První dáma country music

• Česko Havířova dcera (více)

Tento strhující příběh byl natočen podle skutečného životního osudu americké country legendy Loretty Lynn. Loretta (Sissy Spacek) se narodila jako jedno z osmi dětí chudého horníka Teda Webba. Ve čtrnácti letech se seznámila s Doolittlem Lynnem (Tommy Lee Jones), který se do Loretty zamiloval a požádal ji o ruku. Otec Loretty nebyl rád, přesto si Loretta stála za svým a Doolittla si vzala. O šest let později, již jako matka čtyř dětí, začala příležitostně zpívat o víkendech v místních hospodách. Její první singl Honky Tonk Girl zabodoval v hitparádách a otevřel Lorettě cestu do slavné Grand Ole Opry v Nashvillu. Její úspěch ji ukázal jak kladné stránky hvězd v podobě spousty hitů, vyprodaných koncertů či blízkého přátelství s Patsy Clineovou, tak i svoji odvrácenou tvář - vyčerpání z přepracování, nervové zhroucení a problémy v manželství... (Europe Prod.)

noriaki

Country písničky jsou prakticky výlučně o koních a traktorech, takže když Loretta Lynn obohatila žánr o uhlí, zajistila si tím nesmrtelnost. Nebo alespoň takhle jsem to pochopil já, protože i když má Sissy Spacek opravdu nádherný hlas a zvuk je výborný, nepoznal jsem jednu písničku od druhé. Cena Akademie je asi zasloužená. Zahrát uvěřitelně naivní pubertální holčičku i protřelou harcovnici stovek koncertů není jen tak. ()

Han22

O Lorettě Lynn jsem moc neslyšel a když jsem se koukal na wikipedii, tak ona se mimo americké country scény nikdy neprosadila; neměla žádné crossoverové celosvětové hity. A její muzika byla typické "vidlácké" country, které mě moc neoslovilo. Jinak ale film skoro bez výhrad. Apted sice neopomene žádné klišé hudebního filmu (sláva, fanoušci, novináři, únava, prášky), ale to vše přichází až v poslední třetině filmu. Do té doby je to parádní, skoro sociální drama, kde nechybí i nějaký ten humor. Chudá krajina, kde jediná šance vydělat je havířina či pálení whisky, rodiny s mnoha dětmi a 14letá holčina se splašenými hormony, která si vezme prvního chlápka co má zájem. Učí se spolu žít, čelí bídě, dětem, oba jsou rázní a k hádce není daleko, ale mají se svým způsobem pořád rádi. Moc se mi líbily pasáže kdy Loretta objíždí s manželem lokální rádia a vnucuje jim svou nahrávku nebo kdy se stydí být na pódiu s hvězdama které obdivuje. Klobouk dolů před famózní Spacek, která sice na 14letou dívku opravdu nevypadá, ale naprosto přesvědčivě ji zahraje, stejně jako později zralou ženu, ráznou mámu, hádající se i milující manželku, stydlivou, sebejistou i unavenou hvězdu. A ještě všechno sama (a skvostně!) zazpívala. Oscar zcela zasloužený a i Tommy Lee Jones oproti ní hraje druhé housle. Klasické solidní drama a silné 4*. ()

progression

Tenhle film patří mezi mé oblíbené už mnoho let a rád jsem si ho po letech zase zopakoval. Myslel jsem, že lety malinko vybledne, ale bylo tomu přesně naopak. Výborný a netradiční Tommy Lee Jones (ještě jako "mladík"), ale Sissy Spacek je ještě o level výše. Místy drsný příběh "popelky", která dobyla (nejenom) Grand Ole Opry. Byla hodně silná a cílevědomá, ale bez Doo by se asi popelčin příběh vyvíjel úplně jinak a dost pravděpodobně by nebyl ani tento film. V té době jsem samozřejmě preferoval trošku odlišné hudební styly, ale jak Patsy Cline, tak i Lorettu Lynn jsem samozřejmě znal, i když jejich osudy zdaleka ne tak detailně jak perfektně zobrazil tento Aptedův film. I proto jsem měl film "silně zarytý" do paměti, protože mne tehdy docela dostal a neviděl jsem ho zdaleka jen jednou. A ta přidaná hvězdička ? Po létech jsem pozapomněl, že Sissy spolu s Beverly předvedly nejenom výborný výkon herecký, ale současně i pěvecký ! A závěrečnou interpretací hitu "Coal Miner's Daughter" si můžeme celoživotní příběh Loretty "dát ve zkratce" ještě jednou ... ()

