Shaolin

• Hongkong 新少林寺 (více)

Během války na počátku 20. století projíždí nelítostný ale úspěšný velitel Hao Jie se svými vojáky Čínou a dobývá každé město, na které narazí. Jednoho dne zlikviduje také město poblíž šaolinského chrámu a před očima všech mnichů zastřelí zraněného protivníka prosícího o milost. Po slavném návratu domů ho však zradí jeho podřízený Cao Man, díky čemuž Hao Jie přijde o všechno. Holý život si zachrání jen útěkem, přičemž se dostane do stejného šaolinského chrámu, poblíž kterého nedávno raboval. Zcela zničený a pokořený Hao Jie požádá mnichy o přijetí, ti jsou však proti. Spřátelí se ale s místním kuchařem, který mu slíbí že mu pomůže získat si důvěru mnichů. (Raztubyl)

Rodriguez

Děj, hudba a bitvy jsou monumentální. Jediné co mě u těchto filmů hrozně moc vadí jsou ty souboje, skoky a všemožné salta stylu, udělám tři kroky a zbytek se prolítnu. Absolutně nereálné a filmu ubírající šmak. Škoda, dal bych jinak mnohem víc. A u Jackie jsem čekal trošku větší roli než "jen" obyčejnýho kuchaře, když je tou mezinárodní celebritou. 50% ()

Martrix

Po obsahové stránce je to ukňouraný, patetický slepenec historického, válečného a rádobyfilozofického ražení. Soubojů moc nebylo, ale když už byly, tak měly velmi dobrou úroveň. Což je jediný důvod, proč dám aspoń dvě hvězdy. ()

majo25

Epický príbeh o prerode muža medzi šaolinskými stenami. Páčil sa mi celkový vizuál i hudobná stránka, aj keď pri efektoch som bol trochu prekvapený, že boli iba priemerné a napr. pri delových guliach tvorcovia nedomysleli fakt, že ohnivé výbuchy po nich neostávajú. Rovnako sa mi páčili aj súboje, ktoré napriek užívaniu drôtov sa držali pri zemi a chavalabohu sa žiadne wuxia sa pri nich nekonalo. Už už som si myslel, že menšia a komická rola Jackie Čana nič zo svojho umenia neukáže, ale predsalen bol využitý - ukázal menej tradičné knedlárske kung-fu. ()

Brandon

Chan, Lau, Tse a mekka bojových umění. To mohlo být asijské bojové "žrádlo". Všechno úplně špatně. Volba padesátiletého Laua do role svědomízpytujícího a v klášteře napravšího hrdiny taky nebyla zrovna šťastná. ()

Ceres

Měl jsem tušení, že tento snímek o legendárním Shaolinu s velkým rozpočtem nedopadne dobře, jako většina vysokorozpočtových filmů, které prostě zatím většinou číňanům nejdou. Ok, ale děj a přerod hlavní postavy v podaní Andyho Laua bylo velmi dobré, i když mám výtku, že kdyby jeho postavu hrál někdo jiný, bylo by to lepší, protože on zrovna není typ herce na bojová umění, i když na tom tenhle film moc nestaví. Problém, který s filmem mám, jsou akční scény, ty stojí většinou úplně za h....ehm starou bačkoru, delší úvod mi vůbec nevadil, ale honička na koňských povozech a plno CGI triků mě iritovala, dále to byla poslední půlhodina, kdy Shaolinský klášter byl odstřelován děly, byla naprostá zhovadilost. Jackie Chan a jeho obsazení nebylo špatné, už prostě nemá moc na akční scény, myslím, že jeho "bojový" výstup měli spíše vyřadit. I přesto, že mě strašně štvou určité věci, které tento snímek nabízí a jsou přitažené za vlasy, tak některé scény se fakt povedly, padající Lau na ruce Budhy či scéna u zvonu a další. Celkově se moje tušení naplnilo, ale zas tak špatný film to není, já dávám poctivých 60%, více si si hodnocení nezaslouží, už jen proto, že to není historický film. Ale jestli je tohle obrat k lepším velkorozpočtovým filmům, máme se na co těšit. BTW skvělý song od Andyho Laua nazvaný "Wu" je bombastický. ()

VasaX

Hong Kongské divadlo intrik a vnitřního smíření, s klasicky epickým finálním bojem a poměrně dost přehlídek kung-fu i mimo něj. Nechci nikomu spoilovat, a tak jen řeknu, že finále je sice překvapivé, ale ne na "čínské" poměry. Ale myslím si že se to v moc západních akčních velkofilmech nenajde? Protože hlavní vítěz je uvnitř, a na to se "u nás" nehraje. Téma je takové klasické, zápletky taktéž, ale pořád to hezky funguje. K tomu staré dobré laciné efekty (které ve zpomalovačkách vypadají ještě laciněji) a cvičené estetické souboje. Prostě klasika. Jen mi to bohužel přijde trochu zbytečně dlouhé. Takže pohodový zaslouženě tříhvězdičkový (možná i tří a půl) kousek, bohužel jen zbytečně natažený. ()

