Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Velká Británie, 2013, 119 min (Director's cut: 127 min)

|| Scenár: David Twohy / Charaktery: Jim Wheat, Ken Wheat | Hudba: Graeme Revell | Produkcia: Vin Diesel, Ted Field, Samantha Vincent | Distribúcia: Universal Pictures, Entertainment One | Štúdio: Radar Pictures, One Race Films | Rozpočet: 38 miliónov $ | Tržby: 98,337,295 $ || V prvej polovici vizuálne pútavá sci-fi oddychovka, ktorú robí výnimočnou sametový bass-bariton Diesela. Druhá pólka schematická, a z dôvodu skromného rozpočtu sa vypracované exteriéri premenia v nočnú tmu. Raz vidieť neurazí, hlavne keď človek nevidel predchádzajúce diely. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(1.2.2014)

Pitch Black s větším balíkem prachů, ale naštěstí bez kronikářského überfantasy smradu, který si po pravdě zas až tak nepamatuju, protože často větrám mozek a mám ho tedy patřičně zvětralý. Twohy se moc nesral s nějakým sofistikovaným scénářem a tak Vin Diesel zase filetuje vetřelcoidní emzáky, inteligence lovců odměn nepřekročí aritmetický průměr kvocientů běžného skinheada a subjektu jeho nevraživosti a celý příběh by se dal shrnout třemi slovy : Zmrdi, sejmu vás. A všechno tohle mi dokonale sedlo a drobně mě nasral jen "páteřní konec", jsem totiž tvor zlomyslný.(27.12.2013)

Tu postavu prostě musíte milovat. Jinak si s tím filmem rozumět nebudete. Riddick byl vždycky svéráznou kombinací Conana a Star Wars a ani teď tomu není jinak. Lehce naťuklou linii z předchozího dílu opustíme hned ve výborném úvodu, kdy se R usadí na opuštěné planetě (s příšerama) a pořídí si psa. Pokračujeme v lehce obměněném duchu Černočerné tmy. Teče tu hodně slizu, krve a dočkáme se dvou full frontálů (no i když... Katee Sackhoff ukáže jenom jedno). Obludy připomínají našeho oblíbeného xenomorfa tak akorát a Dieselův chraplák to celé jistí. Příjemně stratené dvě hodinky. Určitě chci pokračování a vidět Furyii.(18.9.2013)

Riddick je frajer, ale toto je len také nezáväzné intermezzo, ktoré pri svojej celovečernej podobe nedokáže dorovnať ani animák RIDDICK: TEMNÁ HROZBA. Napriek tomu má filmík atmosféru a solídne postavy (nie je to len kópia ČIERNOČIERNEJ TMY ako to z trailerov vyzeralo...). Vin na začiatku hovorí, že má obrúsené hrany, že potrebje nájsť svoje zvieracie ja. V tomto filme ho ale nenašiel (ide o najmäkšieho Riddicka), ale aj tak si ho rád niekedy pozriem ešte raz...(10.2.2014)

|80%| Tak a mám toto dílko za sebou. Musím říci, že jsem teda spokojen. Dostal jsem opravdu hodně, není to samozřejmě žádná velká pecka, ale mě to bavilo od začátku do konce, takže žádnou velkou výraznou chybu to nemělo. Abych se pravdu přiznal, tak teprve nedávno jsem se rozhodl zkompletovat si tuto, již tímto filmem trilogii. Tyto filmy mi dlouhou dobu unikaly. Je neuvěřitelné množství filmů, takže je někdy nesnadné vše stíhat. Abych se vyjádřil k předchozím dílům tohoto filmu, tak první díl nesoucí název Černočerná tma z roku 2000 mě opravdu bavil. Neříkám, že to byla totální pecka pro mě, ale k nejvyšší dokonalosti moc nechybělo. Skvělá atmosféra, hororové prvky, herci, hlášky, sci-fi nádech atd. Druhý díl, který má název: Riddick: Kronika temna z roku 2004 - no, to se mi teda vůbec nelíbilo. Absolutně mi to nesedlo. Takový laciný nádech hvězdných válek nebo tak. Jedině Riddickova postava mě tam bavila, takže kvůli němu a k tomu jak se mi líbila jednička jsem dal slabé 2*-30%. No a přichází tento třetí díl s obyčejným názvem: Riddick. Byl jsem trošku v rozpacích, první díl, solidní 4*, druhý díl slabé 2*, víceméně jsem čekal průměr. A dostal jsem teda opravdu hodně. Téměř by se to vyrovnalo jedničce, chybělo málo, ale nevadí. Objetivně je jasné, že tak prostý a jednoduchý příběh to má, takže hodně závisí na Riddikcově postavě, která tahá celý tento snímek. A mě to vůbec nevadilo. Trochu to chtělo rozšířit více a lépe příběh, ale spíš zde mohlo být delší a napínavější finále, to mi zde trochu vadilo + ten příběh nějak vylepšit, ale to jen píši, páč jsem si přál nejvyšší dokonalost, přesto jsem dostal hodně. V jednoduchosti je síla. Nechci aby to vypadalo, že se tu opakuji, ale Riddickova postava se fakt povedla. Drsnák se spoustou hlášek, nic ho nezastaví, prostě není co dodat. Vin Diesel to opět zahrál skvěle. Takže krom Dominica Toretta je tohle má druhá jeho oblíbená postava. Abych charakterizoval zkráceně tento třetí díl. Takové temné sci-fi s obyčejnou atmosférou, kde jde hodně i o hlášky a tak dále. Provedení planety je sice jednoduché, ale celkem zajímavé. I ty příšery, monstra - to vše je perfektní, třeba boj, kdy Riddick bojuje s těmito tvory atd. Herecké obsazení se mi líbilo, snad i víc jak v jedničce. Každý měl svoji roli dobře zahranou. Hudba mě zde dost bavila, jednoduchá, ale svůj motiv z předchozích filmů měla, takže pohoda. Co se týče akce. Upozornuju, že toto není film o akci, zde ji je tak akorát. Ikdyž záleží jak slovo akce divák pochopí. Zde je střílecí akce hodně ke konci, na začátku - akce taková, kdy se bojuje spíše proti nestvůrám, nějaká ta menší pranice se najde. A menší masakrování vojáků taky. Rko je takové normální, někdy správně drsné, někdy obyčejné. Nic výrazného mě ve filmu nezklamalo, ani nenaštvalo. Já jsem se bavil velmi dobře. Byl bych rád aby vznikl aspon ještě jeden díl. Taková jednoduchost, příběh primitivní a jak se to povedlo. Nedá se to nějak popisovat. Tento typ filmu se musí vidět. Čisté 4* dávám. Nemám už co bych dodával.(13.1.2014)

• - Natáčanie trvalo 47 dní a prebiehalo v Montreale. (Shakers)

• - Vin Diesel riskoval pri snímke Riddick, že príde o dom. „Musel som založiť svoj dom. Ak by sme nedokončili film, bol by som bezdomovec," prezradil vtedy 46-ročný herec. (HOMERjeALIEN)

• - Spoiler: Riddick (Vin Diesel) zabije vo filme 10 ľudí. (belinko)