Reklama

Reklama

Student medicíny Miloš Bedrna (V. Dlouhý) byl na gymnáziu vynikajícím žákem a doma má jako jediný, milovaný syn všechny podmínky. Jenže hned v prvním semestru se mu ve studiu nedaří. Náhodná informace, že se na školu dostal vlastně protekcí, je pro něj důležitá. Matka (J. Švorcová) je zaskočená synovou reakcí a chce poznat pravdu. Její známý, profesor Böhm (R. Lukavský) ji ujistí, že její syn se na fakultu dostal díky dobrému prospěchu a úspěšnému přijímacímu řízení. Mladík odhalí, že jeho otec (V. Menšík) skutečně za profesorem byl, ale pak dal někomu jinému pro jistotu úplatek deset tisíc… (Česká televize)

(více)

Recenze (7)

Aniki 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Myslel jsem, že příběhy z tohoto moc fajn televizního cyklu mám nakoukané takřka všechny, ale jak se ukázalo, není tomu tak. Inscenace Výhoda patří v rámci celé série k tomu nej, nej a důvod je neoddiskutovatelný - herecké orgie. Dlouhý, Juřička, Švorcová, Menšík, Lukavský...opravdu blázinec. Námětem sice pro mnohé banální moralitka, ale geniální dialogy zápletku jako takovou totálně přetrumfly - bravo! Nebýt pětihvězdičkový klub obsazen skutečnými perlami světové i české kinematografie, šoupnul bych tam tento nenápadný kousek okamžitě...tak alespoň čtyři z pěti +. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Úvodní epizoda z úspěšného televizního cyklu Tak se ptám, který býval zaměřen na ožehavé problémy v tehdejší společnosti, rozehrává nadčasový konflikt o úplatkářství, o tom, že znalosti (ne)lze vyvážit penězi a vlivnými protekcemi, a také o ztrátě důvěry a pocitu vlastní nedostatečnosti. Nepochybně kvalitní scénář Otto Zelenky byl svěřen do rukou Jiřímu Adamcovi, který do hlavních rolí obsadil Jiřinu Švorcovou, Vladimíra Menšíka a Vladimíra Dlouhého. Všichni hrají otřesně: Dlouhý hystericky, Menšík a Švorcová schematicky. Celek je bohužel nesnesitelně přepjatý a svým způsobem i nechtěně komický. A přitom jde o závažné věci... ()

Reklama

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

Televizní hra o tom, že přestože si pár pomýlených jedinců může myslet, že i ve vyspělé společnosti reálného komunismu se neobejdou bez úplatkářství, ve skutečnosti tomu tak není, protože na důležitých postech jsou naopak jedinci uvědomělí, kteří bdí nad tím, aby vše, tedy i přijímací zkoušky na medicínu, probíhalo čestným způsobem. Opravdu "ze života" - stejně jako dialogy postav, které snad čerpají z dobového tisku, nejlépe z Rudého práva. I přes tuhle ne zrovna lehce překonatelnou překážku drží inscenaci jakž takž nad vodou některé herecké výkony. ()

milos.bradik 

všechny recenze uživatele

Zajímavý námět, Menšík i Lukavský výborní, ale naprosto to shodila Švorcová, která všechny role odříkává jako z tribuny komunistického sjezdu a Vladimír Dlouhý je v té roli taky naprosto strašný, hraje to stejně jako v seriálu Dobrá voda, je to sice i charakterově podobná postava, ale zahraná stejně špatně. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (2)

  • Otec Bedrna (Vladimír Menšík) čte knihu „Spomienky z detstva“ od rumunského spisovatele Iona Creangă. (sator)

Reklama

Reklama