JohnSmith

Slušný čínský snímek. Akce pěkně natočená a příběh také nebyl špatný. Vadou na kráse byla roztahanost a hluchá místa. ()

Hollohlaway

Výpravná podívaná se spoustou známých herců, která má slušný příběh i poměrně dostatek akčních scén, čekal jsem to horší. Jackie Chan má sympaticky vtipnou roli, a i charakterní úlohy ostatních herců nejsou přeplácané. Hudba mi dost lezla krkem, ale dalo se to snést, a snad kromě přepálené stopáže a pár hluchých míst tomu nemám moc co vytknout. Dostal jsem, co jsem čekal, spokojenost. ()

Šakalík

První polovina filmu se mi líbila hodně, potom ale film upadne do jakéhosi patetického kómatu, ze kterého se až do konce neprobere. Bojová choreografie je tradičně výborná, věrná dobré asijské tradici, a hlavně teda docela reálná (nikdo tam nelítá, což je výrazné plus oproti třeba obdobnému Tygr a drak). Má to i svou odlehčenou rovinu, kde kraluje naprosto typický Jackie Chan coby klášterní kuchař, i když pohříchu příliš prostoru se mu nedostane. Samotný příběh krvelačného generála, který po smrti své malé dcerky vstoupí do shaolinského kláštera, kde najde v duši klid a mír, je řekněme poněkud uvalený, a to hlavně ke konci, kdy těch mnišských řečí o oproštění se od minulých životů a hledání životní rovnováhy je už prostě moc. Nicméně v globálu tenhle film své kvality určitě má, i když se musí chvíli hledat. ()

DavidS.

Další velká asijská historická produkce a další mýlka v tom, že k epickému rozměru i prožitku postačí pár davových scén a čínský skanzen ...Akce poskrovnu, zbytek patos, nuda a déjà vu...Pro našince navíc velmi neurčité historické ukotvení a souvislosti , které tu jsou obdobou pohádkového "bylo nebylo, za sedmero horami a řekami, žili byli dva bratři"... ()

iXtr3m3

Jackie len do počtu, škoda toho klamania, ale inak skvelý film so skvelým Andym Lauom v hlavnej úlohe a jedným zo sekundantov skvelým Yu Xingom, ktorý ma zaujal už v Gong Fu, potom Yip Manovi a potvrdil svoju formu v hlavnej úlohe The Wrath of Vajra. Pekné prostredie, pekná hudba, vizuál, všetko. ()

divak84

čínský resp. asijský "patos" je tak trochu jiný než ten známější, západní.. tradičně perfektní a efektní přehlídka bojových umění, snaha o příběh, který vždycky ve výsledku končí stejně (zrada, pomsta a procitnutí záporáka, že asi něco udělal špatně), tradiční asijská doprovodná hudba, krásná výprava a konečně i minimum efektů při skocích (používání lan)... Jackie opět dodává trochu toho humoru (strýčku, zmlať je jako když boucháš těsto/smažíš zeleninu... no lol).. Ve finále parádní film, který je zdatným sekundatem Ip Mana. čekal jsem nudu, ale ta neodstala prostor.. Shaolin tematiku mám rád, je to jedna z posledních bašt čistých duší v realném životě, dokumenty o nich a o chrámech jsou strhující. Skvělý film ()

seth82

Celkom slušný pokus, avšak vadil mi tam Jackie Chan, ktorý svojou postavou narúšal celú atmosféru filmu a silene to podfarboval komediálnym podtónom, ktorý sa podľa mňa v tomto prípade do celkovej povahy filmu vôbec nehodil. Radšej nech zostane pri amerických gýčoch a spomína na svoju kariéru dávnych časov. ()

Puol

Veľkolepá výprava, zaujímavý námet, hviezdne obsadenie bohužiaľ v tomto prípade netvoria dobrý film. Celé to nejak nefunguje, Andy Lau sa do hlavnej úlohy príliš nehodí, postava Jackieho Chana viacmenej zbytočná, navyše len priemerné akčné scény a toho pátosu je až príliš. Zaujímavý je akurát Nicholas Tse a mních Jackyho Wo. Dosť sklamanie, tak max. za 5/10. ()

