Vetřelci a lovci: Zrozen bez porodu (TV film)

Thriller / Krimi

Česko, 2009, 77 min

Cením si atraktivního námětu, vycházejícího z dalších hrůz českého kapitalizmu. Příjemně napínavý děj včetně "postupu a řešení" je zábavný, vázne ovšem v momentech, kdy scénárista nebo režisér šoupou děj do mezí, kde to diváka přestává bavit - profesionál pracující v utajení je skoro legračně romanticky líčen (ke škodě věci) jako tajemná postava, v rozhovorech se Stašovou má navíc lyrické dialogy a naprosto zbytečné scény snové halucinace sloužící jen ke scénáristické nastavovačce a podivné paranoie Stašové v závěru do thrilleru vůbec nepatří, nemluvě o trochu prodlužovaném závěru. Renč prostě nemá od začátku své kariéry cit poznat, co film kazí nebo možná nemá soudnost.(4.5.2010)

O tomhle kousku jsem slyšela poprvé od pana Klímy v rádiu a moc jsem se nad tento film těšila. Rozhodně mne nezklamal, naopak. Moc se mi líbilo propojení vynikající Simony Stašové a Juraje Kukury. Byli báječní. Líná soudkyně, nasraná úřednice, drbna sousedka a podnikatel v Audině vystihli sami dnešní společnost a ukázaly na spoustu nedomyšlených věcí, které v naší zemi existují. Btw, pro roli podnikatele by tvůrci nenašli většího slizouna než Honzu Hrušínského, byl vynikající, role šitá na míru.(1.10.2011)

Kdyby tu alespoň nebylo tolik nelogičností. Proč si třeba policie nevyžádala opis z matriky? Simona Stašová se snažila, ale nedokázala celý příběh unést na vlastních bedrech. Jan Hrušínský se nám přerodil do rolí bezpáteřních a majetku chtivých zmetků. On s tou svou tváří a úsměvem ještě dokáže divy. Více mohla být ukázana byrokracie úřadů. Ovšem, tady šlo především o krimi zápletku.(16.1.2012)

Film typu "Soukromé pasti". Ty já můžu. Ale nikdy jim nedám víc než tři hvězdy. Spíš než herecké výkony mě zajímá samotný děj. A zde mohu říci, že takoví lidé existují a co je horší, že když se jim člověk dostane do spárů, celý život se rozpadne víc než domeček z karet. Na druhou stranu ale, zadaný chlap by si neměl hledat seznámení na internetu. Alespoň pokud věří ve svůj dosavadní vztah. Klasicky velmi dobrý výkon Táni Vilhelmové.(25.4.2012)

Je jedině dobře, že i do naší veřejnoprávní televize občas proniknou nějaké modernější filmové prostředky. Tady to bude zřejmě zásluha režiséra. Jen mi opět připadá, že (jako v jeho několika posledních filmech) tu jsou dvě skupiny herců. Jedni se snaží vypadat přirozeně, druzí přehrávají či karikují. A ono to takhle vedle sebe většinou nepůsobí dobře. I ten hlavní hudební motiv musel brnkat v hlavě každému, komu něco říká slovní spojení Pink Floyd. Ale jinak celkem dobré.(21.3.2010)

• - Autor scénáře Josef Klíma se podle vlastních slov nechal inspirovat skutečností, že na bohaté scéně zločinu a lidské špíny obecně přibyla další sorta lidí. Nejprve uvrhuje diváka do stále hlubší deprese, avšak v závěru dává naději, že když člověk nepodlehne a spolehne se především sám na sebe, může se ubránit. (Elwanelyn)

• - Věra Podlipná (Simona Stašová) dostane obsílku od soudu, aby ohlásila adresu pobytu svého syna. Když však zajde za soudkyní, tak ta jí adresu dá, ale přitom ji údajně nevznali, a proto si Podlipnou pozvali. (Terva)

• - Točilo se převážně v Brně. Továrna, kde se odehrává část příběhu, se nachází u Blanska a jmenuje se Klamova Huť. Filmovalo se také v Jevíčku. (Marator)