Bezva chlap

En ganske snill mann

Správny chlap

Komedie / Drama / Krimi

Norsko, 2010, 107 min

"Cit mají i coury, víš ?!" ;) City má i Stellan Skarsgard.. Stellan je bezva chlap, i když má slabost pro obludy !! A Bezva chlap Hanse Pettera Mollanda, který ty (tragi)komické polohy ve vypjatých situacích zvládá jako málokdo, je taky bezva !! Nebo je možná spíš bezva(VA)dnej ?? ;) Jeho festivalový snímek mísí cílenou esenciální lidskou trapnost s dosti bizarním severským humorem, kde velká část nezřídka se opakujících pokusů o vtip i dík fantastickým kamerovým hrátkám Philipa Øgaarda hraničí s genialitou, s těmi Ulrikovými sexuálními eskapádami v čele, když mě třeba docela zajímavej nápad s kouřením při čištění zubů třeba naprosto odrovnal..;) Bezva chlap staví vedle Skarsgardova jistého herectví a banalizování těžkých témat možná překvapivě na jakési dvojí hloubce, jak svých postav, zdánlivých karikatur, tak i svého poněkud vyprázdněného příběhu, který se sice plíží stejně jako smrt, ale dokáže vám na tváři vykouzlit úsměv..(15.9.2015)

Bezva chlap dopadl jako mix žánrů určitě výrazně lépe než Boj sněžného pluhu s mafií už proto, že Stellan Skarsgard tady funguje jako představitel hlavní postavy mnohem přesvědčivěji, i když záměrně potlačuje svůj herecký rejstřík - představuje prostě burana, který od života moc nechce a jen tak přežívá. Zápletka není bůhvíjak přitažlivá, v podstatě jako kriminálka snímek nefunguje, ale jako svérázná komedie o stárnoucím chlápkovi bez životní perspektivy je to fajn. Fascinující jsou sexuální scény, které jsou zbavené jakékoli romantiky a přitažlivosti. Je to prostě mechanická činnost prováděná jakoby mimochodem. Tohle předvádět pubescentům, tak na dlouhou dobu ztratí jakýkoli zájem o sexuální experimenty. Celkový dojem: 70 %.(13.5.2016)

Ulrik není vyloženě sympaťák a už vůbec ne bezva chlap. Je to otrlý, emočně otupělý kriminálník a sociopat, kterému budiž k dobru pouze jeho nekonfliktní povaha a láska k rodině. Stellan Skarsgård již sympaťákem je, což vede k divákově ambivalenci ve vztahu k postavě, kterou Stellan tak skvěle zvládl. Námět je tuctový a jakoby dělaný pro podbízivé melodrama, kterým je tenhle film však jenom minimálně. To díky režii a všem hereckým výkonům. Příběh je neslaný nemastný, ostatně jako ze života, tj. prozaický. Dialogy jdou někdy do ztracena, což zas až tak nevadí. Chybí však nějaká dominantní scéna, jedna jediná akce, která by celý film ještě pošoupla o hvězdu výš. Takhle jsou to silnější tři. 69%(30.8.2011)

• NinadeL

V podstatě nepolíbena zvukovou Skandinávií jsem se setkala s Bezva chlapem. Dopřála jsem si zážitek s předpremiérou, takže už jenom tohle bylo velice podnětné, protože takhle jsem ve Světozoru byla naposled na Waterloo po česku, což sice shodou okolností hodnotím stejně, ale důležitý je ten kontext ;) Zatímco jsem po letech odstupu seznala, že v českém filmu to jde i hůř (proto ten rozdíl mezi jednou * a **), se Stellanem Skarsgårdem jsem prožila ojedinělý výlet po Norsku. Ojedinělý v tom, že jsem více pozornosti věnovala reáliím, které jsem srovnávala s českými, než-li příběhu. Připomněla jsem si díky častému opakování téže hrubých gagů něco z lidových komedií jakékoli provenience, ale byla jsem překvapená, že to lze i v kontextu inteligentnějšího celku. Přesto nejsem tolik zahlcena novým, abych se dala na cestu častějšího setkávání s "mrazivým humorem a nejrůznějšími postavičkami", či jakou blbinu to řekla ta paní z Aerofilms.(23.4.2010)

• Fr

KAŽDEJ BY MĚL DOSTAT DRUHOU ŠANCI...../// Ulrik, 12 let. V base. Teď je mezi Nory a Norky mu padaj k údům! Píchá bytnou (musí?), píchá ex (asi taky musí) a syna (ne!!!!Uchyláci!!) nemá radši vidět. Tragikomika vtipného okamžiku, dotváří film o ničem, a mě padaj k nohám údy (moje ukousaný). Jako táta stál za hovno. Snad bude jako děda lepší! Skarsgård je machr, to nikdo nezpochybní, ale jinak by měli zajásat milovníci pomalých příběhů s minimem zajímavýho děje. A taky majitelé domů hrůzy.... Jééé, vona to byla komedie??? Fr, Fr, zase jsi nic nepochopil... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím co dělají v Norsku špatně parkujícím Norkám. 2.) Nedokážu zjistit, jestli po mě jede bytná. 3.) Vzrušujou mě ,,strašidelný“ ženský. 4.) V závodce dobře vařej a nevím, jak poděkovat kuchařce. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(26.3.2011)