Vetřelci a lovci: Zrozen bez porodu (TV film)

Thriller / Krimi

Česko, 2009, 77 min

• Radiq

Sice moc nevěřim tomu, že postava, kterou hraje Kukura, by měla takový detektivní prostředky a sledovací zařízení a že by byl tak moc tajemnej, ale Stašová tomu asi uvěřila. Na české poměry solidní námět, ale to zpracování, to zpracování! To se Renč asi posral a kolikrát ty prostřihy stojí za to. Jako ironicky. Jako že hrůza. Taky to vykreslení některejch postav jako čistě zlejch a zápornejch je až moc jednostranny - jak kdyby to mělo navodit atmosféru, že když se něco sere, sere se všechno a nikdo ti nepomůže... Celkově nic moc, ale jednou se to skouknout dalo.(11.7.2015)

• argenson

No, mě vždycky potěší brněnské exteriéry a interiéry (scény ze soudu jsou na chodbách Krajského úřadu), neméně mě baví vždy a všude Simona Stašová. Ovšem jinak se tu odvíjí těžko stravitelná mafiánská story, která zasáhne do života zdravotní sestry. Prej podle skutečnýho případu? No tak to teda potěš. Ovšem Fíďa Renč, aby dostál své pověsti za všech okolností vybočovat, neodpustil si pár sekvencí hodně pošoustanýho psycha.(15.1.2012)

Moderní pohádka o tom, jak jsou mnozí lidé zlí, ale pak přijde jeden hodný (Zorro mstitel) a zachrání ty ubožáky. Poměrně slušné drama z pera Josefa Klímy, i když "oficiální text distributora" je fakt mimoň, když do obsahu napíše, jak film dopadne. Bohužel, slušná je pouze část, která je dle skutečnosti, čili vlastně jen zápletka. Ta část scénáristická - se sledovačkami, vystřelenými mozky, skrytými kamerami, podivnými náhodami, Zorrem bez příčiny a policia ex machina - je už opravdu mimo realitu. Filip Renč mě svou režií opět nikterak neohromil. Simona Stašová je skvělá herečka. Jenže hraní při vyvrcholení prvního filmu trošku přehnala i ona. Nemyslím si, že by bylo na škodu zůstat u skutečnosti, protože tak hloupé a naivní vyvrcholení případů se dá fakt asi jen napsat perem. Ještě že nás autor ušetřil deprese z toho, jak fungují (či nefungují) naše úřady a co všechno si dovolí zločinci k obyčejným lidem a obdařil nás happy endingem o anonymních lovcích...tak už konečně mám naději, že se nás někdo zastane a pak přijede policie a bude dobře.(15.1.2012)

Přes menší i větší chyby a otazníky ve scénáři (záhadný JUDr. Zahálka; kdo se staral o psa v době, kdy osamocená paní Věra vyrazila na piknik do své továrny; neověření smrti paní Věry ze strany mafiánů...) se podařilo Renčovi zachytit dost hustou atmosféru (detaily na pouliční zdi, paranoické vize) podbarvenou patřičnou hudbou (Walter Kraft). Škoda nevěrohodného závěru, který celý příběh snižuje. Zaujmou slovní hříčky ("Tady je ale blázinec." -"Horší než v blázinci, já tam totiž pracuju." ... "Bába jedna bláznivá." - "Kráva jedna blbá.") i snaha ukázat na úřednickou byrokracii:"Úřady jsou hluchý, pomalý a slepý."(21.3.2010)

Mám filmy Filipa Renče rád. Vymykají se totiž většině české produkce. Pan režisér si nikdy nědělal hlavu s originalitou, radši si ty nejlepší nápady vypůjčil od jiných klasiků a dobře je zkombinoval. S věrohodností se taky netrápí a celé je to vlastně takové trochu povrchní. Přesto nebo právě proto mne jeho filmy baví. Zrozen bez porodu z řady také nevybočuje. Přesto je zručně natočený, do poslední chvíle jsem nevěděl, co z toho vlastně vyleze, i když jsem každou minutu filmu měl pocit, že už jsem něco podobného x-krát viděl. Milé překvapení, nic jsem nečekal a bylo to fajn...75%(18.10.2011)

• Míra Nosek

• - Autor scénáře Josef Klíma se podle vlastních slov nechal inspirovat skutečností, že na bohaté scéně zločinu a lidské špíny obecně přibyla další sorta lidí. Nejprve uvrhuje diváka do stále hlubší deprese, avšak v závěru dává naději, že když člověk nepodlehne a spolehne se především sám na sebe, může se ubránit. (Elwanelyn)

• - Točilo se převážně v Brně. Továrna, kde se odehrává část příběhu, se nachází u Blanska a jmenuje se Klamova Huť. Filmovalo se také v Jevíčku. (Marator)

• - Věra Podlipná (Simona Stašová) dostane obsílku od soudu, aby ohlásila adresu pobytu svého syna. Když však zajde za soudkyní, tak ta jí adresu dá, ale přitom ji údajně nevznali, a proto si Podlipnou pozvali. (Terva)