Bezva chlap

Správny chlap

Komedie / Drama / Krimi

Norsko, 2010, 107 min

• Raziel_cz

Tak tohle šlo hodně mimo mě. Stellan Skarsgård je sice fajn, ale pokud by to nebyl film norský, hodně bych se divil, kdyby dosáhl takhle vysokého hodnocení. Ve scénáři se střídají jenom dvě věci: zírání a sex s plnou hubou jídla, a na to je naroubovaný závěr, který ani nemá moc opodstatnění. Párkrát jsem se zasmál, ale celkově to dvakrát vtipné není, jen hodně bizarní. Kvůli táhlým záběrům, v nichž se lautr nic neděje, se navíc zdá, že je Bezva chlap mnohem delší. A to fakt není moc super.(24.5.2015)

En Ganske snill mann může člověku připadat osvěžující a inovativní jen pokud předtím neviděl žádný severský film. Prostě norský standart s dobrými herci, humor spíše vulgární než černý, vše jaksepatří ušpiněné, mluva drsná... Jenže to stejně nefunguje. A pardon, odmítáním se smát u soulože s ošklivou paní domácí, navíc když je ten "vtip" opakován stále dokola. Berlinale 2010(24.2.2010)

Ulrika (Stellan Skarsgård) právě po dvanácti letech propustili z vězení, kde si odpykával trest za vraždu milence své ženy. Chce začít znovu, ale také musí vyrovnat staré účty. Povedený kamarádíček mu sežene prima bydlení ve sklepě a práci automechanika. Dlouhou chvíli si krátí ve svém malém pokojíčku sledováním polské televize, protože přitahuje všechny ženy ze svého okolí a zvlášť svou chtivou bytnou, tak nemá nouzi o zajímavé sexuální zážitky a hlavně toho času na lelkování u polského vysílání mu moc nezbývá. Celý příběh je prodchnut pichlavým skandinávským humorem a zdařile se mu daří balancovat na hranici mezi absurditou a černým humorem. Komornější linkou je hledání cesty k synovi, který mezitím, co si Ulrik odseděl svůj dlouhý trest, dospěl. Malý film, kde většinu pozornosti na sebe strhává skvělý Stellan Skarsgård a jeden ojetý mercedes.(15.3.2015)

"Cit mají i coury, víš ?!" ;) City má i Stellan Skarsgard.. Stellan je bezva chlap, i když má slabost pro obludy !! A Bezva chlap Hanse Pettera Mollanda, který ty (tragi)komické polohy ve vypjatých situacích zvládá jako málokdo, je taky bezva !! Nebo je možná spíš bezva(VA)dnej ?? ;) Jeho festivalový snímek mísí cílenou esenciální lidskou trapnost s dosti bizarním severským humorem, kde velká část nezřídka se opakujících pokusů o vtip i dík fantastickým kamerovým hrátkám Philipa Øgaarda hraničí s genialitou, s těmi Ulrikovými sexuálními eskapádami v čele, když mě třeba docela zajímavej nápad s kouřením při čištění zubů třeba naprosto odrovnal..;) Bezva chlap staví vedle Skarsgardova jistého herectví a banalizování těžkých témat možná překvapivě na jakési dvojí hloubce, jak svých postav, zdánlivých karikatur, tak i svého poněkud vyprázdněného příběhu, který se sice plíží stejně jako smrt, ale dokáže vám na tváři vykouzlit úsměv..(15.9.2015)

Ano ano je to komedie. Ovšem černější než nejhlubší propast světa. Zas tolik vtipných scén tam nebylo, ale styl natáčení a vůbec příběh je celkem k popukání. Stellan je perfektní. Moc toho neřekne, ale jeho grimasy mluví za vše. 3* víc než dost. Mé hodnocení po druhé projekci je ovšem mnohem kladnější než původní první dojem. Na plnou palbu to nedosáhne ovšem rozhodně si to zaslouží o hvězdu víc. 4* protože sem se konečně bavil. Možná sem poprvé čekal něco jiného, možná sem nebyl ve správném rozpoložení. Ale rozhodně je jasné, že na tento film je nutné být připraven.(19.2.2012)