Bezva chlap

Správny chlap

Komedie / Drama / Krimi

Norsko, 2010, 107 min

• NinadeL

V podstatě nepolíbena zvukovou Skandinávií jsem se setkala s Bezva chlapem. Dopřála jsem si zážitek s předpremiérou, takže už jenom tohle bylo velice podnětné, protože takhle jsem ve Světozoru byla naposled na Waterloo po česku, což sice shodou okolností hodnotím stejně, ale důležitý je ten kontext ;) Zatímco jsem po letech odstupu seznala, že v českém filmu to jde i hůř (proto ten rozdíl mezi jednou * a **), se Stellanem Skarsgårdem jsem prožila ojedinělý výlet po Norsku. Ojedinělý v tom, že jsem více pozornosti věnovala reáliím, které jsem srovnávala s českými, než-li příběhu. Připomněla jsem si díky častému opakování téže hrubých gagů něco z lidových komedií jakékoli provenience, ale byla jsem překvapená, že to lze i v kontextu inteligentnějšího celku. Přesto nejsem tolik zahlcena novým, abych se dala na cestu častějšího setkávání s "mrazivým humorem a nejrůznějšími postavičkami", či jakou blbinu to řekla ta paní z Aerofilms.(23.4.2010)

• Fr

KAŽDEJ BY MĚL DOSTAT DRUHOU ŠANCI...../// Ulrik, 12 let. V base. Teď je mezi Nory a Norky mu padaj k údům! Píchá bytnou (musí?), píchá ex (asi taky musí) a syna (ne!!!!Uchyláci!!) nemá radši vidět. Tragikomika vtipného okamžiku, dotváří film o ničem, a mě padaj k nohám údy (moje ukousaný). Jako táta stál za hovno. Snad bude jako děda lepší! Skarsgård je machr, to nikdo nezpochybní, ale jinak by měli zajásat milovníci pomalých příběhů s minimem zajímavýho děje. A taky majitelé domů hrůzy.... Jééé, vona to byla komedie??? Fr, Fr, zase jsi nic nepochopil... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím co dělají v Norsku špatně parkujícím Norkám. 2.) Nedokážu zjistit, jestli po mě jede bytná. 3.) Vzrušujou mě ,,strašidelný“ ženský. 4.) V závodce dobře vařej a nevím, jak poděkovat kuchařce. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(26.3.2011)

Definitivně jsem se smířila s tím, že severský humor prostě nepochopím. Jestli tohle je komedie, tak já jsem královna ze Sáby. Ale musím uznat, že scény se sexem srandovní jsou. Jinak je to skvěle natočené drama o jednom vyděděnci, který chvílemi připomíná Valjeana, místy Hydea. Už Kästner věděl, že člověk je dobrý, to jen lidé jsou špatní.(6.8.2012)

Další z návratů ztraceného (v Hollywoodu) syna Skandinávie Stellana Skarsgårda k "domácí" tvorbě nevypadá hned od začátku jako žádný odvaz a pokud nebudete opatrní, během prvních patnácti minut usnete. V případě že ale počáteční rozpaky překousnete, odměnou vám bude minimalismem odkojená historka, která se podle libosti barví (v chladně severských odstínech) do černého humoru, rodinného dramatu a absurdity tak přirozeně, že člověk nemá pražádného důvodu spílat žádnému z bohů pravděpodobnosti. Povšechně zde jde o dobře zahrané i napsané filmové dílko, které je škoda ignorovat. II Hudba: Halfdan E. 80%(12.6.2010)

• Raziel_cz

Tak tohle šlo hodně mimo mě. Stellan Skarsgård je sice fajn, ale pokud by to nebyl film norský, hodně bych se divil, kdyby dosáhl takhle vysokého hodnocení. Ve scénáři se střídají jenom dvě věci: zírání a sex s plnou hubou jídla, a na to je naroubovaný závěr, který ani nemá moc opodstatnění. Párkrát jsem se zasmál, ale celkově to dvakrát vtipné není, jen hodně bizarní. Kvůli táhlým záběrům, v nichž se lautr nic neděje, se navíc zdá, že je Bezva chlap mnohem delší. A to fakt není moc super.(24.5.2015)