První dáma country music

Scénografie:

John W. Corso

Kostýmy:

Joe I. Tompkins

Country není zrovna, eufemisticky řečeno, můj šálek kávy, což je pro film, kde ho není zrovna málo poněkud nevýhodná startovní pozice. O Sissy Spacek platí naštěstí pravý opak. Jinak se jedná o docela zajímavý příběh. V době vytváření "umělců a hvězd" manažery, případně různými pochybnými soutěžemi, bylo velmi příjemné sledovat mámu 4 děcek (pak 6) trmácející se po hospodách a barech. Parádní vyobrazení manželské podpory, kdy jeden tlačí druhého nahoru a přestože to občas skřípe, vždycky se to dá nějak vyřešit. Tommy Lee Jones s blond přelivem, na mě ze začátku působil trochu nepatřičně, ale zvykl jsem si na něj, což bylo dobře protože sehrál stejně důležitou roli jako hlavní představitelka. A souhlasím s ním, že Sissy vypadala mnohem lépe bez make-upu :)(13.12.2009)

Country music mám rád, aj keď ju nevyhľadávam. Lorettu Lynn mám rád a v rámci country music ju vyhľadávam. O jej živote som doposiaľ nič nevedel, a tak ako u iných spevákov, ani v tomto prípade to neberiem ako nedostatok. Film je celkom podarený, príjemne ma prekvapilo, že Sissy Spacek i Beverly D' Angelo naspievali všetky pesničky, ktoré vo filme odzneli. Sympatické bolo ťahanie Loretty Doolitlom v prvej časti filmu a to isté v opačnom garde v jeho druhej časti. Americká dravosť pri obchádzaní rozhlasových staníc, zavŕšená dobytím Grand Ole Opry, môže poslúžiť ako príklad našincom, ktorí obvykle volia cestu fňukania a vtierania sa do Smotánky.(27.9.2010)

Mám tyhle filmy rád, a tohle je skvělý film o jedné z prvních dam country, i když tohle přízvisko by si zasloužilo hned několik zpěvaček. Ale o to nejde, tady jde o vynikající výkon jak Sissy Spacek, tak T.L. Jonese, o dle mého názoru výborně vystiženou atmosféru doby, v níž Loretta vyrůstala a začala zpívat. U mě za *****. Nepřestává mě fascinovat, jak Sissy Spacek dokázala v 31 letech zahrát tu čtrnáctiletou holku.(5.7.2014)

Ako výhodu beriem, že v bravúrnom životopisnom filme režiséra Michaela Apteda o šikovnej a úspešnej country speváčke Lorette Lynn hrá fenomenálna SISSY SPACEK, ktorá je najprv ako 15 ročná ! Tak herečka, ktorá má počas nakrúcania 30 rokov, hrá mladú Lorettu, kde je o polovicu mladšia ako v skutočnosti ! Aj to sa dá ? Veru, že áno, či skôr občas, ak máte po ruke šikovnú herečku, tak dokáže divy. Po druhé, Sissy si naspievala všetky pesničky, čo je obdivuhodné. Po 3. bol som zvedavý na oscarový výkon, lebo viem, že je talentovaná herečka z Malickovho Zapadákova, alebo prelomového De Palmovho Carrie a som extrémne nadšený a spokojný, tak Sissy sa svedomito prevtelila do Loretty Lynn, o ktorej som nič nevedel, a teraz ju práve počúvam pri písaní komentáru. Ďalej výborné obsadenie o Tommy Lee Jonesa, ktorý občas lezie na nervy, ale inak som nemal voči nemu žiadne výhrady, určite na seba týmto výkonom upozornil. Zahral si manžela Doolittla Lynna. Film má taktiež dobrú kameru, strih, výpravu, scenár, zvuk a samozrejme aj hudbu. Ešte spomeniem sympatickú Beverly D'Angelo, ktorá si zahrala jej konkurentku Patsy Cline, pričom z obidvoch dám sa stanú priateľky, ale Patsy tragicky zahynie, a tak Loretta vyčerpaná do extrému spieva a spieva, zrúti sa, lebo nevládze, ale po čase sa postaví na pódium slávneho Grand Ole Opry. Krásny hlas krásnej ženy rovnako krásny hlas jej predstaviteľky s krásnou tvárou herečky Sissy Spacek, ktorá mi svojim výkonom vytrela nadobro zrak ! Ďakujem Vám Sissy Spacek. PS: Ešte k originál názvu filmu, posledné slovo je samozrejme dcéra, ale ona je dcéra baníka, alebo baníková dcéra, názov odkazuje k profesii jej otca, ktorý makal v bani, tam sa zodral, kde prišiel o zdravie. Na filme je vidieť zápal po veci, lebo sú tu okamihy, keď si len tak zaspieva, po čase dostane gitaru, spieva najprv pred deťmi, potom sa zbaví stresu, aby ohúrila sálu s 10 000 ľuďmi. Začiatky sú všade ťažké.(4.9.2015)

• lillien

Viděla jsem to kdysi jako holka a tehdy se mi film líbil mnohem víc. Děcko je ještě schopné ocenit hýkavou triviálnost country, kdy si u toho ještě vesele zahopká, zatímco v dospělosti, pokud se někde nezabrzdí, už ho tento hudební styl může trochu nudit. V celém filmu se mi jakž takž líbila jen jedna písnička a to byla paradoxně I fall to pieces od Patsy Cline, o které se domnívám, že byla i jako zpěvačka zajímavější, než Loretta. lorettin životní příběh je vlastně pohádka o venkovské, nedovzdělané, chudé naivce, která nadaná hlasem a zpívající od srdce se vlivem cílevědomého a lehce despotického manžela nechá dostrkat na podia. Ani vrchol kariery, kdy Loretta bojuje s únavou, vyčerpáním a jistým syndromem vyhoření, který si kompenzuje prášky, není nic, co lze považovat za opravdu dobré drama. Sama si to vybrala. Do toho porodila několik dětí a občas se porafala s manželem. Prostě nic, co by mě zvedlo ze židle. Vychvalované herecké výkony spočívaly u Sissy v tom, že se byla schopná tvářit jako odpudivá, praštěná čtrnáctka a pak si nasadit směšnou, naondulovanou paruku a trefit se do playbacku. Pro mě neskutečně průměrný film a důkaz, že ne každý snímek oceněný v dětství nebo mládí mě ještě po letech osloví.(13.7.2013)

• - Scénář k tomuto filmu pomohla připravit sama Loretta Lynn. (VMa)

• - Film získal Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Sissy Spacek). (VMa)

• - Všechny písničky Loretty Lynn a Patsy Cline použité ve filmu byly nazpívány jejich představitelkami. (VMa)