Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Velká Británie, 2013, 119 min (Director's cut: 127 min)

Záleží, jak se chcete na třetího Riddicka dívat - jako na kombinaci Černočerné tmy, Vetřelců, Predátorů, Conana Barbara a dalších fimů z žánru fantazie a akce, nebo jako na příjemný návrat Vina Diesela v roli, která mu sedne jak zadek na hrnec. Zvolil jsem druhou variantu a v kině si to pěkně užil. Nehleděl jsem na to, že z Riddicka se chvílemi stává Rambo a že se pomalu stává nesmrtelným. Jelikož lítat po skalách jako čamrda s propíchnutou, byť zalepenou, hrudí, by zřejmě zvládl málokdo, nemluvě o neuvěřitelné výdrži pod hladinou, kdy srdce ze zpomalí téměř až k zástavě. Parádní mimozemské bestie (fakt nechci řešit všechny ty inspirace) jsou jako živé! A skála v závěru připomene pyramidu s vetřelci a predátorem na špici... Pěkný, špinavý film, kde se pro ránu nejde daleko, kde lítají hlavy i ruce (vydařené efekty) a většina se rozmýšlí mezi přežitím, pomstou a odměnou za zločince. Kdo si myslel, že uvidí něco jiného, byl buď neznalý věci, naivka nebo blázen. Riddick mě v žádném případě nezklamal!(20.9.2013)

Tak se krutopřísný ultradrsoň vrátil do Černé pitche v nejlepší formě a vlil opět do žil diváků, kteří po vyteplené Kronice temna zvažovali změnu orientace, trochu toho neředěného, machistického testosteronu. U odborně reparované, otevřené zlomeniny holení kosti mu panáčkuje přítel nejvěrnější, ochočená šavlozubá hyena, která zvládá i ty nejkrvavější agility, a s grácií filetuje všechno, co mu přijde pod pazourkovou mačetu, od nemazlivých škorpiohadů, přes létající pteroraptory, až po partičku hustobrutálních žoldáků, jež chtějí jeho preparovanou hlavu vystavit v antropologickém muzeu. Nuže, pane Nafto, tohle vám sluší daleko víc, než se skupinkou Barbín a vyfintěných gayů rozbíjet vytuněné Mustangy, tak doufám, že zase brzy přeleštíte rohovky a znovu rychle a zběsile vyčistíte nějakou tu nehostinnou planetu!(30.10.2013)

Jít do kina na film, jehož alfou i omegou je Vin Nafta, prohlašuji za historický milník své divácké kariéry. Riddick III. rozhodně napravil reputaci celé sérii, protože se naštěstí snažil víc přiblížit původnímu filmu a ne matlanině č.2. Je to béčko jako za starých studentských časů, ovšem béčko sympatické, protože na rozdíl od spousty jiných se netváří, že abeceda vyškrtla áčko ze sestavy. Moje tři hvězdy jsou tak nakonec pochvalou. P.S: Stejně se ale posmějete, vážení, těch hovadin je tam jak na poušti písku.(30.9.2013)

Celá Riddickovská trilogie je takové "there and back again" - Riddick se stylově vrací k jedničce tak moc, až působí trochu jako její remake, ale pořád je v něm cítit vliv uhlazenější a řemeslně dospělejší styl dvojky. Co mu ovšem k dokonalosti oproti jedničce chybí nejvíc, je její nápaditost a svěžešt. Prostě už nemám moc čím překvapit, jede jen všechno "znovu a lépe". 7/10(3.12.2013)

Nebylo to špatné, ale možná jsem od toho čekal víc. Ale za ty peníze celkem slušné. Začátek je trochu pomalejší, ale pak se to pěkně rozjede. Riddick je tam kosí jednoho po druhém. Je pořád ve formě. Jeho pes byl celkem sympatický. I ty potvory byly dost originální. Ty motorky mi dost připomínaly Star Wars. A Karl Urban tam byl opravdu jenom chvíli...(21.9.2013)

• - Otec Kate Sackhoffové musel osobně schválit snímek jejího ňadra ve filmu. (elixir)

• - Díky výrazně menšímu rozpočtu narozdíl od předchozího snímku série nechalo studio tvůrcům větší volnost. (deadman93)

• - I přes to, že se děj filmu odehrává v daleké budoucnosti, používá velitel "lovců hlav" (Matt Nabl) upravenou brokovnici Winchester Model 1887 z konce 19.století. (dickens)