérsku päsť a rozpútať boj o život, v ktorom je každé rozhodnutie a moment nesmierne dôležité, presne tak ako vo filme Dokonalý únik. Mať doma dingo-donga, tak verím tomu, že ma nikto nevykradne : ) 80%(20.1.2014)

Koncept RIDDICKA je důmyslný: návrat k poetice ČERNOČERNÉ TMY, který v kinech ocení oddaní fanoušci i diváci neznalí prvního dílu. Nebudou se přitom ignorovat události z KRONIKY TEMNA, které budou zužitkovány v plnohodnotném pokračování (a proto budou v kinoverzi minimalizovány, zatímco na "modrých" discích bude mytologie rozpracována v prodloužené režisérské verzi). Proč byla třetí část seriálu nezbytná spíše z produkčního než estetického hlediska, jak se to má s pojetím vyprávění napříč několika médii a jakou rétorickou strategii oslovování volí bonusový materiál jsem se rozepsal v BD recenzi.(18.2.2014)

Pakliže si pamatuju dobře, tak Černočerná tma měla drsnýho hrdinu v drsném prostředí s drsným a dobře vykonstruovaným příběhem. Proto mě to pak bavilo. Dvojka už pak byla jenom jízda plná efektů, ve které příběh neměl moc místo a mně se vůbec nelíbil. Na třetí díl jsem pak ve výsledku zvědavej byl. A to i přesto, že se mi nalíbilo, jak ho tvůrci pojmenovali, respektiv nepojmenovali. Na první pohled to totiž vypadá spíš jak nějaký další restart série, jak je v dnešní době populární. A ono to tak úplně není. Na druhou stranu to taky ale není nic, k čemu bych se rád vracel. Opět totiž tenhle díl má drsného hrdinu v drsném prostředí, což je základ. Příběh ale opět přináší jednoduchou symboliku jdi, neotáčej a zachraň se a nic významnějšího v tom není. Vin Diesel je totálně bez emocí a veškeré emoce za něj musí vyburcovat digitální monstra, která se s ním buď zkamarádí nebo nezkamarádí. Mrzí mě, že dávám tři hvězdičky, ale nepřijde mi, že tenhle díl by si zasloužil víc.(27.9.2014)

Nebylo to špatné, ale možná jsem od toho čekal víc. Ale za ty peníze celkem slušné. Začátek je trochu pomalejší, ale pak se to pěkně rozjede. Riddick je tam kosí jednoho po druhém. Je pořád ve formě. Jeho pes byl celkem sympatický. I ty potvory byly dost originální. Ty motorky mi dost připomínaly Star Wars. A Karl Urban tam byl opravdu jenom chvíli...(21.9.2013)

Třetí seanci vesmírného rebela Richarda B.Riddicka lze rozdělit na tři sekce sestupné kvality. Neandrtálský, animální úvod sžívání se s planetou a její faunou dokáže upoutat pouze obrazem, působivou výpravou, či designem monster. Prostřední část bych označil jako machistické „dick measuring“, s tím, že pravítko samozřejmě ukáže nejvyšší číslo u nádobíčka zbroušené rohovky a hned na druhém místě je překvapivě objekt, který ani nemá co měřit. No a pak přišlo vyvrcholení, co mě otrávilo stejnými jedy, jako první rozhodně ne bílá tma (absence dějové gradace, směšný heroismus, digitální bordel). Pokud se však ten amatérský kynolog a profesionální vrah vydá s Twohym znova do akce, chci být u toho..(31.10.2013)

• - I přes to, že se děj filmu odehrává v daleké budoucnosti, používá velitel "lovců hlav" (Matt Nabl) upravenou brokovnici Winchester Model 1887 z konce 19.století. (dickens)

• - Matt Nable, představitel Johnse, je ve skutečnosti jen o tři roky starší než Cole Hauser, jenž ve filmu Černočerná tma (2000) stvárnil roli Johnsova syna, Johnse "juniora". (Tony-Z)

• - Film obsahu 850 až 900 vizuálních efektů. (deadman93)