Mii

Upřímně nevím co mám o tomhle filmu myslet. Pokaždé když sleduju východní kinematografii, beru to s velkou reservou, jelikož asiati ty filmy točí prostě... jinak. Filmů o bojových uměních, o tom jak člověk dojde k poznání že je vlastně svině a začně konat dobro, o přesunu k filozofickému poznání atd., bylo natočeno mnoho, a tenhle film nelákal na nic nového. Jediné co mě přilákalo podívat se na Shaolina, byl Jackie Chan, který všude hlásil jak už nikdy žádné kung fu akční role nepřijme, a ejhle, přijal tuhle. Film se odehrává na počátku 20. století a řeší střet čínských tradic s globálním světem (to samé téma jsem viděla snad v dalších 10 filmech z asijského prostředí, takže fakt nic nového) kdy činský velitel Hao Jie obsazuje všemožná území, a hrozně se mu daří, až narazí na vesničku poblíž shaolinské chrámu, kde před zraky obyvatel zastřelí jednoho uprchlíka. Ale po návratu domů se všechno nějak podělá, a stane se, že je mu unesena žena, a ve vlastní náruči mu na schodech výše zmíněného shaolinského chrámu zemře dcera. A on se ze zoufalosti obrátí k buddhovy, začně se učit kung fu, atd., klasické klišé. Na konci filmu se objetuje aby zachránil chrám před Američany. Všechny scény působily hrozně zdlouhavě, místama jsem usínala. Obrat byl až na konci, kdy finále způsobilo solidní zvhnutí očí a zničeho nic se ozval soundtrack tak nádherný, že filmu suverénně přidal jednu hvězdičku. A ten Jackie Chan? Co ten tam proboha dělal. Měl roli jakéhosi chrámového Babici (jako vážně, jediný co tam dělal bylo že VAŘIL a pak za pomocí pánvičky přemohl nějaké ninjy) Shrnutí? Tenhle film vůbec nemusel vzniknout. ()

MickeyStuma

Že prý filmová pocta klasickým snímkům o Šaolinském klášteře. Nakonec, proč ne? Aspekty na to má. Diváky samozřejmě přitáhne účast Jackieho Chana, ale spíše přijde zklamání. Má vedlejší roli kuchaře a to ho ani neuvidíme něco kuchtit. Navíc má jako jediný čepici, kterou jedinkrát nesundá. Ale jo, aby se neřeklo, tak jednu kratší akční scénu má. Terčem všeho dění je Andy Lau a neméně dobře. Více jak o film s bojovým uměním se však jedná o dějové drama, které je krásně plynulé, nikde se nekřepčí a právě po dramatické stránce se vytvářející výbornou atmosféru. Výtka ale musí být na používaná lana. V některých scénách je to dost poznat. Moralizační myšlenkou se hodně podobá snímku ´Obávaný bojovník´ (2006), který je však samozřejmě se zcela jiným příběhem. Byť se koncept scénáře dotýká osobního rozvoje a životního stylu, stále je k vidění spousta akcí, čímž se v oblasti bojových filmů pevně drží. Jako nejlepší akční scéna ze všech se dá označit s nebojácnými shaolinskými dětmi vycházející ven vstříc nepříteli, samozřejmě za použití bojového umění. Scéna nevypadá trapně ani komicky. Naopak je tak vzrušující, až je nezapomenutelná a jako pocta shaolinského kouzla je asi nejvýraznější. Co se týče ostatních akčních scén, mají až epickou povahu, což je na dnešní dobu docela příznačné a pochopitelné. Snímek je tedy natočen současným stylem, kterým neurazí. Jen tak pro zajímavost, Xing Yu hrající druhého staršího mnicha, je skutečný bývalý šaolinský mnich, kterého jsme mohli vidět už ve snímcích např. ´Ip Man´ (2008) nebo ´Strážci dračí brány´(2006) ()

darkreider

Tentokrát žiadne ódy pieť nebudem. Neviem, či je to zdanie, ale mám pocit, že na 130 minút je tu málo súbojov a veľmi veľa rozprávania. Ale ono je to pravdepodobne spôsobené tým, že to rozprávanie je strašne nudné a rozvláčne. Niektoré konverzácie sú fakt bolestné. Keď už na nejaký súboj príde, tak je choreograficky fajn, ale často ho kazí strih. Pevne verím, že sa v Hong Kongu neučia americké móresy, nerád by som sa dočkal v HK guľometného strihu. Na druhú stranu je tu pár silných scén a dosť slušný hlavný masér na strane "tých zlých" (Nemyslím, žiadnu z hlavných úloh, ale tichého bijca s copom). Chan si v tejto drobnej roli strihol tradičnú (a výbornú) akčnú scénu s jeho nezabudnuteľným "však-ja-to-vlastne-ani-neviem" štýlom. Nie úplne márne, ale ani moc záživné ako celok. Slabšie tri. ()