Bezva chlap

Správny chlap

Komedie / Drama / Krimi

Norsko, 2010, 107 min

• Raziel_cz

Tak tohle šlo hodně mimo mě. Stellan Skarsgård je sice fajn, ale pokud by to nebyl film norský, hodně bych se divil, kdyby dosáhl takhle vysokého hodnocení. Ve scénáři se střídají jenom dvě věci: zírání a sex s plnou hubou jídla, a na to je naroubovaný závěr, který ani nemá moc opodstatnění. Párkrát jsem se zasmál, ale celkově to dvakrát vtipné není, jen hodně bizarní. Kvůli táhlým záběrům, v nichž se lautr nic neděje, se navíc zdá, že je Bezva chlap mnohem delší. A to fakt není moc super.(24.5.2015)

V hlavních rolích Norsko, Stellan Skarsgård a Kim Fupz Aakeson. Ty dialogy, to prostředí, ta severská přímočarost... . Docela by mě zajímalo, jestli jde o filmařský přesah, nebo takto Noři opravdu žijí. Každopádně celý film působil i přes (pro mě) absurdní scény velmi uvěřitelně. Nebudete se smát fórkům, na které jsme zvyklí třeba od Hřebejka. Takové tam nejsou. Styl humoru mi připomíná ten divadelní. Postavy jsou jasně vykreslené a protože to jsou opravdu rázovité figurky, není potřeba zatěžovat je zbytečným žvaněním, nebo vysvětlováním. Nenechejte se tedy zmást tím krimi. Přemýšlet tady není potřeba. Stačí sedět, dívat se a poslouchat. Ulrikovi není těžké fandit, přestože je to trubka, který nedomýšlí dál než k další večeři a důsledky jeho jednání končí většinou nedobře jak pro něj, tak pro ty, kteří věří v napravené kriminálníky. Přestože by mohlo jít o docela závažné téma, tvůrci se moralizováním nezatěžují. Je tady příběh, který stojí za to vyprávět, tak tady ho máte. Právě mě napadlo, jestli Noři točí také pohádky...to musí být maso.(19.4.2015)

No, čo k tomu? Správny sex má byť vraj výbušný a nemá trvať dlhšie ako pár minút, inak je to už nuda a bieda. Stellan Skarsgard a pani domáca to vedia asi tiež. Možno podobná poučka platí aj pre rozhovory s ľuďmi. Čím úsečnejšie, tým výbušnejšie a vlastne aj obsažnejšie. Kto vraví, že sa pri tomto úsečnom, chladnom a čiernom filme neusmial, tak tomu priam neverím...(19.10.2017)

Prvních zruba dvacet minut mi připadalo trochu bez šťávy, ale když přišly ty pravidelné soulože s "krásnou" paní domácí začal jsem se výborně bavit. Po dvanácti letech ve vězení se Ulrik jen pomalu začíná zvykat na normální život. Získává však práci, o ženy nemá nouzi a naváže styk se svým synem. Zdá se, že se mu bude dařit ....Výborná hořká komedie. Skarsgărdovi takové role svědčí!(11.3.2019)

Ulrika (Stellan Skarsgård) právě po dvanácti letech propustili z vězení, kde si odpykával trest za vraždu milence své ženy. Chce začít znovu, ale také musí vyrovnat staré účty. Povedený kamarádíček mu sežene prima bydlení ve sklepě a práci automechanika. Dlouhou chvíli si krátí ve svém malém pokojíčku sledováním polské televize, protože přitahuje všechny ženy ze svého okolí a zvlášť svou chtivou bytnou, tak nemá nouzi o zajímavé sexuální zážitky a hlavně toho času na lelkování u polského vysílání mu moc nezbývá. Celý příběh je prodchnut pichlavým skandinávským humorem a zdařile se mu daří balancovat na hranici mezi absurditou a černým humorem. Komornější linkou je hledání cesty k synovi, který mezitím, co si Ulrik odseděl svůj dlouhý trest, dospěl. Malý film, kde většinu pozornosti na sebe strhává skvělý Stellan Skarsgård a jeden ojetý mercedes.(15.3.2015)