Rok 1977, městečko Sainte-Gudule na severu Francie. Suzanne Pujole je spořádaná hospodyňka a oddaná manželka továrníka Roberta Pujola, který svůj podnik na výrobu deštníků řídí železnou rukou. Zdá se být stejně nepřístupný a despotický jak ke svým dělníkům, tak k dětem a ženě. Po stávce a sesazení manžela se Suzanne nečekaně ocitá ve vedení továrny a k všeobecnému překvapení se ukazuje jako žena činu a zdravého rozumu. Když se ale Robert vrací odpočatý a ve formě zpět, situace se komplikuje... (oficiální text distributora)

Petr Nectinec

Film je možná výtvarně hezký, zaplněný hezkými herci a zejména herečkami, dekoracemi a pro některé ročníky i retro atmosférou. Příběhem je ovšem vycpán velmi plytkým: dva manželé s odrostlými, ne však samostatnými dětmi si špatně zařídili život (vzájemně nekomunikující a nemilující se workholik a žena v domácnosti), což se vlivem vnějších okolností tak nějak samo náhle vyjeví. Další vnější okolnosti přimějí manželku převzít řízení jejich společné investice – tedy po rodičích zděděnou továrnu, kterou dosud řídil její manžel. Metody, které žena namísto muže používá, jsou na obraze hezké, ve skutečnosti naprosto machiavelistické. Dočasně odstrčeným manželem využitá stejná metoda ji ovšem řízení rychle zbaví a ten tak opět přebírá vedení továrny. Znovu odstrčená manželka se následně rozhodne věnovat tomu, co lze – stejně jako řízení továrny - dělat bez jakékoli kvalifikace. Politice. I bez prozrazení podrobností je tak nabíledni, že oba jsou nyní ve zcela stejné situaci, ve které byli na začátku: mají špatně zařízený život (manžel je znovu workholik a manželka namísto osamocené ženy – loutky v domácnosti osamocenou ženou – loutkou v politice). Konec filmu proto vnímáme jako zcela nepatřičný a ptáme se – proč to končí právě teď? Dobrá, víme alespoň, že ani Catherine Deneuve ani Fabrice Luchini nemají pro své chování nijak pevná měřítka a že on ani ona neváhají pro uskutečnění svých cílů udělat téměř cokoli. Ale k čemu tedy takto rozehraná partie má být? Zkrátka za celou dobu promítání se chování ani osudy postav nijak nevyvinou, nikam neposunou a ničeho nedosáhnou. François Ozon prostě na plátno nastrčí prefabrikovanou kostru, obalenou pestrými prefabrikovanými šaty, k tomu pustí adekvátní hudbu, a až po devadesáti minutách zavoní, tak to své kočovné divadlo sbalí a odjede k dalšímu městu. A divák? Jestli ho tohle baví, tak si počká na další námezdní režiséry, kteří mu za týden předvedou nějaké takové stejné mrtvolky, kterým bude znovu závidět jejich prefabrikované šaty a znovu je litovat pro jejich smutné osudy. ()

rhodos

Tak na tenhle film od svého oblíbeného francouzského režiséra Ozona jsem se velmi těšila a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná, ba právě naopak. Dokonce bych ho zařadila na rozdíl od ostatních diváků jako nejoblíbenější film od tohoto režiséra. Viděla jsem jej 3x a pak jsem si hned koupila i DVD, což o něčem svědčí. Zaujímavý příběh, režie, výborná hudba, kamera, ale hlavně herecké výkony všech představitelů, a to zejména nestárnoucí Catherine Deneuve, to všechno jsou důvody, proč mne tento film velmi zaujal a oslovil a vždy se na něj ráda znovu podívám, proto tomuto filmu dávám nejvyšší hodnocení. ()

hajner

Gerard u mňa vekom aj objemom stráca post skvelého herca. Nekvalitný film o ľudských vzťahoch,podvádzajúcich sa manželoch a o zachraňovaní firmy je presne tak nudný ako to znie. Nekomédia ktorá radšej mala byť poňatá ako komédia. ()

farinelli77

Je mi líto těch, kteří tuto skvělou komedii nepochopili. Příjemný návrat do 70. let s chytrým humorem a krásnou hudbou. Možná film humorem nijak výrazně nesršel, proto jsou někteří zklamaní, ale každý vtip přece nemusí být vždy servírován na zlatém podnosu!! A navíc, vzhledem k převážně hloupým a tuctovým americkým komediím, kterých jsou v posledních letech plná multikina, byl tento film přímo luxusním balzámem, který mi spravil chuť po všech těch hollywoodských rádobyvtipných "supertrhácích", na které se po 5 minutách většinou nedá dívat!!! ()

andy60

Hned první scéna, kdy se C. Deneuve zastaví v parku u stromu a začne si povídat s veverkou mě měla varovat, že tenhle film asi nebude pro mě. A skutečně - žádné překvapení se nekonalo, film si jen tak plynul svým tempem, aniž by mě hlouběji zaujal nebo pobavil. ()