Vítězství je naše

Our Brand Is Crisis

Víťazstvo je naše!

Komedie / Drama

USA, 2015, 107 min

Příjemná trochu komedie, spíš však volební drama, které zas nebylo úplně hardcore. Sandra Bullock je sympatická padesátka, která v posledních filmech ukazuje svou postavu, aby se fanoušci opakovaně přesvědčovali, že letopočet jejího narození není uváděn chybně. Z viděného filmu si můžeme odnést několik postřehů: 1) „Kdyby volby mohly něco změnit, zakážou je“. Moc tomu sice nevěřím, ale v tomto filmu to sedí. 2) „Chceš-li vyhrát volby, musíš lidem vsugerovat, že se nachází v extrémně kritické situaci, a ty jediný jsi tady od toho, abys je ochránil a vedl, aby tě prostě následovali jako spasitele“. Ano, tomuto věřím zcela beze zbytku. Stačí si jen uvědomit, jak nás novodobí marxisté nutí myslet si, že se planeta otepluje tak, že jediní oni jsou schopni ji zachránit a proto jsou povoláni nám vládnout. 3) „Nemůžeš slepě věřit svému volebnímu favoritovi, protože po volbách zapomene dost z toho, co ti nasliboval“. Toto, bych řekl, platí tak napůl, protože pořád ještě existují lidé, kteří nelžou a své politice věří.(11.7.2019)

Úvodem je třeba zmínit, že tento film (navzdory popisu) není komedie. Což je jedině dobře – dané téma by víc než pár úsměvných momentů pravděpodobně nesneslo. A vedle standardně výborné Sandry Bullock a nijakého B. B. Thorntona je právě neotřelé a zajímavé téma obskurních praktik okolo politické kampaně v Bolívii tím hlavním lákadlem snímku a myslím, že humorné pojetí by jej mohlo celkem snadno degradovat. V tomto případě to platí dvojnásob, neboť režiséra ani scénáristu nepovažuji zrovna za mistry žánru. Our Brand Is Crisis nicméně mohu doporučit – jedná se o velmi zajímavou, byť trochu povrchní a nepravděpodobnou sondu do prezidentských voleb. Pro někoho, kdo se zajímá o politiku a média, je tento film příjemná oddychovka.(20.3.2016)

• Hanys_

Mohla z toho být skvělá satira z ranku Vrtěti psem nebo Game Change. Možná i skvělé politické drama, ale to by za kamerou musel být někdo schopnější. Takhle je to ten můj neoblíbený kočkopes, který ve výsledku víc nudí než baví. Někde mezi 2-3, ale protože si den poté z filmu nevybavím skoro nic pořádného, jdu níž.(2.3.2017)

• Dlubal David

Chtěl jsem se na to podívat hlavně kvůli Zoe KAZANOVÉ, no a taky kvůli Sandře BULLOCKOVÉ. ■ Přestože jsem neměl žádná očekávání, tak zklamání bylo obrovské. ■ První třetina filmu absolutní nuda. Zoe je tam jen do počtu. A Sandra tu ani vlastně moc nehraje, spíš tu je. ■ Škoda, veliká škoda. ■ Tvůrci nedokázali předvést drama, které by z tématu předvolební agitace, respektive propagandy, mohlo vzejít. ■ Humor? A kde? Jediná dobrá scéna byla, když se týmy protikandidátů předjížděly v autobusech... ■ Nějaké poselství? Asi hodně hluboko skryté. ■ Prosím co nejméně takovýchto filmů... ■ (R) [40/100] ■ (K) [55/100] ■ (V) [36/100] ■ (H) Zoe Swicord KAZAN [25/100] ● Sandra Annette BULLOCK [19/100] ● William Robert "Billy Bob" THORTON [60/100] ■ (♫) [39/100] ■ (E) Yes, Minister (1980) ● Enemy of the State (1998) ● Kokuriko-zaka kara (2011) ● A Hologram for the King (2016) ● The Butler (2013) ● The Pelican Brief (1993) ● Šmejdi (2013) ● Kokuhaku (2010) ● Head of State (2003) ● Animaturikusu (2003) ● Salmon Fishing in the Yemen (2011) ● Jin-Rô (1999) ● The Girl in the Café (2005) ● Colonia (2015) ● The Circle (2017) ■ (Č) 1 ■ (P) [Čtvrtek, 4-V-2017; 20:51] [1080p] [ϿϾ] [PZ-cz] [33/100] ■ (CSFD) TommyDiamondzvolsiHanys_AljakkaylinLacike(C) [33/100](11.10.2017)

Dobrý základ, aj celá tá atmosféra zasadená do prostredia boja o prezidentského trónu Bolívie. Ale ten scenár a príbeh ako taký, no úprimne, malo to na viac. Malo to viacero silných fáz, ale aj také ktoré boli viacmenej hluché a bezprínosné. Inak, filmy z tohto volebného prostredia, kde sa odohráva priam dokonalé divadlo plné propagandy a manipulácie, to ma vždy veľmi baví. Ale Our Brand is Crisis nemalo až taký spád ako by sa žiadalo. Oveľa viac ma bavili inšie politické volebné filmy: či už náš slovenský Kandidát, manipulatívna dráma The Ides of March alebo satirická komédia The Campaign. Ale ani toto nebola žiadna katastrofa, no ani nič čo by ten film vytlačilo nad hranice priemernosti. Na záver stačí už len dodať výrok, ktorý by tam na konci dokonale zapasoval : "Vyhraj voľby, a môžeš všetko" (Pavol Paška, Smer-SD).(24.2.2016)

• - Spoiler: V jedné z posledních scén filmu říká Pat Candy (Billy Bob Thornton) Jane (Sandra Bullock), že až si bude "dělat dobře", bude myslet na ni. Na to ona odpoví: "Díky, Bille, bude mi ctí." V této scéně se tedy Sandra dopustila chyby, když odpověděla za použití jména ne postavy, ale svého hereckého kolegy. Je možné, že scéna byla ve filmu nechána naschvál jako pobavení pro pozorné diváky. (hansel97)

• - Hlavní postava Jane byla původně napsána jako mužská role, ale tvůrci byli ochotni pohlaví Jane změnit, aby mohli obsadit  Sandru Bullock. (hansel97)

• - Na začátku filmu (cca 1 min.) je použitá jedna fotka z filmu Síť (1995). Snadno se to dá ověřit dokonce i ve zdejší galerii k filmu Síť (obr. č. 7). (Lobobo)