Bolívii čekají nové prezidentské volby. Jedním z kandidátů je nepříliš oblíbený kontroverzní politik Castillo, který si ve své volební kampani nevede příliš úspěšně. Najme si americkou volební manažerku Jane Bodinovou, která se jako geniální stratég vrací z dobrovolného ústraní, aby změřila síly s profesním sokem ve službách opozice, nenáviděným Patem Candym. S ním se už několikrát v předvolebním boji setkala, ale z volebních střetů nevyšla vítězně. Jane chvíli trvá, než se zorientuje, protože se ještě vyrovnává s osobní tragédií, kterou si klade za vinu. Její rady a zásahy do kampaně jsou ale přesně mířené a velmi úspěšné. Castillovi stoupají preference, z kampaně se ale brzy stává bezohledný souboj, ve kterém je vše dovoleno. (Nova Cinema)

Trailer

MickeyStuma

Prezidentské volby v Bolívii, kde jedním z kandidátů je neoblíbený Pedro Galoo. A k jeho úspěchu pomáhá volební tým složený ze zkušených Američanů. Snímek je hranou verzí dokumentárního filmu pod českým názvem ‘Naše heslo: krize’ z roku 2005 a představuje zákulisí typické volební prezidentské  kampaně. V podstatě stejný děj má i snímek z roku 2003 ‘Akce Jelcin’, kde se americký tým snaží o zvolení za prezidenta Borise Jelcina, i když se v tomto případě spíše jedná o satiru. Sandra Bullock v hlavní roli opět vyniká svojí energickou náturou v rivalitě s dějovým sokem v postu protikandidáta, kterého si neméně zdatně střihl Billy Bob Thornton. A tak v podstatě vypuká předvolební takřka válečný boj nemající v ničem zábrany, kdy je divákům striktně ukázáno, jak se politická kampaň daleko více zaměřuje na reklamu a aféry, než na politiku samotnou a že kandidáti doslova hrají divadlo v úmyslu vyhrát volby za každou cenu. Když si vezmeme jakékoliv prezidentské volby a co všechno se kolem toho děje, snímek je svým vyzněním víc než přesvědčivý. Ve finále zde totiž zazní už i v Česku velice známý citát: "Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali" ()

sedm.1

Na téma volebních kampaní, poradců a s nimi spojenými machinacemi všeho možného druhu, bylo natočeno již vážně dost snímků, a to jak ve vážném, dramatickém stylu, tak v tom odlehčenějším pojetí, jako tomu je právě v podobě tohoto snímku. Já osobně tedy raději preferuji filmy v prvně jmenovaném pojetí, neboť přeci jen nejde o téma, kde by bylo vyloženě místo na nějaké srandičky, nicméně Our Brand Is Crisis není tím úplně čistě humorným filmem, spíš se pohybuje někde na hraně vážnosti a komediálnosti, a nutno mu v tomto ohledu přiznat, že mu to balancování docela po celou dobu vychází, což znamená, že na vyhrocené, dramatické a emočně silné situace může divák sice zapomenout, zároveň je tu ale i spousta momentů, při kterých člověku není rozhodně do smíchu a nenechají ho úplně lhostejným, a stejně tak to je i s humorem, kdy se divák smíchy fakt neumlátí, nicméně pár funkčně úsměvných scén se zde objeví a dokážou upřímně pobavit. Dalším plusem je pak určitě i casting, v čele s nečekaně výraznou Sandrou Bullock, které tu navíc sedla právě překvapivě daleko více ta dramatičtější herecká poloha, než ta komediální, o vyvolání úsměv se zde tentokrát postarali jiné postavy, respektive jejich představitelé a oživením pro film je jinak ještě i bolivijské prostředí, které též sehrálo poměrně zásadní roli pro výsledný dojem, a to především pro navození působivé atmosféry. Pokud bych měl něco filmu vytknout, byla by to určitě neoriginalita a tím pádem předvídatelnost a nulové napětí. Celkově se ale jinak jedná o docela snesitelnou podívanou, která nenadchne, ale ani neurazí, prostě pěkný průměr. ()

