Bezva chlap

En ganske snill mann

Správny chlap

Komedie / Drama / Krimi

Norsko, 2010, 107 min

Ano ano je to komedie. Ovšem černější než nejhlubší propast světa. Zas tolik vtipných scén tam nebylo, ale styl natáčení a vůbec příběh je celkem k popukání. Stellan je perfektní. Moc toho neřekne, ale jeho grimasy mluví za vše. 3* víc než dost. Mé hodnocení po druhé projekci je ovšem mnohem kladnější než původní první dojem. Na plnou palbu to nedosáhne ovšem rozhodně si to zaslouží o hvězdu víc. 4* protože sem se konečně bavil. Možná sem poprvé čekal něco jiného, možná sem nebyl ve správném rozpoložení. Ale rozhodně je jasné, že na tento film je nutné být připraven.(19.2.2012)

Původně jsem si tenhle film pořídila kvůli Akselovi, který se dostal do mého zorného oka po filmu Špatně rozdané karty, kde mě nadchnul svým výkonem i svým režijním debutem. Tady se sice jen mihnul, ale vynahradila jsem si to se skvělým Stellanem. Nemohu říct, že bych byla zpočátku dvakrát nadšená, téměř do poloviny filmu jsem koketovala s trojkou, ale ani nevím jak a byla jsem vtažena do děje a držela jsem tomu "bezva chlapovi" všechny palce, aby to zvládnul a nic neprošvihnul. Ona to až taková komedie nebyla, ale párkrát jsem se musela zasmát, to nešlo jinak. Sjezd automechaniků a nebo jeho taneční kreace na parketu s následnou akcí ve svém podnájmu a čistícími prostředky, které voní jako rybí kotlety, tak to byly momenty, kde jsem vyprskla smíchy. Jinak Ulrik na mě v tomto severském příběhu dýchnul takovou sympaticky smutnou člověčinou a díky za to právě Stellanovi Skargardovi, takže neváhám a zvyšuji na zaslouženou čtyřku. A poslední půlminuta nemá chybu.(19.10.2013)

Tenhle film na mě zapůsobil, jako blesk z čistého nebe, tak moc se mi líbil. Už od prvních minut a záběrů jsem tušil, že tohle bude něco přesně pro mě, což se v průběhu sledování jen potvrdilo. Největším plusem je kromě opravdu černého humoru a několika velmi povedených scén výkon hlavního hrdiny, Stellana Skarsgarda, který se pomalu, ale jistě stává hercem mého srdce. Tenhle čerstvě propuštěný vězeň, lamač ženských srdcí a bezva chlap v jedné osobě, sice hraje, jako by snad ani nehrál, což je v tomto případě jen a jen dobře. Po Aberdeenu další film, který zahrál skvěle a přesto zase úplně jinak, což sice zatím v jeho případě na mojí topku herců nestačí, ale uvidíme. Budu se muset podívat na nějaký další jeho film a pak se teprve rozhodnu. Pokud bude hrát zase automechanika, je to víc, než pravděpodobné.(18.9.2014)

Stellan Skarsgård je ve snímku tak špinavě neodolatelný, stejně jako vlastně celé pojetí a prostředí, kde se film odehrává. Život jeho postavy je celkem nudný, nejspíš byste ho ani moc prožívat nechtěli, ale stejně vidíte, že on je vlastně spokojený, protože moc nechce. Jen nějakou tu práci, aby měl peníze a mohl žít. A to se mu daří. K tomu i něco navíc.(9.11.2016)

Je to trochu náhoda a trochu zámer, že som v jednom dni videl dva škandinávske filmy o podsvetí. A Správny chlap nad Dílerom víťazí. Stellan je proste pán herec svetového formátu a nebojí sa na plátne ukázať aj svoje prirodzenie (z profilu). Spočiatku v podstate čistá komercia, avšak časom začal film naberať ten správny myšlienkový tvar a do konca nebolo jasné, ako to skončí a či je vôbec možné film uspokojivo ukončiť. Sčasti áno, niektoré veci si máme asi domyslieť, ale ja by som asi vzťahovú rovinu medzi Ulrikom a jeho ženami ukončil doslovnejšie. Rozklad klasickej rodiny v spoločnosti je aj bude ešte dlho obľúbenou témou ambicióznejší rejžov a ako vidíme dá sa to aplikovať aj v subžánri gangsterskej komédie.(24.8.2015)