První dáma country music

• Česko Havířova dcera (více)

Tento strhující příběh byl natočen podle skutečného životního osudu americké country legendy Loretty Lynn. Loretta (Sissy Spacek) se narodila jako jedno z osmi dětí chudého horníka Teda Webba. Ve čtrnácti letech se seznámila s Doolittlem Lynnem (Tommy Lee Jones), který se do Loretty zamiloval a požádal ji o ruku. Otec Loretty nebyl rád, přesto si Loretta stála za svým a Doolittla si vzala. O šest let později, již jako matka čtyř dětí, začala příležitostně zpívat o víkendech v místních hospodách. Její první singl Honky Tonk Girl zabodoval v hitparádách a otevřel Lorettě cestu do slavné Grand Ole Opry v Nashvillu. Její úspěch ji ukázal jak kladné stránky hvězd v podobě spousty hitů, vyprodaných koncertů či blízkého přátelství s Patsy Clineovou, tak i svoji odvrácenou tvář - vyčerpání z přepracování, nervové zhroucení a problémy v manželství... (Europe Prod.)

Falko

Skvely film o uspesnom spevackom vzostupe obycajnej dievciny Loretty Lynn, ale predsa len mi tam par drobnosti trosicku vadilo. Zaciatok sa rozbiehal prilis dlho v banickom mestecku a tak som mal pocit, ci som si namiesto country spevacky nepustil nejaky uplne iny film, ale ked som pocul Sissy Spacek spievat si len tak doma, tak som si uvedomil, ze som pri spravnom filme. Dalej mi trosku vadili prilis rychle skoky zivotnych skusenosti bez upozornenia, ako trebars o 5 rokov neskor a podobne. Ale to su len male drobnosti a zase aby som len nekritizoval, pretoze taketo zivotopisne filmy mam rad, Sissy Spacek si svojho Oscara zasluzila a Tommy Lee Jones je skvely asi v kazdej ulohe, akurat tie manzelske zabomysie vojny mi boli skor na smiech a to som si bol isty, ze sa urcite rozidu. Film mal este dalsich 6 nominacii na Oscara vratane najlepsieho filmu, ale v roku 1981 mal väcsiu radost v tejto kategorii reziser Robert Redford respektive tvorcovia dramy OBYCEJNI LIDE (1980) s Donaldom Sutherlandom... 03.05.2010 _______ Sissy Spacek - (Loretta Lynn) +++ Tommy Lee Jones - (´Mooney´ Lynn) +++ Beverly D´Angelo - (Patsy Cline) +++ Levon Helm - (Ted Webb) +++ Phyllis Boyens - (´Clary´ Webb) +++ Hudobný doprovod: Owen Bradley, George Brand +++ ()

nascendi

Country music mám rád, aj keď ju nevyhľadávam. Lorettu Lynn mám rád a v rámci country music ju vyhľadávam. O jej živote som doposiaľ nič nevedel, a tak ako u iných spevákov, ani v tomto prípade to neberiem ako nedostatok. Film je celkom podarený, príjemne ma prekvapilo, že Sissy Spacek i Beverly D' Angelo naspievali všetky pesničky, ktoré vo filme odzneli. Sympatické bolo ťahanie Loretty Doolitlom v prvej časti filmu a to isté v opačnom garde v jeho druhej časti. Americká dravosť pri obchádzaní rozhlasových staníc, zavŕšená dobytím Grand Ole Opry, môže poslúžiť ako príklad našincom, ktorí obvykle volia cestu fňukania a vtierania sa do Smotánky. ()

Snorlax

Mám ráda Aptedovy filmy, jejich soustředěnost na vztahy, jejich filmovou řeč i skromnou výpravu. Apted i zde ví, kdy být pomalý a soustředit se na precizní zmapování vývoje postav, nebo kdy výrazně zrychlit. Díky tomu předkládá ucelený pohled na Lorettu, která z dítěte vyzrála na dospělou ženu, z dívky předurčené k rození dětí se stala slávou zavalená hvězda. ()

freddy

Perfektní snímek, na kterém jsem nenašel ani jedinou chybu. Nic mi zde nechybělo, herecké výkony byly velmi přesvědčivé, příběh byl snadno uvěřitelný, a k tomu skvělá country hudba. Celému snímku vévodí naprosto vnyikající a bezchybná Sissy Spacek, které jsem její roli snadno uvěřil a která si Oscara beze sporu zasloužila, protože předvedla výjimečný herecký výkon v roli country zpěvačky Loretty Lynn. Ale blýskl se i Tommy Lee Jones, jehož výkon taktéž velmi přesvědčivý. Velmi se mi líbil i děj, celý příběh byl prostě vynikající. A samozřejmě musím zmínit skvělou country hudbu, která v tomto snímku neměla chybu. A ten konec, ten závěrečný song, to byla úžasná tečka celého filmu. Já jsem nadšený a dávám maximální hodnocení. ()

lillien

Viděla jsem to kdysi jako holka a tehdy se mi film líbil mnohem víc. Děcko je ještě schopné ocenit hýkavou triviálnost country, kdy si u toho ještě vesele zahopká, zatímco v dospělosti, pokud se někde nezabrzdí, už ho tento hudební styl může trochu nudit. V celém filmu se mi jakž takž líbila jen jedna písnička a to byla paradoxně I fall to pieces od Patsy Cline, o které se domnívám, že byla i jako zpěvačka zajímavější, než Loretta. lorettin životní příběh je vlastně pohádka o venkovské, nedovzdělané, chudé naivce, která nadaná hlasem a zpívající od srdce se vlivem cílevědomého a lehce despotického manžela nechá dostrkat na podia. Ani vrchol kariery, kdy Loretta bojuje s únavou, vyčerpáním a jistým syndromem vyhoření, který si kompenzuje prášky, není nic, co lze považovat za opravdu dobré drama. Sama si to vybrala. Do toho porodila několik dětí a občas se porafala s manželem. Prostě nic, co by mě zvedlo ze židle. Vychvalované herecké výkony spočívaly u Sissy v tom, že se byla schopná tvářit jako odpudivá, praštěná čtrnáctka a pak si nasadit směšnou, naondulovanou paruku a trefit se do playbacku. Pro mě neskutečně průměrný film a důkaz, že ne každý snímek oceněný v dětství nebo mládí mě ještě po letech osloví. ()

• Sissy Spacek si rovnako pochvaľovala prínos režiséra a kameramana, ktorí nechali hercov dané scény zahrať podľa ich naturalu - neriadili sa nijakým plánom. „Michael svojim zverencom veril, čo bol mimoriadny, ba priamo revolučný prístup,” chválila ho herečka. (classic)
  • Film získal Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Sissy Spacek). (VMa)
  • Jeden hriech ale film zachoval - Loretta totiž sama tvrdila, že sa vydala v nedovŕšených 14 rokoch a roky udržovala túto fámu. V roku 2012 agentúra Associated Press objavila jej rodný list dokazujúci, že svadba sa konala krátko pred jej 16. narodeninami. Sama speváčka tento fakt odmietla komentovať alebo učiniť nejaké oficiálne prehlásenie, avšak bolo zrejmé, že v štáte Kentucky by podľa zákona nemohla byť oddaná dievčina mladšia ako pätnásť rokov. (classic)

Související novinky

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“…