lillien

Viděla jsem to kdysi jako holka a tehdy se mi film líbil mnohem víc. Děcko je ještě schopné ocenit hýkavou triviálnost country, kdy si u toho ještě vesele zahopká, zatímco v dospělosti, pokud se někde nezabrzdí, už ho tento hudební styl může trochu nudit. V celém filmu se mi jakž takž líbila jen jedna písnička a to byla paradoxně I fall to pieces od Patsy Cline, o které se domnívám, že byla i jako zpěvačka zajímavější, než Loretta. lorettin životní příběh je vlastně pohádka o venkovské, nedovzdělané, chudé naivce, která nadaná hlasem a zpívající od srdce se vlivem cílevědomého a lehce despotického manžela nechá dostrkat na podia. Ani vrchol kariery, kdy Loretta bojuje s únavou, vyčerpáním a jistým syndromem vyhoření, který si kompenzuje prášky, není nic, co lze považovat za opravdu dobré drama. Sama si to vybrala. Do toho porodila několik dětí a občas se porafala s manželem. Prostě nic, co by mě zvedlo ze židle. Vychvalované herecké výkony spočívaly u Sissy v tom, že se byla schopná tvářit jako odpudivá, praštěná čtrnáctka a pak si nasadit směšnou, naondulovanou paruku a trefit se do playbacku. Pro mě neskutečně průměrný film a důkaz, že ne každý snímek oceněný v dětství nebo mládí mě ještě po letech osloví. ()

rt12

Pokud jde o mladičkou Lorettu je to ze strany Sissy přesně o HRANÍ. Nutno říct, že Spacek ji skvěle zahrála, ale snad nikdo neuvěří a nemůže říct, že vypadala jako čtrnáctiletá dívka. To je jedna z mála věcí, která drhla. Film má při zdánlivě pomalém tempu spád. Je obdivuhodné, že Spacek vše i vyzpívala. Velkou trefou byla role obhroublého manžela v podání Tommy Lee Jonese. Ten mě opět přesvědčil o tom, že dokáže zahrát (a dobře) cokoliv. Velmi pěkný film. ()

• Obdivuhodný výkon podal Levon Helm v úlohe Lorettinho otca. Spevák skupiny The Band vraj dokonca šokoval samotnú Lorettu Lynn svojou takmer dokonalou podobou s jej otcom. „Postava sa mu dostala pod kožu a stvárnil ju s takou dôstojnosťou a pôvabom, že dodáva celému filmu patričný dôraz,” znie opäť svedectvo Sissy. (classic)
  • Doolittle tiež nebol určený pre Tommyho Lee Jonesa. V hre bol Joe Don Baker, ale bol zaneprázdnený. Padlo i meno Harrisona Forda, proti Jonesovi potom bol pre zmenu reálny manžel Loretty. Až keď Tommy Lee prejavil záujem naučiť sa šoférovať traktor a všetko skončilo divokou jazdou na jeepe, po ktorej Oliver Lynn prepadol hercovmu kúzlu. Mimochodom ten Jeep Willys MB z roku 1947 patriaci producentovi Otisovi Adamsovi Jones po nakrútení totálne zničil. (classic)
  • Malou perličkou je vek zúčastnených. Helm ako filmový otec Sissy je iba o deväť rokov starší, Phyllis Boyens-Liptak v úlohe matky Claire dokonca iba o dva roky. (classic)

Související novinky

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (více)