zdenny

Příjemná trochu komedie, spíš však volební drama, které zas nebylo úplně hardcore. Sandra Bullock je sympatická padesátka, která v posledních filmech ukazuje svou postavu, aby se fanoušci opakovaně přesvědčovali, že letopočet jejího narození není uváděn chybně. Z viděného filmu si můžeme odnést několik postřehů: 1) „Kdyby volby mohly něco změnit, zakážou je“. Moc tomu sice nevěřím, ale v tomto filmu to sedí. 2) „Chceš-li vyhrát volby, musíš lidem vsugerovat, že se nachází v extrémně kritické situaci, a ty jediný jsi tady od toho, abys je ochránil a vedl, aby tě prostě následovali jako spasitele“. Ano, tomuto věřím zcela beze zbytku. Stačí si jen uvědomit, jak nás novodobí marxisté nutí myslet si, že se planeta otepluje tak, že jediní oni jsou schopni ji zachránit a proto jsou povoláni nám vládnout. 3) „Nemůžeš slepě věřit svému volebnímu favoritovi, protože po volbách zapomene dost z toho, co ti nasliboval“. Toto, bych řekl, platí tak napůl, protože pořád ještě existují lidé, kteří nelžou a své politice věří. ()

BMW12

Tohle se povedlo. Sandra Bullock skvěle táhne celý film, né nadarmo je to moje oblíbená herečka. Film pojednává o poradkyni Jane Bodine, která se chystá vést kampaň Pedra Castilla na bolivíjského prezidenta. Ve filmu vidíme, jak taková kampaň probíhá, soupeři se na sebe snaží vytáhnout tu největší špínu, poradci těm kandidátům na prezidenta říkají, co mají dělat, co říkat, určují jim prakticky vše. Politici všechno lidem naslibují, ale pak když jsou zvoleni, tak své sliby nedodrží. Tento snímek však není nudné politické drama, právě naopak, je to film s nádechem komedie a dokáže udržet divákovu pozornost až do konce. ()

Aljak

Dobrý základ, aj celá tá atmosféra zasadená do prostredia boja o prezidentského trónu Bolívie. Ale ten scenár a príbeh ako taký, no úprimne, malo to na viac. Malo to viacero silných fáz, ale aj také ktoré boli viacmenej hluché a bezprínosné. Inak, filmy z tohto volebného prostredia, kde sa odohráva priam dokonalé divadlo plné propagandy a manipulácie, to ma vždy veľmi baví. Ale Our Brand is Crisis nemalo až taký spád ako by sa žiadalo. Oveľa viac ma bavili inšie politické volebné filmy: či už náš slovenský Kandidát, manipulatívna dráma The Ides of March alebo satirická komédia The Campaign. Ale ani toto nebola žiadna katastrofa, no ani nič čo by ten film vytlačilo nad hranice priemernosti. Na záver stačí už len dodať výrok, ktorý by tam na konci dokonale zapasoval : "Vyhraj voľby, a môžeš všetko" (Pavol Paška, Smer-SD). ()

• Na začátku filmu (cca 1 min.) je použitá jedna fotka z filmu Síť (1995). Snadno se to dá ověřit dokonce i ve zdejší galerii k filmu Síť (obr. č. 7). (Lobobo)
  • Natáčelo se na podzim 2014 a to převážně v Los Angeles, New Orleans a Portoriku, ale několik scén se odehrávalo i v hlavním městě Bolívie, La Plaz. (hansel97)

Související novinky

Komedii Santa je úchyl! čeká pokračování

Komedii Santa je úchyl! čeká pokračování

31.10.2015

Billy Bob Thornton se momentálně vůbec nefláká. Loni se objevil v Downeyho Soudci nebo v seriálovém Fargu a letos se po Vincentově světě zastaví ještě v kriminálce London Fields a politickém dramatu… (více)