Bezva chlap

A Somewhat Gentle Man

Správny chlap

Komedie / Drama / Krimi

Norsko, 2010, 107 min

Ulrik není vyloženě sympaťák a už vůbec ne bezva chlap. Je to otrlý, emočně otupělý kriminálník a sociopat, kterému budiž k dobru pouze jeho nekonfliktní povaha a láska k rodině. Stellan Skarsgård již sympaťákem je, což vede k divákově ambivalenci ve vztahu k postavě, kterou Stellan tak skvěle zvládl. Námět je tuctový a jakoby dělaný pro podbízivé melodrama, kterým je tenhle film však jenom minimálně. To díky režii a všem hereckým výkonům. Příběh je neslaný nemastný, ostatně jako ze života, tj. prozaický. Dialogy jdou někdy do ztracena, což zas až tak nevadí. Chybí však nějaká dominantní scéna, jedna jediná akce, která by celý film ještě pošoupla o hvězdu výš. Takhle jsou to silnější tři. 69%(30.8.2011)

V hlavních rolích Norsko, Stellan Skarsgård a Kim Fupz Aakeson. Ty dialogy, to prostředí, ta severská přímočarost... . Docela by mě zajímalo, jestli jde o filmařský přesah, nebo takto Noři opravdu žijí. Každopádně celý film působil i přes (pro mě) absurdní scény velmi uvěřitelně. Nebudete se smát fórkům, na které jsme zvyklí třeba od Hřebejka. Takové tam nejsou. Styl humoru mi připomíná ten divadelní. Postavy jsou jasně vykreslené a protože to jsou opravdu rázovité figurky, není potřeba zatěžovat je zbytečným žvaněním, nebo vysvětlováním. Nenechejte se tedy zmást tím krimi. Přemýšlet tady není potřeba. Stačí sedět, dívat se a poslouchat. Ulrikovi není těžké fandit, přestože je to trubka, který nedomýšlí dál než k další večeři a důsledky jeho jednání končí většinou nedobře jak pro něj, tak pro ty, kteří věří v napravené kriminálníky. Přestože by mohlo jít o docela závažné téma, tvůrci se moralizováním nezatěžují. Je tady příběh, který stojí za to vyprávět, tak tady ho máte. Právě mě napadlo, jestli Noři točí také pohádky...to musí být maso.(19.4.2015)

Definitivně jsem se smířila s tím, že severský humor prostě nepochopím. Jestli tohle je komedie, tak já jsem královna ze Sáby. Ale musím uznat, že scény se sexem srandovní jsou. Jinak je to skvěle natočené drama o jednom vyděděnci, který chvílemi připomíná Valjeana, místy Hydea. Už Kästner věděl, že člověk je dobrý, to jen lidé jsou špatní.(6.8.2012)

No, čo k tomu? Správny sex má byť vraj výbušný a nemá trvať dlhšie ako pár minút, inak je to už nuda a bieda. Stellan Skarsgard a pani domáca to vedia asi tiež. Možno podobná poučka platí aj pre rozhovory s ľuďmi. Čím úsečnejšie, tým výbušnejšie a vlastne aj obsažnejšie. Kto vraví, že sa pri tomto úsečnom, chladnom a čiernom filme neusmial, tak tomu priam neverím...(19.10.2017)

Já nemůžu začít jinak než sexem, protože titulní hrdina tady byl sváděn téměř vždy v době kdy se věnoval jídlu a ono když jdeš šukat a má ještě plnou hubu nějakýho žrádla, který dojídáš během soulože, to fakt působí hodně seversky, no mám se pořád ještě co učit. V neděli budu mít kachnu.. . Na druhou stranu kdyby si ta domovnice přede mnou sundala kalhotky, jestli se to tak dá vůbec nezvat a roztáhla nohy, nejspíš by se mě z tohohle procesu nepostavil ještě tak deset let. Žánrově se film absolutně nedá zařadit, já osobně jsem z toho cejtil poměrně smutný příběh osamělýho v jádru dobrýho chlapa, kterej byl promixovanej totáním vtipnem. ve filmu absentuje nějaký silný hudební prvek, takže celý příběh působí celkem realisticky a možná i proto ta prapodivná žánrová kombinace funguje na výbornou. Stellan zahrál Ulrika luxusně.(14.2.2014)